جامعه مجازی دانشگاه پیام نور
آشنایی با داروها - نسخه قابل چاپ

+- جامعه مجازی دانشگاه پیام نور (http://pnuforums.ir)
+-- انجمن: کلاس پزشکی (/forum-117.html)
+--- انجمن: پزشکی و درمانی (/forum-118.html)
+---- انجمن: داروها (/forum-123.html)
+---- موضوع: آشنایی با داروها (/thread-428.html)


آیا مصرف روزانه آسپیرین مفید است - ghasedak - ۱۳۸۸/۴/۸ ۰۶:۴۹ عصر

مصرف روزانه آسپرین در بیمارانی که تاکنون سکته نکرده‌اند و یا دچار حمله‌های قلبی نشده‌اند باید متوقف بشود.
محققان انگلیسی اعلام کردند:مصرف روزانه آسپرین در بیمارانی که تاکنون سکته نکرده‌اند و یا دچار حمله‌های قلبی نشده‌اند باید متوقف بشود.مطالعاتی که روی 100000 بیمار انجام شده نشان می‌دهد مصرف آسپرین ضررهایی دارد که منافع آن را در مورد پیشگیری از بیماری قلبی زیر سؤال می‌برد.
آنها در بررسی‌های خود دریافتند فقط افرادی که قبلاً دچار بیماری‌های قلبی و یا سکته شده‌اند باید به صورت روزانه آسپرین مصرف کنند و مصرف آسپرین در مورد بیمارانی که تاکنون دچار حمله قلبی نشده‌اند و یا سکته نکرده‌اند تأثیر زیادی در پیشگیری از سکته ندارد.تاکنون پزشکان برای پیشگیری از سکته به افرادی که به دلیل سن بالا،فشار خون و کلسترول بالا در معرض خطر بیماریهای دریچه قلب بودند توصیه می‌کردند به طور روزانه آسپرین مصرف کنند.این روش که به عنوان اولین راه پیشگیری از بروز سکته در دنیای پزشکی شناخته شده است و با تحقیق اثرات مصرف آسپرین بر روی یک گروه از بیماران به دست آمده بود. اما تحقیقات جدید شواهد دقیق‌تری را عرضه می‌کنند زیرا نتایج این تحقیقات بر اثر تحقیق بر روی فرد فرد بیماران به دست آمده است.
محققان اثر آسپرین را بر روی 95000 بیمار که به احتمال کمی ممکن بود به حمله قلبی دچار شوند و 17000 بیمار که احتمال حمله قلبی در آنها به دلیل این که قبلاً دچار حمله قلبی و یا سکته شده بودند بالا بود را بررسی کردند. این مطالعات نشان می‌دهد در گروه‌هایی که احتمال بروز حمله قلبی در آنها پایین است،با مصرف آسپرین فقط تا 20 درصد از بروز حمله قلبی پیشگیری می‌شود و میزان سکته و مرگ در این افراد با مصرف آسپرین هیچ تفاوتی نمی‌کند.اما خطر خونریزی‌های داخلی در این بیماران به واسطه مصرف آسپرین تا یک سوم افزایش پیدا می‌کند.اما بیمارانی که قبلاً دچار حمله قلبی یا سکته شده بودند و با احتمال خیلی بالا در معرض سکته دیگری هستند مصرف آسپرین به میزان زیادی این خطرات را کاهش می‌دهد.


قرص عشق!!!!!!!! - Iris - ۱۳۸۸/۴/۱۳ ۰۷:۰۱ عصر

يك پژوهشگر آمريكايي ادعا كرده در تلاش براي توليد قرصي است كه با خوردن آن انسان، عاشق مي‌شود.

به گزارش ايسنا، لاري يانگ ــ پژوهشگر مركز تحقيقات ملي اوليه يركز در دانشگاه ايموري در آتلانتا ــ طي مطالعات خود روي اساس شيميايي تمام احساسهاي مهم انسان از جمله عشق آزمايش و بررسي مي كند.

دكتر يانگ تاكيد دارد كه هدف نهايي وي از انجام اين مطالعات در واقع عاشق كردن مردم نيست، بلكه وي قصد دارد به حقايقي درباره بيماريهاي سخت رواني مانند اوتيسم كه روي توان ايجاد ارتباطات اجتماعي تاثيرگذار است، دست يابد.

وي در حال مطالعه روي تركيبات شيميايي مغزي است كه در ارتباطات احساسي نقش دارند.

يانگ درباره تحقيقات خود مي‌گويد: بيولوژيست ها به زودي مي‌توانند وضعيت هاي رواني خاصي را كه با عشق در ارتباط هستند به زنجيره‌اي از اتفاقات زيست شيمي هستند، كاهش دهند.
نتايج اين تحقيق در مجله نيچر منتشر شده است.


دیازپام DIAZEPAM - Iris - ۱۳۸۸/۵/۳ ۱۱:۵۰ عصر

نام تجاری: آتنسین، دیالار، دیازمولس، ریماپام، استسولید، تنسیوم، والیوم

معرفی دارو:
دیازپام در اوایل دهه 1960 معرفی شد. پر استفاده ترین و معروف ترین داروی وابسته به گروه بنزودیاپازپین ها است. این داروها به رفع اضطراب و تنش كم می كند، عضلات را شل می كند و خواب آور هستند
دیازپام در موارد وسیعی بكار می شود. علاوه بر درمان اضطراب و بی خوابی ناشی از آن، به عنوان شل كننده عضلات، درمان ترك الكل و رفع تشنجات صرعی مصرف می گردد.
اگر دیازپام بطور منظم و طولانی مصرف شود ایجاد اعتیاد می كند. اثرات آن بمرور زمان كاهش می یابند. تغییر دارو یا حذف دیازپام برای مدتی می تواند اثرات مطلوب را باز گرداند. درمان با دیازپام باید معمولاً مورد تجدیدنظر قرار گیرد.


طرز استفاده از دارو:
این دارو برای شما تجویز شده بدون توصیه پزشك آنرا تغییر ندهید.


اشكال دارو: قرص، آمپول، شیاف.


مقدار و زمان مصرف: 1 تا 4 نوبت در روز.


مقدار مصرف برای بزرگسالان:

اضطراب: 6 تا 30 میلیگرم در روز.

گرفتگی عضلات: 2 تا 60 میلیگرم در روز.


شروع تأثیر دارو: آمپول اثر آنی دارد. روشهای دیگر 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می كشد.


ادامه اثر دارو: تا 24 ساعت. برخی تأثیرات تا 4 روز پابرجا هستند.


توصیه غذایی: ــــــــ


نگهداری از دارو: در محیط بسته، خشك، خنك و بدور از دسترسی اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: به محض یادآوری دارویتان را مصرف كنید.اگر نوبت بعدی 2 ساعت دیگر است فعلاً یك نوبت مصرف و از نوبت بعد صرفنظر كنید.


متوقف كردن دارو: اگر بطور مرتب كمتر از 2 هفته این دارو را مصرف كرده اید می توانید بدون ناراحتی هر وقت كه خواستید از مصرف آن دست بكشید. اما اگر بیشتر از این مدت باشد باید از پزشك اجازه بگیرید تا مقدار دارو را به تدریج برای شما كم كند. قطع ناگهانی دارو منجر به ناراحتی های مخصوص میشود.


مصرف مقدار اضافی: سعی نكنید بیش از مقدار تجویز شده مصرف كنید زیرا اگر مقدار زیاد این دارو مصرف شود خواب آلودگی غیرعادی احساس می كنید. در این صورت پزشك را باخبر سازید.


عوارض نامطلوب:
عوارض جانبی این دارو به خواص تسكینی آن مربوط میشود كه معمولاً بعد از چند روز برطرف میشوند یا با تنظیم و كم كردن مقدار آن از بین می روند.

نشانه ها - خواب آلودگی در روز، شیوع شایع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها - گیجی/ بی ثباتی، شیوع شایع، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه ها - سردرد، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- تار شدن دید، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه ها- فراموشی، پریشان حواسی، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه ها- جوش، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد. شرائط ترك دارو.


تداخل دارویی:

مسكن ها: همه این داروها می توانند خواص تسكینی دیازپام را افزایش دهند.


سایمیتیدین: تجزیه دیازپام بوسیله كبد ممكن است با مصرف سایمیتیدین دچار وقفه شود. این امر باعث میشود دیازپام در خون تجمع پیدا كند و احتمال عوارض جانبی را بالا ببرد.


احتیاط:
در موارد زیر پزشك را مطلع سازید.

بیماری حاد تنفسی، مشكلات طولانی مدت كلیه یا كبد، اعتیاد الكلی و دارویی، مصرف داروهای دیگر.


برای خانم های باردار: بی ضرر بودن این دارو برای دوران بارداری هنوز قطعی نیست.


برای خانم های شیرده: این دارو به شیر مادر راه پیدا می كند اما به مقدار طبیعی بی ضرر است.


برای اطفال و كودكان: از مقدار دارو كم كنید.


برای سنین بالای 60: احتمال عوارض جانبی زیاد میشود. در صورت لزوم از مقدار دارو كم كنید.


مصرف این دارو در حین رانندگی و كارهای دشوار: اگر بام صرف این دارو احساس كندی واكنش و كاهش هشیاری می كند از انجام اینگونه كارها خودداری كنید.


الكل: از نوشیدن الكل بپرهیزید. الكل خواص تسكینی این دارو را افزایش می دهد.


استفاده بلند مدت:
استفاده منظم این دارو در طول بیشتر از چند هفته می تواند از تأثیر آن كم كند زیرا بدن به آن عادت می كند.


خوردن آنتی‌اسید - Iris - ۱۳۸۸/۵/۷ ۰۲:۳۴ عصر

داروهای ضداسید معده را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه‌‌ها تهیه کنید

اين داروها می‌توانند به تخفیف موارد خفیف سوزش‌ سردل یا بازگشت اسید معده به مری کمک کنند. گرچه شما برای تهیه این داروها به نیاز به نسخه دکتر ندارید، باید اطلاعاتی در مورد مصرف آنها داشته باشید.

این نکات را هنگام مصرف این داروها رعایت کنید:

* پیش از مصرف آنتی‌اسید، با دکترتان مشورت کنید، زیرا انواع متفاوت آنتی‌اسیدها به شیوه‌‌های مختلف عمل می‌کنند.
* برای درمان زخم‌های گوارشی ممکن است علاوه بر داروهای آنتی‌اسید، نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک هم باشد. در این مورد هم با دکترتان مشورت کنید.
* اگر برای استحکام استخوان‌های‌تان نیاز به مصرف کلسیم مکمل دارید، مصرف آنتی‌اسیدهای حاوی کربنات کلسیم را مد نظر قرار دهید.
* آنتی‌اسیدها در برخی از مصرف‌کنندگان عوارض جانبی جزئی مانند تهوع و استفراغ یجاد می‌کنند.
# برچسب داروها را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که به هیچکدام از اجزای دارو آلرژی ندارید.
# افرادی که دچار بیماری کلیوی هستند، ممکن است نتوانند همه انواع آنتی‌اسیدها را مصرف کنند. با دکترتان در مورد آنتی‌اسیدی که برای شما بی‌خطر است، مشورت کنید.
# آنتی‌اسیدها ممکن است با سایر داروها تداخل پیدا کنند،‌ بنابراین با دکترتان مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید در معرض خطر قرار نمی‌گیرید.


انتی هیستامین - Iris - ۱۳۸۸/۵/۷ ۰۲:۳۶ عصر

نتی‌هیستامین‌ها داروهایی هستند که علائم آلرژی مانند عطسه، آبریزش بینی و تحریک چشم‌ها را برطرف می‌کنند.

قبل از مصرف این داروها باید با دکترتان مشورت کنید.

آنتی‌هیستامین‌ها ممکن است با داروها یا مواد دیگری تداخل کنند که فهرست آنها این است:

* داروهای شل‌کننده عضلانی.
* قرص‌های خواب‌آور یا داروهایی که برای کمک به خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند.
* داروهایی که برای درمان فشار خون بالا به کار می‌روند.


[تصویر: allergy_medi.jpg]


هشدار درباره مصرف خودسرانه قرص‌ آهن - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۴ ۰۳:۱۴ عصرهشدار درباره مصرف خودسرانه قرص‌ آهن


مصرف خودسرانه و بیش از حد قرص‌ آهن برای سلامت افراد خطرناک است.


به گزارش ایسنا، دکتر سید علی کشاورز، مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیشتر زنانی که دچار کم خونی و ریزش مو هستند بدون مراجعه به پزشک معالج ، برای جبران کم خونی و ریزش موی خود، خودسرانه قرص‌های آهن مصرف می کنند که باعث بروز عوارض و مشکلات بسیاری می‌شود.

این متخصص تغذیه در این باره افزود: کم خونی و ریزش مو،
به علت الگوی نامناسب تغذیه و کمبود آهن و ویتامین‌های گروه B ایجاد می شود.

دکتر کشاورز افزود: ریزش مو همچنین بر اثر دکلره کردن و رعایت نکردن بهداشت و استفاده از شامپوهای نامناسب در افراد ایجاد می‌شود.

مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره اضافه کرد: بیشتر زنان با دیدن ریزش موی خود ، بدون مراجعه به پزشک، علت آن را کمبود آهن و کم خونی تصور می کنند و خودسرانه، قرص‌های آهن و روی مصرف می‌کنند که بسیار مضر است.

دکتر “کشاورز” در ادامه افزود: مصرف بسیار و نامناسب آهن باعث ایجاد رسوب در کبد انسان و بروز بیماری ، لکه‌های پوستی و گاهی ایجاد مسمومیت در فرد مصرف کننده می‌شود.

این متخصص تغذیه گفت: در بسیاری از افراد، ریزش‌ مو به علت تغذیه نامناسب است که می‌توان آن را با اصلاح رژیم غذایی و مصرف اسید آمینه‌ها، گوشت مرغ، ماهی و سبزیجات درمان کرد.

دکتر سید”علی کشاورز” در پایان تاکید کرد: افراد با آگاهی از هر گونه ناراحتی در خود، باید به پزشک معالج مراجعه کنند و با مصرف دقیق داروها به بهبود و درمان بیماری‌های خود سرعت بخشند.

منبع: پزشکان ایرانآشنایی با مواد فیلر یا پر کننده - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۴ ۰۳:۱۴ عصرمواد فیلر از چه ساخته شده اند؟


مواد فیلر یا پر کننده ترکیبات مختلفی هستند که به منظور پر کردن چین و چروک ها یا افزودن حجم به بافت های مختلف استفاده می شوند. در گذشته بیشتر از سیلیکون برای این منظور استفاده می شد ولی به علت احتمال وجود عوارض نا خواسته امروزه بیشتر از ترکیبات هیالورونیک اسید استفاده می شود.

این ماده به طور طبیعی در پوست و دیگر بافتهای ما وجود دارد. ترکیبات موجود از این ماده به طور آزمایشگاهی و با روش تخمیر حاصل می شوند. بنا بر این خطر انتقال بیماری صفر و خطرایجاد حساسیت بسیار اندک بوده و نیازی به تست حساسیت نیز نخواهد بود.

اثر این مواد تا کی در بدن باقی می ماند؟


هیالورونیک اسید توسط بدن ما پس از مدتی جذب میشود بنا بر این اثر این مواد دایمی نیست. معمولا در بافت های پر تحرکی مثل لب ها این مواد زودتر جدب میشوند ولی در سایر قسمت ها ممکن است تا یک سال نیزدوام داشته باشند. معمولا تزریقات بعدی با میزان کمترو برای مدت بیشتری باقی می مانند.

آیا می توان از تزریق فیلر و بوتاکس به طور توام استفاده کرد؟


هیچگونه منعی برای استفاده توام این دو وجود ندارد. در واقع بوتاکس بیشتر برای بخش های فوقانی چهره و مواد فیلر برای قسمت های تحتانی کاربرد دارند. بنابر این با تزریق هردوی این مواد نتیجه بهتری عاید خواهد شد.

روز تزریق

بهتر است روز تزریق آرایش نداشته باشید. همچنین چنانچه از ویتامین ای استفاده می کنید بهتر است از سه روز قبل از تزریق مصرف آن را قطع کنید. مصرف مسکن یا آرام بخش قبل از تزریق ممکن است به شما راحتی بیشتری بدهد. من برای تزریق این مواد غالبا از بلوک عصبی ناحیه استفاده میکنم بنابر این به هنگام تزریق تقریبا دردی احساس نخواهید کرد. گاه کبودی کوچکی در برخی نقاط تزریق ایجاد می شود که به سهولت با مواد آرایشی قابل پوشانیدن بوده و پس از چند روز از بین می رود. همچنین همانند هر تزریق دیگری ممکن است قرمزی و تورم در ناحیه تزریق ایجاد شود که آن نیز پس از چند روز از بین خواهد رفت.

زیبایی چهره شما چیزی است که تماما به خود شما متعلق است. متاسفانه هیچ روشی زیبایی دایم را برای شما تضمین نخواهد کرد و همانند هر دارویی هیالورونیک اسید نیز عوارض نا خواسته خود را دارد. بنابر این پیش از تزریق هر ماده میبایست سطح توقعات خود را معقولانه مشخص کنید. در این صورت است که تزریق این مواد با خشنودی شما همراه خواهد شد!

ضمنا تـوصیه من آن است که در صورتی که باردار هستید یا به کودک خود شیر می دهید از تزریق این مواد خودداری کنید.

منبع: پزشکان ایران“ریتوکسان” برای درمان تصلب بافت ها مناسب است - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۴ ۰۳:۱۶ عصر“ریتوکسان” برای درمان تصلب بافت ها مناسب است.


بر اساس گزارش محققان داروی التهاب مفاصل، ریتوکسان، ممکن است که یک روش درمانی مناسب برای تصلب بافت ها باشد.


به نقل از پایگاه اینترنتی ام دی؛ با انجام یک پژوهش که در آن تولیدکنندگان دارو حضور داشتند بیماران مبتلا به MS که قبلا درمان شده بودند، تنها با یک دوره درمان توسط داروهای ریتوکسان کاهش چشمگیری را در التهاب صدمات وارده به مغز که یکی از نشانه های بیماری است، نشان دادند.

بر اساس این گزارش مرحله سوم انجام آزمایش برای صلاحیت دارو نشان داد که ریتوکسان مرز جدیدی را برای شناسایی علت و درمان MS باز خواهد کرد.نتایج این پژوهش در مجله انگلیسی “طب” منتشر شده است .

منبع: پزشکان ایرانافلوکساسین OFLOXACIN - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۴ ۰۳:۱۶ عصرافلوکساسین OFLOXACIN

افلوکساسین یک داروی ضد باکتری رایج است که برای درمان انواع گوناگون از عفونت ها، مثل عفونت های پوست و بافت های نرم ، برونشیت ، سینه پهلو (پنومونی )، عفونت های دستگاه ادراری ، اسهال ، پروستاتیت (التهاب پروستات ) و نیز عفونت های ناشی از کلامیدیا و گتوکوک ها (سوزاک ) تجوز می شود.

چگونگی مصرف

افلوکساسین را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد، ولی در هر صورت باید همراه با یک لیوان پر از آب باشد. اگر با شکم خالی معده تان ناراحت شد، دارو را با غذا بخورید. بهتر است دارو در طی شبانه روز در نوبت هایی با فواصل یکسان مصرف شود تا سطح دارو در خون ثابت باقی بماند. مثلاً، اگر لازم است روزی ۲ نوبت افلوکساسین مصرف کنید، می شود هر ۱۲ ساعت (مثلاً ۷ صبح و ۷ شب یا ۸ صبح یا ۸ شب ). اگر این با برنامه کاری یا خواب شما تداخل دارد، برای تعیین یک برنامه مناسب تر از پزشکتان کمک بخواهید. مهم است که دارو سر وقت و به طور کامل مصرف شود، حتی اگر احساس بهبودی کنید. اگر پیش از اتمام دارویتان ، درمان را قطع کنید، ممکن است علایم تان عود کند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

هشدارها و عوارض جانبی

در صورت بروز هر یک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید: تشویش ، گیجی ، لرزش دست ، توهم ، رفتار غیرطبیعی ، بثورات جلدی یا خارش ، کمردرد، ادرار خونی یا کدر، تب ، یا تورم پاها یا ساق ها. علایم دیگری نیز ممکن است روی دهند، ولی فقط در صورتی که مشکل ساز شوند نیاز است با پزشک مطرح شوند: گیجی ، خواب آلودگی ، سیاهی رفتن چشم ، سردرد، بی خوابی ، دل پیچه ، تهوع و استفراغ ، اسهال یا افزایش حساسیت به نور آفتاب .

موارد احتیاط

در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف افلوکساسین ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به افلوکساسین یا دیگر آنتی بیوتیک های فلوروکینولون
سن کمتر از ۱۸ سال
بارداری یا شیردهی
مصرف داروهای دیگر، به ویژه گشادکننده های برونش (آمینوفیلین ، اکستریفیلین ، یا تئوفیلین )، آنتی اسیدها، قرص آهن ، یا سوکرالفات ، کافئین ، دیدانوزین ، یا ضد انعقادها (رقیق کننده های خون نظیر وارفارین )
سابقه یا ابتلا به صرع یا بیماری های کلیوی یا کبدی

هنگام مصرف افلوکساسین توصیه می شود

حتی در صورت احساس بهبودی ، دارو را تا آخر مصرف کنید تا عفونت بدنتان درمان شده ، از عود بیماری جلوگیری شود. روزی هشت لیوان آب بنوشید، مگر آنکه پزشکتان دستور دیگری داده باشد. افلوکساسین را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم ، و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط افلوکساسین فاسد می شود). از نور مستقیم آفتاب بین ساعات ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر و استفاده از لامپ آفتابی ، و دیگر وسایل برنزه کننده بپرهیزید. مناطق در معرض نور پوست بدنتان را با یک لوسیون ضد آفتاب با قدرت حفاظتی (SPF) حداقل ۱۵ محافظت کنید. اگر ظرف ۳ روز از درمان با افلوکساسین احساس بهبودی نمی کنید، با پزشکتان مشورت کنید.

هنگام مصرف افلوکساسین نباید

آنتی اسید، سوکرالفات ، داروهای حاوی روی یا آهن مصرف کنید. بین مصرف این داروها و افلوکساسین حداقل ۲ ساعت باید فاصله باشد.
تا پیش از مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگی کنید یا به کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند بپردازید. این دارو در برخی بیماران موجب خواب آلودگی ، سرگیجه ، یا سیاهی رفتن چشم می شود.
دارو را بعد از تاریخ مصرفش استفاده کنید.
پیش از اتمام دارو مصرفش را قطع کنید؛ مگر به دستور پزشکتان .

منبع: پزشکان ایراناسترپتوکیناز ، دارویی برای رفع گرفتگی عروق - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۴ ۰۳:۱۷ عصراسترپتوکیناز ، دارویی برای رفع گرفتگی عروق


استرپتوکیناز می تواند لخته های خونی که در قلب ، رگهای خونی یا پس از حمله قلبی در ریه ها ایجاد می شوند را حل کند. این دارو یک عامل ترومبولیتیک نامیده می شود و اگر بلافاصله پس از آغاز علائم حمله قلبی بکار رود بیشترین تاثیر را اعمال می نماید.


استرپتوکیناز می تواند لخته های خونی که در کاتاتر های داخل عروقی ایجاد می شوند رانیز حل کند. معمولا پزشک پیش از تجویز استرپتوکیناز باید به برخی نکات توجه کند که بدین قرارند:

- آنوریسم (اتساع قطعه ای از رگ خونی که اغلب آئورت یا سرخرگ ششی گرفتار آن می گردند)
- مشکلاتی در نتیجه خونریزی یا لخته شدن خون
- بیماری عروق قلب یا صدمه عروقی
- رتینوپاتی دیابتیک
- تومور یا صدمه سر
- فشار خون بالا
- عفونت
- بی نظمی ضربان قلب
- دریافت تزریقات عضلانی
- بیوپسی یا جراحی
- واکنش غیر طبیعی یا آلرژیک به استرپتوکیناز ، دیگر داروها ، غذاها ، رنگ ها
- بارداری
- شیر دادن
استرپتوکیناز توسط متخصص تجویز شده و در مرکز درمانی یا بیمارستان به ورید بیمار تزریق می شود.

اثرات جانبی که باید به آن توجه کرد شامل وجود خون در ادرار ، مدفوع یا استفراغ ، درد یا تنگی قفسه سینه ، مشکل در تنفس ، سرفه ، سردرد شدید ، بثورات جلدی خشکی پوست ، تند یا کند شدن ضربان قلب ، خونریزی غیر طبیعی ، کبودی یا لکه های قرمز بر روی پوست ، تورم غیر طبیعی ، می باشند.

امکان بروز مشکلاتی همچون سرگیجه یاتب به هنگام تزریق این دارو وجود دارد. احتمال خونریزی از جمله خونریزی لثه نیز ممکن است افزایش یابد لذا به هنگام مسواک زدن بیمار بایدمراقب باشد آسیبی به لثه نرسد.

تا چند روز پس از تزریق استرپتوکیناز ، نباید بیمار داروهایی مانند آسپرین ، ایبوپروفن ، یا دیگر مسکن هایی بدون نسخه را مصرف کند.

منبع: پزشکان ایرانآسبوتولول ACEBUTOLOL - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۴ ۰۳:۱۷ عصرآسبوتولول ACEBUTOLOL

آسبوتولول در موارد متفاوتی از جمله پایین آوردن فشار خون در پرفشاری خون و درمان ضربان قلب نامنظم تجویز می شود.

از این دارو همچنین برای جلوگیری از یک حمله قلبی ثانویه در افرادی که قبلاً یک بار دچار چنین حمله ای شده اند استفاده می شود.

پزشک شما در موارد دیگری نیز ممکن است آسبوتولول را برای شما تجویز کند. آسبوتولول با مسدود کردن تکانه های عصبی به بخش هایی خاص از بدن عمل می کند؛ به همین علت است که آسبوتولول را به عنوان یک مسدودکننده بتا می شناسند. آسبوتولول با مسدود کردن این تکانه ها به قلب کمک می کند تا از نیرو و تعداد ضربان قلب بکاهد و در نتیجه بار کاری قلب کاهش پیدا کند؛ که این خود موجب کاهش فشار در داخل رگ های خونی نیز خواهد شد. اسامی تجاری آسبوتولول عبارتند از مونیتان و سکترال .

چگونگی مصرف

آسبوتولول معمولاً روزی یک یا دو بار مصرف می شود. مهم است که دارو را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید. معمولاً راحت تر است که صبح ها پیش از صبحانه خورده شود تا فراموش نشود. این دارو را می توان همراه با غذا یا جداگانه مصرف کرد. هر روز پیش از خوردن آسبوتولول به مدت یک دقیقه کامل نبضتان را بگیرید. (اگر نمی دانید چطور نبضتان را بگیرید از پزشکتان یا یک پرستار بخواهید تا آن را به شما آموزش دهد.) اگر تعداد نبض شما کمتر از ۵۰ در دقیقه بود، آن روز پیش از خوردن آسبوتولول موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. هیچگاه بیشتر از مقدار تجویز شده برای خودتان از این دارو مصرف نکنید. از دستورات ذکر شده توسط پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید ، می توانید به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر کمتر از ۴ ساعت تا نوبت بعدی مصرف دارو مانده باشد، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی منظم خود برگردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید و پیش از مشورت با پزشکتان مصرف آسبوتولول را قطع نکنید. با عدم مصرف آسبوتولولِتان ممکن است در معرض خطر یک حمله قلبی قرار گیرید. در اکثر مواردی که آسبوتولول برایشان تجویز می شود، این دارو بیماری را مهار می کند، نه درمان . این بدان معنا است که شما ممکن است مجبور باشید آسبوتولول را برای سال ها یا تا پایان زندگی مصرف کنید، حتی اگر حالتان خوب باشد.

هشدارها و عوارض جانبی

در صورتی که دچار هریک از نشانه های نادر ولی جدی زیر شدید، آسبوتولول خود را قطع کرده ، در عرض ۲۴ ساعت با پزشک خود تماس بگیرید: سختی تنفس ، تنگی نفس ، یا خس خس سینه ؛ سردی کف دست و پا؛ ضربان قلب کمتر از ۵۰ در دقیقه ؛ احساس گیجی یا سیاهی رفتن چشم به دنبال ایستادن از یک وضعیت نشسته یا خوابیده ؛ تورم دست ها و پاها یا افزایش وزن ناگهانی (۵/۱ کیلوگرم در ۴۸-۲۴ ساعت )؛ زردی چشم و پوست ؛ ادرار تیره ؛ کند شدن قوای ذهنی ؛ گیجی ، توهمات (شنیدن ، دیدن ، یا احساس چیزهایی که وجود ندارند)؛ درد قفسه سینه ، مفصل یا کمر؛ بثورات جلدی ؛ یا هرگونه کبودشدگی یا خونریزی غیرعادی . علایم زیر ممکن است تا عادت کردن بدنتان به دارو رخ دهد: خواب آلودگی ، خستگی ، مشکل در به خواب رفتن ، اضطراب ، یبوست یا اسهال ، کابوس های شبانه ، یا کاهش توانایی جنسی . اگر این علایم ادامه پیدا کردند یا مشکل ساز شدند، وضعیت را با پزشکتان در میان بگذارید.

موارد احتیاط

در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف آسبوتولول پزشکتان را مطلع سازید
حساسیت به آسبوتولول یا دیگر داروهای مسدودکننده بتا.
بارداری یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر به ویژه تزریقات حساسیت زدایی ، کافئین ، داروهای آسم (آمینوفیلین ، دیفیلین ، اکستریفیلین ، تئوفیلین )، داروهای بدون نیاز به تجویز پزشک برای سرفه یا سرماخوردگی ، داروهای دیابت (انسولین ، داروهای ضددیابت خوراکی )، سایر داروهای فشار خون (مسدودکننده های کانال کلسیمی ، کلونیدین ، گوانابنز)، کوکائین ، یا مهارکننده های منوآمین اکسیداز.
حساسیت ، آسم ، یا آمفی زم ؛ مشکلات احتقانی قلب ؛ بیماری قند؛ پرکاری تیرویید؛ کندی قوای ذهنی ؛ یا بیماری کلیوی یا کبدی یا سابقه ابتلا به هریک از این موارد. اگر دچار حساسیت باشید واکنش های حساسیتی ممکن است با مصرف آسبوتولول شدت یابد.

در هنگام مصرف آسبوتولول توصیه می شود

مرتب به پزشکتان مراجعه داشته باشید تا پیشرفت و بهبودی شما را زیر نظر داشته باشد. ممکن است ترجیح دهید که فشارخونتان را در خانه اندازه گرفته ، ثبت کرده و در مراجعات منظمتان آن را به پزشکتان گزارش کنید.
در مورد سطح بی خطر فعالیت بدنی با توجه به بیمارستان با پزشکتان مشورت کنید. آسبوتولول ممکن است از درد قفسه سینه جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد و در نتیجه شما فعالیت خود را بیش از میزان قابل قبول افزایش دهید. این ممکن است به درد قفسه سینه یا دیگر علایم جدی منجر شود.
وزنتان را نسبت به قد و استخوانبندی خود مناسب نگاه دارید. در صورت نیاز به کاهش وزن از پزشکتان کمک بخواهید .
اگر به سبب پرفشاری خون در حال مصرف آسبوتولول هستید، مصرف سدیم (نمک ) را کاهش دهید. برای دستورات تغذیه ای از پزشکتان نظر بخواهید یا برای کمک بیشتر به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.
اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید. از پزشکتان بخواهید شما را به یک مشاوره یا گروه ترک سیگار معرفی کند.
از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده ، یا از نشسته به آرامی تغییر وضعیت دهید تا دچار سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم یا غش نشوید.
در هوای سرد لباس گرم کافی بپوشید، زیرا آسبوتولول ممکن است شما را به سرما حساس تر کند
در تعطیلات آخر هفته و سایر روزهای تعطیل داروی کافی در دسترس نگاه دارید .
سایر ارایه دهندگان خدمات سلامت را از آنکه آسبوتولول مصرف می کنید مطلع کنید، زیرا این دارو ممکن است بر روی برخی از آزمون های آزمایشگاهی تأثیر بگذارد یا موجب شود که نسبت به تزریقات حساسیت زدایی دچار واکنش شوید.
همیشه یک برگه که نشان دهد در حال مصرف آسبوتولول هستید را به همراه داشته باشید.
آسبوتولول را دور از دسترس کودکان ، دور از آتش ، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگاه دارید (حرارت و نور موجب فاسد شدن آسبوتولول می شود).
در هنگام مصرف آسبوتولول نباید
تا هنگام مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگی کنید یا از وسایل خطرناکی که نیاز به هوشیاری کامل دارند استفاده کنید. اگر خواب آلودگی یا گیجی به طور مشکل سازی ادامه پیدا کند، با پزشکتان مشورت کنید.
دارویتان را به طور ناگهانی قطع کنید. در این صورت ممکن است دچار تعریق ، تپش قلب (احساس تکان خوردن قلب در قفسه سینه )، سردرد، یا لرزش دست و انگشتان شوید.
سایر داروها، به ویژه داروهای ضدسرفه یا سرماخوردگی را بدون مشورت با پزشکتان مصرف کنید.

منبع: پزشکان ایراندارو برای عارضه چشمی دیابت - ghasedak - ۱۳۸۸/۷/۲۳ ۱۰:۲۰ عصر

یک داروی ضدفشارخون ممکن است به بهبودی رتیبوپاتی دیابتی (عارضه‌ای که دیابت در شبکیه چشم ایجاد می‌کند) کمک کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از هلث دی نیوز ، محققین طی بررسی‌های جدیدی ، شواهد بیشتری در مورد کاندسارتان candesartan – یک داروی ضدفشارخون – ارائه کرده است که بر مبنای آن این دارو می‌تواند خطر و شدت آسیب شبکیه را در مبتلایان به دیابت کاهش دهد.

دکتر نیش چاتورودی از انگلیس یکی از نویسندگان این مقاله از موسسه ملی قلب و ریه و ایمپریال کالج در سنت مری در لندن در این باره گفت: “ما پیشنهاد می‌کنیم که متخصصان بالینی استفاده از این دارو ( با نام تجارتی Atacand) را در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک که کنترل قند خون آنها مشکل است، مورد نظر قرار دهند.”

“همچنین متخصصان بالینی می‌توانند در میان مبتلایان به دیابت نوع ۲ ، افراد دچار آسیب شبکیه مستقر که فشار خون بالا پیدا کرده‌اند، تجویز کاندسارتان را از میان داروهای ضدفشار خون در نظر داشته باشند، چرا که به نظر می‌رسد این دارو اثر مفید اضافی از لحاظ بهبودبخشیدن به آسیب شبکیه ناشی از دیابت داشته باشد.”

حدود ۹۵ درصد دیابتی‌ها مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند که که در آن سلول‌ها حساسیت خود به انسولین را از دست می‌‌دهند. این بیماری اغلب با چاقی مرتبط است. حدود ۵ درصد دیابتی‌ها دچار نوع یک آن هستند که در آن لوزالمعده نمی‌تواند به مقدار کافی انسولین برای تنظیم قند خون تولید کند

نتایج این تحقیقات در نشریه Lancet منتشر شده است


قرص‌های چربی سوز را با آگاهی مصرف کنید! - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۱ ۱۰:۱۲ عصر

به گفته یک استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران، همه قرص‌های چربی سوز خطرناک نیستند ولی باید با آگاهی آنها را مصرف کرد.

دکتر پروانه رحیمی مقدم در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، با اشاره به این که داروهای چربی سوز به صورت مختلف در بدن اثر می‌کنند و همه آنها مضر نیستند؛ گفت: به عنوان مثال داروهایی هستند که موجب تجزیه نشدن چربی‌ها در روده شده و باعث تولید اسهال چرب می‌شوند. البته این داروها در طولانی مدت باعث دفع ویتامین‌های محلول در چربی شده و فرد را با سوء تغذیه روبرو می‌کند.

وی تصریح کرد: گروه دیگری از داروهای چربی سوز هم هستند که مهار کننده جذب چربی دارند و باعث می‌شوند چربی وارد چرخه سوخت بدن نشود اما به طور کلی داروهای چربی سوزی که سوخت و سوز بدن را بالا می‌برند چند مشکل ایجاد می‌کنند که بی‌احتیاطی و ناآگاهانه مصرف کردن آنها می‌تواند موجب مرگ شود.

دکتر رحیمی مقدم افزود : داروهایی که بر روی غده تیروئید اثر کرده سوخت وساز را از آن طریق بالا می‌برند. همچنین در افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند می‌تواند موجب مرگ شود.

وی گفت: از سوی دیگر این داروها باعث از بین رفتن چربی‌های سلولی شده و به بدن آسیب می‌رسانند. همچنین بالا رفتن سوخت و ساز بر روی دستگاه گوارش نیز اثرگذار بوده و باعث ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.


این استاد دانشگاه اظهار داشت: پزشکی که برای افراد چاق (BMI بالاتر از ۳۰) این داروها را به تنهایی یا به صورت ترکیبی تجویز می‌کند باید عملکرد داروها را توضیح دهد تا بیمار با آگاهی، مصرف چربی سوزها را انتخاب کند.

http://www.pezeshkan.org/?p=16357


نیتروگلیسرین=بیماران دارای آنژین صدری باید در جیب خود داشته باشند - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۱ ۱۰:۱۶ عصر

نیتروگلیسرین برای کاهش آنژین صدری تجویز می شود. آنژین صدری درد قفسه سینه ای است که مشخصاً کمتر ار ۱۵ دقیقه طول می کشد و ناشی از خونرسانی ضعیف به ماهیچه قلبی است .

این دارو در سه مورد مفید است و کاربرد دارد: (۱) تخفیف یک آنژین صدری با مصرف دارو و پس از شروع درد، (۲) جلوگیری از حمله قلبی با مصرف دارو و درست پیش از بروز حمله ، و (۳) کاهش تعداد حملات با مصرف دائمی و منظم دارو. قرص های زیر زبانی نیتروگلیسرین ، قرص هایی که در دهان بین لب یا گونه و لثه های فوقانی گذاشته می شوند، یا اسپری آئروسل که در زیر زبان زده می شود، همگی حملات آنژینی را تخفیف داده یا از آن ها جلوگیری می کنند.
چگونگی مصرف
دارو را درست مطابق تجویز پزشک مصرف کنید. اگر مطمئن نیستید که چه شکلی از دارو را مصرف می کنید، قبل از استفاده از دارو با پزشکتان مشورت کنید. هر شکل از نیتروگلیسرین دستور مصرف خاص خودش را دارد:
قرص زیر زبانی نیتروگلیسرین برای تخفیف یا جلوگیری از درد حمله آنژین مصرف می شود. این قرص ها را نباید بلعید، خردکرد، یا جوید، بلکه باید در زیر زبان یا میان لب یا گونه و لثه ها فوقانی قرار داد. وقتی قرص را در محل قرار داده اید، سیگار نکشید و چیزی نخورید و ننوشید. با آغاز درد آنژینی ، بنشینید و یک قرص را زیر زبان یا بین گونه و لثه بالایی قرار دهید. اگر احساس غش ، سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم داشتید، چند نفس عمیق بکشید و سرتان را بین دو زانوی تان نگه دارید تا اینکه این احساس ار بین برود. می توان هر ۵ دقیقه تا دو بار دیگر دارو را تکرار کرد. اگر پس از ۱۵ دقیقه با مصرف ۳ قرص دردتان برطرف نشد، با پزشکتان یا یک مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید، یا از کسی بخواهید شمارا فوراً به یک بخش فوریت های پزشکی برساند. اگر نیتروگلیسرین را برای پیشگیری از حمله آنژینی مصرف می کنید، ۱۵-۱۰ دقیقه پیش از هر فعالیت تنش زایی که قبلاً هم موجب حمله می شده است یک قرص زیر زبان بگذارید. نیتروگلیسرین در معرض هوا، گرما، و رطوبت فاسد می شود. پنبه داخل ظرف دارو را پیش از اولین استفاده دوراندازید و در ظرف را محکم ببندید. دارو را در محلی خنک و خشک نگهداری کنید. قرص ها را به یک ظرف دیگر منتقل نکنید مگر آنکه آن ظرف برای نگهداری نیتروگلیسرین ساخته شده باشد. داروی دیگری داخل ظرف حاوی نیتروگلیسرین نریزید، و ظرف حاوی نیتروگلیسرین را با خود داخل جیبتان حمل نکنید، چرا که در اینصورت ممکن است بیش از حدگرم شود. با رعایت این نکات احتیاطی نیتروگلیسرین تا آخر تاریخ انقضایش (که روی ظرف دارو مشخص شده ) مؤثر و کارا باقی خواهد ماند.
آئروسل زبانی نیتروگلیسرین توسط یک ظرف مجهز به اسپری استفاده می شود. در موقع نیاز ظرف را سربالا گرفته ، یک یا دو بار (البته به تجویز پزشکتان ) رو یا زیر زبان اسپری کنید. بعد از هر بار اسپری دهانتان را ببندید و همان موقع آب دهانتان را قورت ندهید. ظرف محتوی دارو را تکان ندهید و اسپری را استنشاق نکنید. وقتی احساس می کنید درد آنژینی می خواهد شروع شود، بنشینید و دارو به زیر زبان تان اسپری کنید. اگر احساس غش ، سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم داشتید، چند نفس عمیق بکشید و سرتان را بین دو زانو قرار دهید تا به تدریج این احساس رفع شود. و در صورت عدم بهبود درد دارو را می توان هر ۵ دقیقه (مجوعاً تا سه نوبت ) تکرار کرد. اگر پس از ۱۵ دقیقه یا سه بار اسپری هنوز درد داشتید با پزشکتان یا یک مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید، یا از کسی بخواهید فوراً شما را به بخش فوریت های یک بیمارستان برساند.
قرص های کامی طولانی رهش نیتروگلیسرین را بین لب یا گونه و لثه های فوقانی قرار می دهند تا به تدریج در دهان حل شود. این قرص ها را نباید بلعید، جوید، یا خردکرد. اگر در طی ۵-۳ ساعتی که قرص در محل است می خواهید چیزی بخورید یا بنوشید، قرص را بین لب بالا و لثه قرار دهید. اگر اتفاقی یک قرص را بلعیدید، فقط کافی است یک قرص دیگر را جایگزین کنید.با وجود یک قرص در دهان برای خواب به بستر نروید؛ ممکن است باعث خفگی شود. نوشیدن نوشیدنی های داغ و لمس قرص با زبان موجب می شود تا قرص سریع تر حل شود.
سایر قرص ها و کپسول های نیتروگلیسرین را می توان در سه یا یک لیوان پر از آب با شکم خالی بلعید. این دارو را باید در محل خنک و خشک نگهداری کرد. اگر یک نوبت را فراموش کردید ، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. اگر کمتر از ۲ ساعت تا نوبت بعدی مانده بود، نوبت فراموش شده را رها کرده و به برنامه دارویی معمولتان بازگردید.
پماد نیتروگلیسرین برای جلوگیری یا کاهش دفعات حملات آنژینی استفاده می شود. این شکل از دارو روی حمله ای که هم اکنون رخ داده ، اثری ندارد. دستورالعمل روی جعبه دارو را به دقت بخوانید. پیش از مالیدن این پماد، باقیمانده پماد قبلی را از روی پوستتان پاک کنید. از خط کش کاغذی داخل جعبه دارو برای اندازه گیری مقداری از دارو که باید از لوله محتوی پماد خارج شود استفاده کنید. یک لایه نازک را به دارو آغشته کنید. پماد را به پوست نمالید. برای جلوگیری از التهاب و تحریک پوست در هر نوبت محل استعمال دارو را عوض کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید ، به مجردی که آن را به یاد آوردید، از دارو استفاده کنید. اگر کمتر از ۲ ساعت تا نوبت بعدی مانده است ، نوبت فراموش شده را استفاده کنید و نوبت بعدی را جا اندازید و مجدداً به برنامه دارویی معمولتان باز گردید.
پلاک های نیتروگلیسرین (روش پوست گذر) برای جلوگیری یا کاهش دفعات حملات آنژینی استفاده می شود. پیش از گذاشتن یک پلاک جدید، قبلی را بردارید. لبه های پلاک را نبرید و آن را کوچک نکنید، زیرا با اینکار مقداری از دارو را که باید به بدنتان برسد تغییر می دهید. پلاک را در یک محل پاکیزه و خشک پوست که بدون مو (یا کم مو)، و فاقد جوشگاه ، بریدگی ، یا بثورات جلدی باشد بکار برید. برای جلوگیری از تحریک پوست محل پلاک را هربار عوض کنید. اگر پلاک جدا شد، یک پلاک جدید نصب کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید ، به مجردی که آن را به یاد آوردید پلاک را نصب کنید و به برنامه دارویی معمولتان بازگردید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هریک از علایم زیر با پزشکان تماس بگیرید: تاری دید، خشکی دهان ، سردرد شدید، یا بثورات جلدی . علایم مسمومیت در اثر مصرف بیش از حد نیتروگلیسرین عبارتند از: کبودی لب ها، بستر ناخن ها، و کف دست ها؛ سرگیجه شدید؛ احساس فشار در سر؛ مشکل در تنفس ؛ خستگی شدید؛ ضربان قلب تند؛ تب ؛ و تشنج . برخی از مصرف کنندگان نیتروگلیسرین همچنین ممکن است دچار سردرد خفیف ، برافروختگی صورت و گردن ، و تهوع شوند. با استفاده مداوم از دارو سردرد معمولاً طی چند روز یا هفته رفع خواهد شد. این سردردها را می توان با مسکن های معمولی تسکین داد. اگر این علایم مشکل ساز شدند یا نمی دانستید که برای تسکین سردردتان چه دارویی مصرف کنید با پزشکتان مشورت کنید.
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف نیتروگلیسرین ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به هر نوع ماده غذایی ، نگه دارنده ها، یا رنگ های خوراکی ، نیتروگلیسرین ؛ یا داروهای دیگر (به ویژه نیترات ها و نیتریت ها).
بارداری یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر، به ویژه داروهای پرفشاری خون ، یا دیگر داروهای قلبی .
سابقه یا ابتلا به خونریزی مغزی یا ضربه به سر اخیر، کم خونی ، گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم )، پرکاری تیروئید، مشکلات قلبی ، یا بیماری های کلیوی .
هنگام مصرف نیتروگلیسرین توصیه می شود
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیرنظر داشته باشد.
به آرامی از حالت نشسته یا خوابیده برخیزید تا دچار سرگیجه و سیاهی رفتن چشم نشوید.
یک برگه شناسایی پزشکی به همراه داشته باشید که نشان دهد نیتروگلیسرین مصرف می کنید.
نیتروگلیسرین را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شریط نیتروگلیسرین فاسد می شود).
نیتروگلیسرین تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان ، در توالت دور بریزید.
هنگام مصرف نیتروگلیسرین نباید
بدون مشورت با پزشکتان دارو را قطع کنید. برای قطع این دارو مقدارش باید تدریجاً کاهش یابد.
الکل بنوشید، برای مدتی طولانی سرپا بایستید، یا در هوای گرم ورزش کنید. این فعالیت ها ممکن است موجب سیاهی رفتن چشم یا سرگیجه شوند.


آووكادو ؛ حافظ سلامت چشم‌ها - Milad - ۱۳۸۸/۱۱/۵ ۰۵:۰۴ عصر

[تصویر: 675945-2010-1-23-0-47-2.gif]
مرتضي صفوي متخصص تغذيه گفت: ميوه «آووكادو» داراي رنگدانه گياهي زردي به نام «لوتئين» است كه يك آنتي‌اكسيدان طبيعي است و به حفظ سلامت چشم‌ها در پيري كمك مي‌كند.

اين متخصص تغذيه در گفتگو با فارس افزود: ميوه «آووكادو» حاوي مقدار زيادي ويتامين A ‌، ويتامين‌هاي گروه B و منبع غني آنتي‌اكسيدان‌هايي مثل ويتامين E ،C و لوتئين (رنگدانه گياهي) است. وي

گفت: ميوه «آووكادو» از نظر چربي خيلي غني است ، در حالي كه ساير ميوه‌ها و سبزي‌ها اين طور نيستند. «آووكادو» داراي رنگدانه گياهي زردي به نام «لوتئين» است كه يك آنتي‌اكسيدان طبيعي است كه به حفظ سلامت چشم‌ها در پيري كمك مي‌كند.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: يك پنجم آووكادو 50 كالري انرژي و حدود 20 ويتامين و ماده معدني دارد. «آووكادو»‌ داراي ماده‌اي به نام «بتا سيتو استرول» است كه يك استرول گياهي است كه به حفظ مقادير طبيعي كلسترول‌ خون كمك مي‌كند.

صفوي گفت: «آووكادو» تقريبا يك ماده غذايي كامل است. «آووكادو» چربي و كالري بالايي دارد، لذا افرادي كه نمي‌خواهند وزنشان زياد شود، بايد به ميزان متعادل از آن استفاده كنند.

وي افزود: بيشتر چربي «آووكادو» از نوع چربي‌هاي غيراشباع با يك باند دوگانه است كه مقدار كلسترول خون را افزايش نمي‌دهند و «آووكادو» مي‌تواند به افزايش باروري در مردان كمك كند و مصرف آن باعث افزايش قواي جنسي مي‌شود.

منبع


کسانی که پوست تیره دارند بیشتر از این ویتامین مصرف کنند! - Milad - ۱۳۸۸/۱۱/۸ ۱۱:۳۷ عصر

[تصویر: uti5xrmu7lwfq3ql8o73.jpg]
محققان توصیه می کنند افرادی که پوست تیره دارند،بهتر است از این ویتامین مصرف کنند،زیرا ...
محققان آمریکایی می‌گویند کسانی که پوست تیره دارند به ویتامین D بیشتری به ویژه در زمستان نیاز دارند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ویتامین D به طور طبیعی توسط بدن تحت تاثیر نور آفتاب تولید می‌شود. اما ویتامین D در برخی موادغذایی به ویژه ماهی‌های چرب وجود دارد. یک فرد بالغ که دچار کمبود ویتامین D است بیشتر در معرض بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان، سرطان *****، پروستات، بیماری‌های مربوط به دستگاه ایمنی، آنفلوآنزا، سرماخوردگی و ناراحتی‌های قلبی‌عروقی قرار دارد.
متخصصان تغذیه می‌گویند برای سالم بودن لازم است در خون حداقل 75 nmol/L ویتامین D وجود داشته باشد اما بهترین میزان 125 nmoL/L است. به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا پس از بررسی میزان ویتامین D موجود در خون 72 فرد با پوست‌های مات و روشن متوجه شدند افراد سبزه یا کسانی که پوست تیره دارند به ویژه در زمستان ویتامین D خون‌شان پایین‌تر بوده برای کسانی که کمتر در معرض آفتاب‌اند حدود 24 nmoL/L و برای کسانی که بیشتر در معرض آفتاب‌اند 42 nmoL/L است در حالی که میزان طبیعی آن باید 75 nmol/L باشد. این میزان در افراد با پوست روشن که کمتر در معرض نور آفتاب‌اند 35 nmol/L و برای کسانی که بیشتر در معرض نور آفتاب‌اند 60 nmol/L است. متخصصان توصیه می‌کنند برای بالا بردن میزان این ویتامین در خون از موادغذایی حاوی آن کمک بگیرند.

منبعدارویی موثر برای دندان - Admiral sailling 29 - ۱۳۸۸/۱۱/۲۸ ۰۷:۳۱ عصر

دنتول مسکن فوری درد دندان و ضد عفونی کننده دهانبا اضافه کردن یک قطره دنتول به خمیر دندان مصرفی فعالیت تمام میکروبهای دهانی متوقف و نتایج زیر حاصل می گردد:

جلوگیری از تشکیل پلاک های میکروبی دندان ها
جلوگیری از تغییــر رنـگ دندانـها بعـد از جـرم گیری
درمــان و جلــوگـیـری از عــود مجــدد آفــت دهــان
مهـــار بــوی نــامــطـبــوع دنــدانــهــای پـــوسیــده
مهـــار الـتهـــاب و خــونـــریـــزی لـثـــه


محتوی اسانس مرزه خوزستانی satureja khuzestanicaمی باشد.این گیاه دارویی در سال 1994توسط خانم جمزاد در مناطق شمالی خوزستان و جنوب لرستان شناسایی و نامگذاری گردید.شناسایی ترکیبات اسانس مرزه خوزستانی در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران انجام و نتایج نشان دهنده وجود بیش از 90% کارواکرول در اسانس گیاه ذکر شده میباشد که در نوع خود کم نظیر میباشد.
پوسیدگی دندان یکی از شایعترین بیماریهای دهان و دندان است که به سبب رشد و نفوذ میکروبهاایجاد می شود.باکتری ها اسیدهایی مانند اسید لاکتیک تولید می کنند که مینای دندان را از بین می برند. غذا به خصوص آنهایی که مواد قندی بالایی دارند به پوسیده شدن هر چه بیشتر دندان کمک می کنند. یکی از مشکلات بیمارانی که دچار پوسیدگی دندان می شوند،بروز دندان درد است.این درد در فاصله ایجاد تا دسترسی به پزشک اهمیت ویژه ای پیدا می کند.فرمول جدید دنتول دارای اثرات ضد عفونی، ضد درد و ضد التهاب است و در مهار درد و عفونت دندان تا رسیدن به دندان پزشک منحصر به فرد است.
قطره دنتول در کاهش سریع عفونت و تسکین درد دندانهای پوسیده بسیار مؤثر است.این دارو در کمتر از یک دقیقه درد وحداکثر2ساعت پس ازمصرف تورم محل عفونت را بطور کامل از بین می برد.این دارو در موارد منع مصرف دارو در دوران حاملگی ناراحتی گوارشی همزمانی با مصرف سایر داروها و در کودکان کاملا بر سایر روش های درمانی ارجحیت دارد. »
..............................
البته من خودم استفاده کردم خیلی تاثیر داره.

برگرفته از http://www.niazerooz.com


اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۱ صبح

اکس
اکستاسي(ecstasy) يک داروي روان گردان مصنوعي از دسته داروهای محرک , با دو خاصيت تحريکي شبه آمفتامين و توهم زاي شبه LSD است .نام هاي خياباني اين ماده XTC ,قرص شادي ، عشق و آتش فرشته مي باشند . فرمول شيميايي آن متيلن دي اکسي متامفتامين با بطور مخفف MDMA است . اين ماده براي سيستم عصبي سمي بوده و در دوزهاي بالا قادر است درجه حرارت بدن را خيلي سريع افزايش دهد که منجر به تخريب عضلات ، کليه و سيستم قلبي عروقي خواهد شد . از اعضاء دیگر خانواده اکستاسي, میتوان آمفتامین و کوکائین را نام برد.

سابقه مصرف
در جنگ جهانی اول انگلیسی ها این دارو را برای سربازانشون تهیه کردند تا در جنگ احساس شادی کنند, بعد از جنگ هم یک مدتی مصرف کردند ولی چون در یک سال 15 نفر تلف شدند, دارو جمع آوری شد. مجددا در سال 1980 تولید دارو در اروپا شروع شد, و از آن زمان به بعد تولید غیر رسمی این دارو در بعضی کشور ها ادامه دارد. بطور کلی میتوان گفت مصرف این قبیل دارو از دهه 1980, به ویژه در مجالس رقص و کلوپ ها افزایش یافته است.

مکانیزم دارو:
تحقيقات انجام شده با استفاده از تصويربرداري مغز در انسانها نشان داده است که MDMA در مغز به سلولهاي عصبي که با واسطه شيميايي سروتونين عمل مي کنند آسيب مي رساند . واسطه شيميايي سروتونين نقش مهمي در تنظيم خلق ، پرخاشگري ، فعاليت جنسي ، خواب و حساسيت به درد ايجاد مي کند

عوارض دارو
این داروباعث احساس شدید خوب بودن و افرایش انرژی, بالا رفتن خلق, بیش فعالی(overactivity) , پر حرفی, بی خوابی, اضطراب وخشکی دهان و بینی میشود. مردمک ها متسع شده, ضربان قلب و فشار خون بالا رفته و در دوز های بالا بد کار کردن ریتم قلبی و کاهش فشار خون ممکن است دیده شود. فعالیت بیش از حد ممکن است باعث از دست رفتن آب بدن شده بالعکس نوشیدن آب فراوان برای جبران کم آبی میتواند باعث تجمع آب در بدن شود. گاهی بیماران احساس غیر طبیعی دال بر احساس حرکت حشرات در زیر پوست دارند(formication).

مشکلات مصرف طولانی
مصرف طولانی مقادیر زیاد این داروها میتواند منجر به اختلال درک و تفکر شود. به ویژه در مورد آمفتامین ممکن است رفتار های بدبینانه بیمار گونه ای همراه با هذیان های گزند و آسیب ,توهمات شنوائی و بینائی و گاهی رفتار های تهاجمی ایجاد کند. معمولا این حالت 1-2 هفته پس از قطع دارو رفع میشود. اما گاه ماه ها طول میکشد.. در برخی از این موارد به جای جنون داروئی اشتباها تشخیص بیماری جنون حقیقی گذاشته میشود. ممکن است افسردگی نیز به دنبال مصرف طولانی داروهای محرک دیده شود. ecstasy در صورت مصرف مکرر میتواند به اعصاب بدن که از مغز و نخاع به همه جای بدن گسترش یافته اند, آسیب جدی و دائمی ایجاد کند.

عوارضی مشابه کوکائین و آمفتامین:
مشکلات روانشناختي مانند تيرگي شعور ، افسردگي ، مشکلات خواب ، اضطراب شديد و بدگماني در طي مصرف و گاهي اوقات هفته ها بعد از استفاده از MDMA دیده میشود. . علائم جسماني مانند سفتي عضلاني ، سايش غيرارادي دندانها ، تهوع ، تاري ديد ، حرکت سريع چشمها ، سنکوپ و احساس لرز و تعريق ,افزايش ضربان قلب و فشار خون, خطري ويژه براي افرادي با بيماريهاي قلبي عروقي قبلي است. افرادي که پس از مصرف MDMA دچار ضايعات پوستي شبه آکنه ( جوش ) مي شوند در معرض عوارض جانبي شديدي مانند تخريب بافت کبد در صورت تداوم مصرف خواهند بود . تحقيقات اخير نشان داده اند که استفاده از MDMA به موجب تخريب دائمي بخشهايي از مغز که مرتبط با تفکر و حافظه مي باشند خواهد شد . MDMA داراي ساختار و اثر اتي مشابه متا آمفتامين مي باشد که نشان داده شده موجب تخريب نورونهاي حاوي دوپامين مي شود. تخريب اينگونه سلولها موجب مشکلات حرکتي مشابه پارکينسون خواهد شد .

منبع : http://marg_x.persianblog.ir/


عوارض قرص هاي اکستازی

مصرف بيش از اندازه قرص هاي اکستازي مي تواند باعث عوارض برگشت ناپذير مغزي به خصوص از بين رفتن حافظه و مختل شدن قوه ادراک شوداكستاسي شادي جواني يا مرگ سلامتي

تا به حال نام اكستاسي را شنيده ايد؟ شايد هم در بين دوستان شما كساني باشند كه اسم اين ماده را شنيده اند يا آن را مصرف كرده باشند؟! اين ماده در قالب قرص هاي شادي بخش به طاعون خفته عصر ما تبديل مي شود...

اكستاسي ؛ عامل نشاط يا سبب مرگ

قرص هاي نشاط آور ( اكستاسي) چيست؟
واژه اكستاسي را در لغت "نشاط و سرخوشي مفرط" معنا مي كنند. عليرغم معناي لغوي فريبنده اكستاسي ، مصرف ماده غير قانوني مذكور، عوارض ناگوار و غير قابل جبراني را به دنبال دارد.بي خبري از مصرف قرص هاي اكستازي : در حالي كه مصرف فراوان قرص هاي شادي، روانگردان يا اكستازي كه با نام علمي دي اكسي آمفتامين (MDAM) باب جديدي را در آسيب هاي اجتماعي گشوده

است اما مسئولان امر، آماري از ميزان واردات و مصرف اين داروها ندارند

پرواز مرگ با قرص شادي- قسمت اول :دو تا گيلاس دور گوش‌هاش انداخت و روي تاب نشست. پاهاش رو خم و راست كرد و تكاني به تاب داد. از توي ساختمان صداي موزيك مي ‌اومد.پرواز مرگ با قرص شادي- قسمت دوم : حميد 18 سال دارد. وي دانش‌آموز دوره پيش ‌دانشگاهي است. حميد را در بخش اعصاب و روان يكي از بيمارستان هاي تهران بستري كرده‌اند. وي كه در حدود يك‌ ماه پيش به قصد خودكشي رگ دست خود را از ناحيه مچ بريده است، در پاسخ به اين سؤال كه چرا

اكستازي مصرف مي ‌كند، مي‌گويد: «شادي‌ اش را نمي ‌شود وصف كرد.»مرگ حتي با يک بار مصرف اکستازی : کارشناسان و آسيب شناسان اجتماعي در جلسه بررسي عوارض و خطرات مصرف قرص هاي اکستازي، ضمن برشمردن خطرات بي شمار قرص هاي توهم زا و روانگردان، تأکيد کردند حتي يک بار مصرف آنها براي امتحان يا تجربه بسيار خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذير طولاني مدت و حتي مرگ را به همراه داشته باشد

منبع : http://www.irshafa.ir/post-1691.aspxدر پاسخ به: اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۲ صبح

مصرف بيش از اندازه قرص هاي اکستازي مي تواند باعث عوارض برگشت ناپذير مغزي به خصوص از بين رفتن حافظه و مختل شدن قوه ادراک شود.

«رامتين فرخي پندار» داروساز اظهار داشت: مصرف اين قرص ها سبب ايجاد بيماري هاي قلبي، کليوي و ريوي شده و قطع يکباره آن پس از استفاده طولاني مدت ، عوارضي همچون : افسردگي شديد، ضعف حافظه و علائم شبيه سرماخوردگي را به همراه مي آورد.

وي با اشاره به اين که قرص هاي اکستازي داراي ناخالصي هاي فراوان و مواد خطرناک همچون ترکيبات آمفتامين، LSD،‌ فنيل پروپانول آمين و ... است اظهار داشت: اين ناخالصي ها باعث توهم زايي در مصرف کنندگان مي شود.

"فرخي پندار" تصريح کرد: همچنين، قرص هاي اکستازي سبب افزايش انرژي شده و مصرف هر نوبت آنها مي تواند باعث مصرف ذخيره سروتونين مغز شود، بنابراين به دليل اين که جهت ذخيره مجدد اين هورمون حدود 15 روز به طول مي انجامد افراد در اين مدت دچار افسردگي حاد مي شوند.

وي افزود: اثرات قرص هاي اکستازي 20 دقيقه پس از مصرف ظاهر شده و حدود يک الي دو ساعت ادامه مي يابد.

گفتني است، قرص هاي اکستازي با نام شيميايي متيلن دي اکسي آمفتامين، XTC اکس، E و ... به کار مي رود.

اولين بار نيز به عنوان يک دارو در درمان بيماري هاي رواني وارد بازار شدند. همچنين، اين دارو معادل مواد اعتيادآور کوکائين،‌ هروئين و مورفين است .

منبع: ايسنادر پاسخ به: اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۳ صبح

اكستاسي شادي جواني يا مرگ سلامتيتا به حال نام اكستاسي را شنيده ايد؟ شايد هم در بين دوستان شما كساني باشند كه اسم اين ماده را شنيده اند يا آن را مصرف كرده باشند؟! اين ماده در قالب قرص هاي شادي بخش به طاعون خفته عصر ما تبديل مي شود...


اكستاسي چيست؟
تركيبMDMA يا 3 و 4 متيلن دي اكسي مت امفتامين كه به نام هاي اكستاسي، اكستازي،XTC،E (اي) ،X (اكس) نيز معروف است، در ايران به نامقرص شادي هم شناخته مي شود. اين ماده در 1914 در آلمان به عنوان كم كننده اشتها مورد استفاده قرار گرفت كه به علت اثرات آن از رده مصرف خارج شد. در دهه 70 ميلادي اين دارو كاربرد مجدد يافت و در روان درماني براي كمك به بيان احساسات بيماران استفاده شد كه در 1984 با اثبات اثرات آن روي مغز حيوانات آزمايشگاهي، از رده خارج شد. در 1985 در آمريكا، مصرف آن ممنوع اعلام شد.

در سال هاي اخير مصرف آن در آمريكا، به شدت افزايش يافته كه باعث نگراني دولت آمريكا شده است. در دوره زماني خاصي در اروپا، مصرف اين مواد انرژي زا و شادي بخش براي كاهش مصرف ساير مواد مخدر مثل هروئين تشويق شد به طوري كه مصرف آن در اروپا در 1995 از 500 هزار قرص در سال به 30 ميليون قرص در دو سال بعد رسيد.

آمين هاي مغز به ويژه نوراپي نفرين و سرتونين نوروترانسيمترهاي مسيرهايي هستند كه كارشان بروز خلق است. با توجه به فرضيه آميني، كاهش عملكرد اين آمين ها باعث افسردگي خواهد شد و افزايش فعاليت آنها باعث بالا رفتن خلق مي شود.2 درصد مردم امريكا حداقل يك بار اين تركيب را مصرف كرده اند. حداقل يازده و هفت دهم درصد دانش آموزان سال آخر دبيرستان در امريكا يك بار «اكس» مصرف كرده اند. مصرف اين قرص ها در ايران به خصوص در يك سال اخير به شدت افزايش يافته است. جوانان تحصيل كرده و مرفه، مصرف كنندگان اصلي اين داروها هستند بنابراين لازم است عموم مردم و پزشكان با اثرات سوء مصرف اين دارو آشنا شوند.

همچنان كه ذكر خواهد شد مشكل اصلي در مصرف اين ماده، عوارض مزمن آن است. عوارض حاد مصرف، بيشتر در مرتبه اول مصرف و در صورت تداخل با بعضي داروهاي ضد افسردگي پيش مي آيد.

تركيب شيميايي
MethylendioxyMethAmphetamine 4,3ياN, Alpha, DiMethy1 1,3 Benzodiazoxide 5 Ethamine

با فرمولC11H15N2O كه به نام هايMDMA يا اكستاسي معروف است.
اشكال رايج دارويي

دارو در آمريكا به صورت قرص هاي خوراكي و جويدني، كپسول و مواد تدخيني و تزريقي موجود است.

قيمت هر قرص بين 10 تا 30 دلار است ولي در ايران به قيمت كمتري به خريداران ارائه مي شود (با چه هدفي؟) كه با مارك هاي مرسدس بنز و ميتسوبيشي، $،KO و صليب، موجود است و به علت قابليت ساخت آن كه به راحتي انجام مي شود در لابراتورهاي داخلي هم ساخته مي شود كه خطر وجود مواد اضافي در آن و عوارض آن است. هر قرص خوراكي حاوي 80 تا 160 ميلي گرمMDMA است. پس از بلعيدن، اثرات قرص پس از 20 تا 90 دقيقه بعد ظاهر مي شود و حدود 2 تا 3 ساعت اثرات آن در يك حد حفظ شده و بعد افت مي كند و از 3 تا 24 ساعت اثرات آن باقي است.


نحوه اثر در مغز
آمين هاي مغز به ويژه نوراپي نفرين و سرتونين نوروترانسيمترهاي مسيرهايي هستند كه كارشان بروز خلق است. با توجه به فرضيه آميني،

كاهش عملكرد اين آمين ها باعث افسردگي خواهد شد و افزايش فعاليت آنها باعث بالا رفتن خلق ميشود.

MDMA از طرقي كه ذكر خواهد شد باعث افزايش خلق و احساس نشاط مي شود.

فرضيه تأثير MDMA (اكستاسي) بر مغز:

1- افزايش آزادسازي سروتونين در سيناپس هاي مغزي

2- بلوك باز جذب سروتونين

3- افت ميزان سروتونين مغز

4- اثرات غيرمستقيم بر ميزان دوپامين مغزسلول مغزي طبيعي

سلول مغزي تحت تأثير اكستاسي

عوارض پس از مصرف اكستاسي
اثرات مثبت:● افزايش شديد احساس خوب بودن در فرد

● افزايش انرژي در فرد

● احساس تمايل براي ارتباط با ديگران و احساس تعلق و نزديكي به ديگران

● احساس عشق و سرخوشي

● دست و دلبازي

● افزايش هوشياري و درك موسيقي

● افزايش حس هاي بويايي و چشايي

● احساس تجربيات و حالات روحي جديد در زندگي

● احساس روشنايي

● تمايل به در آغوش گرفتن و بوسيدن ديگران

● به علت افزايش انرژي در افراد، مصرف كنندگان تمايل به فعاليت شديد و رقص هاي طولاني دارند.

● يك تجربه: الكساندر شوگيلين بيوشيميست آمريكايي كه براي اولين بار روي عوارض اين دارو كار مي كرد پس از يك بار مصرف اكستاسي مي نويسد كوهي كه نزديك منزلم بود و هر روز آن را مي ديدم پس از مصرف اكستاسي طوري به نظرم مي آمد كه دوست داشتم ساعت ها آن را تماشا كنم؟!

اثرات منفي:

● كاهش اشتها

● تغييرات بينايي

● گشاد شدن مردمك ها (ميدرياز)؛ افراد مصرف كننده در محل هاي مصرف مثل ميهماني هاي دوستانه! با وجود كم بودن نور مجبور به استفاده از عينك هاي آفتابي در شب هستند كه علت آن تحريك پذيري با نور است.

●حركات غيرطبيعي چشم (نيستاگموس)● توهم بينايي (هالوسيناسيون)

● افزايش ضربان قلب و فشارخون (تاكي كاردي و هيپرتانسيون)

● تغيير در نظم حفظ دماي بدن

●فك زدن هاي طولاني (افراد مصرف كننده براي جلوگيري از حالت قفل شدن فك مجبور به مصرف آدامس هستند، تا ساعت ها پس از مصرف ، اين حالت فك زدن هاي غيرطبيعي موجود است).

● لرزيدن، عصبي شدن، عدم تمايل به استراحت

● تمايل شديد به مصرف مجدد اين ماده پس از افت تأثير اوليه

اثرات منفي شديد:

● اثرات شديد احساسي ، اختلال خواب ، كابوس هاي شبانه ، حملات ناگهاني اضطراب (Panic Attack)، ديوانگي(Psychosis)

● انقباض شديد فك و پارگي زبان در اثر فك زدن هاي طولاني(Trisma) در صورت بروز اين حالت بايد از آمپول ديازپام و يا قرص هاي خوراكي آن استفاده كرد.

● عدم تمركز، فراموشي، اختلال در يادگيري(Confusion)

كساني كه از داروهاي ضدافسردگي مثل فنلزين، ترانيل سيپرومين و ضدافسردگي هايي مثل پروزاك و زولوفت (Zoloft) هم استفاده مي كنند به هيچ وجه نبايد از اكستاسي استفاده كنند. موارد مرگ ناشي از مصرف همزمان اين داروها با اكستاسي گزارش شده است.● افزايش دماي بدن و كاهش آب بدن (در پارتي هايي كه اين دارو مصرف مي شود افراد مجبور به مصرف آب فراوان و مكرر هستند و اين مسئله خطرات خاص خود را به دنبال دارد).

● اختلال در مكانيسم نعوظ و نرسيدن به ارگاسم

● تهوع و استفراغ

● كاهش سديم خون در اثر مصرف زياد مايعات (هيپوناترمي)

● سردرد و سرگيجه و تشنج

● آنمي آپلاستيك (سركوب شديد خون سازي مغز استخوان)

● افت شديد خلق در روزهاي پس از مصرف

● خستگي و افسردگي شديد تا يك هفته پس از مصرف

● احتمال اعتياد جسمي كم است ولي احتمال اعتياد رواني بسيار زياد است.

● احتمال سميت كبدي

● صدمه به اعصاب مغزي

● بزرگ شدن ***** در آقايان (ژنيكوماستي)

● احتباس ادراري (Retention)

● تخريب عضلات مخطط (رابدوميوليز) كه در نتيجه افزايش دماي بدن رخ مي دهد و مي تواند به علت رسوب مواد حاصل از اين تخريب در كليه باعث آسيب به اين عضو شود.

● ميزان بروز مرگ در اثر مصرف اكستاسي 2 در 100000 مصرف كننده است.

●● دختران جوان به علت اثرات هورمون هاي جنسي زنانه، در صورت مصرف اكستاسي در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به افت سديم خون و به دنبال آن تشنج هستند. (ميزان بروزSIADH در ارتباط با استروژن خون افزايش مي يابد).

برخي از موارد منع مصرف:

كساني كه از داروهاي ضدافسردگي مثل فنلزين، ترانيل سيپرومين و ضدافسردگي هايي مثل پروزاك و زولوفت (Zoloft) هم استفاده مي كنند به هيچ وجه نبايد از اكستاسي استفاده كنند. موارد مرگ ناشي از مصرف همزمان اين داروها با اكستاسي گزارش شده است.

علائم مسموميت با اكستاسي (مربوط به بالا رفتن بيش از حد غلظت دارو در خون) به شكل افزايش شديد ضربان قلب، فشارخون، خستگي، گرفتگي عضلاني يا حملات حاد ترس(Panic Attack) است. در صورت بروز علائم فوق شخص بايد فعاليت را كنار گذاشته، بنشيند و مايعات (آب و آب ميوه) به ميزان كافي مصرف كند. در صورت بروز علائم مثل تشنج، كاهش سطح هوشياري و ... هر چه سريعتر به مراكز درماني مراجعه شود. در صورت مصرف همزمان قرص هاي اكستاسي با الكل، عوارض ناشي از دهيدراتاسيون (كاهش آب بدن) تشديد مي شود و در عين حال عوارض اكستاسي بر خلق كاهش مي يابد.

نتايج آخرين تحقيقات:


در يك بررسي انجام شده يا كمك اسكنPET (Positron Emission Tomography) كه روي 2 گروه 14 نفري از مصرف كنندگان اكستاسي (حداقل 3 هفته مصرف) كه هيچ داروي روان گردان ديگري مصرف نكرده اند و 15 نفر كه هيچ دارويي مصرف نمي كنند، نشان داده شد كه ميزان سروتونين در مغز به شدت كاهش يافته است و سلول هاي عصبي حاوي سروتونين آسب ديده اند. لازم به ذكر است كه افراد مورد مطالعه از لحاظ سن و تعداد زن و مرد مشابه بوده اند.

توضيح شكل:

شكل بالا نشان دهنده اسكن مغز يك فرد عادي است كه اكستاسي مصرف نمي كند ولي اسكن پايين مربوط به مغز يك فرد مصرف كننده اكستاسي است. نقاط سياه رنگ در عكس پايين نشان دهنده آسيب مغزي ناشي از مصرف مزمن اكستاسي است.

در مقاله اي كه در مجله نوروساينس در 15 ژوئن 1999 منتشر شد ، نتايج يك تحقيق بر روي ميمون ها به چاپ رسيد. در بررسي اين ميمون ها كه براي مدت 4 روز و روزي 2 بار قرص Ecstasy محلول در مايعي را مصرف كرده بودند و ميمون هايي كه فقط همين مايع را استفاده كرده بودند و پس از 7 سال كالبد شكافي شده بودند مشاهده شد كه تغييراتي در سلول هاي سروتونيني مغز ايجاد شده است كه در لوب فرونتال و نواحي مربوط به فكر كردن، ناحيه هيپوكامپ و نقاط عمقي مغز مربوط به حافظه بوده است.

پس مشاهده مي شود كه مصرف اكستاسي در درازمدت باعث ايجاد اختلال در قوه تفكر و حافظه و قابليت يادگيري در فرد مي شود. در تحقيقي ديگر مشاهده شد كه پس از مصرف دارو، ميزان سروتونين در مغز به ميزان بيست تا شصت درصد كاهش مي يابد و مشاهده شد كهاثرات مخرب مغزي غيرقابل بازگشت است و تغييراتي در نورون هاي دوپامينرژيك مشاهده شد.براي درمان اعتياد به اين ماده، به روان درماني و كار سخت گروهي نياز است. هيچ پادزهري (آنتي دوتي) براي مسموميت با اكستاسي وجود ندارد.

درمان

براي درمان اعتياد به اين ماده، به روان درماني و كار سخت گروهي نياز است. هيچ پادزهري (آنتي دوتي) براي مسموميت با اكستاسي وجود ندارد. در صورت بروز علائمي مثل تب شديد، تشنج و تغييرات ضربان قبل (تاكي آريتمي)، درمان علامتي است. از تركيبات ضد افسردگي و آنتي سايكوتيك براي درمان عوارض در روزهاي پس از مصرف استفاده مي شود.
منبع: اينترنتدر پاسخ به: اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۴ صبح

اكستاسي ؛ عامل نشاط يا سبب مرگقرص هاي نشاط آور ( اكستاسي) چيست؟
واژه اكستاسي را در لغت "نشاط و سرخوشي مفرط" معنا مي كنند. عليرغم معناي لغوي فريبنده اكستاسي ، مصرف ماده غير قانوني مذكور، عوارض ناگوار و غير قابل جبراني را به دنبال دارد. اكستاسي نام مصطلح و را يج (خياباني) دسته اي از مواد است كه از لحاظ ساختار به متيلن دي اكسي مت آمفتامين 3و4 شبيه هستند كه به اختصارMDMA ناميده مي شوند. نام هاي رايج و مصطلح لاتينMDMA يا اكستاسي در بين جوانان عبارت اند از: داروي عشق ، قرص شادي ، قرصX،Adam
اين ماده از لحاظ تركيب و عملكرد، از يك سو شبيه مواد محرك از قبيل آمفتامين ها و از سوي ديگر شبيه مواد توهم زا مانندLSDاست. مواد محرك موجود در اين ماده، نقش تحريك كننده داشته و باعث سرعت فعاليت سيستم عصبي مي شوند از طرفي مواد توهم زاي موجود در آن به طور خاص بر روي ادراك تأثير گذاشته و باعث توهم شنيداري و ديداري مي گردد. اكستاسي در مجموع يك ماده مصنوعي روان گردان به حساب مي آيد.

اكستاسي عموماً به صورت كپسول يا قرص هاي كوچك سفيد، زرد و قهوه اي با طرح و اندازه هاي مختلف است.

مصرف اين ماده به صورت قرص يكي از رايج ترين طريق استفاده آن مي باشد ؛ ولي روش هاي غير معمول ديگري مثل، تزريق، استشاق و... نيز وجود دارد.


آيا اكستاسي اعتياد آور است؟
اكستاسي وابستگي جسماني به همراه ندارد، اگر چه آثار بسيار سوئي بر روي بدن دارد. ولي مصرف اين ماده، مصرف كننده را به تدريج يا به سرعت به سمت يك نوع اجبار در مصرف مي كشاند و از لحاظ رواني وابسته مي سازد.

تأثيرات آني مصرف اكستاسي
در مورد تأثير آني اكستاسي دو نوع گزارش از سوي مصرف كنندگان اعلام شده است.
برخي از مصرف كنندگان اكستاسي گزارش مي دهند:

1- مصرف اكستاسي باعث آرامش آنها شده و احساسات منفي را در آنها كنترل مي كند.

2- احساس نشاط و لذت را در آنها افزايش مي دهد و به آنها انرژي مي بخشد.

3- احساس اعتماد به نفس و سرخوشي را در آنها افزايش مي دهد.

دسته اي ديگر از مصرف كنندگان اكستاسي گزارش مي دهند:

1- پس از مصرف دچار سردرد، خشكي دهان، انقباض چشم، پرحرفي، تاري ديد و حالت تهوع شديد شده اند.

2- پس از مصرف دچار خشكي آب بدن و سيروز كبدي شده اند.

3- به اتاق هاي اورژانس كشيده شده و با مرگ دست و پنجه نرم كرده اند.


عوارض ناشي از مصرف اكستاسي
به طور كلي مصرف اكستاسي چه در افرادي كه در آغاز مصرف، گزارش مثبت داده اند و چه در افرادي كه گزارش منفي داده اند، اثرات سوء جبران ناپذيري را به دنبال دارد . برخي از اين عوارض شامل موارد ذيل مي باشد.
1- يكي از قسمت هايي كه به طور خاص تحت تأثير اكستاسي ياMDMAقرار مي گيرد لوب( لُب) فرونتال سربرال كورتكس است، يعني بخشي در قسمت پيشين مغز كه براي تفكر به كار گرفته مي شود. بنابراين مصرف اكستاسي، بر تفكر تأثير سوء دارد.

2- قسمت ديگري كه به شدت مورد حمله و آسيب اكستاسي قرار مي گيرد هيپوكامپوس است. يعني قسمت عميقي در مغز كه به "حافظه" كمك مي كند.

3- مصرف اكستاسي موجب پراكنده شدن سروتونين مي شود. سروتونين يكي از ناقلان شيميايي مهم مغز بوده و باعث تعديل و تنظيم خلق، فعاليت هاي جنسي، خواب و حساسيت نسبت به درد مي شود، بنابراين پراكنده شدن آن اختلالاتي را در موارد فوق به وجود مي آورد.

4- مصرف اكستاسي باعث از بين رفتن نرون يا نرون هايي مي شود كه سروتونين را توليد مي كنند و در نتيجه، مصرف آن كاهش شديد سروتونين مغز را سبب مي شود.

5- اكستاسي به طور غيرمستقيم باعث كاهش مقدار زيادي دوپامين مي شود. دوپامين يكي از ناقلان شيميايي مهم مغز است و كاهش آن آمادگي ابتلا به پاركينسون را زياد مي كند.

6- اكستاسي مغز را آلوده به سموم شيميايي مي كند.

7- اكستاسي، مرگ هاي نابهنگام را به همراه دارد. طبق گزارش دانشگاه كرنر، در سال 1998، مرگ و ميرهاي بسياري در اثر مصرف اكستاسي اتفاق افتاده است.

8- مصرف اكستاسي ناهماهنگي حركتي و لرزش شديد در اعضا بدن و در نهايت چشم را ايجاد مي نمايد.

9- مصرف اكستاسي پريشاني، افسردگي، اضطراب فراگير، گمگشتگي، رفتارهاي پرخاشگرانه سوء ظن، در طي دوران مصرف و يا حتي هفته ها پس از مصرف را باعث مي شود.

10- مصرف اكتساسي موجب گرفتگي عضلات، تهوع، تاري ديد، حركات سريع چشم و تغييرات شديد حرارتي در بدن مي شود.

11- مصرف اكستاسي، باعث افزايش ضربان قلب و فشار خون مي شود. بخصوص در افرادي كه مشكلات قلبي وعروقي دارند.

12- مصرف اكستاسي باعث ظهور جوش هايي مثل آكنه در برخي افراد مي گردد. لازم به ذكر است افرادي كه چنين علامتي را از خود نشان مي دهند آمادگي شديدي براي ابتلاء به مشكلات كبدي داردر پاسخ به: اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۵ صبح

بي خبري از مصرف قرص هاي اكستازي


در حالي كه مصرف فراوان قرص هاي شادي، روانگردان يا اكستازي كه با نام علمي دي اكسي آمفتامين (MDAM) باب جديدي را در آسيب هاي اجتماعي گشوده است اما مسئولان امر، آماري از ميزان واردات و مصرف اين داروها ندارند.

MDAM از سال 1912 به عنوان داروهاي افسردگي در جلسات روانكاوي مورد استفاده قرار مي گرفت ولي امروزه اين داروها با طرح هايي چون «لنگرگاه»، «بنز»، «استار»، «هيولا»، «پروانه قرمز» و «صورت خندان» به شکل كپسول هاي شفاف و قرص هاي معمولي در دسترس جوانان قرار مي گيرد. در حالي كه مصرف اين داروها، عوارض فراواني دارند ولي تقريباً همه جوانان مصرف كننده از اثرات مخرب آن بي خبر هستند.

بروز آسيب هاي شديد در بافت كليه، كبد و نيز فراموشي و عدم تعادل ، از عوارض قرص هاي اكستازي است كه بسياري از مراجعه كنندگان به اورژانس ها به آن مبتلا هستند و مسئولان نيروي انتظامي نيز اين عوارض را در ميان جوانان مصرف كننده مشاهده كرده اند. ولي به گفته سرهنگ روزبهاني آمار دقيق و جامعي در مورد ميزان واردات اين داروها به كشور و مصرف آنها وجود ندارد. به گفته دكتر مجيد ابهري _آسيب شناس _ ، مصرف اين داروها 100 تا 150 برابر مضرتر از مصرف هروئين است كه اين مسئله، ضعف اطلاع رساني شفاف درباره اثرات مخرب قرص هاي شادي آور و فقدان بانك اطلاعاتي آسيب در كشور را مشخص مي كند.

ليلا عنايتي، كارشناس مسئول كميته جوانان در سازمان دفاع از قربانيان خشونت اينگونه مي گويد: آمار دقيقي درباره تعداد مصرف كنندگان قرص اكستازي و ميزان فروش آنها در محل هاي عمومي وجود ندارد و بيشتر سازمان هاي مرتبط با جوانان از بهزيستي گرفته تا قوه قضائيه آمار و ارقام دقيقي در اين خصوص ندارند.

البته نشست هايي بين مسئولان و كارشناسان سازمان ملي جوانان، بهزيستي، قوه قضائيه و نيروي انتظامي برگزار شده و قرار است اين سازمان ها در سال جاري آمارهاي مربوط به مصرف قرص هاي «اكس»، دختران فراري، جوانان معتاد و ساير آسيب هاي اجتماعي ارائه كنند. ولي تضميني در خصوص صحت و سقم اين آمارها وجود ندارد. چون مصرف كنندگان قرص هاي اكستازي يا روانگردان، به طور علني به مصرف اين داروها نمي پردازند كه توانايي شمارش يا آمارگيري در اين خصوص را داشته باشيم.

دكتر مجيد ابهري درباره آمارهايي در خصوص آسيب هاي اجتماعي اظهار مي دارد: متأسفانه در ايران بانك آمار و اطلاعات آسيب شناسي وجود ندارد و هر كسي براساس ظن و گمان خود و برحسب تقريب و ايده هاي خودش به انتشار آمار مي پردازد.

اين استاد دانشگاه اضافه مي كند: چون مصرف قرص هاي روانگردان از سوي خود مصرف كنندگان گزارش نمي شود و جوانان در فضاهاي بسته، اين قرص ها را مصرف مي كنند ، تنها از تعداد بيماراني كه به دلايلي چون سكته مغزي، قلبي، مسموميت، حالت تهوع، درد معده و... به درمانگاه ها و بيمارستان ها مراجعه مي كنند مي توان به آمارهاي دور از واقعيت دست يافت.

اما خبرهاي پراكنده از ورود مداوم، آن هم با حجم بالاي قرص هاي شادي آور به كشور حكايت مي كنند. آن طور كه ستاد مبارزه با مواد مخدر «ناجا» طي اطلاعيه هايي اظهار داشته است، انواع مختلفي از قرص هاي اكستازي توسط قاچاقچيان در طرح هايي چون اسكلت، شمشير، مارك هاي خارجي ومارمولك هاي روي قرص ها توزيع مي شود.

دكتر فرجاد، آسيب شناس و استاد دانشگاه در گفتگويي مي گويد: تعداد مصرف كنندگان قرص هاي مرگ آفرين روز به روز افزايش مي يابد. چون هر هفته به طور متوسط بين 2 تا 4 نفر به دليل مصرف قرص «اكس» و عوارض جانبي آن چون سكته هاي مغزي و قلبي، توهم زياد، عدم تعادل و مسموميت به درمانگاه ها و بيمارستان ها مراجعه مي كنند. در حالي كه اين قرص ها را روان شناسان به بيماران رواني و افسرده تجويز مي كنند كه البته اين داروها نيز با نظارت مستقيم پزشك مصرف مي شود. وجود ناخالصي در اين داروها و آمفتامين بيش از اندازه در آنها، خطر سكته را افزايش مي دهد.

وي به تصادف منجر به مرگ تعدادي از جوانان به خاطر مصرف قرص هاي «اكس» نيزاشاره مي كند .

ح.ز كارشناس آموزش و پرورش به مصرف بيش از حد قرص هاي اكستازي در مدارس دخترانه اشاره مي كند و مي گويد: در مدارس مناطق جنوبي، برخي از دختران و پسران به خاطر احساس خودبزرگ بيني به سمت قرص هاي اكستازي روي آورده اند و چون كمتر امكان شركت در ميهماني ها را دارند، قرص ها را در مدارس مصرف مي كنند.در پاسخ به: اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۵ صبح

پرواز مرگ با قرص شادي ( قسمت اول )


دو تا گيلاس دور گوش‌هاش انداخت و روي تاب نشست. پاهاش رو خم و راست كرد و تكاني به تاب داد. از توي ساختمان صداي موزيك مي ‌اومد. سعي كرد حركت تاب با ضرب ‌آهنگ موزيك هماهنگ باشه. بعضي‌ ها دوست دارن توي تاريكي با دوستشون برقصن، اما اون دوست داشت تو دل شب تنها باشه. دفعه اول كه اِكس زد، خودش رو از همه سر مي ‌ديد. به همين خاطر تا صبح رقصيد. حالا دلش مي‌ خواست تنها باشه. يكي صداش مي ‌زد. دوست بود، دوستي كه آورده بودش اينجا...

ـ امشب بيا بريم پارتي، سرحال مي‌ شي.

جوابي نداد. سرحال بود. «مهتاب، چه قشنگي!» ماه اون بالا بود. صورتش گرد و سفيد. قرصي كه خورده بود هم همين‌ طور. قول داده بود كه از هميشه شادتر باشه. مهتاب قشنگ بود. تاب كه بالا مي ‌رفت، دستش رو دراز مي ‌كرد طرف ماه. «هميشه برام بخند، مهتاب!»

اتوبان رو براي اون دو تا خلوت كرده بودن. عروس و داماد با هم مي ‌رفتن خونه. همه ماشين‌ها رو جا گذاشته بودن. مهتاب خنديد. تاب اوج مي ‌گرفت و بعد پايين مي ‌رفت. باد افتاد توي تور سفيدش. تندتر، باز هم تندتر. «زندگي مال ما دوتاس.» دستش رو دراز كرد به طرف ماه. «مهتاب...» يه ماشين بزرگ وسط اتوبان بود. به ماه نگاه كرد. صداي ترمز گرفتن ماشين توي گوش‌هاش پيچيد...

تاب كه ترمز نداشت. ماه چقدر نزديك بود! تور سفيدش خوني شد. بايد صورت ماه رو پاك مي ‌كرد. موهاش رو زد كنار. تمام صورتش خوني بود. مهتاب رو نگاه مي ‌كرد. «هميشه با هم، روز خوش و شب تار.» نوك انگشت‌هاش به ماه خورد. خون به صورت ماه پاشيده. تاب رو تندتر كرد. يكي به طرف تاب مي‌آد. شايد مي ‌خوان ماه رو ازش بگيرن. دست‌هاش رو از هم باز كرد. تاب رفت عقب و اومد جلو. بالا... پريد بالا. ماه رو محكم گرفت. با دو تا دست‌هاش. «مهتاب، هيچ ‌كس نمي‌ تونه ما رو از هم جدا كنه.»

خونِ مهتاب زمين رو گرم و خيس كرده بود. يك نفر از خانه دويد بيرون.

ـ دختره مهموني رو خراب كرد. براي چي آورديش اينجا؟

ـ خواستم يه خورده سرحال بياد.

برگشتن توي ساختمان. صداي موزيك بلندتر شد. مهتاب، ماه رو توي دست‌هاش داشت. تور سفيد روي سرش بود و به خانه بخت مي‌ رفت...

اكستازي (ECSTASY) چيست؟

نام علمي اكستازي متيلن ‌دي‌اكسي‌ـ اِن ـ متا ‌آمفتامين است. اين تركيب روان ‌افزا به ‌طور مصنوعي ساخته مي ‌شود. MDMA تركيب جديدي نيست. نخستين بار در سال 1912 يك شركت داروسازي آلماني ، با هدف ساخت تركيباتي براي كنترل و مهار اشتها در افراد چاق، اين ماده را توليد كرد. اما استفاده از آن تا اواخر دهه 1970 به تعويق افتاد. در اين زمان، روان‌ شناسان و روان ‌پزشكان MDMA را داروي مناسبي براي درمان اختلالات رواني و عاطفي معرفي كردند. اين محصول در دهه 1980 از انبار كارخانه‌ ها خارج شد و مورد استفاده متقاضيان خياباني خود قرار گرفت. در سال 1985، دولت آمريكا مصرف اين تركيب را ممنوع اعلام كرد و مطالعات انجام ‌شده در مورد حيوانات آزمايشگاهي در سال 1986، آثار مخرب اكستازي را بر سيستم عصبي نشان داد.

اكستازي خالص، پودري سفيد متشكل از كريستال‌هاي ريز است. از اين پودر بوي كپك به مشام مي ‌رسد. در صورت وجود ناخالصي، اكستازي به رنگ‌ هاي قرمز و قهوه‌اي نيز ديده مي ‌شود. اين ماده به اشكال قرص، كپسول، پودر استنشاقي و برچسب‌هاي پوستي موجود است. اكستازي را تزريق هم مي ‌توان كرد. اما در اغلب موارد، اشكال خوراكي آن مصرف مي‌ شود.

ميزان MDMA در هر قرص از 9 تا 117 ميلي‌ گرم متفاوت است. قرص‌هاي موجود در بازار حاوي مقدار اندكي MDMA و درصد زيادي ناخالصي هستند. كافئين، افدرين (تحريك‌ كننده)، PMA ( فعال‌ كننده سيستم عصبي)، MDA، DXM (تركيبي كشنده)،PCP و SPEED از جمله مواد محركي هستند كه به‌ عنوان ناخالصي به قرص‌هاي اكستازي افزوده مي‌ شوند.

دكتر شهاب صالح ‌پور، متخصص بيماري‌هاي عفوني و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، استفاده از مواد مصنوعي محرك از خانواده آمفتامين همچون اكستازي را در جهان رو به گسترش مي ‌داند و مي ‌گويد: «براساس هشدار سازمان ملل متحد، خريد و فروش و مصرف اين مواد را به دشواري مي ‌توان كنترل كرد. زيرا قيمت آنها ارزان است و به آساني همه جا در دسترس هستند. اين نوع موادِ شادي‌آور يا شادي‌افزا، به دليل ايجاد احساس شعف موقت، براي جوانان جذابيتي خاص پيدا كرده‌اند. در تايلند تركيبات ‌آمفتامين ها به شكلات افزوده مي‌ شود و به نام يا ـ با (YA-BA)، كه در زبان تايلندي به معناي داروي جنون است، به كودكان و نوجوانان فروخته مي ‌شود. قرص‌هاي SPEED را رانندگان تاكسي مي‌ خورند و با سرعت 160 كيلومتر در ساعت در بزرگراه هاي تايلند تردد مي ‌كنند. همچنين اين قرص در تايلند در كنار مشروبات الكلي براي مشتريان سرو مي ‌شود. در اندونزي تركيبي مشابه به نام شابو (SHABU) به بازار عرضه شده كه ارزان قيمت است و معمولاً روسپيان و مشتريان آنها از آن استفاده مي‌ كنند. مردم محلي به آن برادر فقير كوكائين مي ‌گويند. افراد طبقه متوسط به جاي آن اكستازي مصرف مي ‌كنند كه گران تر است. بررسي‌هاي به‌ عمل ‌آمده در انگلستان نشان مي ‌دهد كه يك ميليون نفر اكستازي مصرف مي‌كنند. به اين دارو در انگلستان داروي عشق گفته مي‌شود.»

به اين ترتيب، دارويي كه در سال‌هاي پس از جنگ جهاني اول براي درمان افسردگي سربازان آمريكايي و آلماني به كار مي‌ رفت، در دهه‌ هاي بعد، به‌ عنوان يك ماده شادي ‌آور رواج يافت.

ادامه دارد...

مجله زناندر پاسخ به: اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۶ صبح

آثار مصرف اكستازي
پرواز مرگ با قرص شادي ( قسمت دوم)


حميد 18 سال دارد. وي دانش‌آموز دوره پيش ‌دانشگاهي است. حميد را در بخش اعصاب و روان يكي از بيمارستان هاي تهران بستري كرده‌اند. وي كه در حدود يك‌ ماه پيش به قصد خودكشي رگ دست خود را از ناحيه مچ بريده است، در پاسخ به اين سؤال كه چرا اكستازي مصرف مي ‌كند، مي‌گويد: «شادي‌ اش را نمي ‌شود وصف كرد.»

دكتر آذردخت مفيدي، روان‌پزشك و روانكاو سازمان پزشكي قانوني كشور، آثار مصرف اكستازي را بر روان ، اين‌ گونه تشريح مي ‌كند: «روان به سه جزء خودآگاه، پيش ‌آگاه و ناخودآگاه تقسيم مي‌ شود. در سطح خودآگاه، انگيزه‌ها، رفتارها و احساساتي مطرح هستند كه نسبت به آنها آگاهي داريم. تفكرات و احساسات موجود در سطح پيش ‌آگاه با تمركز قابل دسترسي‌ اند و نسبت به سطح ناخودآگاه آگاهي نداريم. اكستازي به معناي جذبه است. جذبه ، حالتي در روان است كه در آن سطح خودآگاه موقتاً محو مي‌ شود و فرد در مقابل سطح پيش‌ آگاه و ناخودآگاه خود قرار مي‌ گيرد. احساسات، تفكرات و اعمال ما را سطح خودآگاه كنترل مي‌ كند. با از بين رفتن كنترل خودآگاه، افكار و تعارضات ناخودآگاه بروز مي ‌كنند. مثلاً فردي را در نظر بگيريد كه از اجتماع وحشت دارد. اين فرد در شرايط معمولي ارتباط صميمانه ‌اي با اطرافيان برقرار نمي ‌كند. اما به دنبال مصرف اين دارو، ترس خودآگاه وي از اجتماع محو مي ‌شود و تمايل فرد به برقراري ارتباطات اجتماعي افزايش مي‌ يابد. همچنين در شرايط طبيعي، مواجه شدن ما با عوامل استرس ‌زا موجب ترشح هورمون‌ هاي خاصي مي‌ شود كه بدن را در وضعيت فرار و گريز قرار مي ‌دهد. مصرف اكستازي نيز چنين وضعيتي را در بدن ايجاد مي ‌كند. تمام مكانيسم‌هاي دفاعي بدن به كار مي‌ افتند و انرژي فرد زياد مي‌ شود.

مهمترين اثر اين دارو امنيت ‌بخشي رواني است. به ‌طور كلي، انگيزه انسان براي هر عملي از سه عامل منشأ مي ‌گيرد:عشق، ترس و گناه. اين نوع داروهاي روان‌گردان احساس ترس و گناه را در روان به حداقل مي‌ رسانند. در نتيجه، اعتماد به ‌نفس فرد افزايش مي ‌يابد و تمايل طبيعي او براي برقراري ارتباط صميمانه فيزيكي و عاطفي زنده مي ‌شود. هر فرد با رشد مكانيسم ‌هاي رواني خود احساس امنيت مي‌ كند و با محيط پيرامونش سازگار مي‌ شود. اگر فردي احساس امنيت را با مصرف دارو يا ماده خاصي به روان خود القا كند، در درازمدت توانايي‌اش براي خلق چنين شرايطي به حداقل مي ‌رسد. يعني اكستازي ، يك شخصيت كاذب ايجاد مي ‌كند و به دنبال قطع دارو، فرد به وضعيت رواني نابسامان اوليه بازمي‌گردد.»

دكتر فربد فدايي، روان‌ پزشك و عضو هيئت علمي دانشگاه، در مورد آثار مصرف اكستازي مي ‌گويد: «اين دارو باعث ايجاد احساس سرخوشي و قدرت مي ‌شود. توجه و تمركز فرد نيز به دنبال مصرف اكستازي افزايش مي‌يابد.»

اثر MDMA، 20 تا 40 دقيقه پس از خوردن قرص اكستازي ظاهر مي ‌شود. احساس خشنودي، نشاط، صميميت و نزديكي به افراد به شكل افراطي در فرد به‌ وجود مي ‌آيد. اين آثار 60 تا 90 دقيقه پس از مصرف اكستازي به حداكثر خود مي ‌رسند و 3 تا 4 ساعت پس از مصرف از بين مي‌ روند و خستگي، اضطراب و افسردگي جانشين آنها مي ‌شود.

دكتر مهديس كامكار، روان ‌پزشك، به اختلالات دركي ناشي از مصرف اكستازي اشاره مي ‌كند: «درك هر پنج حس در فرد مختل مي شود. يعني فرد بدون وجود محرك خارجي، حسي را درك مي‌ كند. در حالت طبيعي، براي درك هر حس، قسمتي از قشر مخ فعال مي ‌شود. به دنبال ايجاد اختلال در سيستم اعصاب مركزي، مناطق مختلف قشر مخ بدون وجود محرك واقعي فعال مي‌ شوند. شايع‌ ترين توهم در اين ميان مربوط به حس بويايي است. يا اين‌ كه فرد صدايي را مي ‌بيند و مي ‌شنود. اصطلاح جيغ بنفش را براي فهم بهتر اين وضعيت مثال مي ‌زنم. يعني هم صداي جيغ را مي ‌شنود و هم آن را به رنگ بنفش مي‌ بيند. همچنين، درك هر حس زياد مي‌ شود. مثلاً فرد صداي شخصي را كه در نزديكي او نشسته است از فواصل دوردست مي ‌شنود، يا ماه را لمس مي‌ كند. اين وضعيت بسيار وحشتناك و رعب‌آور است و فرد دچار روان‌پريشي مي‌ شود. به دنبال مصرف اكستازي، شعور، آگاهي و روان فرد مختل مي ‌شود. او نمي ‌داند كه كجاست، كيست و متعلق به چه زماني است. همچنين، اين ماده آستانه تحريك ‌پذيري رواني را پايين مي‌آورد.»

دكتر ساحل همتي‌ گركاني، روان‌ پزشك و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي مي ‌گويد: «اكستازي بر قدرت سنجش واقعيت اثر مي‌ گذارد و فرد را مستعد جنون مي ‌كند. اين افراد بخصوص نسبت به حركات غيركلامي اطرافيان حساس مي‌ شوند. مثلاً فكر مي‌ كنند كه سايرين مشغول بدگويي از آنان هستند. مشكل ديگري كه در مصرف‌ كنندگان اكستازي ظاهر مي ‌شود «سندروم پس از توهم» است. متأسفانه در نيمي از مصرف ‌كنندگان، اين سندروم بروز مي ‌كند. به اين ترتيب كه شخص، پس از محو آثار اكستازي، تجربيات زمان سرخوشي را درك مي ‌كند. اين وضعيت ناخواسته، موجب افزايش ميل به خودكشي در اين گروه مي‌شود.»

افزايش قواي فكري، افزايش احساس رضايت از وضع موجود، افزايش انرژي بدن، احساس راحتي و آرامش، احساس نزديكي و تعلق به ديگران، احساس عشق و يكدلي و بخشش و عفو، تقويت حس قدرداني، احساس عطش، كاهش تمايل به خوردن، اصرار به در آغوش گرفتن و بوسيدن ديگران، افزايش سرعت عمل، حركات غيرارادي چشم، غيرارادي بودن احساسات، پرچانگي و حركت دادن زبان و فك، دندان قروچه يا ساييدن دندان‌ها به هم، گرفتگي عضلات، افزايش ضربان قلب، پرفشاري خون، بيقراري، اضطراب ، نگراني، لرزش اندام‌ها، افزايش دماي بدن يا كاهش آن، از دست رفتن آب بدن، سردرد، سرگيجه و از بين رفتن تعادل از ديگر علائم مصرف داروي روان‌افزاي اكستازي هستند. به دنبال افزايش فعاليت سيستم عصبي خودكار و پرفشاري خون، فرد مستعدِ ابتلاء به حملات قلبي و مغزي مي ‌شود. به‌ علاوه، گاه كاهش حجم آب بدن آن‌قدر زياد است كه منجر به مرگ فرد درنتيجه كاهش حجم خون مي ‌شود. اكستازي ، هيپوتالاموس يا مركز تنظيم حرارت بدن را نيز تحت تأثير خود قرار مي‌دهد. در نتيجه دماي بدن مصرف‌كننده به شكل غيرقابل مهاري بالا يا پايين مي ‌رود.

تخريب روان و جسم

اكستازي اثرهاي متعددي بر مغز مي ‌گذارد. اين ماده يك واسطه عصبي ‌ـ شيميايي به نام سروتونين را آزاد و همچنين از بازجذب سروتونين جلوگيري مي‌كند. واسطه عصبي ‌ـ شيميايي ديگري كه ميزان ترشح آن تحت تأثير اكستازي قرار مي‌ گيرد، دوپامين است . مقدار دوپامين مغز را كاهش مي‌دهد.

تحقيقات اخير نشان مي‌ دهد كه MDMA آثار مخربي بر مغز دارد. دكتر جورج ريكورته (GEORGE RICAURTE)، استاد عصب‌ شناسي دانشكده پزشكي دانشگاه جان هاپكينز آمريكا، تصاوير كامپيوتري به‌ دست ‌آمده از مغز افرادي را كه اكستازي مصرف مي‌ كنند مطالعه كرده است: كساني كه در طول 5 سال به ‌طور متوسط 200 مرتبه قرص اكستازي مصرف كرده‌اند، هرچند از نظر رفتاري كاملاً طبيعي‌اند، درجاتي از تخريب مغزي را نشان مي ‌دهند. همچنين ارتباط معناداري ميان دفعات مصرف اكستازي و ميزان تخريب مغزي به دست آمد. دكتر ريكورته دريافت كه اكستازي در مصرف ‌كنندگان دائمي خود 20 تا 60 درصد از سلول‌هاي سازنده سروتونين را از بين مي‌ برد. تخريب اين سلول‌ها قدرت يادآوري و يادگيري فرد را كاهش مي‌ دهد.

دكتر حميد مرتضوي، روان ‌پزشك و متخصص ترك اعتياد مي‌ گويد: «مصرف طولاني‌ مدت اين دارو علائم روحي و رواني مشابه بيماران اسكيزوفرن ايجاد مي‌كند.»

آرميتا ف. دوبار در هفته به بخش دياليز يكي از بيمارستان‌هاي تهران مي‌ آيد و چهار ساعت طاقت ‌فرسا روي تخت دياليز مي‌ خوابد. به لولـه‌هاي قطور دستگاه نگاه مي‌ كنم. خون از طريق يك لولـه به داخل دستگاه مي ‌رود و با لولـه ديگري به بدن آرميتا منتقل مي‌ شود. چشمان جوان و غمگينش را به من مي ‌دوزد: «هرچه مي‌ خواهي بگو. جنس خوب و رفيق ناباب... قرص اكس اين بلا را سرم آورده».
زوال حافظه كوتاه ‌مدت، تخريب سلول‌هاي قشر مخ، نارسايي كبد و كليه‌ ها، كاهش شديد وزن و ضايعات پوستي از جمله ديگر عوارض مصرف اكستازي است كه به تأييد سازمان بهداشت جهاني رسيده است. به اعتقاد يكي از محققان برجسته آمريكايي، قدرت تخريب اكستازي چنان است كه حتي با يك‌ بار مصرف آن، احتمال از دست دادن 60 درصد از حافظه وجود دارد.

اكستازي بر ساختمان ماده وراثتي موجود زنده (DNA) نيز اثر مي ‌گذارد و نقايص ژنتيكي ايجاد مي ‌كند.

نام بهرام ق. در فهرست دريافت پيوند كبد قرار دارد. او 16 ساله است و تنها يك ‌بار نصف قرص اكس خورده است. سموم موجود در اين قرص ، كبد بهرام را از كار انداخته است. حالا او منتظر است تا بخشي از كبد برادرش را با يك عمل پيوند دريافت كند.مجله زناندر پاسخ به: اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۶ صبح

مرگ حتي با يک بار مصرف قرص هاي روانگردان


کارشناسان و آسيب شناسان اجتماعي در جلسه بررسي عوارض و خطرات مصرف قرص هاي اکستازي، ضمن برشمردن خطرات بي شمار قرص هاي توهم زا و روانگردان، تأکيد کردند حتي يک بار مصرف آنها براي امتحان يا تجربه بسيار خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذير طولاني مدت و حتي مرگ را به همراه داشته باشد.

برخلاف آنچه همگان مي گويند، اکستاري تنها شادي آور نيست و روزهاي پس از مصرف فرد را دچار افسردگي ، در درجات مختلف آن مي کند. معمولاً فرد پس از مصرف احساس خوشي مي کند.

دکتر نوري روان پزشک در جلسه اي که در فرهنگسراي بهمن برگزار شد، با تأکيد بر اين که اکستازي يک ماده مخدر نيست افزود: اکستازي مثل آمفتامين و کوکائين يک محرک است اما اين دليل نمي شود بپنداريم که وابستگي و اعتياد به دنبال ندارد. مخدر ايجاد تخدير مي کند ولي در مورد اکستازي فرد بي خواب و بيقرار و بيش فعال مي شود و در نتيجه ي اين فعاليت زياد، دچار کوفتگي و بي حالي در روزهاي بعد مي شود.

به گفته وي اوج اثر ماده مؤثر در اين قرص ها دو تا سه ساعت است. سپس ميزان اين ماده در خون پايين مي آيد و 24 ساعت طول مي کشد تا اين ماده کاملاً از خون خارج شود. ديده شده که در ساعات کاهش ميزان اين ماده در خون فرد حاضر است براي حفظ حالتي که دارد و مصرف دوباره آن، دست به هر کاري بزند. به علاوه فرد به شدت نياز به تکرار تجربه قبلي دارد و از نظر علمي هرگونه مصرف اجباري حتي بدون وابستگي جسماني، اعتياد نام دارد.

دکتر نوري در ادامه تشريح کرد: اگرچه در صورت عدم مصرف اکستازي، عوارضي از قبيل آنچه براي ترياک يا حشيش و ساير مواد اعتياد آور مي شناسيم، رخ نمي دهد اما اين نبايد ما را دچار اشتباه کند که فکر کنيم مصرف اکستازي به دليل عدم ايجاد عوارض جسمي اعتياد آور نيست. برعکس، فرد به شدت مايل به تکرار حالت پس از مصرف است و طبق تعريف، اين وابستگي رواني مترادف اعتياد است.

وي افزود : براي ترک کردن مصرف اين ماده لازم است حتماً به يک روان شناس يا روان پزشک مراجعه کرد. او با روش ها و دارو و درمان هاي خاصي مي تواند اثرات سوء اين ماده را بکاهد و به فرد کمک کند زودتر به زندگي عادي برگردد. اگرچه بعضي حالات مثل حملات جنون آميزو توهمات فرد که مي پندارد تحت تعقيب است ، يا بدبيني به اطرافيان و مشاهده چيزهايي که ديگران نمي بينند ، ممکن است هرگز درمان نشوند.

عوارض اکستازي

دکتر نوري گفت: حواس کسي که از اين ماده مصرف مي کند، قوي مي شود و به دليل تقويت ادراک، فرد از موسيقي يا حتي خوردن و آشاميدن نيز احساس لذت فوق العاده مي کند و مي پندارد خلاقيت دوچندان يافته است. به دليل افزايش حس ها، توانايي برقراري ارتباط تقويت مي شود و در نتيجه فرد علاقه به صحبت کردن با ديگران، برقراري رابطه عاطفي و در آغوش گرفتن ديگران دارد که همين افزايش کاذب شعور عاطفي مي تواند عامل انجام رفتارهاي پرخطر جنسي باشد.

اين روان شناس تأکيد کرد: گهگاه انسان هاي کمرو که در برقراري ارتباط با ديگران دچار مشکل هستند، مي پندارند با مصرف اين قرص مي توانند اين مشکل را برطرف کنند. از طرف ديگر شنيده مي شود که بسياري از آنها که افسردگي هاي خفيف يا مزمن دارند، از اين قرص مصرف مي کنند غافل از آنکه روزهاي بعد از مصرف اين قرص، حتي تا هفته ها افسردگي شديدتري گريبان مصرف کننده را مي گيرد.

دکتر نوري افزود:
از ديگر عوارض مصرف اين قرص ها، اختلالات بينايي، کاهش اشتها، توهمات بينايي، افزايش ضربان قلب و فشارخون، بي قراري، تغيير نامناسب دماي بدن، نياز به نوشيدن آب و مايعات است. اما اکستازي عوارض خطرناک ديگري هم دارد، از آن جمله مختل شدن فعاليت هيپوتالاموس، از دست رفتن کنترل فرد بر گفتار و رفتار، اختلال حافظه کوتاه مدت، احتمال ورم مغز به دليل مصرف زياد آب و عدم خروج آن از بدن، کاهش نمک و الکتروليت ها، وجود مشکلات جنسي، احساس افسردگي در درازمدت، سردرد، سرگيجه و بي خوابي، جنون و مرگ هستند.

به گفته اين کارشناس آنچه بيش از همه خطرناک است، وجود ناخالصي هايي است که در ساخت اين قرص به کار مي رود و ممکن است منجر به مرگ شود. مخصوصاً که در کشور ما عده اي سودجو گچ يا ديازپام و حتي مواد خطرناک ديگري را به اين قرص مي افزايند که خالص بودن آن را پايين مي آورد و به دليل ناهمگوني با ماده MDMA مي تواند بسيار خطرناک تر از مصرف MDMA به تنهايي باشد. ضمن اين که اغلب اين قرص ها در ايران فاقد ماده اصلي آن است. از سوي ديگر مصرف همزمان آن با مشروبات الکلي يا ساير مخدرها مي تواند اثرات مرگبار آن را صدچندان کند.

وي مهمترين عوامل ترغيب کننده افراد به مصرف اين قرص را خجالت، ناتواني از رد کردن درخواست ديگران و فشار دوستان، حس بزرگ شدن، کاهش افسردگي، افزايش تمايلات عاطفي، دست کم گرفتن خطر و ماجراجويي عنوان کرد و گفت: فرد مي پندارد براي او هم همان حس هايي که براي دوستش رخ داده، رخ مي دهد بي آن که دچار عوارض آن شود، غافل از اين که اثر و عملکرد اين ماده مثل همه موادهاي ديگر در بدن افراد مختلف متفاوت است و نه تنها ممکن است فرد را دچار خلسه ي مورد نظر نکند که بسيار امکان دارد او را دچار عوارض جبران ناپذير کند.

او اظهار کرد: به علاوه در مورد ترک آن بايد گفت تقريباً ربط مستقيمي ميان اراده و اعتياد وجود ندارد. آنچه در مورد اين مواد رخ مي دهد، اثر بر چرخه پاداش ذهني است و فرد براي تکرار لذت مايل است استفاده از آن ماده را – هر قدر خطرناک- تکرار کنددر پاسخ به: اکستازی - morymor - ۱۳۸۹/۱/۱۴ ۱۱:۵۷ صبح

اینم عکسی از این ماده خانمان سوز!!!!!!!!!!!!!!


[تصویر: mdma%20pills.jpg]آشنایی با داروهای ضد افسردگی و عوارض آنها - morymor - ۱۳۸۹/۱/۲۸ ۰۷:۵۳ صبح

[تصویر: 1722157023969187229481961202554190215167.jpg]

امروزه، متأسفانه بیماری افسردگی یكی از بیماری های رایج در میان اقشار مختلف مردم است. در بیماری افسردگی واكنش ها غیر طبیعی هستند. یعنی انسان در برابر ناملایمات و شكست ها بیش از حد افسرده می شود. و زمان افسردگی نیز طولانی تر از دیگران ، در همین شرایط است . علل ابتلا به این بیماری ، ارث ، تغییرات شیمیایی مغز ، از دست دادن والدین در كودكی و حوادث ناخوشایند زندگی ، بیماری های جسمی مختلف و استفاده از بعضی داروهاست. جهت درمان ، بهترین راه ، دارو درمانی است.
با توجه به این كه گاه لازم است از شش ماه تا سه سال این داروها مصرف شود تا درمان كامل صورت گیرد تصمیم گرفتیم تمام داروهای ضد افسردگی را به همراه عوارض جانبی شان معرفی نماییم تا بخصوص از ایجاد تداخلات دارویی در بیماران افسرده جلوگیری شود.

داروهای ضد افسردگی چه نوع داروهایی هستند؟

داروهای ضد افسردگی ، گروهی از داروها هستند كه برای درمان بیماران افسرده مورد استفاده قرار می گیرند به طوری كه وضعیت روحی بیشتر بیماران افسرده با استفاده از این داروها بسیار بهتر شده است.
عملكرد داروهای ضد افسردگی به چه صورت است؟

این گروه از داروها برخی ازمواد شیمیایی را در مغز كاهش می دهند. این مواد شیمیایی تحت عنوان نرو ترانسمیترneuro transmitters خوانده می شود. برای عملكرد طبیعی ، مغز به این نرو ترانسمیترها نیاز دارد. داروهای ضد افسردگی با قرار دادن این نرو ترانسمیترها ( مواد شیمیایی طبیعی ) در دسترس مغز، به بیماران افسرده كمك زیادی می كنند.

آیا داروهای ضد افسردگی عوارضی جانبی نیز دارند؟
همانند سایر داروها، داروهای ضد افسردگی ممكن است عوارضی جانبی را در فرد مصرف كننده ایجاد كنند. البته كلیه افراد مصرف كننده به این عوارض جانبی مبتلا نمی شوند. هر نوع عارضه جانبی كه فرد ، به آن مبتلا می شود بستگی به داروی انتخابی پزشک برای فرد

افسرده دارد.چند نوع داروی ضد افسردگی وجود دارد؟
امروزه انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی ساخته شده است، معمولی ترین گروه های دارویی عبارت اند از: 1- داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
2- داروهایی كه به طور انتخابی مهار كننده های سرتونینی را تحریك می كنند یا SSRIS
3- مهار كننده های مونوآمینواكسید ازMAOIS
4- سایر گروه های دارویی.
داروهای سه حلقه ای جهت درمان طولانی مدت افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. از داروهای این گروه می توان به داروی آمی تریپتیلینAmitriptyline ( با نام تجاری الاویلElavil ) ؛ دیسیپرامین Desipramine ( با نام تجاری نووپرآمینNovopramine) ؛ ایمی پرامینImipramine ( با نام تجاری جانیمین ، توفرانیلJanimine / Tofranil) و نورتریپتیلینNortriptyline ( با نام تجاری پاملور،Pamelor ) اشاره كرد.معمولترین عوارض جانبی این گروه دارویی عبارت اند از
: خشكی دهان ، تاری دید ، یبوست ، مشكلاتی در ادرار كردن، آب سیاه چشم، اغتشاش فكری و خستگی. این گروه از داروها علاوه بر عوارض قلبی می توانند بر رویف شارخون و تعداد ضربان های قلب اثر بگذارند. گروه جدیدی از داروهای ضد افسردگی ، داروهایی همانند: فلوكستینFluoxetine ( نام تجاری:Prozac )، پاروكستین Paroxetine ( با نام تجاری : Pxil) و سرترالین Sertraline( با نام تجاری:Zolof ) هستند.
كلیه این داروها ( منظور گروه جدید داروها) تحت عنوان گروهSSRIS نامیده می شوند. عوارض جانبی داروهای این گروه از داروهای سه حلقه ای كمتراست. تعدادی از عوارض جانبی كه به وسیله داروهای گروهSSRIS ایجاد می شوند عبارت اند از:
كاهش اشتها، تهوع، عصبانیت ، بی خوابی ، سردرد و مشكلاتی در رفتار جنسی. افرادی كه داروی فلوكستین (Fluxetine ) را مصرف می كنند، ممكن است علاوه بر عوارض فوق ، احساس ناتوانی و خستگی شدید ، به طوری كه قدرت برخاستن از جا را نداشته باشند، ذكر كنند.
بیمارانی كه داروی پاروكستین (Paroxetine ) برایشان تجویز شده ممكن است از عوارضی مثل خشكی دهان و احساس خستگی شكایت داشته باشند و بیماران مصرف كننده سرترالین (Sertraline) نیز علاوه بر عوارض جانبی عمومی وابسته به داروهای گروهSSRIS ممكن است از اسهال شاكی باشند.


از گروه دارویی شماره 4 و یا گروه سایر داروهای ضد افسردگی، می توان به داروهای زیراشاره كرد:
1- داروی ونلافاكسینVenlafaxine ( با نام تجاری: Effexor ) كه عوارض جانبی زیر را دربیماران مصرف كننده این دارو ایجاد می كند.این عوارض عبارت اند از:تهوع ، كاهش اشتها ، هیجان و اضطراب، سردرد، بی خوابی و خستگی. سایر عوارض جانبی كه به نسبت عوارض فوق كمتر معمول هستند، عبارت اند از: خشكی دهان، یبوست ، كاهش وزن ، مشكلاتی در رفتار جنسی ، افزایش فشارخون ، افزایش ضربان قلب و افزایش میزان كلسترول خون.
2 – داروی نفازودونNefazodone) به نام تجاری : Serzone ) و عوارض جانبی : سردرد ، تاری دید ، گیجی ، تهوع ، یبوست ، خشكی دهان و خستگی .


آیا داروهای ضد افسردگی با سایر داروها، تداخل دارویی ایجاد می كنند؟
مصرف داروهای ضد افسردگی، توأم با سایر داروها، می تواند تداخل دارویی ایجاد كند. بنابراین هنگام مراجعه به روان پزشك حتماً باید او را از داروهای مصرفی خود مطلع سازید. از بین گروه داروهای ضد افسردگی ، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای با اكثر داروهای مصرفی تداخل دارویی ایجاد می كند. داروهای ضد افسردگی گروهSSRIS می تواند اثر برخی از داروهای مصرفی را شدت بیشتری بخشد. اگر این گروه از داروها همراه با داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، ضد هیجان و درمان مشكلات بی خوابی مثل دیازپام مصرف شود، اثر داروهای فوق را شدت می بخشد.
سایر داروهایی كه با داروهای گروهSSRIS تداخل دارویی دارند: داروهای تنظیم كننده ضربان قلب ، و دارویهالوپریدول است.
داروی ونلا فاكسین با داروهای فلوكستین ، پاروكستین و سرترالین تداخل دارویی دارد. این دارو همچنین با داروی كوئینیدین(Quinidine) دارویی كه جهت درمان بی نظمی های ضربان قلب تجویز می شود، تداخل دارویی ایجاد می كند.
ونلافاكسین نیز با داروی تیوریدازین(Thioridazine) تداخل دارویی ایجاد می كند. این دارو میزان جذب ونلافاكسین (Venlafaxine) را در بدن افزایش می دهد. مصرف داروی نفازودون(Nefazodone) توأم با داروهای تریازولام (Triazolam ) و آلپرازولام ( ( Alprazolamمیزان جذب هر دو داروی فوق را در بدن افزایش می دهد. داروی نفازودون با داروی ترفنادین (Terfenadine ) كه هر دوی داروها جهت درمان مشكلات حساسیتی تجویز می شوند، تداخل دارویی ایجاد می كند ؛ مصرف توأم ِ این داروها باعث بی نظمی ضربان های قلب می شود.


نكته مهم :
مصرف هر نوع داروی ضد افسردگی همراه با داروهای ضد افسردگی گروهMAOIS ممكن است كشنده باشد. داروهای ضد افسردگی گروهMAOIS شامل داروهای زیر است: 1- فنلزین (Phenelezine )
2- ترانیل سیپرومین (Tranyl Cypromine )
بنابراین هرگاه پزشك معالج خواست، داروی ضد افسردگی جدیدی را برای شما تجویز كند، باید قبل از شروع داروی جدید، مصرف داروی ضد افسردگی گروهMAOIS را برای مدتی قطع كنید، زیرا با این كار وقت كافی برای تصفیه كامل خون از داروی فوق وجود دارد.خطرات کاهش وزن با دارو - morymor - ۱۳۸۹/۱/۲۸ ۰۷:۵۶ صبح

رييس مركز تحقيقات پيشگيري و درمان چاقي گفت: كاهش وزن با دارو داراي عوارض جانبي است كه پزشك قبل از شروع درمان بايد با بيمار خود در ميان بگذارد.
به گزارش سلامتيران، دکتر فرهاد حسين‌پناه افزود: چاقي مشكل شايع و رو به افزايشي است كه به عنوان يكي از مشكلات اصلي سلامت در جهان شناخته شده است وي با بيان اينکه چاقي به چند عامل بستگي دارد كه مي‌تواند تداخل بين عوامل ژنتيكي، محيطي و رواني - اجتماعي باشد، ادامه داد: به دليل پيچيدگي، درمان چاقي با مشكلاتي روبرو است و برنامه‌هاي درماني مؤثر شامل مجموعه‌اي از رژيم غذايي، ورزش و رفتارهاي درماني است. رييس مركز تحقيقات پيشگيري و درمان چاقي اضافه كرد: موفقيت طولاني مدت در اين زمينه به شدت نااميد كننده است و به همين دليل در سال‌هاي اخير به دنبال كشف راه‌هاي بيوشيميايي و اثر مداخله اي داروهاي جديد عرضه شده در بازار، توجه زيادي به سمت درمان تكميلي چاقي با دارو معطوف شده است. رييس مركز تحقيقات پيشگيري و درمان چاقي تاکيد کرد: دارو درماني در كنار رژيم غذايي ورزش و اصلاح رفتار براي بيماران چاق يا داراي اضافه وزن مي‌تواند كمك كننده باشد اما دارو درماني بايد براي بيماران چاقي كه با رژيم درماني و ورزش نتوانسته‌اند به هدف كاهش وزن دست يابند، توصيه شود و هر چند پزشك پيش از شروع درمان بايد عوارض جانبي دارو، فقدان اطلاعات مبني بر ايمن مصرف دارو در طولاني مدت و موقتي بودن كاهش وزن به دست آمده بر اثر مصرف اين داروها را با بيمار خود در ميان بايد بگذارددارویی فوق العاده برای مبتلایان به آرتروز لگن و زانو - Milad - ۱۳۸۹/۱/۲۹ ۰۴:۵۶ عصر

[تصویر: 58_88_wg5cmb3s.jpg]

اگر به آرتروز لگن و زانو دچار هستید ،پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانید تا برای همیشه از درد رها شوید.

مصرف هم‌زمان گلوکوزامین و 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه می‌تواند در درمان آرتروز زانو و لگن موثرتر از مصرف تنهای گلوکوزامین عمل کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه و طبق مقاله‌ای که در مجله Arthritis research & therapy به چاپ رسیده است، محققان استرالیایی توصیه می‌کنند افراد مبتلا به آرتروز لگن و زانو در هفته سه مرتبه هر بار 30 دقیقه پیاده‌روی کنند و در کنار آن مکمل گلوکوزامین مصرف کنند تا بهبود یابند.
گلوکوزامین ترکیبی است که به نگهداری از غضروف مفاصل کمک می‌کند. محققان دانشگاه کویین ایسلند تحقیقاتی را بر 36 داوطلب آغاز کردند و طی 6 هفته از افراد خواستند تنها 5/1 گرم سولفات گلوکوزامین مصرف کنند.پزشکی و سلامتی
نتایج بررسی‌ها نشان داد خشکی مفاصل مبتلا به آرتروز 30 درصد کاهش و قدرت حرکت 9 درصد افزایش یافت اما دردها کم نشدند. در 6 هفته بعد، محققان از داوطلبان خواستند هفته‌ای سه مرتبه هر بار 30 دقیقه پیاده‌روی کنند و به مصرف گلوکوزامین ادامه دهند. بررسی‌ها نشان داد در این حالت درد مفاصل 17 درصد کاهش می‌یافت و قدرت حرکت 37 درصد افزایش داشت


منبع


آسپرين خطر بيماري کرون را افزايش مي‌دهد - morymor - ۱۳۸۹/۲/۲۲ ۰۸:۱۷ صبح

يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد افرادي که به طور روزانه آسپرين مصرف مي‌کنند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري کرون هستند. اين بيماري يک مشکل ناتوان‌کننده گوارشي است
.به نوشته هلث‌دي، دانشمندان مرکز گوارش دانشگاه آنجليا روي 500‌ هزار نفر که مبتلا به بيماري کرون بودند، مطالعه کردند. بيماري کرون سبب مشکلات روده و درنهايت سرطان روده مي‌شود. در برخي موارد بيماران بايد تحت جراحي قرار بگيرند و دارو‌درماني شوند. اگر چه آسپرين به منظور افزايش توانايي عملکرد عروقي و کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي بسيار مفيد است اما مي‌تواند سبب بروز زخم‌هاي گوارشي شود و حتي به بروز بيماري‌هاي روده‌اي منجر گردد.بيماري کرون، يک بيماري التهابي دستگاه گوارش است که ممکن است افراد در سنين کودکي و بزرگسالي به آن مبتلا شوند. علائم شايع بيماري شامل زخم (آفت) دهان، اسهال، درد شکم، کاهش وزن و تب است. همچنين بيمار ممکن است به علائم خارج روده­اي از قبيل راشهاي پوستي، درد مفاصل، التهاب چشم، و با شيوع کمتر اختلالات کبدي مبتلا شود. اگر چه بيماري کرون يک بيماري مزمن است، درمانهاي دارويي و جراحي به کنترل بيماري کمک مي­کند تا بيمار براي مدت طولاني بدون علائم زندگي کند.
خانم هایی که قرص LD و HD مصرف می کنند - Milad - ۱۳۸۹/۶/۱۵ ۰۹:۰۵ صبح

[تصویر: pca06406e9c9ad4b26752c9b1730defca0_68462.jpg]

یك متخصص زنان و زایمان گفت: مصرف قرص‌های LD و HD برخلاف بعضی از شایعات خرافی و نادرست، هیچ ارتباطی با نازایی ندارد.ساغرصالح پور افزود: قرص‌های پیشگیری از بارداری دارای هورمون‌های ساختگی

زنانه شبیه استروژن و پروژسترون هستند.
وی گفت: اگر قرص‌های ضد بارداری در زمان معین خود مصرف شوند، در جلوگیری از حاملگی تأثیر فراوان خواهند داشت و می‌توان گفت كه یكی از بهترین روش‌های پیشگیری از بارداری است.
این متخصص زنان و زایمان افزود: بهترین و مطمئن‌ترین روش پیشگیری از حاملگی در ابتدای ازدواج، استفاده از قرص‌های خوراكی جلوگیری از حاملگی است و برخلاف بعضی از شایعات خرافی و نادرست مصرف این قرص‌ها موجب نازایی نمی‌شود.
صالح پور گفت: مصرف قرص‌های LD و HD هیچ ارتباطی با نازایی ندارد و كسانی كه با مصرف این قرص‌ها از نازایی در آینده واهمه دارند، سخت در اشتباه هستند.
وی افزود: بعد از قطع مصرف این قرص‌ها به دلیل اینكه تخمگذاری به صورت نرمال صورت نمی‌گیرد، ممكن است این افراد تا 6 ماه باردار نشوند؛ اما درصد بروز ناباروری به علت مصرف قرص‌های ضدبارداری LD و HD صفر است.


منبع


استفاده بيش از حد قرص‌هاي ضد التهاب و آسپرين از علل ايجاد زخم معده است - Milad - ۱۳۸۹/۶/۱۵ ۱۰:۴۷ صبح

بيش از نيمي از افراد بالاي 30 سال، اين باكتري را در بدن خود دارند و با به هم خوردن ميزان اسيد معده به علت فعاليت‌هاي اين باكتري، ديواره‌ي معده زخم مي‌شود.

سلامت نیوز:يك متخصص گوارش اظهار كرد: يكي از علل زخم معده، استفاده بيش از حد قرص‌هاي ضد التهاب يا حتي آسپرين است كه باعث به هم خوردن و آسيب ديدن بافت معده مي‌شود.

دكتر زهرا حيدريان در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، گفت: زخم معده بايد بر اساس تشخيص پزشك مبني بر باكتريايي بودن آن درمان شود. اگرچه برخي پزشكان داشتن استرس، مصرف قهوه و غذاهاي حاوي ادويه را عامل ابتلاي مردم به زخم معده مي‌دانند ولي عمده‌ترين علت ابتلا به زخم معده، نوعي باكتري موسوم به هليكوباكتر است.

وي افزود: بيش از نيمي از افراد بالاي 30 سال، اين باكتري را در بدن خود دارند و با به هم خوردن ميزان اسيد معده به علت فعاليت‌هاي اين باكتري، ديواره‌ي معده زخم مي‌شود.

دكتر حيدريان تاكيد كرد: اولين كاري كه اين دسته از افراد مبتلا به زخم معده بايد انجام دهند، آزمايش‌هاي مختلف است كه نشان دهد آيا اين باكتري‌ها در بدن فرد فعال هستند يا نه، در صورت اثبات وجود اين باكتري مي‌توان با تركيبي مناسب از آنتي بيوتيك‌ها، آن را از بين برد.


منبع


توزيع داروهاي آهن‌زدا با تاريخ مصرف كوتاه مدت در بازار - Milad - ۱۳۸۹/۶/۱۵ ۱۰:۴۹ صبح

با وجود صحبت‌هاي مدير كل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت مبني بر توزيع نشدن داروهايي با تاريخ انقضاي نزديك، مواردي از توزيع آنها در سطح كشور مشاهده و موضوع جهت رسيدگي به وي ارجاع شده است.
دبير انجمن تالاسمي ايران گفت: طي چند ماه اخير تعداد زيادي از داروهاي آهن زدا با تاريخ مصرف كوتاه و نزديك از سوي برخي توليدكنندگان جديد الورود به بازار دارويي كشور عرضه و توزيع شده است. محمدرضا مشهدي در گفت‌وگو با (ايسنا)، اظهار كرد: اگر شركتي، دارويي را وارد كند و تاريخ انقضاي آن پيش از توزيع و مصرف تمام شود، طبيعي است كه اين شركت بايد خسارت ناشي از مصرف نشدن دارو را برعهده بگيرد و خسارت آن نبايد متوجه بيماران و بيت‌المال شود. وي افزود: با وجود صحبت‌هاي مدير كل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت مبني بر توزيع نشدن داروهايي با تاريخ انقضاي نزديك، مواردي از توزيع آنها در سطح كشور مشاهده و موضوع جهت رسيدگي به وي ارجاع شده است. دبير انجمن تالاسمي ايران با بيان اينكه تعدادي از اين داروها در دفتر مركزي انجمن وجود دارد، گفت: طي يك ماه گذشته بسياري از بيماراني كه با اين مشكل روبرو شده‌اند، داروهاي خود را معدوم و برخي از آنان به دفتر مركزي انجمن مراجعه و رسيدگي به اين مشكل را خواستار شده‌اند.


منبع


نصب برچسب اصالت دارو آغاز شد - Milad - ۱۳۸۹/۶/۱۵ ۱۰:۵۱ صبح

مديركل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت از آغاز نصب برچسب اصالت دارو بعنوان پيشرفته‌ترين سامانه نظارت بر تقلب و قاچاق دارو در منطقه توسط معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت خبر داد.

دكتر محمدرضا شانه‌ساز با اعلام اين خبر گفت: با توجه به شيوع فزاينده عرضه داروهاي تقلبي و قاچاق در جهان و تبادل آن به عنوان يك معضل بين‌المللي، اداره كل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت برآن شد تا با نصب برچسب اصالت دارو، چرخه‌ دارويي كشور و بازار توليد و عرضه اين ماده حياتي و حساس را از اين معضلات مصون دارد.

وي افزود: اين سامانه با بهره‌گيري از توان محققان و متخصصان داخلي راه‌اندازي شده و امكان شناسايي داروهاي تقلبي و قاچاق را توسط بازرسان دارويي و حتي خود مصرف‌كنندگان دارو فراهم مي‌كند.

بنابر اعلام روابط عمومي وزارت بهداشت؛ اجراي اين طرح كه به ادعاي برخي از كارشناسان دارويي كشور در سطح جهان كم نظير است، مي‌تواند از ورود داروها و مكمل‌هاي تقلبي به كشور جلوگيري كند.


منبع


تجويز دوز آنتي‌بيوتيك متناسب با وزن بيمار، اثربخشي دارو را افزايش مي‌دهد - Milad - ۱۳۸۹/۶/۱۵ ۱۰:۵۲ صبح

در يك تحقيق جديد تاكيد شد كه براي افزايش ميزان اثربخشي داروهاي آنتي بيوتيک و ديگر تركيبات ضد ميکروبي، حتما مقدار دوز اين داروها بايد متناسب با وزن بيمار تنظيم شده و تجويز شود.

دو پژوهشگر اصلي اين تحقيق به نام‌هاي «ماتيو فالاگاس» از انستيتو علوم بيوپزشکي آلفا در آتن و پروفسور دانشکده پزشکي دانشگاه توفت و «دوروس کاراگورگوپولوس» متخصص انستيتو علوم بيوپزشکي آلفا در اين باره تاكيد كردند كه براي بيشتر تركيبات ضد ميکروبي پرمصرف، تجويز دوز دارو در افراد بالغ مطابق با اندازه بدن محاسبه نمي‌شود.

به گفته محققان؛ براي نمونه توده استخواني بدن يک بيمار مرد مبتلا به ذات‌الريه اکتسابي با وزن 90 کيلوگرم و قد يك متر و نود، دو برابر يک بيمار زن با وزن 56 کيلوگرم و قد يك متر و 50 سانتي‌متر است، حتي با وجود آن که شاخص توده بدن هر دو بيمار يكسان بوده و هر دو در محدوده وزني سالم باشند.

با وجود اين بر اساس دستورالعمل‌هاي درماني فعلي، هر دو بيمار دوز يکساني از آنتي بيوتيک‌ها را مصرف مي کنند.

پايگاه اينترنتي داكگايد در اين باره افزود: نويسندگان اين پژوهش خاطرنشان مي‌كنند که تنظيم دوز تركيبات ضد ميکروبي و آنتي بيوتيك‌ها در افراد بالغ متناسب با خصوصيات فيزيکي هر بيمار در رسيدن به حداکثر اثربخشي و ايمني درمان ضد ميکروبي بسيار حائز اهميت است.

بعلاوه به نظر مي رسد كه امروزه با توجه به افزايش تعداد بيماراني که عوامل خطرساز مختلفي براي ابتلا به عفونت دارند يا مکانيسم‌هاي ايمونولوژي مختلف آنها براي پاسخ گويي به عفونت، توجه به اين نكته بيش از هميشه اهميت پيدا کرده است.

منبع


در پاسخ به: آشنایی با داروها - mehri - ۱۳۸۹/۷/۲۳ ۰۲:۴۵ صبح

داروي جديد درمان آلزايمر توليد شد
[تصویر: 100887914700.jpg]

ن
مونه كاملا جديدي از داروهاي آلزايمر كه توسط دانشمندان دانشگاه اوپسالا توليد شده است، هم‌اكنون مراحل تست باليني خود را در ايالات متحده پشت سر مي‌گذارد.اين دارو مراحل اوليه رشته‌هاي پروتئيني را كه باعث ايجاد اين عارضه مي‌شوند، مورد حمله قرار مي‌دهد. نام ديگر اين رشته‌هاي پروتئيني پروتوفيبريل (پيش رشته) است كه تاثير زيادي در ايجاد اختلال در بدن دارد.
شايد اين توليد دارو گام بسيار مهم به منظور داشتن دارويي باشد كه علل اصلي و بنيادي به وجود آورنده اختلال را مورد هدف قرار مي‌دهد، چرا كه داروهاي موجود اساسا موجب تخفيف علائم و آثار مرض مي‌شوندلارس لانفلت، پروفسور پيراپزشكي دانشگاه اوپسالا نسبت به اين دارو بسيار خوشبين است. او معتقد است براي اولين بار دارويي كه مستقيما پيش رشته‌هاي كوچك پروتئين را مورد حمله قرار مي‌دهد، به صورت باليني مورد آزمايش قرار مي‌گيرد. اين دارو محصول مشترك كمپاني‌هاي BioArctic Nevro science, Swedish Biotech و كمپاني دارويي Eisai كه يك شركت ژاپني است، مي‌باشد.اين دارو هم‌اكنون روي 80 فرد مبتلا به بيماري آلزايمر در حال تست شدن است. آلزايمر در نتيجه افزايش غيرعادي پروتئين در مغز كه اصطلاحا (پلاك، جرم) ناميده مي‌شود، به وجود مي‌آيد.اين پروتئين‌ها رشته‌هاي دراز پروتئيني و فيبريل‌ها را شامل مي‌شود. پيش از اين محققان نشان داده بودند كه پيش مراحل توليد اين رشته پروتئين خطر اوليه محسوب مي‌شود. بنابراين تحقيقاتشان را روي يافتن دارويي متمركز كردند كه بتواند اين پيش‌مرحله كه اصطلاحا پروتوفيبريل ناميده مي‌شود را هدف قرار دهد.اين دارو يكي از پادتن‌هاي مونوكلونال به نام است كه پيش از اين ثابت شده بود كاملا مانع از اختلال در موش‌ها مي‌شود پس از آن روي اين پادتن تغييراتي اعمال شد تا باعث كاهش خطر ناشي از انجام يك واكنش توسط سيستم ايمني بدن انسان شود.چند سال پس از اين آزمايشات محققان دريافتند كه اين پادتن همان اثر مثبتي را كه روي موش‌ها دارد در مورد انسان هم داراي چنين اثري است.چنانچه نتايج آزمايشات انجام شده روي بيماران مثبت باشد در قدم بعد تعداد بيماران تحت آزمايش به شكل قابل توجهي افزايش مي‌يابد تا از اثرات آن اطمينان بيشتري حاصل شود.حساسيت دارويي چيست و چگونه برطرف مي شود؟ - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۰/۲۴ ۰۶:۵۴ صبح


[تصویر: 8555f66aef01.jpg]


.

[b]حساسيت دارويي چيست و چگونه برطرف مي شود؟
وقتی حساسیت، شما را تعقیب می كند
وقتی صحبت از حساسیت می شود بیشتر حساسیت فصلی و عطسه و آبریزش بینی همراه با آن در ذهن مجسم می شود، اما حساسیت انواع دیگری مانند حساسیت غذایی، دارویی و حساسیت به حیوانات نیز دارد.
بیشتر متخصصان اولین قدم برای مبارزه با حساسیت را دوری از ماده حساسیت زا عنوان می كنند. این مساله درست است ولی برای این كار باید این مواد را شناسایی كنید و دید بهتری از وضعیت موجود خود داشته باشید.
بنابراین اگر علایم شما به علت ماده دیگری باشد مصرف داروهای ضدحساسیت مشكل شما را حل نخواهد كرد. به همین صورت اگر به قارچ حساسیت داشته باشید دوری از گرده گیاهان فایده ای نخواهد داشت. اگر بتوانید عامل حساسیت زا را پیدا كرده و به همین ترتیب از آن دوری كنید دیگر نیازی به دارو نخواهید داشت.
حساسیت به یك آنتی بیوتیك یا به همه
واكنش های حساسیت زا نسبت به داروها شایع است و آنتی بیوتیك ها یكی از مقصران اصلی برانگیختن واكنش های حساسیتی هستند. اگر شما به یك آنتی بیوتیك حساسیت داشته باشید احتمال زیادی وجود دارد كه نسبت به ماده شیمیایی مشابه یا آنتی بیوتیك دیگری از همان خانواده نیز حساس باشید.
به عنوان مثال اگر به پنی سیلین حساسیت داشته باشید، این شانس وجود دارد كه به آموكسی سیلین (از وابستگان نزدیك پنی سیلین) یا حتی كفلكس (از وابستگان دورتر پنی سیلین) نیز حساسیت داشته باشید چرا كه برخی از قسمت های ساختار شیمیایی آنها همشكل است.
غیرمعمول است كه فردی به بیش از یك یا 2 نوع (یا خانواده) از آنتی بیوتیك ها حساسیت داشته باشد چرا كه انواع مختلف آنتی بیوتیكی از نظر ساختار شیمیایی رابطه ای با هم ندارند. به عنوان مثال حساسیت به پنی سیلین به طور كلی شانس شما برای حساس بودن نسبت به آنتی بیوتیك های حاوی سولفا (مانند سولفامتوكسازول) را افزایش نمی دهد. شناخت حساسیت های فردی بسیار مهم است چرا كه آنتی بیوتیك ها برای درمان عفونت های باكتریایی بسیار مفیدند و در برخی موارد جان شما را نجات می دهند و شما باید بتوانید در مواقع لزوم آنتی بیوتیك مورد نظر را دریافت كنید.
موضوع دیگری كه اغلب اشتباه گرفته می شود قایل شدن افتراق بین عوارض جانبی غیرحساسیتی از حساسیت واقعی است. دل بهم خوردگی به دنبال مصرف اریترومایسین یك واكنش حساسیتی نیست اما جوش زدن یك واكنش حساسیتی است.
شاید عارضه جانبی و حساسیت برای شما ناخوشایند باشند و در هر صورت بخواهید كه داروی مسوول را كنار بگذارید ولی باید بدانید كه افتراق بین عارضه جانبی و حساسیت واقعی در برخی موارد بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر با مصرف اریترومایسین دچار دل بهم خوردگی می شوید شاید بتوانید یكی از اعضای نزدیك همین خانواده مانند كلاریترومایسین را به خوبی تحمل كنید.
اما اگر به دنبال مصرف اریترومایسین دچار مشكل تنفسی می شوید (حساسیت واقعی) مصرف كلاریترومایسین برای شما خطرناك خواهد بود. در بعضی مواقع پزشك دارویی كه قبلا باعث بروز عوارض جانبی در شما شده است را برایتان تجویز می كند، اما بندرت دارویی را برایتان تجویز می كند كه در گذشته نسبت به آن حساسیت نشان داده اید.
یك تفاوت دیگر بین واكنش حساسیتی خفیف و عارضه جانبی این است كه می توان بر واكنش حساسیتی توسط روشی به نام حساسیت زدایی چیره شد. در این روش در ابتدا مقادیر اندكی از دارو به فرد تجویز می شود و به مرور این مقدار افزایش می یابد تا حساسیت از بین برود. اما این روش در مواردی كه عارضه جانبی وجود دارد پاسخگو نیست.
اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید كه به داروی خاصی حساسیت دارید یا آن كه دچار عارضه جانبی می شوید مطمئنا دلتان نمی خواهد كه در آینده از آن دارو استفاده كنید. به همین جهت پزشك را از این مساله آگاه كنید، اما دقت كنید كه مشكل ایجادشده را درست توصیف كنید تا پزشك بتواند بین حساسیت و عارضه افتراق قایل شود.
آلرژی غذایی، شایع نیست
آلرژی های غذایی برای آنهایی كه دچار واكنش های شدید حساسیتی می شوند، مهم است. اما این مشكل آنقدرها هم كه تصور می شود شایع نیست. مطالعات نشان داده است كه 40 درصد بزرگسالان فكر می كنند كه حساسیت غذایی دارند، ولی فقط 2-1 درصد واقعا از حساسیت غذایی رنج می برند. این میزان در كودكان كمی بالاتر است و در كل 5 درصد جمعیت مشخصا به حساسیت غذایی دچار است.
اشتباهی كه در مورد حساسیت های غذایی صورت می گیرد به ناتوانی در افتراق عارضه جانبی غیرحساسیتی از حساسیت واقعی مربوط می شود، درست همان طور كه در مورد حساسیت دارویی توضیح داده شد. به عنوان مثال عدم تحمل لاكتوز یك وضعیت شایع است كه موجب می شود افراد نتوانند غذاهای حاوی لاكتوز مانند لبنیات را هضم كنند. در صورتی كه این دسته افراد چنین غذاهایی را مصرف كنند دچار نفخ، درد شكم و اسهال می شوند.
ممكن است آنها به اشتباه فكر كنند كه دچار حساسیت شده اند، اما این مشكل به علت یك نقص ژنتیكی در توانایی تولید آنزیم لاكتاز كه برای هضم لاكتوز لازم است، می باشد.
علت دیگری كه باعث می شود حساسیت های غذایی بیشتر از میزان واقعی گزارش شوند این است كه 2 واقعه شایع (یعنی علایم گوارشی و غذا خوردن) به اشتباه باهم مرتبط می شوند تا وقایع مختلف را توصیف كنند. برای مثال، اگر شام سنگینی در یك رستوران بخورید و روز بعد دچار اسهال شوید، به نظرتان منطقی می آید كه تقصیر را به گردن یكی از غذاهایی كه خورده اید بیندازید.
در حقیقت شاید دیگر نخواهید از آن غذا مصرف كنید. از كجا می دانید كه علایم شما به ناهار یا میان وعده ای كه قبل از شام خورده اید مربوط نمی شود؟ یا این كه شاید به خاطر یك عفونت ویروسی تصادفی باشد. به این ترتیب در حالی كه امكان حساسیت غذایی همیشه وجود دارد ولی آنقدرها كه تصور می كنید شایع نیست.
این حیوانات حساسیت زا
شاید برایتان جالب باشد بدانید افرادی كه به حیوان خاصی حساسیت دارند معمولا به پوست یا بزاق آن حیوان واكنش نشان می دهند نه موی آن. بنابراین حیوانی كه موی كوتاه تری دارد یا مو ندارد لزوما برای افراد دچار حساسیت قابل نگهداری نیست. نگهداشتن سگی كه موهای كوتاهی دارد برای فردی كه به سگ حساسیت دارد همان قدر مشكل آفرین است كه نگهداشتن سگی با موهای بلند.
به دنبال راهی برای فرار از حساسیت
در حالی كه گرده گیاهان و سایر اجزای گیاهی حساسیت زا از علل شایع حساسیت های فصلی هستند، این شانس وجود دارد كه خانه ای كه در آن زندگی می كنید علت حساسیت های شما باشد و در خانه ماندن باعث تشدید حساسیت شما شود.
به عنوان مثال مایت ها در رختخواب وجود دارند. قارچ ها تمایل دارند كه در درزهای اطراف پنجره رشد كنند و شوینده های دستشویی و حمام به دنبال استشمام یا تماس باعث ایجاد حساسیت می شوند. خوشبختانه راه هایی وجود دارد كه شما می توانید از این مشكلات جلوگیری كنید: برای تمیز كردن دستشویی از دستكش استفاده كنید و مواد شوینده را كاملا با آب از سطوح برطرف كنید، در جاهایی كه برای رشد قارچ مناسب است از شوینده های ضد قارچ استفاده كنید، روتختی و ملحفه ها را به طور منظم با آب گرم بشویید یا مایت ها را از بین ببرید. فرش و مبلمان را با شوینده مخصوص بشویید و سعی كنید خانه از تهویه مناسب برخوردار باشد.
رعایت كردن این نكات ساده می تواند شانس این كه با رسیدن به خانه مرتبا شروع به عطسه كنید را كاهش دهد.
[/b]


ایبوپروفن سکته‌آور است - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۱/۱۸ ۰۹:۳۰ صبحمصرف برخی مسکن‌ها می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.

دانشمندان متوجه شدند تجویز برخی داروهای ضد تورمی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن برای مدت طولانی می‌تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به سکته و بیمار‌های قلبی شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه پزشکی بریتانیا چاپ شده و با انجام مطالعه روی 100 هزار نفر به دست آمده است.

اعضای یک تیم تحقیقاتی داروهای ضد تورمی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن و چند داروی دیگر را مورد مطالعه قرار دادند.

البته اکثر افرادی که از این داروها استفاده می‌کردند در دوره سالمندی به سر می‌بردند و حداقل به مدت یک سال بود که دوزهای بالای این داروها برای آن‌ها تجویز شده بود. این تحقیقات نشان داد این داروها می‌تواند خطر مرگ بر اثر حمله قلبی و سکته را بین 2 تا 4 برابر در یک فرد افزایش دهد.

پیتر جونی استاد دانشگاه برن در سوئیس در این باره به بی‌بی‌سی گفت: سالمندانی که به دلیل ابتلا به دردهای ماهیچه‌ای و استخوانی از این داروها استفاده می‌کنند باید به دقت تحت نظر پزشک باشند.

البته عوارض این داروها فقط برای افرادی است که برای مدت‌ طولانی است از آن‌ها استفاده می‌کنند و مصرف کوتاه‌ مدت آن‌ها برای دردهای حاصل از آسیب‌های ورزشی یا دردهای دوره بارداری خطر چندانی به همراه ندارد.

پروفسور پیتر ویزبرگ در این باره گفت: البته سال‌هاست که دانشمندان نسبت به مصرف طولانی مدت این مسکن‌ها نگران هستند. اما به هر حال شاید با مصرف این داروها برخی از بیماران بتوانند دردهای مزمن خود را کاهش داده و به این ترتیب کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند. این نشان می‌دهد مصرف مسکن‌ها می‌تواند فواید و در عین حال مضراتی به همراه داشته باشد.
به هر حال هر شخصی که [b]مجبور است به طور مرتب از داروهای مسکن استفاده کند بهتر است حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کند
.[/b]


تولید 30 داروی بیوتکنولوژی در ایران - mrk - ۱۳۸۹/۱۱/۲۵ ۱۰:۴۱ عصر
[تصویر: 12158914019191241145892103972251246143250.jpg]
دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، روز یکشنبه 17 بهمن 1389 در دوازدهمین جشنواره ابن ‌سینا که در تالار ابن ‌سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد گفت:
« طی سه سال آینده باید 30 داروی بیوتکنولوژی ساخته شود و رتبه ایران در آسیا از پنجم به چهارم برسد.

‌دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از برترین دانشگاه‌ها در سطح کشور است و باید این دانشگاه برترین دانشگاه در سطح جهان و دنیای اسلام شود.
این دانشگاه با تلاش اعضای هیئت علمی و دانشجویان توانسته است درخشش خوبی را در زمینه تولید علم کسب کند. چند بار رتبه اول شدن این دانشگاه از اهمیت زیادی برخوردار است و مسائل آموزشی و پژوهشی در دانشگاه نشان می‌دهد که دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت‌ها و مسئولیت‌هایی را فراتر از این باید برعهده گیرد و بتواند در جهان اسلام درخشش خوبی داشته باشد و امیدوار هستیم که نقش پررنگی را برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز 1404 اخذ و دستیابی به اهداف مان بر عهده داشته باشد.
باید دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول در منطقه را کسب کند و فعالیت‌های علمی بزرگی را در آسیا و جهان انجام دهد.هدف وزارت بهداشت فقط آموزش و پژوهش صرف نیست. هدف ما این است که سالم‌ترین مردم منطقه در سال 1404 را داشته باشیم و امیدوار هستیم که با تلاش و کوشش بتوانیم به این هدف بزرگ برسیم.
نقشه جامع علمی کشور تدوین شده است و بر اساس این نقشه باید به جایگاه مناسبی برسیم. نقشه جامع دانشگاه‌ها بر اساس سند راهبردی و سند توسعه دانشگاه‌ها طراحی شده است.
در زمینه آموزش و پژوهش نیز برنامه‌های زیادی در دانشگاه‌ها اجرا شده است و دانشگاه علوم پزشکی تهران باید به عنوان یک قطب باشد و همه دانشگاه‌ها را در برگیرد.
امیدوار هستیم که اساتید دانشگاه، تلاش‌های زیادی را در این زمینه داشته باشند و بر اساس نقشه جامع سلامت و برنامه پنجم باید برنامه‌ریزی کنیم که در 10 سال آینده رتبه اول در منطقه باشیم.
وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم تلاش‌های زیادی انجام شده است و پیشرفت‌های زیادی در زمینه تولیدات علمی داشته‌ایم، اما راهی که به سوی آینده می‌رود، راهی سخت است.
معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بررسی که داشته است نشان داده که سرعت علمی کشور باید به 11 برابر سرعت متوسط در جهان برسد و سرعت علم در آسیا 4 برابر متوسط دنیا است. اگر همین سرعت را داشته باشیم 17 سال طول می‌کشد تا ما به قدرت اول منطقه برسیم و از اهداف سال 1404 نیز عقب می‌مانیم.
دانشگاه تهران باید همت خود را افزایش دهد و اگر تسریع کنیم در مقایسه با کشورهای دیگر دنیا به اهداف خود دست پیدا می‌کنیم.

13/7 درصد بودجه پژوهش کشور مربوط به وزارت بهداشت است که با این بودجه اندک، 30 درصد تولیدات علمی کشور را به خود اختصاص داده است و این نشان می‌دهد که بودجه کم نیز ما را از رسیدن به اهداف مان باز نمی‌‌دارد. در این راستا باید تولیدات علمی خود را افزایش دهیم.
با تلاش و همت باید سعی کنیم که رتبه خود را ارتقا بخشیم. حدود 320 شبکه تحقیقاتی در کل دانشگاه‌های کشور داریم و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که این شبکه‌ها برای بهینه‌سازی خدمات بهداشت و درمان حرکت کنند و با هم‌افزایی شبکه‌های تحقیقاتی باید آموزش و پژوهش را در کشور ارتقا بخشیم. طی 8 ماه، نشریات علمی زیادی گسترش پیدا کرده است. 170 نشریه در کشور داریم که 51 نشریه آن در پایگاه SCP و 24 نشریه آن در نمایه ISI به نمایش گذاشته می‌شود.
در زمینه تولیدات تجهیزات پزشکی نیز به اهداف خود دست پیدا کرده‌ایم، به عنوان مثال دستگاه دیالیز آماده ی ارائه است. در زمینه توزیع داروها نیز به عنوان مثال انواع اینترفرون‌ها را تولید کرده‌ایم که با این اقلام دارویی 150 میلیارد صرفه‌جویی ارزی داریم و هنوز فعالیت‌های ما کوچک است.
حدود 140 دارو با منشاء بیوتکنولوژی در دنیا ساخته می‌شود که این داروها تنها در 12 کشور تولید می‌کنند. در آسیا، پنج کشور این داروها را تولید می‌کنند که ایران پنجمین کشور آسیاست و با تولید 9 داروی دیگر، 250 میلیارد تومان صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت. اگر این داروها تولید نمی‌شدند ما باید پنج برابر هزینه فعلی را هزینه می‌کردیم.
با حمایت معاونت فناوری رئیس جمهوری در حال ساخت 12 داروی بیوتکنولوژی هستیم. این کافی نیست و برنامه‌ریزی کردیم که طی سه سال آینده 30 داروی بیوتکنولوژی را تولید کنیم و بتوانیم رتبه خود را در آسیا از پنجم به چهارم برسانیم.
کارهای بزرگی در زمینه تجهیزات پزشکی انجام شده است و امیدواریم که بتوانیم ساخت دستگاه‌ها را توسعه ببخشیم و در سه سال آینده بتوانیم دستگاه‌هایی را با فناوری بالا بسازیم. از زمانی که فاکتور خونی 7 و 8 را محققان ایرانی ساختند و کارآزمایی آن به پاسخ رسیده است، دستگاه شتاب‌دهنده خطی در حال ساخت است. همچنین دستگاه دیالیز نیز برای ورود به بازار آماده است.
بر اساس برنامه پنج ساله باید 5 دانشگاه برتر مورد حمایت قرار می‌گیرند و برخی از دانشگاه ‌های تیپ 2 و 3 نیز باید مورد حمایت قرار گیرند.»


فواید و مضرات مصرف داروها - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۲/۱۵ ۱۱:۱۷ عصر

 • [تصویر: ---Media---UploadedFiles---2011-03-06---..._nozad.jpg] خطر مصرف مسکن‌های قوی برای مادران باردار

  زنانی که در ماه‌های اولیه بارداری خود از مسکن‌های قوی مانند کدئین و اکسی‌کدون استفاده می‌کنند با احتمال بیش‌تری نسبت به مادران دیگر صاحب کودکی با نقص‌های مادرزادی می‌شوند.

رویترز: نزدیک به سه درصد از کودکانی که در آمریکا متولد می‌شوند به شکلی از ناهنجاری‌های مادرزادی مانند نارسایی‌های قلبی، بدشکلی ستون فقرات و شکاف کام مبتلا هستند.

ناهنجاری‌های مادرزادی یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر نوزادان است. قبلا دانشمندان اعلام کرده بودند که مصرف سیگار و مشروبات الکلی در دوره بارداری می‌تواند خطر ابتلا به این نواقص مادرزادی را بیش‌تری کند، اما هنوز هم دلایل دیگری از ابتلا به این مشکلات شناسایی نشده است.


در آخرین یافته‌ها دانشمندان برخی از انواع مسکن‌ها را نیز در این میان موثر دانسته‌اند، اگرچه که هنوز هم در مورد اثرگذاری این داروها تردیدهای زیادی وجود دارد.

دکتر چریل براوسارد از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آتلانتا در این باره گفت: تحقیقات قبلی هم نتایج متناقضی به همراه داشته است، اما به هر حال این مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلا به بعضی از ناهنجاری‌ها مانند نارسایی‌های قلبی بر اثر مصرف این مسکن‌ها وجود دارد.

در آخرین مطلعات در این زمینه بیش از 17 هزار زن در 10 ایالت مختلف آمریکا حضور داشتند که در بین سال‌های 1997 تا 2005 صاحب فرزندی با برخی از انواع ناهنجاری‌ها شده بودند.
برای مقایسه نیز مطالعاتی روی 7 هزار زن انجام شد که تقریبا در همان مناطق زندگی می‌کردند، اما فرزند خود را به طور کاملا سالم به دنیا آورده بودند.
بعد از بررسی سابقه داروهایی که این زنان به خصوص در ماه‌های اولیه بارداری مصرف کرده بودند، دانشمندان متوجه شدند مصرف برخی از انواع مسکن‌ها مانند کدئین می‌تواند در بعضی از انواع نواقص مادرزادی موثر باشد.
تقریبا مادر کودکانی که صاحب این نوزادان شده‌ بودند با احتمال 1.4 برابر بیش‌تر در سه ماهه اول بارداری و قبل از آن اقدام به مصرف مسکن‌هایی موسوم به مخدری و شبه مخدری مانند کدئین کرده بودند.تولید 2 رادیو داروی جدید برای درمان سرطان های بدخیم - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۲/۲۱ ۰۱:۲۵ صبح


 • [تصویر: ---Media---UploadedFiles---2011-01-17---...darman.jpg] تولید 2 رادیو داروی جدید برای درمان سرطان های بدخیم

  دفتر پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای از بهره برداری رادیوداروی لوتیسم که از جدیدترین رادیو داروهای درمان دردهای سرطان استخوان است، با تلاش پژوهشگران پژوهشگاه علوم وفنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران خبرداد.مهر: تولید و بهره برداری از دو رادیو داروی جدید، در درمان سرطانهای بدخیم برای اولین بار در کشور به انجام رسید.دفتر پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای از بهره برداری رادیوداروی لوتیسم که از جدیدترین رادیو داروهای درمان دردهای سرطان استخوان است، با تلاش پژوهشگران پژوهشگاه علوم وفنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران خبرداد.


براساس این گزارش، تجمع بالای این رادیو دارو در استخوان امکان بکارگیری آن را در درمان متاستازهای استخوانی فراهم می کند.


دفتر پژوهشگاه علوم وفنون هسته ای درخصوص رادیو داروی دیگر گفته است: ید131-کلروتوکسین رادیوداروی دیگری است که جهت تهیه آن از سم نوعی عقرب استفاده شده واین رادیو دارو با اتصال به سلولهای تومور مغزی به صورت اختصاصی باعث از بین بردن آنها می شود.براساس این گزارش، این رادیو دارو در معدود کشورهای جهان در حال تحقیق وبررسی است و یا به طور محدود تولید ومورد استفاده قرار گرفته است.پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی کشور در راستای گسترش کاربردهای فناوری هسته ای در علوم پزشکی، محصولات متعدد رادیودارویی را در سالیان اخیر جهت تشخیص و درمان انواع بیماریها به جامعه پزشکی عرضه کرده است.
RE: آشنایی با داروها - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۲/۲۵ ۰۹:۳۲ صبح


آیا داروهای ضد جوش واقعاً خطرناک اند؟
پس از فاجعۀ مدیاتور، باز هم ماجرای داروهای ضد جوش حرف و حدیث‌هایی به وجود آورد به این ترتیب که پدر یک نوجوان که پس از درمان با این داروها خودکشی کرده است، سه لابراتور تولید کنندۀ این داروها را به دادگاه کشاند. دربارۀ این داروهای ضد جوش دقیقاً باید چه چیزهایی بدانیم؟

بلعیدن قوی‌ترین داروهای ضد جوش
ویژگی‌های این داروهای ضد جوش برپایۀ یک مولکول، یعنی ایزوترتینوین قرار دارد. اولین دارو توسط لابراتوار روش (Roche) با نام راکوتان ساخته شد. این دارو طی سال‌های 1986 تا 2008، یعنی آخرین سال حق انحصاری اش، به بازار عرضه شد. راکوتان‌ها فقط تحت سه عنوان در دسترس هستند: کورآکنه (لابراتوار پیر فابر)، پروکوتا (لابراتوار اکس پسیانس) و کنترآکنه (لابراتوار بیول).

آیا این داروهای ضد جوش احتمال خودکشی را افزایش می دهند؟
پدر یک نوجوان 17 ساله، که در ژوئیه 2007 خودکشی کرد، شکایتی را علیه این سه لابراتوار در دادگاه مطرح کرده است. او اعتقاد دارد که خودکشی پسرش احتمالاً مرتبط با مصرف یک داروی ضد جوش بوده است.

سال‌هاست که این رابطه مورد بحث است. در واقع، مدت زمان زیادی است که گمان می‌رود داروهای ضد جوش احتمال افسردگی و خودکشی را افزایش می‌دهند. بااین‌وجود، هنوز مطالعات رسمی و دقیقی دربارۀ وجود احتمال خودکشی در میان کسانی که با این داروها مورد درمان قرار گرفته‌اند، انجام نشده است. در واقع، احتمال دارد که شکل‌های بسیار وخیم و شدید جوش‌ها مشکلات جدی روحی-روانی و همچنین ایدۀ خودکشی را با خود به همراه داشته باشند. بنابراین تشخیص احتمال این که گرایش به خودکشی به دلیل وجود جوش‌های شدید بوده و یا پروسۀ درمان، بسیار مشکل است.

برای همین است که همیشه متخصصان سلامتی و خصوصاً متخصصان پوست، با آگاهی از این خطر بالقوه، این داروهای ضد جوش را با احتیاط بسیار زیادی تجویز می‌کنند. در ابتدا وضعیت روحی- روانی نوجوان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، سپس [واکنش‌های او نسبت به دارو] زیر نظر گرفته می‌شود. بدیهی است که این داروها در صورت وجود مشکلات روانی، مضر تشخیص داده می‌شوند.

در داروهای ضد جوش، حواستان به اثر تراتوژن باشد!
اما باید دانست که تمام احتیاط های ذکر شده برای تجویز این داروها، تنها بخشی از احتیاط های ضروری هستند، زیرا این داروها خطر تراتوژن را نیز با خود به همراه دارند. یعنی اگر خانمی طی دوران بارداری اش از داروهای ضد جوش استفاده کند، به احتمال 20% نوزادش در هنگام تولد دچار ناهنجاری‌های قلبی یا مغزی خواهد شد.

به عبارت دیگر شرایط تجویز این دارو بسیار سختگیرانه است: پزشک باید از بیمار بخواهد که رضایت نامه ای را که در آن عوارض جانبی دارو به وضوح تشریح شده، امضا کند؛ علاوه بر این بیمار باید نتیجۀ منفی آزمایش بارداری اش را در آغاز دورۀ مصرف و بعد از شروع دوره، هر ماه به پزشک تحویل دهد.
پس چرا با این همه باز هم داروهای ضد جوش تجویز می‌شوند؟؟!!آسپرین کی ساخته شد؟ - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۲/۲۷ ۰۹:۲۰ صبح
 • [تصویر: ---Media---UploadedFiles---2011-03-16---...sperin.jpg] آسپرین کی ساخته شد؟
  ششم مارس 1899 فلیکس هوفمان شیمیدان «آسپرین» را به عنوان داروی ضد درد، ضد التهاب اعضای داخلی بدن و ضد تب به ثبت رساند
 • .
او دو سال پیش از آن( 10 اوت 1897 ) ماده آسپرین «اسید استیل سالی سیلیک


Acetylsalicylic» را خارج ساخته بود و به خاصیت دارویی آن پی برده بود.

آسپرین از همان زمان بدون نسخه دکتر به فروش می رسید و در اندک مدتی در همه

جهان

توزیع شد.


از سال 1971 هر سال یک خاصیت تازه آسپرین کشف شده است.


از مهمترین خواص این داروی اسیدی رقیق سازی خون و جلوگیری از لخته شدن آن

است که

توصیه شده افراد مستعد به حمله قلبی و سکته مغزی آن را باخود داشته باشند.نکات ایمنی استفاده از دارو در حین سفر - NaHiD - ۱۳۹۰/۱/۷ ۰۵:۰۳ صبح

 • [تصویر: ---Media---UploadedFiles---2011-03-22---..._ghors.jpg]
 • متخصصان معتقدند داروها را به هیچ وجه نباید در پشت شیشه، داشبورد، صندوق عقب ماشین و در مکان.های سربسته و گرم نگهداری کرد چرا که گرمای محیط باعث می.شود ترکیبات موجود در دارو به ویژه شربت.های خوراکی تغییر ماهیت پیدا کند و باعث بروز مسمومیت.های شدید در بیمار شود.


بعضی از داروها حتما باید در مکان.های خنک و در دمای معینی نگهداری شوند، چرا که در غیر این صورت ممکن است سریعا فاسد شوند.این در حالی است که بسیاری از مردم داروهای خود را در داخل خودرو و در دمای محیط نگهداری می.کنند که این موضوع می.تواند خطرناک باشد.متخصصان معتقدند داروها را به هیچ وجه نباید در پشت شیشه، داشبورد، صندوق عقب ماشین و در مکان.های سربسته و گرم نگهداری کرد چرا که گرمای محیط باعث می.شود ترکیبات موجود در دارو به ویژه شربت.های خوراکی تغییر ماهیت پیدا کند و باعث بروز مسمومیت.های شدید در بیمار شود.هر چند که قرص.ها و داروهایی که به اصطلاح جامد هستند از ثبات بیشتری برخودار بوده اما برخی از انواع آن.ها نیز ممکن است با قرار گرفتن در معرض هوای گرم فاسد شوند.


به این ترتیب بهتر است فقط افرادی که نیاز ضروری به مصرف دارو دارند در طول همراه خود دارو داشته باشند، در غیر این صورت حمل دارو در طی سفر، به خصوص مسافرت.های طولانی به هیچ وجه توصیه نمی.شود.


بعضی از خانواده.ها در طی سفر با خود داروهایی مانند انواع مسکن.ها و داروهای ضد تهوع حمل می.کنند. اما استفاده خود سرانه از این داروها در صورتی که علت بیماری به درستی مشخص نشده باشد، نه تنها کمکی به بهتر شدن بیماری نمی.کند بلکه می.تواند عوارض دیگری مانند افزایش فشار خون، خونریزی معده، سر درد، سرگیجه و دیگر عوارض دارویی به همراه داشته باشد.حمل نکردن دارو به صورت خودسرانه در سفر، رعایت بهداشت و آداب سفر، رعایت نکات بهداشتی در هنگام انتخاب مواد غذایی از مهم.ترین نکاتی است که می.تواند به پیشگیری از بیماری.ها کمک کند. در این بین مصرف بیش از حد داروهای ضد تهوع می.تواند خطرات بسیار زیادی به همراه داشته باشد و بدون تجویز پزشک استفاده از آن.ها توصیه نمی.شود.مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها خطرناک است - NaHiD - ۱۳۹۰/۲/۹ ۰۶:۰۶ صبح
 • مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها خطرناک است

  آنتی‌بیوتیک‌ها تاکنون جان میلیون‌ها انسان را نجات داده‌اند اما مصرف بی‌رویه آنها باعث مقاومت بسیاری از باکتری‌ها نسبت به داروهای فعلی شده و از سوی دیگر تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید زمان‌بر است.


شعار روز جهانی بهداشت در سال جاری «مقاومت به داروهای ضدمیکروبی، یک تهدید جهانی» عنوان شده و این در حالی است که کمتر از 80 سال از ظهور داروهای ضدمیکروبی که یکی از بارزترین موارد پیشرفت پزشکی نوین به‌شمار می‌روند، می‌گذرد. تولید این داروها باعث شده درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی کشنده، آسان شود اما مصرف بی‌رویه آنها مخصوصا آنتی‌بیوتیک‌ها به ایجاد میکروارگانیسم‌های مقاوم به دارو دامن زده است.
داروهای ضدمیکروبی، آنتی‌بیوتیک‌ها
برای شناخت داروهای ضدمیکروبی باید اول میکروارگانیسم‌ها را بشناسیم. از دیدگاه زیست‌شناسی میکروب‌ها موجوداتی هستند که بدون استفاده از چشم مسلح، نمی‌توان آنها را دید. این گروه بسیار گسترده می‌تواند شامل باکتری‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و بسیاری از تک‌سلولی‌ها باشد و ویروس‌ها به عنوان انگل درون‌سلولی به آن اضافه شوند.

داروهای ضدمیکروبی برای از بین‌ بردن یا غیرفعال کردن انواع مضر این میکروارگانیسم‌ها از راه‌های گوناگون مانند آسیب به دی.ان.ای، تغییر ماهیت پروتئین‌ها، تخریب غشاء یا دیواره سلولی و روش‌های دیگر استفاده می‌کنند.
بخشی از این داروها را آنتی‌بیوتیک‌ها تشکیل می‌دهند که به فرآورده یا ماده‌ای اطلاق می‌شوند که توسط یک موجود زنده تولید شده و می‌تواند در زندگی موجود زنده دیگری اختلال ایجاد کند. از این گروه اولین‌بار پنی‌سیلین در سال 1940 به عنوان یک ماده مؤثر در شیمی‌درمانی ضدمیکروبی مطرح شد و پس از آن استرپتومایسین، تتراسیکلین، کلرامفنیکل و بسیاری دیگر از آنتی‌بیوتیک‌ها با استخراج از محیط‌های کشت قارچی و سپس به روش‌های بیوسنتتیک تولید و وارد چرخه دارویی شدند.
سمیت انتخابی و مکانیسم عمل داروها
برای از بین بردن باکتری عامل بیماری در کنار حفظ سلول‌های بدن به یک داروی ضدمیکروبی ایده‌آل با سمیت انتخابی نیاز داریم. یعنی می‌خواهیم دارویی به کار گرفته شود که انگل را از بین ببرد اما برای سلول میزبان بی‌ضرر باشد. این میزان اغلب نسبی است و شامل غلظتی از دارو می‌شود که سلول میزبان می‌تواند آنرا تحمل کند اما باکتری آسیب خواهد دید.

سمیت انتخابی می‌تواند نتیجه وجود گیرنده‌های اختصاصی در باکتری باشد که سلول میزبان فاقد آن است یا از مهار بیوشیمیایی فرایندهای حیاتی در آن ناشی شود. این مکانیسم پیچیده و در بعضی موارد ناشناخته است اما می‌توان آنرا در 4 گروه عمده تقسیم کرد:
1- مکانیسم مهار سنتز دیواره سلولی
آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین و سفالوسپورین (داروهای بتالاکتام) و سیکلوسرین، وانکومایسین و باسیتراسین، فرایند سنتز دیواره سلولی را که مختص باکتری‌ها است، مختل می‌کنند. سلول‌های انسانی و ویروس‌ها فاقد این دیواره و ماده اصلی تشکیل دهنده آن یعنی پپتیدوگلیکان هستند و به همین دلیل آسیب نخواهند دید. از سوی دیگر فشار داخلی باکتری‌های گرم مثبت، 3 تا5 برابر باکتری‌های گرم منفی است و به همین دلیل در برابر این داروها به مراتب حساس‌تر خواهند بود.

2- مکانیسم مهار عمل غشاء سلولی
داروهای ضدمیکروبی مانند پلی‌میکسین، عوامل ضد‌قارچ پلی‌ان (نیستاتین و آمفوتریسین‌بی) و داپتومایسین انتقال فعال غشای سلولی را مختل می‌کنند و با خروج یون‌ها و مولکول‌های بزرگ از سلول باعث مرگ آن می‌شوند.

3- مکانیسم مهار پروتئین‌سازی
این گروه از آنتی‌بیوتیک‌ها شامل کلرامفنیکل، تتراسایکلین‌ها و اریترومایسین با اتصال به اجزا 30S و 50S ریبوزوم باکتری‌ها باعث مهار برگشت‌پذیر پروتئین می‌شوند و گروه دیگر مانند آمینوگلیکوزیدها با اتصال به جزء 30S ریبوزوم باعث مهار دائمی پروتئین‌سازی خواهند شد.

4- جلوگیری از ساخت اسیدهای نوکلئیک
مواد ضدمیکروبی مانند ریفامپین با اتصال محکم به آر.ان.ای پلیمراز وابسته به دی.ان.ای از رشد باکتری جلوگیری می‌کنند. گروه دیگر که کینولون‌ها و فلوروکینولون‌ها هستند از طریق مهار دی.ان.ای‌ژیراز مانع سنتز دی.ان.ای خواهند شد.

مقاومت دارویی
در درمان با داروهای ضدمیکروبی و مخصوصا آنتی‌بیوتیک‌ها هدف ما از بین بردن یا مهار فعالیت‌های حیاتی موجودات زنده‌ای است که از طریق تکامل و انتخاب طبیعی تلاش می‌کنند از شرایط سخت پیش‌آمده، جان سالم به در ببرند. در هر یک میلیون تقسیم سلولی یک جهش وجود خواهد داشت و مصرف بی‌رویه داروها روند مقاومت ژنتیکی و غیرژنتیکی را شتاب خواهد داد.

به عنوان مثال ظهور باکتری‌های مقاوم به پنی‌سیلینG که بتالاکتاماز تولید می‌کنند یا میکروارگانیسم‌هایی که نفوذپذیری خود نسبت به تتراسیکلین را تغییر داده‌اند. در کنار آنها می‌توان باکتری‌هایی را نام برد که مسیر متابولیسم خود را تغییر می‌دهند یا آنزیم‌های تازه‌ای برای ادامه حیات می‌سازند. در طول 80 سال گذشته، چندین مقاومت دارویی خطرناک اتفاق افتاده که مروری بر آنها می‌تواند ما را به درک بهتری از اهمیت این موضوع برساند.
گونوکوک
اولین‌بار زمانی که سولفانامیدها در اواخر دهه 1930 میلادی برای درمان سوزاک استفاده شدند، اغلب گونوکوک‌های جدا شده به درمان حساس بودند و بیماران بهبود پیدا کردند. در حالی که تنها چند سال بعد گونوکوک‌ها به این دارو مقاوم شدند، هنوز در برابر پنی‌سیلین آسیب‌پذیر بودند. طی سال‌های بعد بیماران برای درمان به دوز بالای پنی‌سیلین نیاز داشتند و کمتر از 40 سال بعد گونوکوک‌های مولد بتالاکتاماز شناسایی شدند. درمان با اسپکتینومایسین آغاز شد و امروزه که سوزاک به این دارو نیز مقاوم است، سفالوسپورین‌های نسل سوم و کینولون‌ها برای درمان آن پیشنهاد شده‌اند.

باکتری‌های گرم‌منفی روده‌ای
امروزه تقریبا نیمی از نژادهای شیگلا (یکی از باکتری‌های عامل مسمومیت‌های غذایی) نسبت به چندین دارو مقاوم هستند. نژادهای سالمونلا نیز که توسط حیوانات حمل می‌شوند، به داروها به ویژه انواعی مانند تتراسیکلین که به غذای دام‌ها برای افزایش رشد آنها اضافه می‌شوند، مقاوم شده‌اند. از سوی دیگر گزارش‌ها نشان می‌دهند، مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ضعیف‌شدن فلور روده فرد (باکتری‌های مفیدی که در دستگاه گوارش زندگی می‌کنند) و افزایش مقاومت باکتری‌ها و قارچ‌های انگل شده و مشکلات متعددی را برای بیماران بستری در بیمارستان‌ها ایجاد کرده است.

اثرات مخرب آنتی‌بیوتیک‌ها
پنی‌سیلین‌ها به میزان قابل‌توجهی غیرسمی هستند، اما حساسیت به این گروه دارویی می‌تواند به قیمت جان بیماران تمام شود. این حساسیت که ناشی از یک واکنش خودایمنی نسبت به یک مجموعه پروتئین-پنی‌سیلین است، در افراد گوناگون درجات مختلفی خواهد داشت.

سفالوسپورین‌ها نیز که تاکنون 4 نسل از آنها تولید شده، می‌توانند حساسیت‌زا یا عامل مسمومیت دارویی باشند. سفیکسیم، یکی از داروهای نسل سوم این گروه اغلب در درمان گلودردهای چرکی تجویز می‌شود، در حالی که بر روی پنوموکوک‌ها بی‌اثر است. از سوی دیگر مصرف انواع آنتی‌بیوتیک‌‌ هنگام ابتلا به سرماخوردگی ویروسی یا آنفلوانزا بی‌فایده است.
تتراسیکیلین‌ها علاوه بر ایجاد عوارض گوارشی می‌توانند روند رشد استخوان‌ها و دندان‌ها در جنین و کودکان را تحت‌الشعاع قرار دهند. مصرف طولانی مدت داروهایی مانند جنتامایسین نیز می‌تواند باعث کاهش شدید شنوایی و آسیب به کلیه‌ها شود. به تمامی این عوارض جانبی، باید روند کند تولید آنتی‌بیوتیک‌های تازه را در مقابل شتاب میکروارگانیسم‌ها برای تکامل و انتخاب طبیعی اضافه کنیم. شاید حق با گروهی باشد که معتقدند به پایان دوران طلایی آنتی‌بیوتیک‌ها نزدیک شده‌ایم.
منبع: میکروب‌شناسی پزشکی جاوتز، فارماکولوژی پایه و بالینی کاتزونگ


داروهایی که باعث چاقی می شوند را می شناسید؟ - NaHiD - ۱۳۹۰/۲/۱۹ ۰۴:۲۰ صبح


ن


[تصویر: 98930.jpg]


و راه حل پیشنهادی برای مقابله با این عارضه چیست؟

همان طور که می‌دانیم، داروها یک سری عوارض جانبی دارند. در میان این عوارض ناخوشایند، گاهی اوقات افزایش وزن هم به چشم می‌خورد. چرا این اتفاق می‌افتد؟

دکتر شارل هاژِژ دربارۀ این موضوع برای ما توضیح می‌دهد...


چرا برخی داروها باعث افزایش وزن می‌شوند؟

دکتر هاژژ: داروها به 5 دلیل ممکن است وزن را افزایش دهند:
1) دهان را خشک کرده و موجب تشنگی ‌شوند، و به دلیل نوشیدن سودا و نوشیدنی‌های شیرین کالری اضافی وارد بدن می‌شود.

2) تحریک اشتها.

3) کاهش مصرف انرژی به دلیل کاهش فعالیت جسمی و ورزش.

4) افزایش توده‌های چربی به واسطۀ فعالیت تحریک ذخیره سازی چربی.

5) احتباس آب. شاید بتوان علت ششمی هم ذکر کرد که آن تغییر ذائقه است و غالباً در اثر مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها پدید می‌آید؛ به این ترتیب که فرد سعی می‌کند با خوردن بیش از اندازه حس ناخوشایندی را که دارد، پنهان کند. ولی از آنجایی که این نوع دارو برای مدت خیلی طولانی تجویز نمی‌شوند، تأثیرشان هم بر روی افزایش وزن موقتی است نه همیشگی.

اصلی ترین داروهایی که در این رابطه کدامند؟
دکتر هاژژ: داروهایی که باعث تشنگی و خشکی لب‌ها می‌شوند، داروهایی هستند که تأثیرات آنتی کولینرژیک دارند، مانند:
بسیاری از داروهای ضد افسردگی،
داروهای ضد روان پریشی،
برخی داروهای ضد فشار خون مانند کلونیدین،
برخی تثبیت حالت کننده‌ها مانند لیتیم،
تمام آنتی کولینرژیک‌ها ...

راه حل چیست؟
دکتر هاژژ: این افزایش وزن نه تنها خودش مشکلی به عنوان اضافه وزن را ایجاد می‌کند، بلکه ممکن است باعث ترک درمان توسط بیمار شود. از آنجایی که بازگشت به وزن نرمال مشکل است، بهتر است که از بروز این تأثیر ناخوشایند در بین بیمارانی که سابقۀ اضافه وزن در خودشان یا افراد خانواده شان وجود داشته پیشگیری شود؛ این پیشگیری می‌تواند به وسیلۀ استفاده از رژیم غذایی مناسب با درمان یا انتخاب داروهایی که ضرر کمتری دارند باشد.مسکنی فوق العاده جهت سردردهای میگرنی :: - NaHiD - ۱۳۹۰/۲/۳۱ ۱۲:۳۴ عصر

اگر شما هم دچار سردرد می شوید و با خوردن قرص های بروفن و ... آرام نمی شود، این دارو را امتحان کنید و ...

متخصصان علوم پزشكی در مركز سردرد دانشگاه كالیفرنیا در سانفرانسیسكو تاكید كردند: دوز بالای آسپیرین می تواند میگرن و سردردهای شدید را تسكین دهد. آسپیرین همچنین یك داروی غیررسمی و غیراعتیادآور است كه كمترین عوارض جانبی را برای افراد بالغ دارد و نسبت به سایر رژیم های دارویی مثل تریپتان ها كه پزشكان معمولا برای كاهش سردردهای شدید به بیماران خود تجویز می كنند، كم هزینه تر است.

برای دستیابی به یك برنامه درمانی موفق و موثر برای این بیماران، پزشكان ابتدا به یك برنامه درمانی بیمارستانی اقدام می كنند كه در آنجا ترك دارو توسط نورولوژیست یا متخصص درد تحت نظر قرار می گیرد. سپس دوز بالای آسپیرین درون وریدی می تواند به بیماران كمك كند كه سردرد خود را در حین ترك دارو كنترل كنند.

به گزارش هلت دی نیوز، گروه پزشكی دانشگاه كالیفرنیا تاكید دارند كه برای درك عملكرد دقیق آسپیرین در كاهش سردردهای شدید، انجام آزمایشات بیشتر مورد نیاز است اما این یافته جدید یك گزینه درمانی ایمن و موثر برای مبتلایان به میگرن ارائه میكند.

منبع : ایسنا

[تصویر: 07.jpg]


بهترین داروی گرمازدگی - NaHiD - ۱۳۹۰/۳/۱۶ ۰۲:۲۲ صبح

[تصویر: jwnpugrwuu_5.jpg]

خستگی زیاد، گیجی، کم شدن آب بدن که عطش مفرط از علائم آن است، گاهی قطع عمل تعریق در پوست بدن و بروز اختلال‌های روانی و پیدایش حال اغما و حتی سنگ کوب نیز حاصل گرمازدگی است.
برنا: بهترین دارو برای رفع
گرمازدگی
دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل می‌شود.صورت برافروخته، سردرد، بی‌حسی و قرمزی چشم‌ها، خشکی دهان و زبان، خشکی بینی، تب به ویژه در نواحی شکم، گرگرفتگی کف دست و پا،‌ خشکی گلو، احساس کمبود اکسیژن و نفس نفس زدن و تپش قلب از جمله علائم
گرمازدگی
است.

بنابراین گزراش، هنگام
گرمازدگی
زیاد رگ‌های سطحی بدن باز می‌شوند و تبخیر آب از سطح بدن به چند برابر افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه املاح خون تقلیل یافته و قلب و مغز قدری ناراحت می‌شوند! طوری که گاهی ناراحتی‌های قلبی و روانی عارض می‌شود.

همچنین وقتی انسان از یک محیط سرد یا ملایم وارد منطقه گرم سیر می‌شود، تقریبا 10 روز زمان می‌برد تا بدن او بتواند با محیط جدید سازش کند و از همین رو برای جلوگیری از
گرمازدگی
ضمن اینکه لازم است در حد توان، خود را از گرما دور نگه دارد باید از آبی که حدود یک در هزار نمک طعام در آن موجود است میل کند تا به کم آبی مبتلا نگشته و مقداری نمک دفع شده از بدن نیز جبران شود. فرد تازمانی که به هوای گرم عادت کند باید فعالیت جسمی ملایمی داشته باشد و لباس‌های گشاد کتانی بپوشد تا عرق به خوبی از آن خارج شود.

همچنین باید تغذیه کافی داشته باشند و از خوردن
مشروبات الکلی
بپرهیزند و از دخانیات نیز کمتر استفاده کند.

خستگی زیاد، گیجی، کم شدن آب بدن که عطش مفرط از علائم آن است، گاهی قطع عمل تعریق در پوست بدن و بروز اختلال‌های روانی و پیدایش حال اغما و حتی سنگ کوب نیز حاصل
گرمازدگی
است.

برای رفع
گرمازدگی
بهتر است عناب را جوشانده و با کمی شکر به صورت خنک میل شود. همچنین خوردنی‌های سرد و تر مانند گل بنفشه، خاکشیر،
هندوانه
و تخم خیارین(خیار کدو
هندوانه
خربزه) نیز توصیه می‌شود. البته بهترین دارو برای رفع
گرمازدگی
دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل می‌شود.برای بی خوابی قرص نخورید! - NaHiD - ۱۳۹۰/۳/۲۷ ۰۴:۳۱ صبح

[تصویر: 104315.jpg] .
[/font]
[font=tahoma]برای بی خوابی قرص نخورید


دکتر خسرو صادق نیت دبیر علمی کنگره اختلالات خواب، در خصوص نگرش کلی درباره اختلالات خواب گفت: هدف ما این است که جامعه پزشکی توجه بیشتری به موضوع اختلالات خواب کند.
وی تاکید کرد: "موضوعی که وجود دارد این است که اختلالات خواب معمولا خیلی دیر به پزشک منتقل می شود. این در حالی است که دلیل بسیاری از بیماری ها مثل بیماری فشار خون، سکته یا مرض قند، ریشه در اختلالات خواب دارد."

اختلال خواب علت است نه معلول
رئیس بیمارستان بهارلو تصریح کرد: "توجه به این موضوع که بی خوابی خودش مشکلی است که نیاز به درمان مستقل دارد و صرفا عوارض بیماری های دیگر محسوب نمیشود."
دکتر صادق نیت تاکید کرد: "در صورت درمان این اختلال از بسیاری از بیماری ها از جمله فشار خون یا سکته قلبی می توان پیشگیری کرد و درمان آنها را از طریق در مان علت آنها، یعنی اختلال خواب صورت داد."
وی خاطر نشان کرد:" به همین دلیل در طول سه روز برگزاری کنگره از متخصصان مختلف در حوزه های پزشکی دعوت به عمل آمد تا این مسئله از زوایای تخصص های متفاوت بررسی شود."

برای بی خوابی قرص نخورید
دبیر علمی کنگره خواب تصریح کرد: "مهم ترین نکته در درمان بیخوابی این است که نباید برای درمان بی خوابی قرص بی خوابی خورد. متاسفانه مردم در بسیاری موارد در صورت بروز بی خوابی به صورت سر خود به قرص خواب روی می آورند که این کار مشکل را تشدید می کند."

وی افزود:" مشکل بیماری خواب این است که به ندرت فرد بیمار خودش به پزشک مراجعه می کند چون در بسیاری موارد خود فرد متوجه موضوع نیست. صادق نیت اضافه کرد: "برای مثال اختلالی مثل "خُر خُر" در خواب می تواند نشانه یک بیماری تنفسی باشد و از طرفی، کسی که این عارضه است، مستعد سکته قلبی نیز هست. یکی از مهم ترین راه ها برای انتقال این مشکل این است که همسر بیمار یا هم اتاقی وی بیمار را در جریان قرار داده و او را برای مراجعه به پزشک تشویق کند."

استقبال از طب های مکمل در حوزه درمان اختلالات خواب
دبیر علمی کنگره سه روزه اختلالات خواب، با اشاره به حضور متخصصان مختلف علم پزشکی چون متخصصان اعصاب و روان، گوش و حلق و بینی، قلب و حوزه های متنوع دیگر در این کنگره با اشاره به ارائه مقالاتی در حوزه طب مکمل در این کنگره گفت: "روش هایی از طب های مکمل رویکرد جدیدی را در این حوزه ارائه کرده اند که علم پزشکی رایج کمتر به آن پرداخته است."

وی خاطرنشان کرد: "اگرچه ورود ما به این حوزه امسال جدی نبوده و در حد معرفی دیدگاه این طب ها بوده است، اما ما از هر رشته جدیدی که در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشد استقبال میکنیم. وی خاطر نشان کرد: "اگرچه جامعه پزشکی هنوز موضع گیری صد درصد نداشته است اما هر رشته ای که با معیار های علمی سازگار باشد در طول زمان کارایی خود را نشان خواهد داد."

خواب برای بیداری، یا بیداری برای خواب؟
اگرچه رویکرد کلی طب رایج به مقوله خواب در گستره فیزیک و جسم تعریف می شود و بخش شهودی خواب، جنبه غیر علمی آن به حساب می آید، اما به نظر می رسد در آستانه قرن بیست و یکم، در حال مواجهه با رویکردهایی هستیم که فصل مشترکی بین بررسی کیفی خواب و علم پزشکی رایج ایجاد کرده است.
دکتر حمیدرضا فتوت ارائه دهنده ی مقاله "بررسی خواب از دیدگاه سایمنتولوژی (ذهن-روانشناسی فرا کل نگر)" که به نمایندگی از دکتر محمدعلی طاهری، بنیانگذار سایمنتولوژی، در این کنگره حضور یافته بود، با اشاره به اینکه انسان دارای سه آستانه ی درک فیزیکی، ذهنی و فرا ذهنی است، تصریح کرد: "خواب موقعیتی است برای از کار افتادن و تعطیلی موقت آستانه درک فیزیکی (حواس پنجگانه) و فعال شدن آستانه ی ادراک ذهنی و فرا ذهنی."

وی ادامه داد: "برای مثال خواب دیدن از طریق آستانه درک ذهنی انجام می شود و در صورتی که در خواب با الهامات و مسایلی روبرو شویم که از قبل راجع به آن ها هیچگونه اطلاعاتی نداشتیم، دریافت آنها از طریق آستانه درک فرا ذهنی صورت گرفته است. این آستانه فرا زمان، فرا مکان و فرا زبان است."

دکتر فتوت خاطر نشان کرد: "انسان به طور متوسط یک سوم از عمر خود را در خواب به سر می برد و بر اساس نظریات ارائه شده در سایمنتولوژی، این بخش از زندگی انسان می تواند بستر مناسبی برای ارتقای کیفی وی باشد و نه صرفا امری برای تجدید قوا و رفع خستگی. با چنین رویکرد حتی این سوال اساسی مطرح می شود که :" آیا بیداری اصل زندگی است، یا خواب و یا هر دو؟"

کنترل کیفی خواب، با روش های نوین درمان
دکتر شاهرخ طهمورث زاده، متخصص پزشکی اجتماعی نیز در پنجمین کنگره اختلالات خواب، تأثیر این طب مکمل ایرانی را بر روی بهبود علائم انواع بیماران دارای اختلالات خواب بررسی کرد.
او ضمن تعریف دو طب مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی از تاثیر مثبت این روش در درمان بی خوابی صحبت کرد.
دکتر طهمورث زاده در خصوص این تحقیق اظهار کرد: 29 بیماری که از بی خوابی و کابوس های شبانه رنج می بردند را مورد فرادرمانی قرار دادیم، این افراد به گفته خودشان پس از دریافت این روش درمانی از کیفیت خواب بهتری برخوردار شدند و کابوس هایشان نیز از میان رفت.

او در ادامه گفت: نتیجه بررسی های بر روی افراد مبتلا به بی خوابی نشان داد که 70 درصد آنان پس از دریافت فرادرمانی از 1 تا 100 درصد بهبود یافته اند.
دکتر طهمورث زاده تاثیر فرادرمانی بر درمان بی خوابی را شگفت انگیز توصیف کرد و گفت: بنا به اظهارات بیماران آنان پس از آن که یک تا دو هفته فرادرمانی دریافت کردند، اختلال خوابشان بهبود یافته است.
او اظهار امیدواری کرد با ادامه تحقیقات علمی بتوان از این روش درمانی مکمل برای درمان اختلالات خواب برای معالجه بیماران بهره برد.کدام قرصهای لاغری عوارض دارند؟ - NaHiD - ۱۳۹۰/۴/۵ ۰۵:۱۹ صبح

کدام قرصهای لاغری عوارض دارند؟

خواندن این مطلب را به افرادی توصیه می کنیم که قصد دارند با خوردن این قرص ها وزن کم کنند...
قرص‌های چربی‌سوز اغلب دارای کافئین و افدرین هستند و براساس این دو ماده باعث افزایش مصرف کالری می‌شوند. با این حساب،‌ برای آشنایی با میزان تاثیر این قرص‌ها بهتر است پیش از هر چیز با آثار افدرین و کافئین آشنا شویم....
افدرین باعث انبساط ریه‌ها می‌شود؛ ضربان قلب و فشار خون را افزایش می‌دهد؛ باعث کاهش اشتها می‌شود و مانند یک دیورتیک عمل می‌کند، یعنی باعث افزایش دفع ادرار می‌شود. البته اگر شما آسپرین یا یک نوع داروی قلبی یا نوع دیگری از داروی ضدآسم (غیر از افدرین) را مصرف می‌کنید یا اینکه نسبت به کافئین حساسیت دارید، نباید از قرص‌های چربی‌سوز استفاده کنید زیرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک می‌شود.
کافئین نیز مثل افدرین باعث افزایش تولید گرما در بدن می‌شود و تحقیقات نشان داده اضافه کردن آسپرین به مواد حاوی کافیئن و افدرین، تولید این گرما را بیشتر می‌کند. هنگامی که دمای قسمت مرکزی بدن افزایش یابد، شما به طور خودکار انرژی بیشتری می‌سوزانید. داروهای چربی‌سوز به علت کاهش سریع وزن، خیلی استفاده می‌شوند اما بعضی افراد به این داروها خوب پاسخ نمی‌دهند.
برای همین توصیه می‌شود در مصرف این‌ داروها احتیاط کنید و از مصرف بی رویه و خودسرانه آنها اجتناب کنید و فقط تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه این داروها را مصرف کنید.
استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران: مصرف ناآگاهانه این قرص‌ها می‌تواند مرگبار باشد
دکتر پروانه رحیمی، استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره این قرص‌ها می‌گوید که این داروها به صورت‌های مختلفی در بدن اثر می‌کنند و همه‌شان مضر نیستند. به عنوان مثال، داروهایی هستند که موجب تجزیه نشدن چربی‌ها در روده شده و منجر به اسهال چرب می‌شوند. البته این داروها در طولانی مدت باعث دفع ویتامین‌های محلول در چربی شده و فرد را با سوء‌تغذیه روبه‌رو می‌کنند. گروه دیگری از داروهای چربی‌سوز هم هستند که مهار‌کننده جذب چربی دارند و باعث می‌شوند چربی وارد چرخه سوخت بدن نشود اما به‌طورکلی داروهای چربی‌سوزی که سوخت‌و‌ساز بدن را بالا می‌برند چند مشکل ایجاد می‌کنند و بی‌احتیاطی و ناآگاهانه مصرف کردن آنها می‌تواند موجب مرگ شود؛
مثلا داروهایی که روی غده تیرویید اثر کرده سوخت وساز را از آن طریق بالا می‌برند، در افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند، ممکن است موجب مرگ شوند.
از سوی دیگر، این داروها باعث از بین رفتن چربی‌های سلولی شده و به بدن آسیب می‌رسانند. همچنین بالا رفتن سوخت و ساز روی دستگاه گوارش نیز اثرگذار بوده و باعث ناراحتی‌های گوارشی می‌شود. پزشکی که برای افراد چاق این داروها را به تنهایی یا به صورت ترکیبی تجویز می‌کند، باید عملکرد داروها را توضیح دهد تا بیمار با آگاهی، مصرف چربی‌سوزها را انتخاب کند. معاون غذا و داروی دانشگاه ایران: خیلی از این قرص‌ها غیراستانداردند
دکتر محمود بیگلر، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره این قرص‌ها می‌گوید که در شرایط کنونی این قرص‌ها خارج از چرخه نظارت وزارت بهداشت و درمان در بازار توزیع می‌شوند. بیشتر این قرص‌ها از کشورهای هند و پاکستان وارد ایران می‌شوند و هیچ اطمینانی به سلامت آنها نیست و تضمینی هم برای لاغری افراد وجود ندارد. قرص‌های چربی‌سوز توزیع شده در بازار استاندارد نیستند. این قرص‌ها فقط افراد چاق را به سمت خود جذب کرده و منابع چربی را در بدن آنان آزاد می‌کنند. قرص چربی‌سوز «ونوستات» تنها قرص استاندارد و تایید شده در وزارت بهداشت و درمان است. این قرص فاقد عوارض است و برای افراد مشکلی را به وجود نخواهد آورد. ونوستات (ارلیستات) یک مهار‌کننده برگشت‌پذیر آنزیم لیپاز است که با برقراری پیوند با این آنزیم، آن را غیرفعال می‌کند. بنابراین از هیدرولیز چربی تری‌گلیسرید به شکل قابل جذب (اسید چرب و مونوگلیسرید) جلوگیری می‌کند. این دارو از طریق خوراکی به مقدار ناچیزی جذب می‌شود و به همراه یک رژیم غذایی کنترل‌شده و کم‌کالری جهت کاهش وزن و نگهداری این وضعیت و نیز کاهش ریسک برگشت چاقی به کار می‌رود.

استاد تغذیه دانشگاه تهران: خودسرانه قرص چربی‌سوز نخورید
دکتر علی کشاورز، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز درباره این قرص‌ها می‌گوید که آنها کاربردهای متفاوتی دارند؛ مثلا قرص‌هایی مثل ونوستات یا زینکال بخشی از چربی غذا را با مدفوع دفع می‌کند ولی قرص‌های چربی‌سوز معمولا چربی بدن را می‌سوزاند.

ترکیب اصلی در قرص‌هایی که اخیرا وارد بازار شده است اورلیستات است. این قرص‌ها همراه با غذا، درصد زیادی از چربی غذا را دفع می‌کند از آنجا که این داروها معمولا جذب بدن نمی‌شود جزو دسته داروهایی است که عوارض جانبی کمی دارد. چون متابولیسم آن روی اندام‌های بدن بیشتر می‌شود اما وقتی جذب نمی‌شود، عوارض جانبی آن کمتر است.
قرص‌های آنتی‌لیپاز در واقع جذب چربی را مختل ‌می‌کند و در نتیجه جذب ویتامین‌های محلول در چربی را نیز مختل می‌کنند. در واقع جذب ویتامین E و D و A و k در مصرف‌کنندگان از این قرص‌ها صورت نمی‌گیرد. حال اگر قرار باشد فردی در کوتاه مدت از این قرص‌ها استفاده کند، دچار مشکل نخواهد شد اما اگر در درازمدت مورد استفاده قرارگیرد، عوارض جانبی رخ خواهد داد.
این داروها موجب کمبود ویتامین‌های محلول در چربی، افزایش خون‌ریزی ماهیانه در خانم‌ها در اثر اختلال در انعقاد خون به علت کمبود ویتامینk می‌شود. از سوی دیگر، کمبود هر یک از ویتامین‌های محلول در چربی مانند E نیز عوارض خاص خود را دارد؛ به طور مثال، باعث جذب کمتر مواد مغذی آنتی‌اکسیدان در بدن می‌شود. در رژیم‌های غذایی سرخ کرده، کتلت، کوکو و فست‌فودها چربی زیادی وجود دارد. گاهی می‌توان پس از صرف غذای چرب از این قرص‌ها، مصرف کرد و صرفا مصرف محدود این قرص‌ها توصیه می‌شود، نه مصرف مداوم و همیشگی آنها. مصرف خودسرانه هرنوع دارویی از جمله این قرص‌ها به هیچ عنوان صحیح نیست.بروفن فقط با تجویز پزشک - NaHiD - ۱۳۹۰/۴/۲۷ ۰۳:۵۹ صبح

[تصویر: 15657_396.jpg]
 • چندین سال است که برای تسکین درد استخوان‌هایم ایبوبروفن مصرف می‌کنم، اما یکی از دوستانم چند روز پیش به من گفت که این دارو می‌تواند به معده‌ام آسیب برساند، آیا باید نگران این مساله باشم؟

آرتروز یکی از بیماری‌های رایج است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند و برای آرام کردن دردشان از انواع مسکن‌ها استفاده می‌کنند. اما نباید فقط به مسکن‌ها اکتفا کرده و باید راه‌های دیگر درمانی را نیز امتحان کنید. اگر چاق هستید، باید زودتر برای لاغری و کاهش وزن اقدام کنید، زیرا اضافه وزن باعث کشیدگی مفصل‌ها می‌شود.


ورزش نیز بسیار مهم است. بسیاری از بیماران تصور می‌کنند ورزش باعث تشدید بیماری می‌شود، در حالی‌که کاملا برعکس است و ورزش به بهبودی شرایط کمک می‌کند، نباید ورزش‌های سنگین مثل دویدن روی سطح ناهموار را انتخاب کنید. ولی ورزش‌هایی مثل یوگا، شنا و دوچرخه‌سواری موثرند. از نظر پزشکان مصرف مسکن‌هایی مثل ایبوپروفن یا دیکلوفناک ایرادی ندارند. البته لازم به ذکر است که صرف هرگونه قرص مسکن می‌تواند منجر به خونریزی معده شود، پس حتما باید با تجویز پزشک استفاده شود.مرگ با قـرص‌ ويتــامين - NaHiD - ۱۳۹۰/۴/۲۸ ۱۲:۱۶ عصر[تصویر: 16474_809.jpg]

مكمل‌هاي غذايي حاوي موادي هستند كه در رژيم غذايي افراد استفاده مي‌شوند. اين مكمل‌ها به‌صورت ويتامين، مواد معدني، داروهاي گياهي و اسيدهاي آمينه طبقه‌بندي مي‌شود. به‌تازگي از ميان اين گروه شاهد مصرف ويتامين‌ها و موادمعدني دارويي به‌طور خودسرانه هستيم و اغلب ما گمان مي‌كنيم هر قدر ويتامين بيشتري به بدن خود برسانيم، خاصيت بيشتر دريافت كرده و بدن‌مان را در برابر انواع بيماري‌ها بيمه كرده‌ايم، غافل از اين‌كه اين ويتامين‌ها و املاح هميشه دوست ما باقي نمي‌مانند و مصرف خودسرانه بدون مشورت پزشك عوارض و بيماري‌هايي در بدن ما به جاي مي‌گذارند كه آن‌ها را از هر ميكروبي خطر‌ناك‌تر مي‌سازند. دكتر سيدجمال سعيد واقفي، رئيس انجمن داروسازان ايران از مضرات مصرف خودسرانه اين داروها و نقش هر يك در بدن با شما سخن مي‌گويد، اگر شما جزو آن دسته از افرادي هستيد كه مثل نقل و نبات ويتامين، مصرف مي‌كنيد گفت‌وگوي زير را از دست ندهيد. • همه ويتامين‌ها در طبيعت هستند
ويتامين‌ها مجموعه موادي است كه هر يك از آن‌ها در بخشي از بدن به‌عنوان مكمل فعاليت مي‌كند و اگر ويتامين‌ها به‌طور عام به بدن نرسند، بدن دچار مشكل‌هاي عديده‌اي مي‌شود كه تنها در كوتاه‌مدت قابل درمان با ويتامين‌هاي دارويي است و گاه در درازمدت غيرقابل درمان است. خوشبختانه خداوند در تمامي مواد‌غذايي موجود در طبيعت نوعي از اين املاح و ويتامين‌ها را قرار داده است. انواع ويتامين‌ها به 2 گروه بزرگ تقسيم مي‌شوند؛ ويتامين‌هاي محلول در آب و ويتامين‌هاي محلول در چربي، در نتيجه ويتامين‌هايي كه به اين 2 گروه تقسيم مي‌شوند، از يكي از اين 2 راه به بدن مي‌رسند. طبيعي است كه در رده‌بندي علمي اين متخصصان هستند كه با توجه به نياز و كمبود افراد، مصرف انواع مختلف آن را تجويز مي‌كنند.VITAMIN E

 • فايده‌هاي لبنيات و روغن‌هاي گياهي
ويتامين E يكي از ويتامين‌هاي محلول در چربي است و خاصيت آنتي‌آكسيدان دارد. بنابراين نقش احيا‌كنندگي در بدن را دارد و براي بدن ضروري است. اين ويتامين از بروز تخريب داخل عروق و سكته‌هاي قلبي جلوگيري مي‌كند. اثرات آنتي‌اكسيدان آن از شرايط تخريبي چون پيري، آلودگي هوا، استرس‌هاي محيطي، سرطان، بيماري‌هاي قلبي، آب مرواريد، ديابت و عفونت جلوگيري مي‌كند.

اين ويتامين در اغلب مواد‌غذايي يافت مي‌شود؛ در جگر، خامه، كره و منابع غني آن در برگ‌ها و دانه‌ها و به‌خصوص روغن‌هاي گياهي موجود است. ميزان مورد نياز روزانه آن در بدن 7 تا 9 ميلي‌گرم است. با مصرف روزانه سبوس گندم، آفتابگردان، بادام، ذرت و زيتون مي‌توانيد ميزان زيادي ويتامين E دريافت كنيد.اثرات كمبود آن در اعصاب، عروق و اندام‌هاي توليد‌مثل مشخص مي‌شود، البته 5 تا 10 سال طول مي‌كشد تا ذخائر بدني اين ويتامين تمام شود، ولي در افرادي كه مشكلات هضم و جذب چربي دارند كمبود آن ديده مي‌شود.

با توجه به ذخاير كافي اين ويتامين در مواد‌غذايي نيازي به مصرف كپسول آن نيست و اگر هر روز خودسرانه از اين ويتامين استفاده كنيم دچار عوارض كوتاه‌مدت و بعدها بلند‌مدت آن مي‌شويم و حتي گزارش مرگ بر اثر مصرف بي‌حد آن در خارج از كشور گزارش شده است.

[highlight=#ffffff]مصرف بيش‌ازحد ويتامين B3 نيز در بدن سبب زردي، اختلالات كبدي، اسهال و بالا رفتن قند و ضايعات پوستي و انقباضات روده‌اي، حتي بيماري‌هاي قلبي مي‌شود. [/highlight]
[url=http://bartarinha.ir/][/url]


RE: مرگ با قـرص‌ ويتــامين - NaHiD - ۱۳۹۰/۴/۲۸ ۱۲:۱۸ عصر

VITAMIN B

 • اگر مي‌خواهيد دچار مشكلات خوني نشويد
معمولا ويتامين B12 با ويتامين ب‌كمپلكس مصرف مي‌شود و اغلب براي افراد بزرگسال و سنين بالاي 50 سال براي جلوگيري از ضعف عمومي بدن تجويز مي‌شود. اين دارو براي جبران داروهاي مصرف شده مانند آنتي‌بيوتيك‌ها كه سيستم ايمني بدن را پايين مي‌آورند، تجويز مي‌شود و به هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود افراد خودسرانه اقدام به تزريق آن كنند. مصرف خودسرانه آن علاوه‌بر عوارض ديگر مي‌تواند بر خون تاثير بگذارد و اختلالات خوني را به‌وجود آورد.VITAMIN C

 • چرا بايد هميشه ميوه بخوريد
ويتامين C به‌خصوص در اين فصل در اغلب ميوه‌ها يافت مي‌شود. اين ويتامين هم در بافت‌هاي گياهي و هم در بعضي محصولات حيواني موجود است. غني‌ترين منابع ويتامين C در سبزي‌ها و ميوه‌هاست. گوجه سبز و فلفل سبز كه در 2 نوع تند و شيرين وجود دارد، يكي از غني‌ترين ذخائر اين ويتامين است. اين ويتامين نقش احيا‌كنندگي دارد و به‌دليل وجود آنتي‌اكسيدان در تركيبات آن ضدسرطان نيز هست و به‌صورت پودر، قرص، آمپول موجود است. نوع تزريقي آن در موارد اورژانسي تجويز و مستقيم وارد خون شده و قرص و پودر آن از راه گوارش جذب مي‌شود. مصرف اين مكمل يك گرم در روز است و بيش‌ازحد مصرف مجاز موجب ايجاد كريستال در كليه شده و فرد دچار سنگ‌هاي كليه مي‌شود و همچنين مصرف مكمل vitc نبايد در افرادي كه مبتلا به ديابت هستند- به‌دليل سنگ‌ساز بودن كليه اين افراد- بدون ‌مشورت پزشك صورت بگيرد. زنان باردار و شيرده هم حتما بايد با دستور پزشك آن را مصرف كنند. قابل ذكر است كه كمبود اين ويتامين منجربه بيماري اسكوروي مي‌شود كه درصورت درمان نشدن خطر مرگ را به همراه دارد.

[highlight=#ffffff]اگر توجه كنيد داروسازان اغلب داروي كمتري مصرف مي‌كنند زيرا از عوارض آن‌ها كاملا باخبر هستند[/highlight]
.CALCIUM

 • زياده‌روي برابر با سنگ كليه
كلسيم از جمله مكمل‌هايي است كه مصرف آن در كشورها شيوع پيدا كرده است درحالي‌كه مصرف كلسيم حتما بايد پس از اندازه‌گيري مقادير آن در بدن و درصورت كمبود صورت گيرد. كلسيم به‌صورت روتين و طبيعي در روز به بدن ما مي‌رسد و خوشبختانه كشور ما از لحاظ ذخائر اين ماده غني است، زيرا هم كشوري آفتاب‌گير است و هم مصرف سبزي‌‌ها و ميوه‌ها نسبت به كشورهاي ديگر چه در خانواده‌هاي ثروتمند و چه در خانواده‌هاي كم‌درآمد بالاست. لبنيات هم كه منبع كلسيم هستند حال اگر دسترسي به شيروماست كم باشد، سبزي‌ها و ميوه‌ها جبران اين كمبود را مي‌كنند و اگر باز از ميوه‌ها كمتر مصرف كنيم، نور آفتاب خود كلسيم را در بدن مي‌سازد. مصرف بيش‌از حد آن احتمال ايجاد سنگ‌هاي كليوي و مشكلات ديگر را در بدن بالا مي‌برد و باعث تداخل در عملكرد عضلات و بيماري‌هاي قلبي مي‌شود. توصيه مي‌شود خانم‌ها از 40 سال به بالا آزمايش اندازه‌گيري مقادير كلسيم را بدهند تا پزشك طبق اين آزمايش توصيه به مصرف مكمل دارويي كند.ZINC PLAS

 • زياده‌ازحد مصرف نكنيد
زينك پلاس تركيبي از روي به اضافه ويتامين‌هاي گروه B و C است كه اغلب براي پيشگيري از ريزش مو و تقويت سيستم ايمني بدن، سلامت پوست، مو و ناخن و تقويت رشد جسمي و ذهني در سنين رشد مصرف مي‌شود. اين مكمل يك ملح است در واقع زينك ملح روي است و به‌دليل اين‌كه روي تركيب فلز است، افراد از املاح آن استفاده مي‌كنند و براي آن‌كه تركيب بهتري بگيريد آن را همراه با ويتامين‌هاي ديگر مانند ويتامين C تركيب مي‌كنند. روي نقش مهمي در ساختار بدن دارد كه از جمله مي‌توان براي حفظ سلامت پوست، مو و ناخن، بهبود سريع زخم‌ها، سلامت دستگاه توليدمثل، كنترل آزادسازي ويتامين‌ها و هورمون‌ها و تنظيم متابوليسم و جلوگيري از زخم‌هاي معده اشاره كرد. كمبود روي در بدن موجب خستگي، ضعف، كاهش اشتها، ايجاد لكه‌‌هاي روي ناخن و نيز كاهش در قدرت عملكرد حس چشايي و بويايي مي‌شود. در پسرهاي جوان موجب تكامل نامناسب غده پروستات و نيز نداشتن ‌رشد و تكامل بيضه‌ها مي‌شود و در دختران نوجوان موجب بروز اختلالات هورموني و نيز اختلال در عملكرد تخمدان‌ها مي‌شود.

غذاهاي غني از پروتئين‌ حاوي مقادير زيادي روي هستند، گوشت تيره حاوي روي بيشتر نسبت به گوشت‌هاي ديگر است، همچنين ديگر منابع غذايي حبوبات و ساير پروتئين‌هاي گياهي است. مصرف خودسرانه اين مكمل به صرف زيبايي پوست و مو عوارض زيادي بر سلامت مي‌گذارد و اگر توجه كنيد داروسازان اغلب داروي كمتري مصرف مي‌كنند زيرا از عوارض آن‌ها كاملا باخبر هستند.


[highlight=#ffffff]در افراد مسن مصرف اين مكمل‌هاي دارويي به‌دليل كاهش اشتها بيشتر صورت مي‌گيرد. يك فرد جوان نسبت به فرد مسن اشتهاي بيشتري براي غذا خوردن دارد. فرد مسن با مصرف مقدار اندكي از مواد‌غذايي سير مي‌شود و اين كاهش اشتها حالت ضعف و بي‌حالي را در پي دارد، سپس فرد از ذخائر بدني خود استفاده مي‌كند و دچار لاغري مي‌شود و براي جبران اين مسئله به سراغ مكمل‌ها مي‌رود. پزشكان اغلب به افراد مسن مكمل‌هاي دارويي را توصيه مي‌كنند تا كمبود ويتامين‌هاي بدن آن‌ها جبران شود. [/highlight]
OMEGA3

 • بدون تجويز پزشك مصرف نكنيد
امگا تركيبي از روغن كبدماهي است و اين تركيب باعث جلوگيري از اكسيداسيون در بدن مي‌شود و براي عروق شرياني و عروق قلبي يك پاك‌كننده رسوب‌هاي داخل خون به‌شمار مي‌آيد و اين به اين معني نيست كه افراد به‌دليل اين خواص اقدام به مصرف آن كنند بلكه مصرف آن تنها با چك‌آپ و آزمايش و طبق نظر پزشك است. در حالت طبيعي بدن افراد اين ماده را از موادغذايي به دست مي‌آورد و به‌خصوص در چربي‌ها يافت مي‌شود. امگا به‌صورت كپسول حتي در سوپرماركت‌ها به فروش مي‌رسد، ولي مصرف‌كننده بايد آگاه باشد و از خريد خودسرانه آن خودداري كند.TIPS


1- مصرف خودسرانه داروهاي تقويتي را به حداقل برسانيد، زيرا مصرف يك گرم بيشتر از انواع ويتامين‌ها در بدن منجربه عوارض خطرناكي مي‌شود.

2- از خريد و مصرف داروهايي كه شاهد تبليغ وسيع آن‌ها به‌خصوص در شبكه‌هاي ماهواره‌اي هستيم خودداري كنيد، زيرا هرآنچه تبليغ مي‌شود اساسا دچار نقص است و اين تنها شامل دارو نمي‌شود. اغلب اين ويتامين‌ها با قيمت بسيار ارزان توليد شده و مجاز به مصرف نيستند.

3- انجام آزمايش و چك‌آپ‌هاي پزشكي براي تشخيص كمبود ويتامين‌ها و نبود ‌كمبود آن‌ها در بدن ضروري است همان‌طور كه مصرف بيش‌ازحد مقادير تعيين شده ويتامين در بدن باعث بروز مشكل مي‌شود. استفاده نكردن از آن‌ها درصورت كمبود در بدن نيز ما را با مشكل روبه‌رو مي‌سازد.

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی


داروهایی که به جای شفا بلا می آورند ! - NaHiD - ۱۳۹۰/۵/۱۴ ۱۰:۰۱ صبح

[تصویر: 109003.jpg]
اگرچه درابتدا به سرعت مصرف کننده را به وزن ایده آل می‌رساند اما پس از مدتی بدن به آن‌ها عادت می‌کند و ...
این روزها اگر گذرتان به مطب‌های پزشکان پوست ومو بیفتد، ممکن است در بین بیماران چشم‌تان به افرادی بیفتد که فریب این تبلیغات را خورده‌اند و با مصرف انواع کرم‌ها و مواد بهداشتی تبلیغ شده در شبکه‌های ماهواره‌ای، به جای زیبا شدن با عوارض شدید وگاهی جبران ناپذیر پوستی مواجه شده‌اند.
نمونه این افراد، دختر 27 ساله‌ای به نام پروانه است که بعداز مصرف یک‌ماه از یکی از کرم‌های تبلیغاتی به جای چهره زیبای وعده داده شده در تبلیغ، با چهره‌ای پراز تاول روبه رو شده! پروانه در مورد این تاول‌ها می‌گوید: «یک‌ماه ونیم قبل، بعدا ز دیدن تبلیغات این کرم با شماره‌ای که در شبکه زیرنویس شده بود تماس گرفتم. فردی که پشت خط به سوالات من جواب می‌داد تضمین کرده بود که این ماده صددرصد طبق یک دستورالعمل متخصص زیبایی ساخته شده و بعداز اتمام مصرف، پوستی شفاف خواهم داشت اما هنوز دوره مصرف گفته شده به اتمام نرسیده بود که پوستم شروع به خارش کرد .
ازطرف دیگر دکتر سهیلا اسدی متخصص پوست وزیبایی در این باره می‌گوید: «تمامی این داروها از راه‌های غیرقانونی وارد کشور می‌شوند وبه هیچ عنوان درتولید آنها از مواد مورد ادعا استفاده نمی‌شود.» اسدی می‌افزاید: «کسانی که به عنوان پخش کننده این داروها فعالیت می‌کنند، به هیچ عنوان آدرس معینی ندارند و داروی مورد درخواست مشتری را توسط پیک‌های موتوری ارسال می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود این افراد بدون اینکه تحت پیگرد قرارگیرند به پخش داروهایی که حتی دربعضی مواقع خطرات و لطمات جبران ناپذیری برای مصرف کننده دارند، بپردازند.
لاغری شیشه‌ای
ازبحث کرم‌ها وداروهایی که سلامت پوست را به خطرمی اندازند که بگذریم، یکی دیگراز اقلام پرطرفدار اینگونه داروها، داروهای افزایش یا کاهش وزن‌اند. داروهایی که به گفته بسیاری از متخصصان در آنها از مخدرهایی مانند شیشه استفاده شده است. به گفته یک متخصص تغذیه داروهای کاهش وزن، اگرچه درابتدا به سرعت مصرف کننده را به وزن ایده آل می‌رساند اما پس از مدتی بدن به آن‌ها عادت می‌کند و وزن دوباره به سرعت بالا می‌رود.
الهه عدالت خواه در ادامه می افزاید: «زمانی که فرد دوباره به وزن سابق خود برمی گردد، دچار نوعی حالت افسردگی می‌شود که اورا نسبت به ظاهرش حساس وحتی بدبین می‌کند.» عدالت خواه در ادامه به تهران امروز می‌گوید: «اما جدا از همه این‌ها، مواد به کاررفته در این به اصطلاح داروهای لاغری، ازانواع مخدر‌ها بخصوص شیشه و هم خانواده‌هایش است. آن هم به خاطر خاصیت کم کردن اشتها که زیاد هم دوام ندارد.»
شلیک به مخاطبان
اما چرا برخی افراد آنقدر ناآگاهانه با مسئله تبلیغات دارویی درماهواره برخورد می‌کنند و با اعتماد نابجای خود سلامت شان را به خطر می‌اندازند؟ به نظر یک پ‍‍‍ژوهشگرحوزه ارتباطات، اگر رسانه‌ها بتوانند برنامه‌هایی در جهت بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای مخاطبان تولید وپخش کنند، تا حدزیادی می‌توان از پذیرش اینگونه تبلیغات در جامعه جلوگیری کرد. به گفته امین مهاجری زمانی که مخاطب درسطح قابل قبولی به شیوه‌های اغوا کننده تبلیغ کنندگان آگاهی پیداکند در واقع نوعی مصونیت در او ایجاد می‌شود که باعث عدم اعتماد راحت در فرد می‌شود.
مهاجری از تبلیغات در عصرجدید با واژه «شلیک به مخاطب» تعبیر می‌کند ومی افزاید: «اغلب مخاطبان برنامه‌های ماهواره‌ای که به سادگی جذب تبلیغات گوناگون می‌شوند، درواقع اهداف بی‌دفاع و قابل دستیابی‌‌ای هستند که اگر این مصونیت درآنها ایجاد شده بود دچار عواقب بعدی وزیان‌های مالی و جانی نمی‌شدند.»
[/font] [font=tahoma]
گردآوری : گروه سلامت سیمرغلیست داروهای خون ساز و موارد مصرف - NaHiD - ۱۳۹۰/۵/۲۳ ۰۱:۱۵ صبح

[/font]
BLOOD PRODUCTS/MODIFIERS/VOLUME EXPANDERS
ALBUMIN
ANTIHEMOPHILIC FACTOR
APROTININ
DESMOPRESSIN
DIPYRIDAMOLE
ERYTHROPOETIN
FACTOR IX COMPLEX
FIBRINOGEN
GELATIN MODIFIED
HEPARIN
PROTAMINE
THROMBOLYTIC AGENTS
STREPTOKINASE
UROKINASE
TRANEXAMIC ACID
WARFARIN


ALBUMIN (HUMAN)

موارد مصرف‌: محلولهای‌ حاوی‌ آلبومین‌در درمان‌ فوری‌ كمی‌ حجم‌ خون‌ همراه‌ یابدون‌ شوك‌، كمی‌ پروتئین‌ خون‌، دربیمارانی‌ كه‌ دچار سوختگیهای‌ شدیدشده‌اند، به‌منظور حفظ حجم‌ پلاسما وغلظت‌ پروتئین‌ و جلوگیری‌ از غلیظشدن‌خون‌، به‌عنوان‌ داروی‌ كمكی‌ برای‌رقیق‌نمودن‌ خون‌ در اعمال‌ جراحی‌ بای‌پس‌ قلبی‌ ـ عروقی‌ و همچنین‌ برای‌ كنترل‌خیز در نفروز حاد یا سندرم‌ حاد نفروتیك‌در بیمارانی‌ كه‌ به‌درمان‌ با سیكلوفسفامیدو كورتیكواستروئید پاسخ‌ نمی‌دهند، و نیزدر درمان‌ كمكی‌ پانكراتیت‌ یا عفونتهای‌داخل‌ حفره‌ شكم‌ مصرف‌ می‌شود. محلول‌غلیظ آلبومین‌ به‌صورت‌ كمكی‌ در درمان‌بیماران‌ تحت‌ همودیالیز و نارسایی‌ حادكبدی‌ زیادی‌ بیلی‌روبین‌ خون‌ نوزادان‌مصرف‌ می‌شود.مكانیسم‌ اثر: آلبومین‌ یك‌ تنظیم‌كننده‌ مهم‌حجم‌ خون‌ در گردش‌ است‌ و 80 ـ70درصد فشار انكوتیك‌ پلاسما را ایجادمی‌كند.

انفوزیون‌ محلول‌ 5 درصد آلبومین‌ از نظرایجاد فشار انكوتیك‌ معادل‌ با حجم‌مساوی‌ از پلاسما است‌ و حجم‌ خون‌ رابه‌میزان‌ تقریبا برابر با حجم‌ آلبومین‌انفوزیون‌ شده‌ افزایش‌ می‌دهد. آلبومین‌سبب‌ افزایش‌ موقت‌ حجم‌ خون‌ می‌شود كه‌منجر به‌كاهش‌ غلظت‌ و ویسكوزیته‌ خون‌می‌شود.فارماكوكینتیك‌: نیمه‌ عمر دفع‌ دارو 20ـ15روز است‌. رقیق‌شدن‌ خون‌ ناشی‌ ازمصرف‌ این‌ فرآورده‌ طی‌ چند دقیقه‌ بروزمی‌كند. طول‌ اثر دارو به‌حجم‌ اولیه‌ خون‌بستگی‌ دارد. اگر حجم‌ خون‌ كاهش‌ یافته‌باشد، افزایش‌ حجم‌ به‌مدت‌ چند ساعت‌باقی‌ می‌ماند. در بیمارانی‌ كه‌ حجم‌ خون‌آنها طبیعی‌ است‌، اثر دارو به‌مدت‌ كمتری‌باقی‌ خواهد ماند.موارد منع‌ مصرف‌: این‌ دارو در كم‌خونی‌شدید، نارسایی‌ قلبی‌، زیادی‌ حجم‌ خون‌ وخیز ریوی‌ نباید مصرف‌ شود.هشدارها: 1 ـ سرعت‌ انفوزیون‌ محلول‌حاوی‌ آلبومین‌ باید 2ml/minـ1 باشد.باوجود این‌، سرعت‌ انفوزیون‌ و حجم‌ تام‌آلبومین‌ مورد نیاز باید براساس‌ پاسخ‌همودینامیك‌ بیمار تعیین‌ شود.

2 ـ آلبومین‌ باوراپامیل‌ هیدروكلراید،محلولهای‌ حاوی‌ الكل‌، محلولهای‌اسیدآمینه‌ و چربی‌ امولسیونه‌ ناسازگاری‌دارد.عوارض‌ جانبی‌: نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌،كاهش‌ قابلیت‌ انقباضی‌ عضله‌ قلب‌،خیزریوی‌ و احتباس‌ آب‌ و املاح‌ بامصرف‌این‌ دارو گزارش‌ شده‌ است‌.نكات‌ قابل‌ توصیه‌: 1 ـ محلول‌های‌ حاوی‌آلبومین‌ را می‌توان‌ بدون‌ درنظر گرفتن‌گروه‌ خونی‌، به‌بیماران‌ تزریق‌ نمود.

2 ـ محلول‌ حاوی‌ آلبومین‌ را می‌توان‌ بدون‌رقیق‌نمودن‌ یا پس‌ از رقیق‌كردن‌ بامحلول‌تزریقی‌ كلرورسدیم‌ 0/9 درصد یا محلول‌تزریقی‌ دكستروز 5 درصد مصرف‌ نمودنباید از آب‌ استریل‌ برای‌ تزریق‌ برای‌ این‌منظور استفاده‌ نمود.مقدار مصرف‌:

بزرگسالان‌: برای‌ افزایش‌ حجم‌ خون‌ 25گرم‌ آلبومین‌ باسرعتی‌ كه‌ بیمار می‌تواندتحمل‌ كند، انفوزیون‌ وریدی‌ می‌شود. درصورت‌ عدم‌ پاسخ‌ طی‌ 30ـ15 دقیقه‌، این‌مقدار مصرف‌ را می‌توان‌ تكرار نمود. دركاهش‌ پروتئین‌ خون‌، 70ـ50 گرم‌ ازمحلول‌ 20 درصد، با سرعت‌ 100 میلی‌لیترطی‌ 40ـ30 دقیقه‌ انفوزیون‌ وریدی‌می‌شود. در سوختگی‌های‌ شدید، پس‌ ازتجویز حجم‌های‌ زیاد از محلولهای‌ تزریقی‌و حفظ حجم‌ پلاسما، پس‌ از 24 ساعت‌،ابتدا 25 گرم‌ انفوزیون‌ وریدی‌ می‌شود وسپس‌ مقدار مصرف‌ باید به‌گونه‌ای‌ تنظیم‌شود كه‌ غلظت‌ آلبومین‌ پلاسما در حد

25 g/L باقی‌ بماند. در بای‌ پس‌ قلبی‌ ـعروقی‌، غلظت‌ پلاسمائی‌ آلبومین‌ باید درحد 25 g/L نگهداری‌ شود. در سندرم‌نفروتیك‌ حاد و نفروز حاد، 25 گرم‌ ازمحلول‌ غلیظ همراه‌ با یك‌ داروی‌ مدرمناسب‌، یكبار در روز برای‌ 10ـ7 روزانفوزیون‌ وریدی‌ می‌شود.

در همودیالیز مقدار 25g از محلول‌ 20%به‌صورت‌ انفوزیون‌ وریدی‌ مصرف‌می‌شود. بیشینه‌ مقدار مصرف‌ دربزرگسالان‌ تا g/kg 2 طی‌ 24 ساعت‌ است‌.

كودكان‌: برای‌ افزایش‌ حجم‌ خون‌،12/5ـ2/5 گرم‌ (یا g/kg 1 ـ 0/5) باسرعتی‌كه‌ برای‌ بیمار قابل‌ تحمل‌ است‌، انفوزیون‌وریدی‌ می‌شود. در صورت‌ عدم‌ پاسخ‌كافی‌ طی‌ 30ـ15 دقیقه‌، مصرف‌ یك‌ دوزاضافی‌ توصیه‌ می‌شود. در سوختگی‌های‌شدید، پس‌ از تجویز حجمهای‌ زیاد ازمحلولهای‌ تزریقی‌ و حفظ حجم‌ پلاسما،پس‌ از 24 ساعت‌، ابتدا 25 گرم‌ انفوزیون‌وریدی‌ می‌شود و سپس‌ مقدار مصرف‌باید به‌گونه‌ای‌ تنظیم‌ شود كه‌ غلظت‌آلبومین‌ پلاسما در حد g/L 25ـ20 باقی‌بماند. در درمان‌ زیادی‌ بیلی‌روبین‌ نوزادان‌g/kg 1 از محلول‌ غلیظ در طول‌ انتقال‌ خون‌یا 2ـ1 ساعت‌ قبل‌ از آن‌ انفوزیون‌ وریدی‌می‌شود.اشكال‌ دارویی‌:

Infusion: 5%, 20%ANTIHEMOPHILIC FACTOR

موارد مصرف‌: فاكتور ضدهموفیلی‌ فاكتور(VIII) برای‌ كنترل‌ و پیشگیری‌ خونریزی‌، ازجمله‌ خونریزی‌ طی‌ اعمال‌ جراحی‌ یا پس‌ ازآن‌ یا در بیماران‌ مبتلا به‌هموفیلی‌ Aمصرف‌ می‌شود.مكانیسم‌ اثر: فاكتور ضدهموفیلی‌، یك‌گلیكوپروتئین‌ درون‌ زاد است‌ كه‌ برای‌تشكیل‌ لخته‌ و هموستاز ضروری‌ است‌.این‌ فاكتور، یك‌ كوفاكتور ضروری‌ برای‌فاكتور

IXاست‌ كه‌ سبب‌ فعال‌ شدن‌ فاكتورX در مسیر داخلی‌ می‌شود.
فارماكوكینتیك‌: نیمه‌ عمر توزیع‌ دارو 8ـ2/4ساعت‌ و نیمه‌ عمر دفع‌ آن‌ 19/3ـ8/4 ساعت‌است‌. زمان‌ لازم‌ برای‌ رسیدن‌ به‌اوج‌ غلظت‌پلاسمایی‌، 10 دقیقه‌ تا 2 ساعت‌ پس‌ ازتزریق‌ وریدی‌ است‌. زمان‌ لازم‌ برای‌رسیدن‌ به‌اوج‌ اثر 2ـ1 ساعت‌ پس‌ از تزریق‌وریدی‌ است‌.هشدارها: 1 ـ در صورت‌ مصرف‌ مقادیرزیاد یا مكرر این‌ فرآورده‌ در بیماران‌ باگروههای‌ خونی‌ B, A یا AB، احتمال‌ همولیزداخل‌ عروقی‌ را باید درنظر داشت‌.

2 ـ تشخیص‌ كمبود فاكتور

VIIIقبل‌ ازمصرف‌ این‌ فرآورده‌ بسیار مهم‌ است‌.


3 ـ این‌ فرآورده‌ فقط باید از راه‌ وریدی‌مصرف‌ شود.عوارض‌ جانبی‌: واكنش‌های‌ آلرژیك‌ ازجمله‌لرز، تب‌، افزایش‌ فیبرینوژن‌ خون‌ پس‌ ازمصرف‌ مقادیر زیاد، بامصرف‌ این‌فرآورده‌ گزارش‌ شده‌ است‌.نكات‌ قابل‌ توصیه‌: 1 ـ قبل‌ از مصرف‌،فرآورده‌ خشك‌ و مایع‌ رقیق‌كننده‌ باید تادمای‌ اتاق‌ گرم‌ شوند. برای‌ جلوگیری‌ ازایجاد كف‌ در داخل‌ ویال‌، مایع‌ باید به‌آرامی‌ از دیواره‌ ویال‌ اضافه‌ شود. از تكان‌دادن‌ شدید ویال‌ باید خودداری‌ شود.

2 ـ محلول‌ آماده‌ شده‌ باید طی‌ 3ـ1 ساعت‌پس‌ از ساخت‌ مصرف‌ شود.

3 ـ از سرنگ‌ یكبار مصرف‌ و سوزن‌فی فیدار برای‌ تزریق‌ فرآورده‌ باید استفاده‌نمود.

4 ـ در صورت‌ فراموش‌ شدن‌ یك‌ نوبت‌مصرف‌ دارو، بلافاصله‌ باید باپزشك‌تماس‌ گرفت‌. در صورت‌ عدم‌ دسترسی‌به‌پزشك‌، مقدار معمول‌ را بلافاصله‌ بایدمصرف‌ نمود.

5 ـ در صورت‌ مشاهده‌ كاهش‌ اثر درمانی‌دارو، باید باپزشك‌ مشورت‌ نمود، زیراممكن‌ است‌ كاهش‌ اثر دارو به‌علت‌ تشكیل‌آنتی‌بادی‌ ضدفاكتور VIII باشد.مقدار مصرف‌: در بزرگسالان‌ و كودكان‌،برای‌ پیشگیری‌ از خونریزی‌ خودبخود،مقدار IU/kg 40ـ25، سه‌ بار در هفته‌ تزریق‌می‌شود. برای‌ درمان‌ خونریزی‌ در مواردخفیف‌، IU/kg 15ـ8 یا مقدار كافی‌ برای‌افزایش‌ غلظت‌ فاكتور تا حدود 40ـ20 درصدمیزان‌ طبیعی‌ تجویز می‌شود. در صورت‌نیاز، مقدار مصرف‌ هر 10ـ8 ساعت‌ به‌مدت‌3ـ1 روز تكرار می‌شود. در موارد خونریزی‌متوسط، ابتدا IU/kg 20ـ15 یا مقدار كافی‌برای‌ افزایش‌ غلظت‌ فاكتور تا حدود 50 ـ30درصد میزان‌ طبیعی‌ مصرف‌ می‌شود. سپس‌IU/kg 15ـ10 هر 12ـ8 ساعت‌ برحسب‌ نیازمصرف‌ می‌شود. در موارد خونریزی‌ شدید،ابتدا IU/kg 50 ـ30 یا مقدار كافی‌ برای‌افزایش‌ غلظت‌ فاكتور تا 100ـ60 درصدمیزان‌ طبیعی‌ تجویز می‌شود، سپس‌IU/kg 25ـ20 هر 12ـ8 ساعت‌ مصرف‌می‌شود. برای‌ كنترل‌ هموستاز قبل‌ ازجراحی‌ كشیدن‌ دندان‌، مقدار كافی‌ برای‌افزایش‌ غلظت‌ فاكتور تا 50 ـ30 درصد میزان‌طبیعی‌ یكساعت‌ قبل‌ از جراحی‌ كه‌ درصورت‌ نیاز تكرار می‌شود. در جراحی‌كوچك‌، ابتدا IU/kg 20ـ15 یا مقدار كافی‌برای‌ افزایش‌ غلظت‌ فاكتور تا 50 ـ30 درصدمیزان‌ طبیعی‌ و سپس‌ IU/kg 15ـ10 هر 12ـ8ساعت‌ و در جراحی‌ بزرگ‌، مقدار كافی‌ برای‌افزایش‌ غلظت‌ فاكتور تا 100ـ50 درصدمیزان‌ طبیعی‌ یكساعت‌ قبل‌ از جراحی‌مصرف‌ می‌شود. در جراحی‌ بزرگ‌ مقدارمصرف‌ بعدی‌ باید 5 ساعت‌ پس‌ از مقدارمصرف‌ اول‌ باشد. غلظت‌ پلاسمایی‌ حداقل‌30 درصد میزان‌ طبیعی‌ باید به‌مدت‌ 15ـ10روز حفظ شود.اشكال‌ دارویی‌:

For Injection: 250 IU, 500 IUAPROTININ

موارد مصرف‌: آپروتینین‌ در بیمارانی‌ كه‌ درمعرض‌ خطر شدید از دست‌دادن‌ خون‌ درطول‌ عمل‌ جراحی‌ قلب‌ باز یا پس‌ از آن‌هستند و همچنین‌ در بیمارانی‌ كه‌ نگهداری‌بهینه‌ خون‌ در آنان‌ در اولویت‌ مطلق‌ است‌،مصرف‌ می‌شود. این‌ دارو همچنین‌ درخونریهای‌ مخاطره‌آمیز ناشی‌ از زیادی‌پلاسمین‌ خون‌ (در لوسمی‌ پرومیلوسیتیك‌حاد و پس‌ از درمان‌ با داروهای‌ترومبولیتیك‌ و طی‌ عمل‌ جراحی‌ برداشت‌تومور بدخیم‌) مصرف‌ می‌شود.مكانیسم‌ اثر: آپروتینین‌ یك‌ مهاركننده‌آنزیم‌ پروتئیناز و دارای‌ چندین‌ اثر بر روی‌سیستم‌ انعقادی‌ است‌. علاوه‌ بر این‌،آپروتینین‌ به‌طور مستقیم‌ از طریق‌ مهارپلاسمین‌ و كالیكرئین‌، از فیبرینولیزجلوگیری‌ می‌كند.فارماكوكینتیك‌: این‌ دارو به‌سرعت‌ درفضای‌ خارج‌ سلولی‌، توزیع‌ می‌یابد و بدین‌ترتیب‌ غلظت‌ پلاسمایی‌ آن‌ به‌سرعت‌كاهش‌ می‌یابد. آپروتینین‌ به‌طور فعال‌توسط توبولهای‌ پروكسیمال‌ در كلیه‌بازجذب‌ و تجمع‌ می‌یابد. این‌ داروبه‌آهستگی‌ در كلیه‌ متابولیزه‌ می‌شود. نیمه‌عمر این‌ دارو در مرحله‌ اول‌ پس‌ از مرحله‌توزیع‌، تقریب 150 دقیقه‌ و در مرحله‌ دوم‌،تقریب[font=tahoma] 10 ساعت‌ است‌. آپروتینین‌ به‌شكل‌غیرفعال‌ از طریق‌ ادرار دفع‌ می‌شود.
موارد منع‌ مصرف‌: در صورت‌ وجودآلرژی‌ نسبت‌ به‌ این‌ دارو، نباید مصرف‌شود.هشدارها: 1 ـ این‌ دارو در موارد زیر بایدبااحتیاط مصرف‌ شود:

درمان‌ قبلی‌ با آپروتینین‌ و در مواردتوقف‌ عمیق‌ و هیپوترمیك‌ گردش‌ خون‌.

2 ـ تمام‌ مقادیر مصرف‌ وریدی‌ آپروتینین‌،باید به‌تنهایی‌ و از طریق‌ مسیر وریدمركزی‌ باشد.

3 ـ به‌منظور تعیین‌ احتمال‌ بروزواكنش‌های‌ آلرژیك‌ به‌تمام‌ بیماران‌ باید درابتدا یك‌ مقدار آزمایشی‌ تزریق‌ شود. برای‌این‌ منظور، یك‌ میلی‌لیتر از دارو از راه‌وریدی‌، 10 دقیقه‌ قبل‌ از تزریق‌ مقدارمصرف‌ درمانی‌، تزریق‌ می‌شود.

4 ـ در بیمارانی‌ كه‌ پس‌ از تزریق‌ مقدارآزمایشی‌ دچار واكنش‌ آلرژیك‌ می‌شوند،این‌ دارو نباید مصرف‌ شود.

5 ـ در بیمارانی‌ كه‌ قبلا این‌ دارو را دریافت‌نموده‌اند، مصرف‌ مجدد آپروتینین‌ (حتی‌مقدار آزمایشی‌) باید بااحتیاط فراوان‌صورت‌ گیرد. در صورتی‌ كه‌ آزمایش‌تعیین‌ حساسیت‌ موفقیت‌آمیز باشد، تزریق‌وریدی‌ پیشگیری‌كننده‌ یك‌ داروی‌آنتاگونیست‌ گیرنده‌ H1 هیستامین‌ (ماننددیفن‌ هیدرامین‌) بلافاصله‌ قبل‌ از تزریق‌دارو، توصیه‌ می‌شود.عوارض‌ جانبی‌: واكنش‌های‌ آلرژیك‌ وترومبوفلبیت‌ موضعی‌ بامصرف‌ این‌ داروگزارش‌ شده‌ است‌.

تداخل‌های‌ داروئی‌: داروهای‌ ضدانحلال‌فیبرین‌ و داروهای‌ ترومبولیتیك‌ درصورت‌ مصرف‌ همزمان‌، دارای‌ اثرات‌آنتاگونیست‌ هستند.نكات‌ قابل‌ توصیه‌: آپروتینین‌ باكورتیكواستروئیدها، هپارین‌،تتراسیكلین‌ها و محلول‌های‌ مغذی‌ حاوی‌اسیدهای‌ آمینه‌ یا چربی‌ امولسیونه‌ناسازگاری‌ دارد.مقدار مصرف‌: برای‌ پیشگیری‌ ازخونریزی‌، در رژیم‌ درمانی‌ بامقدارمصرف‌ زیاد، مقدار آزمایشی‌ 10/000واحد و مقدار شروع‌ 2/000/000 واحدتزریق‌ آهسته‌ وریدی‌ می‌شود. به‌عنوان‌مقدار نگهدارنده‌، 500/000 واحد در هرساعت‌ انفوزیون‌ آهسته‌ وریدی‌ می‌شود.در رژیم‌ درمانی‌ بامقدار مصرف‌ كم‌، مقدارآزمایشی‌ 10/000 واحد و مقدار شروع‌1/000/000 واحد تزریق‌ آهسته‌ وریدی‌می‌شود. به‌عنوان‌ مقدار نگهدارنده‌،250/000 واحد در هر ساعت‌ انفوزیون‌آهسته‌ وریدی‌ می‌شود. مقدار شروع‌، بایدبه‌آهستگی‌ طی‌ 30ـ20 دقیقه‌ پس‌ از القای‌بیهوشی‌ و قبل‌ از بازكردن‌ جناغ‌ سینه‌تجویز شود. پس‌ از تجویز مقدار شروع‌،مقدار نگهدارنده‌ نیز با سرعت‌ ثابت‌ تا زمان‌انجام‌ عمل‌ جراحی‌، انفوزیون‌ می‌گردد.اشكال‌ دارویی‌:

Injection: 20.000 KLU/1ml

دارویی که از سرماخوردگی تا ایدز را درمان می‌کند! - *^*sanaz*^* - ۱۳۹۰/۵/۲۴ ۱۱:۰۲ صبح

محققان ام.آی.تی دارویی ساخته‌اند که با وادار کردن سلول‌های ویروسی به خودکشی، بسیاری از بیماری‌های ویروسی را در انسان مهار خواهد کرد!
به گزارش گروه خواندنی های مشرق، محققان موفق به ساخت دارویی شده‌اند که می‌تواند بخش گسترده‌ای از بیماری‌های ویروسی را از سرماخوردگی‌های ساده رفته تا آنفلوانزا، ایدز و هر بیماری ویروسی دیگری را که به ذهنتان می‌رسد، درمان کند.
این دارو که مراحل آزمایشگاهی را طی می‌کند، وارد سلول‌های آلوده شده و آنها را وادار به خودتخریبی خواهد کرد.

به گزارش دیلی‌میل، فهرست بلندبالای ویروس‌هایی که می‌توانند هدف این دارو قرار بگیرند، شامل تمامی رینوویروس‌های انسانی که عامل نیمی از سرماخوردگی‌های بزرگسالان و تقریبا تمامی سرماخوردگی‌ها در کودکان به اضافه آنفلوانزا، فلج‌اطفال و بیماری مرگبار‌ تب‌استخوان‌شکن هستند، می‌شود.
علاوه بر این می‌توان انتظار داشت این دارو که با سرنام DRACO شناخته می‌شود، طی یک‌دهه آینده برای درمان بیماری‌هایی مانند سرخک، انواع تب‌خال، هاری و حتی بیماری ایدز به داروخانه‌ها وارد شود.
مایک رایدر از انستیتو فناوری ماساچوست، ام.آی.تی که روی این دارو کار می‌کند، می‌گوید: «مطمئنا ویروس‌های ناشناخته دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در سال‌های آینده توسط این دارو درمان شوند.
کشف پنی‌سیلین، انقلابی بزرگ در درمان بیماری‌های باکتریایی بود و ما امیدواریم این موفقیت بزرگ یک‌بار دیگر برای درمان بیماری‌های ویروسی تکرار شود.
همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر داروهای ضدویروس بسیار اندکی ساخته شده‌اند».

دکتر رایدر برای ساخت این دارو از شیوه دفاع طبیعی سلول‌های بدن که آپوپتوز - مرگ سلولی برنامه‌ریزی‌شده - نام دارد، الهام گرفته است.
برای درک بهتر این فرایند و شیوه عمل DRACO بهتر است، نگاهی به نحوه تکثیر ویروس‌ها در بدن میزبان بیاندازیم. ویروس‌ها پس از ورود به بدن میزبان، سیستم داخلی سلول‌ها را فریب می‌دهند و‌ آنها را به تکثیر کپی‌های جدیدی از خود وادار می‌کنند. در طول این فرایند زنجیری بلند و دورشته‌ای از ماده ژنتیکی ار.ان.آ تشکیل خواهد شد.
سلول‌های آلوده برای توقف این مرحله معمولا پروتئین‌هایی را تولید می‌کنند که می‌توانند با اتصال به رشته ار.ان.آ باعث توقف کپی‌سازی شوند، اما در بسیاری از موارد ویروس فرصت چنین دفاعی را از آنها خواهد گرفت.
بعضی از سلول‌ها که نتوانسته‌اند به روش اول مهاجم را از بین ببرند، به خودکشی دست می‌زنند تا فرایند تکثیر ویروس را مختل کنند. این روش دوم یا آپوپتوز همان شیوه‌ای است که رایدر برای از بین‌بردن بیماری‌های ویروسی به کار گرفته است.
داروی تولیدشده توسط او می‌تواند به درون سلول‌های آلوده و دارای زنجیره طولانی ار.ان.آ وارد شده، در ابتدا آلودگی را مهار کند و در مرحله دوم با از بین‌بردن سلول، چرخه کثیر را به طور کامل متوقف کند. درطول درمان سلول‌های سالم دست‌نخورده باقی خواهند ماند.
شیوه عمل DRACO

زمانی که ویروس‌ها وارد سلول‌ میزبان می‌شوند با هدف قرار دادن بخش‌های ژنتیکی آن، کنترل سلول را برای رسیدن به هدف تکثیر بیشتر در اختیار خواهند گرفت.
در طول فرایند تکثیر ویروس‌های جدید، زنجیری دورشته‌ای از ار.ان.آ تشکیل می‌شود که مشابه آن در هیچ یک از سلول‌های انسان یا حیوانات دیده نمی‌شود.
بخشی از دفاع طبیعی بدن در این شرایط، پروتئین‌هایی را تولید خواهد کرد که با اتصال به این زنجیر، مجموعه‌ای کوچک از واکنش‌ها را شکل می‌دهند و تکثیر ویروس را متوقف می‌کنند اما بسیاری از ویروس‌ها پیشدستی کرده و با بلوکه‌کردن یکی از مراحل این واکنش، چرخه را متوقف خواهند کرد.
در تولید داروی DRACO این پروتئین‌ها با پروتئین دیگری ترکیب شده‌اند که آپوپتوز را آغاز خواهد کرد. در نتیجه زمانی که پروتئین ابتدایی با زنجیره ار.ان.آ ترکیب شود، پروتئین دیگر فرایند آپوپتوز را آغاز خواهد کرد.
پس از آن دارو می‌تواند از غشای سلولی عبور کرده و وارد سلول‌های آلوده دیگر شود. اگر علائمی از وجود زنجیره ار.ان.آ وجود نداشته باشد، این دارو بدون هیچ تغییری سلول را ترک خواهد کرد.
در مراحل آزمایشگاهی DRACO موفق شده 15 نوع ویروس، شامل عامل ایجاد سرماخوردگی معمولی و دو نوع آنفلوانزا را از بین ببرد. این دارو جان موش‌های مبتلا به دوز بالای ویروس آنفلوانزا را که شانسی برای زندگی نداشتند، نجات داده است.
این دارو به شکل شگفت‌انگیزی سریع عمل می‌کند و اگر در آغاز بیماری استفاده شود، به سادگی می‌تواند علائم اولیه ‌آن را نیز مهار کند. از سوی دیگر قدرت بالای این دارو در از بین‌بردن ویروس‌ها باعث می‌شود، شدت بیماری در بیمارانی که در مراحل بعدی آنرا دریافت کرده‌اند، افت قابل‌توجهی داشته باشد.
با این حال کارشناسان احتمال می‌دهند به دلیل شیوه منحصربه‌فرد درمانی این دارو، ورود آن به مراحل بالینی و داروخانه‌ها با تأخیری چندین ساله مواجه باشد.اين داروها را با هم نخوريد - NaHiD - ۱۳۹۰/۵/۲۸ ۰۲:۳۷ صبح[تصویر: 20968_166.jpg]استفاده همزمان داروهايي كه براي بيماري‌هاي قلبي، فراموشي، درمان آلرژي و بي‌خوابي تجويز مي‌شوند، مي‌تواند به‌شدت براي سلامت بدن خطرناك باشد.


محققان با انجام مطالعاتي روي بيش از 13 هزار سالمند متوجه شدند، افرادي كه به‌طور همزمان 2 يا 3 عدد از اين داروها را با هم مصرف مي‌كنند با احتمال 3 برابر بيشتر از ديگران ممكن است ظرف مدت 2 سال، جان خود را از دست بدهند.اين افراد همچنين بيشتر از ديگران در تمركز كردن دچار مشكل مي‌شوند و از دست دادن قدرت حافظه در بسياري از آن‌ها امري شايع است.تقريبا يك پنجم افراد ميانسالي كه به‌طور همزمان داروهاي خود را مصرف مي‌كنند يا به‌طور خودسرانه چند قرص مسكن يا خواب را با هم مي‌خورند ظرف مدت 2 سال جان خود را از دست مي‌دهند. اين در حالي است كه اين رقم در بين افراد معمولي فقط 7 درصد است. قدرت مغزي و محاسبات اين افراد هم نزديك به 4 درصد از ديگران ضعيف‌تر است. اين افراد معمولا احساس گيجي مي‌كنند، مشكلات حافظه دارند و حتي در رانندگي كردن هم ممكن است با مشكل روبه‌رو شوند.تقريبا نيمي از سالمندان به‌طور همزمان بيش از 2 نوع از اين داروها را مصرف مي‌كنند.


اين در حالي است كه در بسياري از موارد قرص‌هاي جايگزيني هم وجود دارد كه مصرف آن‌ها عوارض كمتري به همراه دارد و سالمندان مي‌توانند با مشورت با پزشك از اين نوع داروها استفاده كنند.


باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bآیا قرص کلسیم می‌خورید؟ - NaHiD - ۱۳۹۰/۷/۵ ۰۹:۵۷ صبح


آیا قرص کلسیم می‌خورید؟

[تصویر: 13166792362.jpg]

کلسیم برای عملکرد صحیح اعصاب، سلول‌ها، عضلات و استخوان‌ها لازم است. اگر خون به اندازه کافی ذخیره کلسیم نداشته باشد، در این صورت مقداری کلسیم از استخوان برداشت می‌شود و در نتیجه استخوان ضعیف می‌گردد.

در چه مواردی از مکمل کلسیم باید استفاده کرد؟


مکمل (قرص) کلسیم برای درمان افرادی که کلسیم خونشان پایین است و کسانی که از راه رژیم غذایی به مقدار کافی کلسیم بدست نمی‌آورند، استفاده می‌شود.
برای درمان بیماری‌هایی که کلسیم بدن در آنها پایین است، نیز استفاده می‌شود، مثل پوکی استخوان (استئوپرز)، ضعیف شدن استخوان (استئومالاسی یا ریکتز)، کاهش فعالیت غده پاراتیروئید و بیماری عضلانی (تتانی).
مکمل کلسیم برای افراد خاصی نیز تجویز می‌شود، مثل زنان باردار، شیرده، زنان یائسه، استفاده کننده‌های داروی فنی‌توئین، فنوباربیتال و پردنیسون.

مکمل کلسیم را چگونه باید مصرف کرد؟


مکمل کلسیم را با غذا مصرف کنید. اگر مکمل شما از نوع کربنات و سیترات باشد، می‌توانید با غذا و یا بدون غذا مصرف کنید. اگر مقدار مصرفی شما بیشتر از 600 میلی گرم در روز است، برای جذب بهتر، آن را به چند قسمت تقسیم کنید.

اثرات جانبی مکمل کلسیم


یبوست و دل‌درد، تهوع و استفراغ، کاهش اشتها، کمبود وزن غیرطبیعی، تغییر روحیه، درد استخوان، درد عضله، سردرد، افزایش تشنگی، افزایش ادرار، ضعف و خستگی بیش از حد. ممکن است به مکمل کلسیم، آلرژی نیز پیدا کنید. آلرژی دارای علائم: خارش، التهاب گلو، زبان و صورت، سرگیجه و سخت نفس کشیدن است. اگر هر کدام از این علائم در شما به وجود آمد، فورا به پزشک مراجعه کنید.
شما می توانید این علائم را با نوشیدن آب به همراه مکمل کلسیم و وارد کردن مقداری فیبر به رژیم غذایی‌تان کم کنید.

قبل از دریافت مکمل کلسیم، اگر دچار علائم زیر هستید، به پزشکتان بگویید:


اگر آلرژی به این مکمل دارید، اگر کلسیم خونتان بالاست (هایپرکلسیمیا)، دچار بیماری کلیه، سنگ کلیه، فقدان و یا کمبود اسید معده (آکلروهیدریا)، بیماری قلبی، بیماری پانکراس، بیماری تورم و التهاب در ریه و گره‌های لنفاوی (سارکوئیدوز)، سوء‌تغذیه، فنیل کتونوری و دیگر بیماری‌هایی هستید که باید از نظر مصرف آسپارتام در محدودیت باشید.
اگر شما باردار و یا شیرده هستید، نیز به پزشکتان بگویید، زیرا مکمل کلسیم وارد شیر مادر می‌شود.

کافئین و کلسیم


دریافت کافئین، موجب خروج کلسیم می‌شود. به طور کلی، یک لیوان قهوه (150 میلی گرم) موجب از دست دادن کلسیم از راه ادرار به میزان 5 میلی گرم می‌شود. شما می‌توانید حداقل نیم ساعت قبل و یا بعد از مصرف مکمل کلسیم، قهوه و یا مواد کافیئن‌دار مثل نوشابه سیاه و چای بنوشید.

سدیم و کلسیم


هر یون سدیم که وارد بدن می‌شود، یون کلسیم را دفع می‌کند. پس، سدیم (نمک) زیاد می‌تواند مشکلاتی ر برای استخوان‌ها به وجود آورد.

کلسیم و فسفر


برای جذب بهتر کلسیم، باید مقدار کلسیم و فسفر در حد مناسب باشند. حد مناسب این دو عنصر (نسبت کلسیم به فسفر) باید 2 به 1 و یا 1 به 1 باشد. حال اگر مقدار زیادی فسفر نسبت به کلسیم مصرف کنیم و نسبت 1 به 2 شود، مانند رژیم‌های پروتئینی و یا استفاده بیش از حد از نوشابه‌های کربنات‌دار، باعث افزایش خروج کلسیم و فسفر از بدن می‌شویم.


کلسیم و مشکلات قلبی

برخی از پزشکان بر این باورند که مکمل کلسیم می‌تواند مشکلات قلبی را به وجود آورد، در حالی که برخی دیگر این نظریه را قبول ندارند.
آن‌ها که این نظریه را باور دارند، بر این عقیده‌اند که مکمل کلسیم می‌تواند سدهای چربی را در رگ‌ها به وجود آورد و این خود یعنی آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) یا مشکلات قلبی-عروقی.
در سال 2011، یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه نیوزلند، داده‌های خود را مبنی بر اثر مصرف مکمل کلسیم و ویتامین D بر بیماری قلبی ارائه دادند. آن‌ها بر روی 29000 زن این آزمایش را انجام دادند. این نتیجه به دست آمد که مصرف مکمل کلسیم (با ویتامین D یا بدون آن) خطر بیماری قلبی را 25 درصد و سکته قلبی را 15 درصد افزایش می‌دهد. این یافته نشان می‌دهد که خطر ابتلا به مشکلات قلبی اهمیت بیشتری نسبت به مزایای مصرف مکمل کلسیم دارد.

کلسیم و کاهش وزن


تحقیقات در سال 2000 نشان داد که مصرف 3 تا 4 لیوان محصولات لبنی کم چرب می‌تواند به عنوان چربی‌سوز خوبی برای شما باشد. کلسیم ذخیره شده در سلول‌های چربی، نقش مهمی را در ذخیره و شکستن سلول‌های چربی دارا است.

کلسیم و سرطان روده


مصرف روزانه مکمل کلسیم، جلوگیری از بواسیر و به تبع آن جلوگیری از سرطان روده بزرگ می‌کند. در این تحقیق آمده است که کلسیم کربنات دارای مقدار کمی کلسیم، ولی کلسیم سیترات دارای مقدار بیشتری کلسیم می‌باشد.

کلسیم و سرطان سینه


کلسیم موجب تعمیر DNA می‌گردد. این نکته بسیار مهم است، زیرا که DNA حاوی بیش از 200 نوع پروتئین است و اگر تعمیر نشود، موجب بروز سرطان خواهد شد.

کلسیم و تداخلات تیروئید


اگر شما در حال درمان کم‌کاری تیروئید هستید، مکمل کلسیم مصرف نکنید. مکمل کلسیم می‌تواند با جذب و استفاده از هورمون‌های تیروئید (به شکل دارو)، تداخل پیدا کند. پس بهتر است بین مصرف مکمل کلسیم و داروهای هورمون تیروئید 6 تا 12 ساعت فاصله باشد، زیرا در این صورت، هورمون فرصت کافی برای جذب دارد.

کلسیم و صرع


برای کنترل صرع، مصرف مکمل کلسیم، منیزیوم و سدیم لازم است.

تداخلات دارویی


کلسیم با داروهای زیر تداخل دارد: دیگوکسین، فسفات سدیم سلولز، کلسیم استات و دیگر داروهای باندشونده به فسفات.
کلسیم باعث کاهش جذب داروهای زیر می‌شود: بیس فسفانات، آنتی بیوتیک تتراسایکلین، استراموستین، لوتیروکسین و آنتی بیوتیک quinolone مانند: سیپروفلوکسین و لووفلوکسین.
پس بهتر است با پزشک خود درباره داروهایی که مصرف می‌کنید، صحبت کنید.

عوارض مصرف بیش از اندازه


اگر مکمل کلسیم را بیش از اندازه مصرف کنید، علائمی از قبیل: تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، تغییر روحیه، سردرد، ضعف و خستگی را خواهید داشت.

منابع غذایی کلسیم


لبنیات، سبزیجات برگ سبز، بروکلی، اسفناج و منابع غذایی غنی شده با کلسیم.
ویتامین D کمک به جذب بهتر کلسیم می‌کند. منابع غذایی ویتامین D: غذاهای غنی شده با ویتامین D، تخم مرغ، کره حیوانی، روغن کبد ماهی، جگر مرغ و ماهی‌های چرب.
ویتامین D در اثر تابش اشعه خورشید در بدن ساخته می‌شود.RE: آشنایی با داروها - NaHiD - ۱۳۹۰/۷/۱۱ ۱۰:۵۷ عصر


آشنایی با ویتامین K


[تصویر: vitamink.jpg]
••••••••••••••••••

•آشنایی با ویتامین K كشف ویتامین ها و آشنایی با خواص آنها، دانشمندان را بر آن داشت كه در جستجوی تعداد بیشتری از ویتامین ها باشند.

در سال 1935 یك دانشمند دانماركی طی یك سری تحقیقات ، متوجه وجود یك نوع ویتامین در بدن مرغ شد كه ضد خونریزی بود. این دانشمند آن را ویتامینK نامید.

تاكنون دو نوع ویتامین به نام K1 و K2 كه فرمول ساده آنها تفاوت جزئی با هم دارد، شناخته شده اند.

ویتامین K محلول در چربی بوده و تا حدودی در برابر حرارت پایدار می باشد، ولی در مقابل نور بسیار حساس بوده و فاسد می شود. ویتامین K مصنوعی به شكل های محلول در آب است و فرمول شیمیایی آن شباهت زیادی به ویتامینK طبیعی دارد و اثرات آنها با یكدیگر برابرند.

به دلیل اینكه ویتامین K طبیعی ، محلول در چربی است، برای هضم و جذب آن، صفرا لازم است، ولی ویتامین K مصنوعی كه محلول در آب است احتیاجی به ترشح صفرا ندارد.

مقدار كمی از این ویتامین ، در كبد ذخیره می شود كه این مقدار فقط نیاز یك هفته بدن را تأمین می كند و هر چه هوا گرم تر باشد، نیاز بدن به ویتامین مزبور نیز بیشتر می شود.

بعضی از اشخاص در تابستان و در هوای گرم دچار خونریزی مانند خونریزی بینی می شوند. این علائم نشانه كمبود ویتامین K در بدن است؛ زیرا این ویتامین برای انعقاد خون لازم است و بدون وجود این ویتامین كبد نمی تواند پروترومبین ( عامل انعقاد خون ) بسازد.

منابع غذایی ویتامین K شامل : جعفری، كلم، اسفناج، گل كلم، كاهو، گوجه فرنگی، كرفس، لوبیا سبز، شاهی، شلغم و نخودسبز پخته است. همچنین در شیر، گوشت و میوه جات به مقدار كم وجود دارد.

ویتامین K غیر از منابع غذایی، توسط باكتری های روده نیز ساخته می شود. به همین دلیل كمبود آن در انسان نادر است.

اشخاص سالم كه تغذیه صحیح و مناسبی دارند، نیازی به دریافت اضافی ویتامین K ندارند؛ زیرا مواد غذایی مصرفی آنها می تواند كمبود این ویتامین را جبران كند. ولی در افرادی كه دچار بیماری های روده هستند، چون ممكن است میكروب های روده نتوانند ویتامین K بسازند و یا اینكه ویتامین نام برده به اندازه كافی جذب نشود، لازم است مصرف غذاهای حاوی این ویتامین را افزایش دهند.


كمبود ویتامین K
در شرایط زیر امكان كمبود این ویتامین وجود دارد :

- زمانی كه سوء جذب چربی ها وجود داشته باشد.

- در شرایطی كه درمان با آنتی بیوتیك صورت بگیرد ( به دلیل از بین بردن باكتری های روده )

- بیماری كبدی

كودكان زودرس و كودكانی كه فقط از شیر مادر تغذیه می كنند، از نظر احتمال خونریزی، بیشتر در معرض خطر هستند، چون شیر مادر به دلیل استریل بودن، میكروب كمتری در روده به وجود می آورد ، بنابراین ویتامین K در بدن ساخته می شود.

زمانی كه سوء جذب چربی ها در بدن وجود دارد، شكل مصنوعی ویتامین K كه محلول در آب است، مورد استفاده قرار می گیرد.
قرص‌های ویتامین را خودسرانه مصرف نکنید، زیرا می‌توانند کشنده‌ باشند! - NaHiD - ۱۳۹۰/۷/۲۲ ۰۹:۲۱ عصر

قرص‌های ویتامین را خودسرانه مصرف نکنید، زیرا می‌توانند کشنده‌ باشند! [تصویر: 1.gif]
[تصویر: IMAGE634540457698227372.jpg]


پزشکی -
وقتی پای ویتامین و مکمل‌های غذایی وسط باشد، زیاده‌روی در خوردنشان ضرر که ندارد هیچ، خاصیتش چند برابر هم می‌شود! اما به نظر می‌رسد میزان مرگ‌ومیر مصرف‌کنندگان ویتامین‌ها در زنان میان‌سال بیشتر است.


ستاره سمائی: تحقیقات کارشناسان نشان داده است مکمل‌ها فقط برای افرادی مفید است که دچار کمبود مواد مغذی هستند و زیاده‌روی در مصرف این مواد می‌تواند حتی مضر باشد. اغلب مردان و زنان در سنین 50 تا 60 سالگی تغذیه خوبی دارند اما تعداد زیادی از آن‌ها تصمیم به مصرف مکمل‌ها می‌گیرند.
به گزارش بی‌بی‌سی، مصرف مولتی‌ویتامین‌ها، فولیک‌اسید، ویتامین B6، منیزیم، روی، مس و آهن در برخی مصرف‌کنندگان به حد مرگ‌باری افزایش یافته و متاسفانه مصرف‌کنندگان بدون هیچ دلیل و مدرکی که نشان دهد مصرف مکمل‌ها می‌تواند برایشان مفید باشد، اقدام به تهیه این مواد می‌کنند.
پژوهشگران با انتشار فراخوانی، از تمام زنانی که طی 2 سال گذشته از ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده کرده بودند، دعوت به همکاری کردند و در نهایت این تحقیقات با شرکت 38 هزار زن آغاز شد. دانشمندان اعلام کرده‌اند که بر اساس شواهد موجود، بیشتر افراد بدون مجوز متخصص یا به توصیه اطرافیان اقدام به مصرف این مکمل‌ها کرده‌اند.
در این مطالعه، مصرف قرص آهن تاثیری قوی در افزایش احتمال مرگ به مقدار 2.4 درصد داشت، درست مثل سایر مکمل‌ها. اما ارتباط آهن با افزایش مرگ بستگی به میزان مصرف داشت؛ یعنی هر قدر فرد آهن بیشتری مصرف کند، در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرد.
برعکس، مکمل‌های کلسیم باعث کاهش احتمال خطر مرگ می‌شوند؛ هرچند به گفته محققان این یافته‌ها به تحقیقات و پرس‌و‌جوی بیشتری نیاز دارد و افراد نباید بدون توصیه و تجویز پزشک برای بهبود کمبودهای تغذیه‌ای، اقدام به مصرف این مکمل کنند.
در نهایت محققان نتیجه این تحقیقات را در یک جمله خلاصه کرده‌اند: «مکمل بیشتر، زندگی بهتر!» تصور اشتباهی است.
بدون شک دلیل مصرف روزانه مکمل‌ها تغییر کرده؛ پیش‌ازاین افراد برای پیشگیری از کمبودهای تغذیه‌ای این مواد را مصرف می‌کردند و حالا برای پیشگیری از بیماری و حفظ سلامت این کار را انجام می‌دهند، ولی باید آگاه باشند خطراتی که در مورد تمام ریز‌مغذی‌ها وجود دارد، مربوط به ناکافی بودن یا مصرف مقادیر بسیار زیاد آن‌هاست.
به گفته دانشمندان، ممکن است برخی مردم از جمله افراد مسن به برخی از مکمل‌های خاص نیاز داشته باشند. مثلا ویتامین D یکی از مکمل‌هایی است که تمام افراد بالای 65 سال به آن نیاز دارند. البته اصولا افراد باید سعی کنند تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیازشان را از طریق رژیم غذایی‌شان تامین کنند.
برخی افراد از مکمل‌ها به عنوان ضمانت‌گر سلامت خود استفاده کرده و فکر می‌کنند این مکمل‌ها هیچ ضرری نمی‌توانند داشته باشند، اما این افراد در اشتباهند؛ مصرف بیش از حد این مواد می‌تواند باعث مسمومیت شود!روش صحیح مصرف داروها - NaHiD - ۱۳۹۰/۸/۹ ۰۷:۱۴ صبح

[تصویر: 116551842285311254205101190153251101133223101.jpg]
ذکر این نکته بسیار مهم است که کودک، بیمار بزرگسال کوچک شده نیست، به عبارت دیگر هر داروی مربوط به بزرگسال را نمی توان با کم کردن میزان مصرف (دوز) آن به کودکان بخورانید. کودکان معمولا نسبت به مصرف دارو مقاومت نشان می دهند. برای راحت تر شدن کار، بعضی داروها را می توانید با آب یا شیر رقیق کنید و به کودک بخورانید که البته در این مورد حتما با دکتر داروساز داروخانه مشورت کنید.چه مقدار از دارو را باید مصرف کرد؟ مقدار دارویی که بیمار باید مصرف کند توسط پزشک محاسبه و در نسخه قید می شود. تنها کاری که بیمار باید انجام دهد این است که دقیقا مطابق با توصیه پزشک و داروساز، دارو را مصرف کند، یعنی اولا در هر بار مصرف،‌ مقدار داروی تجویز شده را به طور کامل مصرف نماید و ثانیاً طول درمان توصیه شده را به پایان برساند.مصرف داروی تجویز شده بیمار باید مطابق دستور پزشک داروی خود را به مقدار تجویز شده مصرف نماید، زیرا مصرف کم یا زیاد داروها به نفع بیمار نیست. در صورتی که دارو کمتر از مقدار تجویز شده مصرف شود، ممکن است نتواند عوارض بیماری را علاج کند و در نتیجه زمان بیماری طول بکشد و یا حتی بدتر شود. همچنین بیمار نباید تصور نماید که اگر بیش از مقدار توصیه شده دارو مصرف کند زودتر سلامتی خود را به دست خواهد آورد، زیرا مقدار تجویز شده به میزان کافی است و اگر بیش از اندازه مصرف شود موجب تشدید عوارض جانبی ناخواسته و مسمومیت می شود. رعایت میزان مصرف دارو، در مورد قرص ها و کپسول ها مشکل زیادی به دلیل ثابت بودن میزان دارو در آن ندارد، ولی در هنگام مصرف مایعات دارویی، بیمار باید دقت داشته باشد که به اندازه تجویز شده مصرف کند. برای این کار باید توجه داشته باشد پیمانه را کاملاً پر از دارو بکند. در مواردی که از قاشق به عنوان پیمانه استفاده شود، باید نوع قاشق را در نظر داشته باشد، چون قاشق های مختلف از نظر حجم با هم متفاوت هستند
. چه موقع باید دارو مصرف کرد؟ زمان مصرف دارو و فاصله زمانی هر بار مصرف به طور کامل توسط پزشک مشخص می شود که بیمار باید آن را رعایت کند، زیرا با مصرف یک وعده دارو، مقداری دارو وارد بدن می شود و به مقابله با عامل بیماری می پردازد. بعد از چند ساعت مقداری از آن توسط بدن مصرف و یا دفع می گردد. در نتیجه مقدار داروی مفید و موجود در بدن کاهش می یابد که با مصرف وعده بعدی دارو، مقدار آن دوباره در بدن افزایش یافته و به مقدار مفیدش می رسد. بنابراین مصرف نکردن دارو در وعده های توصیه شده (عمدی یا غیرعمدی) ممکن است روند دارودرمانی را با شکست مواجه سازد. بنابراین باید در رعایت فواصل و وعده های مصرف دارو نهایت تلاش به کار گرفته شود و در صورت فراموشی یکی از وعده ها، با داروساز و یا پزشک در مورد نحوه ادامه مصرف دارو مشورت شود تا مشکلی پیش نیاید.
همیشه به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از بروز هر گونه اشتباه، باید دستور مصرف و اثر هر دارو، به طور مجزا و خوانا روی برچسب آن نوشته شود

به پایان رساندن طول مدت درمان
بعضی افراد هستند که با مشاهده اولین علائم بهبودی، داروی خود را خودسرانه قطع می کنند. بعضی دیگر هم با مشاهده اولین عوارض جانبی داروی خود را قطع می نمایند. هر دو گروه کار نادرستی را انجام می دهند، زیرا تنها پزشک است که می تواند تشخیص دهد آیا درمان کافی بوده یا نه. افرادی که با اولین علامت بهبودی داروی خود را قطع می کنند، در معرض خطرات زیادی مثل بازگشت مجدد (عود) بیماری و یا حتی خطرناک تر شدن آن هستند، مثال بارز در مورد آنتی بیوتیک ها است. در صورتی که طول درمان توصیه شده رعایت نشود بیماری ممکن است با شدت بیشتری عود کند، و بدتر از آن، ممکن است حتی بیماری نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم شود که در این صورت نیاز به مصرف داروهای قوی تر، هزینه درمان بیشتر و تحمل عوارض بیشتر را در پی خواهد داشت. داروها معمولاً دارای عوارض جانبی ناخواسته ای هستند که مشاهده این عوارض دلیل نامناسب بودن دارو نیست. تنها کاری که بیمار باید با مشاهده عوارض جانبی انجام دهد این است که موضوع را با پزشک در میان گذارد. در بعضی موارد ممکن است نیاز به قطع دارو و یا عوض کردن دارو باشد، ولی اغلب موارد نیاز به این کار نیست. تنها موضوع این است که بیمار نباید داروی خود را خودسرانه قطع کند.


قطع مصرف دارو قطع مصرف برخی از داروها نیاز به تمهیداتی دارد. این گونه داروها در صورتی که بلافاصله و به طور ناگهانی قطع شوند، باعث بروز عوارض ناخوشایند در بیمار می شوند، حتی گاهی ترک خودسرانه دارو چند سال درمان را بی اثر می کند و نتیجه زحمات پزشک و بیمار از بین می رود. مثلا قطع ناگهانی داروی صرع (تشنج) می تواند موجب گردد که چندین سال دارودرمانی بی نتیجه شود. این مسئله در مورد داروهای کورتیکو استروئید (کورتون) هم وجود دارد. حتی گاهی در مورد پمادهای جلدی نیز رعایت آن لازم است. بنابراین قطع دارو باید مطابق دستور پزشک باشد.


نگهداری دارو نگهداری داروها نیز جزو مسائل با اهمیت است، زیرا در صورتی که داروها در محل مناسبی نگهداری نشوند، زودتر از موعد خراب می گردند، بنابراین دارو درمانی شکست می خورد. شرایط نگهداری بسیاری از داروها بر روی بسته بندی دارو و یا برگه راهنمای آن ها نوشته شده است. داروهای یخچالی باید حتماً در یخچال نگهداری شوند، اما باید از یخ زدن آن جلوگیری کرد. بهترین محل برای نگهداری دارو، دور از قسمت یخگیر است. در این موارد باید به این مسئله دقت کنید که داروها را در محلی از یخچال که توجه بچه ها را جلب کند، قرار ندهید. داروهای غیریخچالی باید دور از نور، آفتاب و حرارت نگهداری شوند. محل هایی مثل کابینت هود آشپزخانه محل مناسبی برای دارو نیست. بیشتر داروها به نور و حرارت حساسند و ممکن است زودتر از موعد خراب شوند و یا حتی به مواد سمی تبدیل شوند.سئوالاتی در مورد مصرف دارو در مورد داروهای تجویز شده توسط نسخه پزشک (داروهای نسخه‌ای) نخستین گام برای شروع درمانی موثر و بی‌خطر این است که سوالاتی نظیر پرسش های زیر را از پزشک خود بپرسید: - نام دارو چیست و چه اثری بر بیماری شما دارد؟ - چگونه، در چه زمان هایی و برای چه مدت باید دارو را مصرف کنید؟ - آیا لازم است حین مصرف دارو از مصرف غذاهای خاص، کافئین (در قهوه و چای)، و سایر داروها (چه نسخه‌ای، چه بدون نسخه)، خودداری کنید؟ - آیا بین مصرف دارو باید از انجام فعالیت های خاصی نظیر رانندگی یا استعمال دخانیات پرهیز کنید؟ - اگر در حال مصرف هر نوع داروی دیگری هستید، آیا نسخه جدید، با دارو یا داروهای قبلی شما تداخل اثر ندارد؟ - آیا داروی مصرفی عارضه جانبی خاصی دارد؟ اگر چنین است در صورت بروز آن چه باید کرد؟ - آیا مصرف دارو بر توانایی های جسمی و روانی یا بر شرایط خواب شما اثری خواهد گذاشت؟ - اگر احتمالا یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید چه باید کرد؟ - آیا دستور مکتوبی درباره مصرف دارو وجود دارد؟ (یا حداقل از پزشک یا داروساز خود بخواهید که دستورات مصرف و نام داروها را به طور واضح برایتان بنویسد). همیشه به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از بروز هر گونه اشتباه، باید دستور مصرف و اثر هر دارو، به طور مجزا و خوانا روی برچسب آن نوشته شود.مواردی که پزشک و داروساز باید مطلع باشد - اگر به بچه شیر می‌دهید، یا باردار هستید. - اگر به دارو یا غذای خاصی حساسیت دارید. - اگر مبتلا به بیماری دیابت، بیماری های کلیوی یا کبدی و یا دیگر بیماری های خاص می‌باشید. - اگر به طور مداوم از داروی دیگری استفاده می‌کنید. - اگر برنامه غذایی خاصی دارید، یا از کمک های غذایی خاصی استفاده می‌کنید. - اگر از دخانیات استفاده می‌کنید.وارفارين ( warfarin ) - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۱۰ عصر

وارفارين ( warfarin )

در مورد اين دارو
وارفارين جلوي لخته شدن خون را مي گيرد، بنابراين از مشكلات ناشي از تشكيل لخته در رگ هاي خوني پيشگيري مي كند. گاهي به داروهاي ضد انعقاد نظير وارفارين ، رقيق كننده خون گرفته مي شود در حالي كه در واقع اين داروها خون را رقيق نمي كنند. اگر لخته اي وجود داشته باشد، وارفارين آن را حل نمي كند، بلكه از بزرگ شدن آن و در نتيجه بروز مشكلات جدي تر جلوگيري مي كند. اين دارو در موارد گوناگوني از مشكلات قلبي ، ريوي ، و رگ هاي خوني مصرف مي شود. وارفارين يك داروي ضد انعقاد خوراكي است .
چگونگي مصرف
وارفارين معمولاً روزي يك نوبت مصرف مي شود. مهم است كه هر روز در ساعت معيني خورده شود. هيچ گاه بيش از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه آن را به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تا روز بعد متوجه آن نشديد، نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد كه ممكن است موجب خونريزي شود. هر نوبت كه دارو را مصرف مي كنيد، روي يك برگه علامتي بگذاريد تا دچار اشتباه نشويد. پيش از هماهنگي با پزشكتان وارفارين را قطع نكنيد. مهم است كه به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زيرنظر داشته باشد. در حين مصرف اين دارو مكرراً بايد آزمايش خون داده شود تا سرعت لخته شدن خون اندازه گيري شود. پزشك براساس سرعت لخته شدن خون مقدار وارفارين را تعيين مي كند تا در حالي كه از لخته شدن خون جلوگيري مي شود، خطر خونريزي خودبه خودي وجود نداشته باشد.
هشدارها و عوارض جانبي
در صورت بروز هر يك از علايم نادر ولي جدي زير، مصرف وارفارين را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: كبودي يا درد انگشتان پا؛ ادرار كدر يا تيره ؛ ادار كردن مشكل يا دردناك ؛ زخم يا لكه هاي سفيد در دهان ؛ گلودرد، تب ، و لرز؛ تورم پا و ساق پا؛ خستگي ؛ افزايش وزن غيرعادي ؛ يا زردي چشم ها يا پوست . به علاوه هرگونه علامتي از خونريزي خارچي مثل خونريزي از لثه ها هنگام مسواك زدن ؛ كبودي وسيع بدون ضربه ؛ خون دماغ ؛ خونريزي شديد و غيرعادي از بريدگي ها؛ خونريزي شديد و غيرعادي هنگام عادت ماهانه . علايم خونريزي داخلي عبارتند از: درد معده يا شكم ؛ درد پشت ؛ ادرار خوني ؛ مدفوع سياه و قيري ؛ سرفه خوني ؛ درد، خشكي يا تورم مفصلي ؛ استفراغ خوني يا حاوي مواد غذايي در يك زمينه قهوه اي
موارد احتياط
در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف وارفارين ، پزشكتان را مطلع سازيد:
حساسيت به وارفارين ، ساير داروهاي ضد انعقاد، يا هر نوع ماده غذايي ، رنگ خوراكي ، يا دارو.
بارداري يا شيردهي .
مصرف داروهاي ديگر، به ويژه آنتي بيوتيك (كاربنيسيلين ، كلرامفنيكل ، اريترومايسين ، ريفامپين )؛ داروهاي ضد سرطان (استراموستين )؛ داروهاي ضد تشنج (باربيتورات ها، كاربامازپين ، فني توئين ، پريميدون )؛ داروهاي ضد قارچ (گريزوفولوين )؛ داروهاي ضد پلاكت (ديپيريدامول )؛ داروهاي ضد تيروئيد (پروپيل تيواوراسيل ، متي مازول )؛ سايمتيدين ؛ ديسولفيرام ؛ داروهاي قلبي (آميودارون ، كينيدين )؛ داروهاي نقرص (آلوپورينول ، سولفين پيرازون )؛ هورمون ها (استروژن ، قرص هاي ضدباردراي ، استروئيدها، آندروژن ها، داروهاي تيروئيد)؛ داروهاي پايين آورنده كلسترول (كلستيرامين ، كلوفيبرات ، كلستيپول ، ژمفيبروزيل )؛ مترونيدازول ، داروهاي ضدديابت خوراكي ؛ مسكن ها (مثل ديفلونيازال ، فنوپروفن ، ايندومتاسين ، مفناميك اسيد، فنيل بوتازون ، سولينداك )؛ داروهاي خواب (اتكلورينول ، گلوتتيمايد)؛ سولفوناميدها؛ يا ويتامين k .
سابقه يا ابتلا به هر نوع بيماري
زايمان اخير؛ سقوط يا ضربه به سر يا بدن ؛ تبي كه چندين روز طول كشيده باشد؛ خونريزي هنگام [عادت ماهانه] شديد؛ استفاده از «آي يو دي »؛ جراحي شامل كارهاي دندانپزشكي ؛ اسهال شديد؛ بي حسي نخاعي ؛ يا پرتودرماني با اشعه ايكس . همه اينها احتمال خونريزي را افزايش مي دهند.
هنگام مصرف وارفارين توصيه مي شود
به طور به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زير نظر داشته باشد.
پيش از مصرف داروهاي ديگر، حتي داروهاي مجاز بدون نسخه ، ويتامين ها، و داروهاي گياهي ، با پزشكتان مشورت كنيد.
يك برگه شناسايي پزشكي همراه داشته باشيد كه نشان دهد وارفارين مصرف مي كنيد.
از ورزش يا فعاليت هايي كه ممكن است در آنها آسيب ببينيد بپرهيزيد.
مراقب باشيد دستتان را نبريد و از خلال دندان استفاده نكنيد. از ماشين ريش تراش (به جاي تيغ ريش تراش ) و مسواك نرم استفاده كنيد.
يك برنامه غذايي متعادل داشته باشيد. ويتامين k كه در گوشت ، لبنيات ، و سبزي هاي برگ دار سبز وجود دارد، اثر وارفارين را در بدن كم مي كند. اگر برنامه غذايي خود را تغيير دهيد و به مقدار زياد از اين غذاها مصرف كنيد ممكن است اثر وارفارين در بدنتان كاهش يابد.
اگر چندروزي بي اشتها شُديد پزشكتان را مطلع كنيد؛ زيرا ممكن است دچار كمبود ويتامين k شويد و در نتيجه اثر وارفارين در بدنتان افزايش يابد.
به هر يك پزشك و داروسازي كه مراجعه مي كنيد بگوييد كه وارفارين مصرف مي كنيد.
وارفارين را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط وارفارين فاسد مي شود).
وارفارين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان ، در توالت دور بريزيد.
هنگام مصرف وارپاميل نبايد
نوشيدني الكلي بنوشيد. الكل روي عملكرد وارفارين در بدنتان تأثير مي گذارد.
رژيم بگيريد، عادات تغذيه اي خود را يك هفته تغيير دهيد، يا بدون مشورت با پزشكتان هر نوع ويتامين يا مكمل غذايي مصرف كنيد
آلتادين - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۱۶ عصر

اشكال دارويي :

قرص روكشدار 260 ميلي گرمي

موارد مصرف :

آليكوم در زيادي فشار خون ، چربي خون ، تصلب شرائين و پيشگيري از ترومبوز بكار مي رود .

اجزاء فرآورده :

قرص آليكوم حاوي 100 ميلي گرم پودر سير ( Allium sativum ) مي باشد .

مواد موثره :

تيو آلليل ها و شمتقات آنها نظير آليئين ،‌آليسين ،‌آجوئين ،‌دي آلليل دي سولفايد و دي آلليل تري سولفايد

آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :

مطالعات نشان داده است كه سير با اثر مستقيم روي عضلات صاف ديواره عروق باعث وازوديلاتاسيون عروق محيطي مي گردد به نظر مي رسد اين دارو با باز نمون كانالهاي پتاسيم موجب هيپر پلاريزه سيون پتانسيل غشا و وازوديلاتاسيون عروق مي گردد .

همچنين مطالعات در آزمايشگاه كه با عصاره آبي ، عصاره الكلي و با پودر سير انجام پذيرفته نشان داده است كه سير ازطريق فعال كردن نيتريك اكسايد سنتتاز باعث افزايش توليد نيتريك اكسايد و در نتيجه پائين آمدن فشار خون مي گردد اين نتايج توسط آزمايشات در انسان نيز تاييد گرديده است .

از سير در كاهش كلسترول و تري گليسيرد احتمالا از طريق مهار آنزيم هاي كليدي سنتز كلسترول و اسيد هاي جرب مانند هيدروكسي متيل گلوتاريل كوآنزيم A و استيل كوآكربوكسيلاز ظاهر مي شود .

سير با افزايش فعاليت فيبرينو ليتيكي ،‌افزايش انعقاد و وقفه و تجمع پلاكتي از ايجاد لخته جلوگيري مي كند .

تداخل دارويي :

در بيماراني كه تحت درمان با استيل ساليسيليك اسيد و يا ساير داروهاي ضد انعقاد و داروهاي پايين آورنده قند خون مي باشند با احتياط مصرف شود .

مقدارمصرف :

روزي 3 بار ، هر بار 2-1 قرص بعد از غذا ميل شود .

موارد احتياط :

مصرف زياد سير ممكن است باعث خونريزي پس از جراحي گردد .

عوارض جانبي :

با مقدار مصرف پيشنهاد شده عوارضي مشاهده نشده است ولي مصرف مقادير زياد آن و يا در صورت خالي بودن معده ممكن است اختلالات گوارشي نظير سوزش معده ، تهوع ،‌استفراغ و اسهال ايجاد نمايد . همچنين در افراد حساس واكنش هاي آلرژيك مانند درماتيت تماسي و حملات آسم با مصرف سير گزارش شده است .

موارد منع مصرف :

اين فرآروده در افراد حساس به سير و افراد ميتلا به زخمهاي حاد دستگاه گوارش ممنوعيت مصرف دارد .

مصرف در حاملگي وشيردهي :

مطالعات در آزمايشگاه نشان داده است كه سير موجب انقباضات رحمي مي گردد و ايمني مصرف آن در دوران بارداري و شيردهي به اثبات نرسيده است لذا توصيه مي شود در اين دوران مصرف نگردد .
اشكال دارويي :

قرص مكيدني 700 ميلي گرمي

موارد مصرف :

آلتادين در درمان التهاب و تحريك مخاط گلو بكار مي رود همچنين به عنوان خلط آور در سرفه هاي تحريكي ناشي از افزايش ترشحات مجاري تنفسي فوقاني استفاده مي شود.

اجزاء فرآورده :

قرص آلتادين حاوي 220 ميلي گرم پودر گل ختمي ، 150 ميلي گرم عصاره تام شيرين بيان و 2 ميلي گرم اسانس نعناع مي باشد .

مواد ويژه :

موسيلاژ ( گالاكتورونيك ، گلوكورنيك اسيد ، رامنوز ... ) پكتين ، آسپاراژين ، لسيتين ، منتول ، فلاونوييدها و گليسيريزين .

آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :

آلتادين با داشتن موسيلاژ و ساير مواد موثر داراي خاصيت نرم كننده و كاهش دهنده تحر يكات و التهابات خفيف در مخاط دهان و گلو مي باشد . احتمالا اين اثر با ايجاد يك غشا و مانع فيزيكي براي جلوگيري از گسترش تحريكات ظاهر مي شود .

مقدار مصرف :

طبق دستور پزشك و يا هر 2 تا 3 ساعت يك قرص مكيده شود .

مصرف در حاملگي و شيردهي :

ايمني مصرف آلتادين در دوران بارداري و شيردهي به اثبات نرسيده است با اين وجود منافع آن در برابر مضار آن بايد سنجيده شود .آتنولول Atenolol - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۲۳ عصر

آتنولول Atenolol

در مورد اين‌ دارو
آتنولول‌ به‌ علل‌ گوناگوني‌ مثل‌ افزايش فشار خون‌؛ تسكين‌ درد قلبي‌؛ پيشگيري‌ از سردردهاي‌ ميگرني‌؛ و درمان‌ بي‌نظمي‌ ضربان‌ قلب‌ تجويز مي‌شود. همچنين‌ براي‌ جلوگيري‌ از دومين‌ حمله‌ قلبي‌ در افرادي‌ كه‌ يك‌ بار دچار حمله‌ قلبي‌ شده‌اند، كاربرد دارد. ممكن‌ است‌ در شرايط‌ ديگري‌ نيز پزشكتان‌ اين‌ دارو را برايتان‌ تجويز كند. آتنولول‌ با مسدود كردن‌ برخي‌ تكانه‌هاي‌ عصبي‌ به‌ بخش‌هاي‌ خاصي‌ از بدن‌ عمل‌ مي‌كند؛ به‌ همين‌ علت‌ آن‌ را يك‌ مسدودكننده‌ بتا مي‌شناسند. با مسدود كردن‌ اين‌ تكانه‌ها، آتنولول‌ به‌ قلب‌ كمك‌ مي‌كند تا منظم‌تر و مؤثرتر بزند و در نتيجه‌ بار كاري‌ قلب‌ كاهش‌ يابد.
چگونگي‌ مصرف‌
آتنولول‌ معمولاً روزي‌ يك‌ بار مصرف‌ مي‌شود. مهم‌ است‌ كه‌ دارو را هر روز سر ساعت‌ معيني‌ بخوريد. معمولاً بهتر است‌ دارو را صبح‌ پيش‌ از صبحانه‌ مصرف‌ كنيد تا فراموشش‌ نكنيد. آتنولول‌ را مي‌توان‌ با يا بدون‌ غذا مصرف‌ كرد. هر روز پيش‌ از خوردن‌ آتنولول‌ نبضتان‌ را بشماريد. اگر زير 50 در دقيقه‌ بود پيش‌ از خوردن‌ داروي‌ آن‌ روز، با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد. هيچگاه‌ بيشتر از مقدار تجويز شده‌ مصرف‌ نكنيد. از دستورات‌ پزشكتان‌ به‌ دقت‌ پيروي‌ كنيد. اگر يك‌ نوبت‌ را فراموش‌ كرديد، به‌ مجردي‌ كه‌ آن‌ را به‌ ياد آورديد مصرفش‌ كنيد. البته‌ اگر كمتر از 8 ساعت‌ تا نوبت‌ بعدي‌ مصرف‌ دارو رسيده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها كرده‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارويي‌تان‌ بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد و دارو را بدون‌ هماهنگي‌ با پزشكتان‌ قطع‌ نكنيد. با قطع‌ مصرف‌ آتنولول‌ ممكن‌ است‌ در معرض‌ خطر يك‌ حمله‌ قلبي‌ باشيد. در اكثر مواردي‌ كه‌ آتنولول‌ تجويز مي‌شود، بيماري‌ مهار مي شود ولي درمان نمي شود. و اين‌ بدين‌ معناست‌ كه‌ ممكن‌ است‌ لازم‌ باشد چندين‌ سال‌ يا تا پايان‌ زندگي‌ آن‌ را مصرف‌ كنيد.
هشدارها و عوارض‌ جانبي
در صورت‌ بروز هريك‌ از علايم‌ نادر ولي‌ جدي‌ زير، مصرف‌ آتنولول‌ را قطع‌ كرده‌، با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد:
- اشكال‌ در تنفس‌ تنگي‌ نفس‌، يا خس‌خس‌ سينه‌؛
- سرد شدن‌ كف‌ دست‌ و پا؛
- ضربان‌ قلب‌ زير 50 در دقيقه‌؛
- سرگيجه‌ يا سياهي‌ رفتن‌ چشم‌ در هنگام‌ بلند شدن‌ از حالت‌ خوابيده‌ يا نشسته‌
- تورم‌ دست‌ها و پاها يا افزايش‌ وزن‌ ناگهاني‌ (5/1 كيلو در 48-24 ساعت‌)؛
-افسردگي‌، گيجي‌، يا توهم‌ (شنيدن‌، ديدن‌، يا احساس‌ چيزهايي‌ كه‌ وجود ندارند)؛
- درد قفسه‌ سينه‌، مفاصل‌ يا كمر؛
- تب‌؛ گلودرد؛
- بثورات‌ جلدي‌؛
- يا هرگونه‌ كبودي‌ يا خونريزي‌ غيرعادي‌.
نشانه‌هاي‌ زير تا هنگام‌ عادت‌ كردن‌ بدنتان‌ با دارو ممكن‌ است‌ مشاهده‌ شوند:
خواب‌آلودگي‌، خستگي‌، مشكل‌ در خوابيدن‌، اضطراب‌، يبوست‌ يا اسهال‌، كابوس‌، يا كاهش‌ توانايي‌ جنسي‌، اگر اين‌ علايم‌ ادامه‌ يافتند يا مشكل‌ساز شدند، وضعيت‌ را با پزشكتان‌ در ميان‌ بگذاريد.
موارد احتياط‌
در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ آتنولول‌ پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
- حساسيت‌ به‌ آتنولول‌ يا ديگر داروهاي‌ مسدودكننده‌ بتا
بارداري‌ يا شيردهي‌.
- در حال‌ مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ تزريقات‌ حساسيت‌زدايي‌، كافئين‌، داروهاي‌ آسم‌ (آمينوفيلين‌، ديفيلين‌، اكستريفيلين‌، تئوفيلين‌)، داروهاي‌ ديابت‌ (انسولين‌، داروهاي‌ خوراكي‌ پايين‌آورنده‌ قند)، ديگر داروهاي‌ كاهنده‌ فشار خون‌ (مسدودكننده‌هاي‌ كانال‌هاي‌ كلسيمي‌، كلونيدين‌، گوانابنز)، كوكائين‌، يا مهاركننده‌هاي‌ مونوآمين‌اكسيداز.
- سابقه‌ يا ابتلا به‌ حساسيت‌، آسم‌، يا آمفي‌زم‌؛ مشكلات‌ احتقاني‌ قلب‌؛ بيماري‌ قند؛ پركاري‌ تيروييد؛ افسردگي‌؛ يا بيماري‌هاي‌ كليوي‌ يا كبدي‌. اگر بيماري‌ قند داريد، آتنولول‌ ممكن‌ است‌ قند خون‌ شما را افزايش‌ دهد و نيز ممكن‌ است‌ علايم‌ افت‌ قند خون‌ را مخفي‌ كند. اگر دچار حساسيت‌ باشيد با مصرف‌ آتنولول‌ واكنش‌هاي‌ حساسيتي‌تان‌ ممكن‌ است‌ تشديد شود.
هنگام‌ مصرف‌ آتنولول‌ توصيه‌ مي‌شود
به‌طور منظم‌ به‌ پزشكتان‌ مراجعه‌ كنيد تا بهبودي‌تان‌ را زير نظر داشته‌ باشد.
-در مورد ميزان‌ فعاليت‌ قابل‌ قبول‌ بر اساس‌ وضعيت‌ بدني‌تان‌ با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد. آتنولول‌ ممكن‌ است‌ درد قفسه‌ سينه‌ را كاهش‌ دهد يا از آن‌ جلوگيري‌ كند و در نتيجه‌ باعث‌ شود تا از آن‌ حد كه‌ برايتان‌ بي‌خطر است‌ فعال‌تر باشيد. كه‌ اين‌ خود موجب‌ درد قفسه‌ سينه‌ و علايم‌ جدي‌ ديگر مي‌شود.
- وزن‌تان‌ را نسبت‌ به‌ قد و استخوانبندي‌تان‌ در يك‌ محدوده‌ مناسب‌ نگاه‌ داريد. در صورت‌ نياز براي‌ كاهش‌ وزن‌ از پزشكتان‌ كمك‌ بگيريد.
-اگر براي‌ كاهش‌ فشار خون‌ آتنولول‌ مصرف‌ مي‌كنيد، مصرف‌ سديم‌ (نمك‌) خود را محدود كنيد. از پزشكتان‌ درخواست‌ كنيد دستوارات‌ تغذيه‌اي‌ در اختيارتان‌ بگذارد يا شما را به‌ يك‌ متخصص‌ تغذيه‌ معرفي‌ كند.
-اگر سيگاري‌ هستيد، سيگار را ترك‌ كنيد، از پزشكتان‌ بخواهيد شما را به‌ يك‌ مشاور يا گروه‌ ترك‌ سيگار معرفي‌ كنيد.
الكل‌ ننوشيد.
- از وضعيت‌ خوابيده‌ به‌ نشسته‌ يا ايستاده‌ و يا از حالت‌ نشسته‌ به‌ ايستاده‌ آرام‌ تغيير وضعيت‌ دهيد تا دچار سرگيجه‌، سياهي‌ رفتن‌ چشم‌ يا غش‌ نشويد.
در هواي‌ سرد لباس‌ گرم‌تر بپوشيد، چرا كه‌ آتنولول‌ ممكن‌ است‌ شما را به‌ سرما حساس‌تر كند.
براي‌ روزهاي‌ تعطيل‌ مقدار كافي‌ دارو در دسترس‌ داشته‌ باشيد.
يك‌ برگه‌ شناسايي‌ پزشكي‌ كه‌ نشان‌ دهد آتنولول‌ مصرف‌ مي‌كنيد به‌ همراه‌ داشته‌ باشيد.
پزشكان‌ ديگر را از اينكه‌ آتنولول‌ مصرف‌ مي‌كنيد مطلع‌ سازيد؛ زيرا آتنولول‌ ممكن‌ است‌ بر روي‌ برخي‌ آزمون‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ اثر بگذارد.
آتنولول‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌، و دور از گرما، نور مستقيم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگه‌ داريد (در اين‌ شرايط‌ آتنولول‌ فاسد مي‌شود).
آتنولول‌ تاريخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ در توالت‌ دور بريزيد.
هنگام‌ مصرف‌ آتنولول‌ نبايد
تا مشخص‌ شدن‌ پاسخ‌ بدنتان‌ به‌ دارو رانندگي‌ كنيد يا با وسايل‌ خطرناك‌ كار كنيد. اگر خواب‌آلودگي‌ يا سرگيجه‌ مشكل‌ساز شد، با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.
بدون‌ مشورت‌ با پزشكتان‌ دارويي‌ مصرف‌ كنيد؛ به‌ ويژه‌ داروهاي‌ محرك‌ و داروهاي‌ سرفه‌ يا سرماخوردگي‌ كه‌ بدون‌ تجويز پزشك‌ قابل‌ تهيه‌ هستند.


آزيترومايسين - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۲۶ عصر

آزيترومايسين
آزيترومايسين‌ يك‌ آنتي‌بيوتيك‌ است‌ كه‌ براي‌ گلودرد استرپتوكوكي‌، برونشيت‌، برخي‌ انواع‌ سينه‌پهلو (پنوموني‌)، و عفونت‌هاي‌ كلاميديايي‌ تجويز مي‌شود.
چگونگي‌ مصرف
آزيترومايسين‌ بايد با شكم‌ خالي‌ خورده‌ شود، حداقل‌ 1 ساعت‌ قبل‌ يا 2ساعت‌ بعد از غذا. اين‌ دارو براي‌ بعضي‌ از عفونت‌ها به‌ صورت‌ تك‌نوبتي‌ تجويز مي‌شود يا در ساير موارد به‌ شكل‌ روزي‌ يك‌ نوبت‌ براي‌ 5 روز. مهم‌ است‌ كه‌ دارو سر وقت‌ و به‌طور كامل‌ مصرف‌ شود، حتي‌ در صورت‌ احساس‌ بهبودي‌. چنانچه‌ پيش‌ از مصرف‌ تمام‌ دارو آن‌ را قطع‌ كنيد علايمتان‌ ممكن‌ است‌ برگشت‌ كنند. اگر يك‌ نوبت‌ را فراموش‌ كرديد، به‌ مجردي‌ كه‌ آن‌ را به‌ ياد آورديد مصرفش‌ كنيد. البته‌ اگر تقريباً موقع‌ نوبت‌ بعدي‌ رسيده‌ است‌، اين‌ نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها كرده‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارويي‌تان‌ بازگرديد.
هشدارها و عوارض‌ جانبي‌
در صورت‌ بروز هريك‌ از علايم‌ زير، مصرف‌ آزيترومايسين‌ را قطع‌ كرده‌، با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: اسهال‌، دردهاي‌ شكمي‌، تهوع‌ و استفراغ‌، زخم‌هاي‌ دهاني‌ يا زبان‌، خارش‌ يا ترشح‌ واژن‌، پلاك‌هاي‌ سفيد در دهان‌ يا روي‌ زبان‌، تب‌، درد مفصلي‌ يا بثورات‌ جلدي‌. يك‌ پاسخ‌ حساسيتي‌ نادر به‌ آنتي‌بيوتيك‌ها آنافيلاكس‌ است‌ كه‌ نيازمند توجه‌ و مراقبت‌ فوري‌ پزشكي‌ مي‌باشد. از آنجايي‌ كه‌ آنافيلاكس‌ به‌ سرعت‌ پيشرفت‌ مي‌كند، در صورت‌ بروز تورم‌ لب‌ها و دور چشم‌، كهير يا تورم‌هاي‌ پوستي‌، غش‌ ناگهاني‌، ضربان‌ قلب‌ تند يا خس‌خس‌ سينه‌ يا مشكل‌ در تنفس‌، مصرف‌ دارو را قطع‌ كرده‌ بلافاصله‌ با يك‌ مركز خدمات‌ اضطراري‌ پزشكي‌ تماس‌ بگيريد.
موارد احتياط‌
در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ آزيترومايسين‌، پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
حساسيت‌ به‌ آزيترومايسين‌، اريترومايسين‌، يا آنتي‌بيوتيك‌هاي‌ ديگر.
بارداري‌ يا شيردهي‌.
مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ كاربامازپين‌، سيكلوسپورين‌، ضدانعقادها (رقيق‌ كننده‌هاي‌ خون‌ مثل‌ وارفارين‌)، تئوفيلين‌، و آنتي‌اسيدهاي‌ حاوي‌ آلومينيم‌/ منيزيم‌.
سابقه‌ يا ابتلا به‌ بيماري‌ كبدي‌.
هنگام‌ مصرف‌ آزيترومايسين‌ توصيه‌ مي‌شود
حتي‌ در صورت‌ احساس‌ بهبود دوره‌ كامل‌ دارويتان‌ را مصرف‌ كنيد تا عفونت‌ در بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بيماري‌ جلوگيري‌ شود.
اگر ظرف‌ 3 روز از آغاز درمان‌ با آزيترومايسين‌ احساس‌ بهبودي نکرديد با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.
آزيترومايسين‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌، دور از گرما، نور مستقيم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگه‌ داريد (در اين‌ شرايط‌ آزيترومايسين‌ فاسد مي‌شود).
هنگام‌ مصرف‌ آزيترومايسين‌ نبايد
از داروهاي‌ تاريخ‌ مصرف‌ گذشته‌ استفاده‌ كنيد.
پيش‌ از اتمام‌ دارويتان‌ آن‌ را قطع‌ كنيد، مگر به‌ دستور پزشكتان‌


آسپيرين{1} - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۲۸ عصر

آسپيرين‌ يك‌ داروي‌ رايج‌ است‌ كه‌ بدون‌ نسخه‌ پزشك‌ قابل‌ تهيه‌ مي‌باشد. اين‌ دارو يك‌ مسكن‌ غيرمخدر براي‌ تسكين‌ دردهاي‌ خفيف‌ تا متوسط‌ نظير سردرد، دندان‌درد، و دردهاي‌ هنگام‌ عادت‌ ماهانه‌ است‌. آسپيرين‌ تب‌ را كاهش‌ مي‌دهد و التهاب‌ را در موارد درماتيسمي‌ كاهش‌ مي‌دهد. آسپيرين‌ خشكي‌، تورم‌ و درد مفاصل‌ را درد آرتريت‌ مي‌كاهد ولي‌ بيماران‌ را درمان‌ نمي‌كند. از اين‌ دارو همچنين‌ در پيشگيري‌ از لخته‌ شدن‌ خون‌، كاهش‌ خطر حمله‌ قلبي‌ و مغزي‌، و موارد ديگر استفاده‌ مي‌شود. البته‌ اين‌ خاصيت‌ آسپيرين‌ ممكن‌ است‌ موجب‌ افزايش‌ احتمال‌ خطر خونريزي‌ شود. استيل‌ ساليسيليك‌ اسيد يك‌ نام‌ ديگر آسپيرين‌ است‌.
چگونگي‌ مصرف‌
براي‌ جلوگيري‌ از اثرات‌ مضر آسپيرين‌ بر روي‌ معده‌، اين‌ دارو را با غذا، شير، داروهاي‌ ضداسيد، يا يك‌ ليوان‌ پر از آب‌ مصرف‌ كنيد (اين‌ در مورد قرص‌هاي‌ پوشش‌دار يا شياف‌ صدق‌ نمي‌كند). همچنين‌ براي‌ پيشگيري‌ از دل‌ بهم‌ خوردگي‌ بهتر است‌ از30-15 دقيقه‌ پس‌ از خوردن‌ آسپيرين‌ دراز نكشيد. بجز در مورد قرص‌هاي‌ پوشش‌دار و قرص‌هاي‌ طولاني‌اثر، ساير قرص‌هاي‌ آسپيرين‌ را مي‌توان‌ براي‌ سهولت‌ بلع‌ خرد يا در يك‌ مايع‌ حل‌ كرد. به‌منظور استعمال‌ راحت‌تر شياف‌ آسپيرين‌، آن‌ را براي 30 دقيقه‌ قبل‌ از استفاده‌ داخل‌ يخچال‌ بگذاريد. براي‌ استعمال‌ شياف‌، پوشش‌ شياف‌ را باز كرده‌، شياف‌ را با آب‌ سرد مرطوب‌ كنيد، به‌ يك‌ پهلو دراز كشيده‌، شياف‌ را با كمك‌ انگشتتان‌ داخل‌ مقعد فرو كنيد. اگر يك‌ نوبت‌ را فراموش‌ كرديد ، به‌ مجردي‌ كه‌ آن‌ را به‌ ياد آورديد، البته‌ اگر تقريباً موقع‌ نوبت‌ بعدي‌ مصرف‌ دارو رسيده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها كرده‌ و به‌ برنامه‌ منظم‌ دارويي‌تان‌ بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.
هشدارها و عوارض‌ جانبي
در صورت‌ بروز هريك‌ از علايم‌ زير، مصرف‌ آسپيرين‌ را قطع‌ كرده‌، با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: سوزش‌ سر دل‌؛ بثورات‌ جلدي‌؛ تورم‌ دست‌ها، پاها و پلك‌ها؛ افزايش‌ وزن‌؛ خس‌خس‌ سينه‌؛ مدفوع‌ سياهرنگ‌؛ خونريزي‌ از لثه‌ها در هنگام‌ مسواك‌ زدن‌.
موارد احتياط‌
در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ آسپيرين‌ پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
حساسيت‌ به‌ هر چيز، به‌ ويژه‌ آسپيرين‌ يا داروهاي‌ شبه‌ آسپيرين‌.
بارداري‌ يا شيردهي‌.
مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ داروهاي‌ ضدالتهابي‌ غيراستروييدي‌ (مثل‌ ايبوپروفن‌)، داروهاي‌ ضدانعقادي‌ (رقيق‌كننده‌هاي‌ خون‌ مثل‌ وارفارين‌)، داروهاي‌ خوراكي‌ ضدديابت‌، آنتي‌بيوتيك‌ها (سفالوسپورين‌ها، وانكومايسين‌)، داروهاي‌ ضدسرطان‌ (متوتركسات‌)، والپروئيك‌ اسيد، پروبنسيد و سولفين‌ پيرازون‌ (داروهاي‌ نقرس‌)، و زيدووودين‌.
سابقه‌ يا ابتلا به‌ مشكلات‌ خونريزي‌دهنده‌ (مثل‌ زخم‌ معده‌، هموفيلي‌، و كمبود پلاكتي‌)، پوليپ‌هاي‌ بيني‌ ناشي‌ از آسپيرين‌، نقرس‌، كمبود آنزيم G6pd ، پرفشاري‌ خون‌، و بيماري‌هاي‌ كبدي‌، كليوي‌، و قلبي‌.
هنگام‌ مصرف‌ آسپيرين‌ توصيه‌ مي‌شود
برچسب‌ روي‌ دارو را خوانده‌ و از دستوراتش‌ پيروي‌ كنيد.
برچسب‌ روي‌ ساير داروهاي‌ بدون‌ نياز به‌ تجويز پزشك‌ را بخوانيد تا مبادا در حال‌ مصرف‌ داروهايي‌ باشيد كه‌ حاوي‌ آسپيرين‌ هستند يا حاوي‌ داروهايي‌ باشند كه‌ با آسپيرين‌ تداخل‌ ايجاد مي‌كنند.
آسپيرين‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌، و دور از گرما، نور مستقيم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ داريد (در اين‌ شرايط‌ آسپيرين‌ فاسد مي‌شود). شياف‌ آسپيرين‌ را در يك‌ جاي‌ خنك‌ نگاه‌ داريد، ولي‌ آن‌ را و شكل‌هاي‌ مايع‌ آسپيرين‌ را منجمد نكنيد.
آسپيرين‌ تاريخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ در توالت‌ دور بريزيد.
در صورتي‌ كه‌ آسپرين‌ را براي‌ درد، تب‌ يا گلودرد مي‌خوريد، در موارد زير با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد:
درد بيش‌ از 10 روز طول‌ بكشد يا علامت‌ جديدي‌ اضافه‌ شود.
تب‌ بيش‌ از 3 روز طول‌ بكشد، تشديد شود يا علامت‌ جديد اضافه‌ شود.
گلودرد دردناكتر شود، بيش‌ از 2 روز به‌ طول‌ انجامد، يا تب‌، تهوع‌، استفراغ‌، بثورات‌ جلدي‌ يا سردرد رخ‌ دهد.
آسپيرين‌ را فقط‌ به‌ مقدار تجويز شده‌ براي‌ جلوگيري‌ از حمله‌ قلبي‌، مغزي‌ و ديگر مشكلات‌ ناشي‌ از لخته‌ شدن‌ خون‌ مصرف‌ كنيد
هنگام‌ مصرف‌ آسپيرين‌ نبايد
آسپيريني‌ را كه‌ بوي‌ سركه‌ مي‌دهد استفاده‌ كرد. اين‌ به‌ معناي‌ فاسد شدن‌ آسپيرين‌ است‌.
در صورتي‌ كه‌ در عرض‌ 7 روز گذشته‌ عمل‌ جراحي‌ لوزه‌، كشيدن‌ دندان‌، يا جراحي‌ دندان‌ يا دهان‌ داشته‌ايد، آسپيرين‌ را بجويد. آسپيرين‌ را به‌ همان‌ صورت‌ ببلعيد.
آسپيرين‌ را مستقيماً روي‌ دندان‌ يا لثه‌ گذاشت‌؛ در اين‌ صورت‌ ممكن‌ است‌ موجب‌ سوزش‌ شود.
بدون‌ مشورت‌ با پزشكتان‌ آسپيرين‌ را قطع‌ كنيد، اگر آن‌ را براي‌ پيشگيري‌ از لخته‌ شدن‌ خون‌ مصرف‌ مي‌كنيد.
تا 5 روز پيش‌ از هر جراحي‌ آسپيرين‌ مصرف‌ كنيد مگر به‌ دستور پزشك‌؛ اين‌ كار موجب‌ خونريزي‌ خواهد شد.
به‌ كودكي‌ كه‌ تب‌ يا ديگر علايم‌ شبه‌ آنفلوآنزايي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ ناشي‌ از يك‌ ويروس‌ مثل‌ ويروس‌ آبله‌مرغان‌ يا آنفلوآنزا باشد آسپيرين‌ بدهيد. آسپيرين‌ در برخي‌ از موارد با نشانگان‌ «راي‌» كه‌ يك‌ بيماري‌ وخيم‌ است‌ ارتباط‌ داشته‌ است‌. در اين‌ موارد در مورد داروي‌ مناسب‌ با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.
مسموميت‌
در صورت‌ شك‌ به‌ مصرف‌ بيش‌ از حد آسپيرين‌، بلافاصله‌ درخواست‌ كمك‌ پزشكي‌ كنيد. علايم‌ مصرف‌ بيش‌ از حد عبارتند از: صداي‌ زنگ‌ داخل‌ گوش‌ها، خواب‌آلودگي‌، گيجي‌، افت‌ شنوايي‌، اضطراب‌، هيجان‌ شديد، تنفس‌ تند و عمقي‌. براي‌ پيشگيري‌ از عوارض‌ جدي‌ نظير تشنج‌ يا حتي‌ مرگ‌ بلافاصله‌ به‌ دنبال‌ مراقبت‌هاي‌ پزشكي‌ باشيد.
اطلاعات‌ ديگر
انواع‌ ژنريك‌ آسپيرين‌ از انواع‌ داراي‌ نام‌ تجاري‌ ارزانترند و در اكثر موارد به‌ همان‌ اندازه‌ مؤثرند. انواع‌ طولاني‌اثر گرانترند ولي‌ ممكن‌ است‌ مصرف‌ آنها راحت‌تر باشد.


آتروپين atropine - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۳۳ عصر

آتروپين atropine
نشانه‌ها - گرگرفتگي/خشكي پوست، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه.
نشانه‌ها- يبوست، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- دفع مشكل ادرار،‌شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه.
نشانه‌ها- درد و تحريك چشم، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه،‌شرائط ترك دارو،‌مراجعه به پزشك.
نشانه‌ها- تندي تپش قلب، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.
نشانه‌ها- جوش، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو.


تداخل دارويي:

داروهاي آنتي كولينرژيك: همراه با آتروپين خطر عوارض جانبي را تشديد مي‌نمايند.

كتوكونازول: آتروپين موجب كاهش جذب اين دارو از مجراي گوارشي ميشود. در صورت لزوم مقدار دارو را بايد بالا برد.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

ناراحتي‌هاي كليه و كبد، مشكلات ادراري، مياستني گراويس، كوليت قرحه‌ايي، استفاده از لنزهاي چشمي (براي قطره‌هاي چشم)، ناراحتي‌هاي قلبي يا فشار خون بالا، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: بي‌ضرر بودن آتروپين براي دوران بارداري اثبات نشده است.


براي خانم‌هاي شيرده: دارو به شير مادر راه مي‌يابد و بر نوزاد تأثير مي‌گذارد.


براي اطفال و كودكان: معمولاً براي اطفال كمتر از 2 سال تجويز نميشود در صورت لزوم مقدار آن براي كودكان بزرگتر كاهش داده شود.


براي سنين بالاي 60: افزايش احتمال بروز عوارض نامطلوب افزايش مي‌يابد.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: به علت تار شدن ديد و اختلال در تمركز از انجام اين امور خودداري شود.

الكل: ـــــــــ


استفاده بلند مدت:
مشكلي نيست.


××××××××××××××××××××××××× ××


خلاصه:

گروه دارويي: آنتي كولينرژيك
خطر مصرف اضافي: زياد
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم
به صورت ژنريك: بله

نام تجاري: مينيمز آتروپين


معرفي دارو:
آتروپين يك داروي آنتي كولينرژيك است. به علت تأثير ضد اسپاسمي آن و شل كردن ديوار ماهيچه روده، براي برطرف كردن كرامپهاي شكمي در سندروم روده تحريك ناپذير مورد مصرف قرار مي‌گيرد. اين دارو همراه با ديفنوكسيلات كه يك داروي ضداسهال است نيز تجويز ميشود. اثرات نامطلوب آن در دوز بالا كمك مي‌كند تا مصرف اضافي ديفنوكسيلات كه يك داروي وابسته‌ساز است پيشگيري به عمل آيد اين تركيب در صورت مصرف زياد در اطفال خطرناك مي‌باشد.
از قطره‌هاي چشمي آتروپين براي گشادكردن مردمك هنگام معاينات چشم و درمان التهاب عنبيه، جسم مژگاني و شبكيه استفاده ميشود. همچنين به عنوان بخشي از پيش مداوا قبل از بيهوشي عمومي معمولاً به بيمار داده ميشود و گاهي آن را براي حفظ ضربان طبيعي قلب در بلوك قلبي تزريق مي‌كنند.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.

اشكال دارو: قرص، تزريق، قطره‌هاي چشمي، پماد.


مقدار و زمان مصرف: قطره‌هاي چشمي: 2 تا 4 بار در روز
انواع ديگر: مطابق تجويز پزشك.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: قطره‌هاي چشمي: 1 تا 2 قطره مطابق دستور. انواع ديگر: مطابق دستور.


شروع تأثير دارو: برحسب روش استعمال متفاوت است. در قطره چشمي 30 دقيقه.


ادامه اثر دارو: 7 روز يا بيشتر در قطره‌هاي چشمي و چند ساعت در اشكال ديگر.


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: به محض يادآوري آنرا دنبال كنيد. اگر دوز بعدي 2 ساعت ديگر باشد در حال حاضر يك نوبت مصرف كنيد. از نوبت بعدي صرفنظر نماييد.


متوقف كردن دارو: به اجازه پزشك باشد.
مصرف مقدار اضافي: در كليه موارد تدابير فوري پزشكي لازم است. در صورت تندي طپش قلب، لرزش، هذيان، غش يا بيهوشي فوراً امداد پزشكي بخواهيد. ر.ك. راهنماي فوريتهاي مسموميت‌ دارويي.


عوارض نامطلوب:
به موجب تكرار عوارض نامطلوب كولينرژيك، مصرف آتروپين بايد محدود باشد. علاوه بر اين عوارض، قطره‌هاي چشمي
آتروپين مي‌تواند حالت گزش ايجاد كند.
نشانه‌ها - تار شدن ديد، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاداريتررومايسين erythromycin - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۳۴ عصر

اريتررومايسين erythromycin
نشانه‌ها- تهوع/ استفراغ، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- اسهال، شيوع شايع، موارد مشورت
با پزشك حاد.

نشانه‌ها- جوش/خارش، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو.

نشانه‌ها- ناشنوايي، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، مراجعه به پزشك.

نشانه‌ها- يرقان، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.

نشانه‌ها- تب بي‌علت، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو‌، مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:

تئوفيلين/ اميلوفيلين: همراه با اريترومايسين خطر عوارض جانبي زياد ميشود.


كاربامازپين: اريترومايسين امكان افزايش ميزان دارو را در خون با اين دارو بالا مي‌برد.


ديگوكسين: اريترومايسين مقدار اين دارو را در خون بالا مي‌برد.


ترفنادين و آستمي زول: اريترومايسين خطر عوارض جانبي اين آنتي هيستامين‌ها را افزايش مي‌دهد.


وارفارين: اريترومايسين خطر خونريزي ناشي از مصرف وارفارين را زياد مي‌كند.


ارگوتامين: اريترومايسين خطر عوارض جانبي با اين دارو را افزايش مي‌دهد.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

ناراحتي‌هاي طولاني مدت كبد، سابقه حساسيت به اريترومايسين، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: بي‌خطر است.


براي خانم‌هاي شيرده: اين دارو در شير مادر نفوذ مي‌كند اما به مقدار طبيعي بي‌ضرر است.


براي اطفال و كودكان: از مقدار دارو كم كنيد.


براي سنين بالاي 60: مشكلي نيست.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: مشكلي نيست.


الكل: ـــــــــــــ


استفاده بلند مدت:
استفاده بيش از 14 روز مي‌تواند خطر آسيب كبدي را افزايش دهد.


××××××××××××××××××××××××× ××

RE: اريتررومايسين erythromycin - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۳۶ عصر


خلاصه:

گروه دارويي: آنتي بيوتيكها
خطرمصرف اضافي: كم
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: بله
به صورت ژنريك: بله

نام تجاري: آرپي مايسين، اريسين، اريماكس، اريتروسين، اريتروميد، اريتروپد، ايلوزون، روميكس، استي مايسين


معرفي دارو:
يكي از مطمئن‌ترين و پراستفاده‌ترين آنتي بيوتيكها، اريترومايسين است كه بر بسياري از باكتريها اثر دارد. جايگزين خوبي براي پني‌سيلين‌ها و تتراسايكلين‌ها در اشخاصي كه به آنها حساس‌اند ميباشد.
اريترومايسين را معمولاً براي عفونتهاي گلو، گوش مياني و سينه از جمله براي نادر ذات‌الريه مثل ذات‌الريه ميكوپلاسما و بيماري لژيونر و براي بيماريهايي كه از راه ******** منتقل ميشوند مثل سوزاك، عفونتهاي كلاميديا و سيفليس تجويز مي‌كنند.
در بعضي موارد براي درمان و كاهش احتمال عفونتها از طريق سياه سرفه و به عنوان بخشي از درمان ديفتري مصرف مي‌گردد.
خوردن اريترومايسين توليد تهوع و استفراغ مي‌كند. در بعضي موارد ممكن است جوش و اختلالات كبدي ايجاد نمايد. محلول موضعي اريترومايسين براي درمان آكنه مفيد است.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، كپسول، شربت، آمپول، محلول موضعي.


مقدار و زمان مصرف: هر 6 الي 12 ساعت قبل يا بعد از غذا.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: 1 تا 4 گرم در روز.


شروع تأثير دارو: 1 تا 4 ساعت.


ادامه اثر دارو: 6 تا 12 ساعت.


توصيه غذايي: ـــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته و خشك و خنك به دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: بمحض يادآوري، دارويتان را مصرف كنيد. اگر نوبت بعدي 2 ساعت ديگر است فعلاً يك نوبت مصرف و از نوبت بعدي صرفنظر كنيد.


متوقف كردن دارو: مصرف دارو را تا آخر ادامه دهيد. حتي اگر حالتان بهتر باشد. زيرا امكان از بين نرفتن عفونت هنوز هست و چنانچه درمان را زودتر از موعد متوقف كنيد ممكن است ناراحتي‌ها عود كنند.


مصرف مقدار اضافي: اگر تصادفاً كمي بيشتر از اين دارو مصرف كرديد مهم نيست. اما چنانچه مقدار مصرف بيشتر شد و نشانه‌هاي غيرعادي در خود احساس كرديد بالافاصله پزشك را مطلع كنيد.


عوارض نامطلوب:
تهوع واستفراغ شايع‌ترين عوارض جانبي هستند و بيشتر از مصرف زياد قرص يا كپسول و شربت اين دارو بوجود مي‌آيد. تب، جوش و يرقان مي‌توانند نشانه اختلال كبد باشند و بايد به پزشك گزارش شوند.آموكسي سيلين - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۳۸ عصر

آموكسي سيلين amoxycillin
نشانه‌ها - جوش، شيوع شايع،‌موارد مشورت با پزشك همه.

نشانه‌ها - تهوع/استفراغ، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها - اسهال، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه.

نشانه‌ها- وزوز گوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.

نشانه‌ها- خارش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.

نشانه‌ها - ورم دهان و زبان، شيوع بندرت،‌موارد مشورت با پزشك همه،‌شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:

ضدبارداري‌هاي خوراكي: آموكسي‌‌سيلين از تأثير قرص‌هاي ضدبارداري مي‌كاهد و خطر وقوع خونريزي را افزايش مي‌دهد.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

مشكل كليوي، آلرژي (مثلاً آسم، تب يونجه يا اگزما)، حساسيت دربرابر پني‌سيلين يا سفالوسپورين، كوليت‌هاي خونريزي دهنده،‌تب غده‌ايي، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: بي‌خطر است.


براي خانم‌هاي شيرده: دارو در شير مادر نفوذ مي‌كند اما به مقدار طبيعي اثر نامطلوبي بر نوزاد ندارد.


براي اطفال و كودكان: بايد مقدار دارو كم شود.


براي سنين بالاي 60: بي‌خطر است.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: ـــــــــ


الكل: ــــــــ


استفاده بلند مدت:
آموكسي سيلين را معمولاً فقط براي مدت كوتاهي تجويز مي‌كنند.


××××××××××××××××××××××××× ××
RE: آموكسي سيلين - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۴۰ عصرخلاصه:

گروه دارويي: آنتي بيوتيك پني‌سيلين
خطر مصرف اضافي: كم
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم
به صورت ژنريك: بله

نام تجاري: آميكس، آلمودان، آمورام، آموكسيل، آمريت، فلموكسين، گالناموكس، ريموكسالين


معرفي دارو:
آموكسي‌سيلين يك آنتي‌بيوتيك از دسته پني‌سيلين است. براي درمان بسياري از عفونتها بويژه عفونتهاي گوش، بيني، گلو، مجاري تنفسي، عفونت مثانه، سوزاك خفيف و برخي از عفونتهاي پوستي و بافتهاي نرم تجويز ميشود. بصورت خوراكي به خوبي جذب بدن ميشود و اثر آن سريع است.
شايع‌ترين عارضه جانبي آموكسي سيلين، ظاهر شدن راش پوستي است كه البته به معني حساس بودن بيماري به پني‌سيلين نمي‌باشد. ولي چنانچه منجر به بروز واكنش شديدتر آلرژيك همراه با تب، ورم دهان و زبان، خارش و مشكلات تنفسي ميشود. بدان معناست كه بيمار به كليه آنتي‌بيوتيكهاي دسته پني‌سيلين حساسيت دارد.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، كپسول، مايع، گرد،‌تزريق.


مقدار و زمان مصرف: 3 بار در روز.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: بزرگسالان روزانه 750 ميليگرم تا 1/5 ميليگرم، در برخز موارد درمان سريع روزانه تا 6 گرم تجويز ميشود. براي كودكان برحسب سن و وزن مقدار آن كاهش داده ميشود.


شروع تأثير دارو: 1 الي 2 ساعت.


ادامه اثر دارو: تا 8 ساعت.


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال نگهداري شود.


فراموش كردن نوبت دارو: به محض يادآوري، آن را مصرف كنيد و دوز بعدي را مطابق برنامه دنبال بگيريد.


متوقف كردن دارو: داروها را تا آخر مصرف كنيد شايد احساس بهبودي كنيد اما عفونت اصلي ممكن است هنوز وجود داشته باشد و اگر درمان را ناتمام رها كنيد احتمال بازگشت نشانه‌هاي بيماري وجود دارد.


مصرف مقدار اضافي: مصرف مقدار اضافي برحسب اتفاق مشكلي پيش نمي‌آورد اما اگر متوجه نشانه‌هاي غيرطبيعي شديد و يا مقدار زياد مصرف كرده‌ايد از پزشك كمك بخواهيد.


عوارض نامطلوب:
اگر دچار جوش، وزوز گوش، خاشر، تب يا التهاب مفصل شديد نشاندهنده حساسيت است.
دكتر را در جريان بگذاريد تا آنتي‌بيوتيك ديگري براي شما تجويز كند.آسپيرين asprin - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۴۳ عصر

آسپيرين asprin
نشانه‌ها- تنگ نفس، وزوز گوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو.

نشانه‌ها- صداي زنگ گوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.

نشانه‌ها- استفراغ خوني/ مدفوع سياه، شيوع بندرت،‌موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو،‌مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:

داروهاي ضد انعقاد: خوردن آسپيرين همراه با اين داروها خطر خونريزي غيرطبيعي را افزايش مي‌دهد.


داروهاي ضد التهال غيراستروئيدي: همراه با آسپيرين احتمال تحريك معده را تشديد مي‌كند.


داروهاي نقرس: آسپيرين اثر اين داروها را، بويژه پرونسيد و سولفين پيرازون،‌كم مي‌كند.


قرصهاي ضد ديابت: اثر اين داروها بوسيله آسپيرين تشديد ميشود.


متو تركسات: احتمال تحريك معده را چنانچه با آسپيرين مصرف شود افزايش مي‌دهد.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.
آسم، لخته‌شدن خون (اختلال انعقادي)، زخم معده، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: معمولاً توصيه نميشود بجاي آن از يك داروي مطمئن مي‌توان استفاده كرد.


براي خانم‌هاي شيرده: دارو به شير مادر نفوذ مي‌كند.


براي اطفال و كودكان: براي كودكان كمتر از 12 سال توصيه نميشود.


براي سنين بالاي 60: ــــــــ


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: ــــــــــ


الكل: اجتناب شود.


جراحي و بيهوشي عمومي: درمان مداوم با آسپيرين را بايد يك هفته قبل از جراحي متوقف كرد. قبل از اقدام به هرگونه عمل جراحي از پزشك نظر بخواهيد.


استفاده بلند مدت:
آسپيرين را نبايد بيشتر از 2 روز مصرف كرد مگر اين كه پزشك اصرار داشته باشد. مصرف آسپيرين به مدت طولاني مي‌تواند منجر به خونريزي در معده و زخم معده شود.


××××××××××××××××××××××××× ××

RE: آسپيرين asprin - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۴۵ عصر


خلاصه:

گروه دارويي: مسكن‌هاي غيرمخدر
خطر مصرف اضافي: زياد
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم
به صورت ژنريك: بله

نام تجاري: كاپرين، لابوپرين، نوسيلز آسپيرين


معرفي دارو:
بيش از 80 سال است كه آسپيرين را به عنوان يك مسكن غيرمخدر براي تسكين درد، كاهش تب و التيام نشانه‌هاي آرتريت مصرف مي‌كنند. آسپيرين به مقدار اندك در جلوگيري از تشكيل لخته خون مؤثر است. آسپيرين در بسياري از داروهاي سرماخوردگي، دردهاي قاعدگي، سردرد، دردهاي مفصلي و عضلاني وجود دارد.
يكي از معايب آسپيرين ايجاد تحريك در معده و خونريزي معده است. احتمال دارد موجب بروز بيماري ري شود. بيماري ري يك اختلال نادر در مغز و كبد است كه معمولاً كودكان را گرفتار مي‌سازد. بنابراين تحويز آن براي كودكان كمتر از 12 سال بايد تحت نظارت دقيق پزشك انجام پذيرد.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، كپسول آهسته رهش، شياف.


مقدار و زمان مصرف: براي التيام درد و تب هر 4 تا 6 ساعت در صورت لزوم با غذا يا شير ميل كنيد. براي جلوگيري از لخته خون روزي يكبار.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: براي التيام درد و تب 900-300 ميليگرم براي جلوگيري از لخته خون روزانه 75-300 ميليگرم.


شروع تأثير دارو: 30 الي 60 دقيقه (آسپيرين بطور منظم) 1/5-8 ساعت (قرصهاي پوشش دار روده).


ادامه اثر دارو: تا 12 ساعت تأثير آن در موارد جلوگيري از تشكيل لخته خون تا چند روز باقي مي‌ماند.


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: به محض يادآوري، آن را مصرف كنيد. اگر قرار است دوز بعدي 2 ساعت ديگر خورده شود فعلاً‌يك نوبت بخوريد و از نوبت بعد صرفنظر كنيد.


متوقف كردن دارو: اگر به توصيه پزشك اقدام به مصرف آسپيرين كرده‌ايد براي قطع آن از پزشك نظر بخواهيد.


مصرف مقدار اضافي: در كليه موارد زير خود را به پزشك برسانيد. چنانچه احساس بي‌قراري، دردمعده، صداي زنگ در گوشها، تارشدن ديد، استفراغ بروز نمود امداد فوري پزشكي ضرورت دارد. به راهنماي فوريت مسموميتهاي دارويي مراجعه كنيد.


عوارض نامطلوب:
مصرف مقدار زياد آسپيرين عوارض نامطلوب به دنبال دارد. مصرف آسپيرين بهمراه غذا يا به شكل قرصهاي بافر يا پوشش‌دار مي‌تواند از بروز عوارض بكاهد.

نشانه‌ها - تهوع/استفراغ، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه.

نشانه‌ها - سوءهاضمه، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد. شرائط ترك دارو.
نشانه‌ها- جوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو.آسيكلووير - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۴۸ عصر

آسيكلووير
آسيكلووير يك‌ داروي‌ ضدويروسي‌ رايج‌ است‌. از اين‌ دارو براي‌ جلوگيري‌ و درمان‌ عفونت‌هاي‌ ويروسي‌ نظير هرپس‌ سيمپلكس‌ و هرپس‌ ژينتاليس‌، و درمان‌ آبله‌مرغان‌ استفاده‌ مي‌شود. اگر براي‌ جلوگيري‌ از تبخال‌ راجعه‌ استفاده‌ شود، آسيكلووير بايد به‌ مجردي‌ كه‌ احساس‌ گزگز يا سوزش‌ (كه‌ اولين‌ علامت‌ عود مجدد است‌) آغاز شد مورد استفاده‌ قرار گيرد. در مورد آبله‌مرغان‌ اگر درمان‌ ظرف‌ 24 ساعت‌ اول‌ از شروع‌ پيدايش‌ بثورات‌ جلدي‌ آغاز شود بيشترين‌ تأثير را خواهد داشت‌. زويراكس‌ نام‌ تجاري‌ آسيكلووير است‌.
چگونه مصرف
كپسول‌، قرص‌، و سوسپانسيون‌ خوراكي‌ آسيكلووير را مي‌توان‌ با غذا مصرف‌ كرد. دارو در هر نوبت‌ بايد با يك‌ ليوان‌ پر از آب‌ مصرف‌ شود. بهتر است‌ براي‌ حفظ‌ يك‌ سطح‌ ثابت‌ دارو در خون‌، آسيكلووير در فواصل‌ يكسان‌ در طي‌ 24 ساعت‌ مصرف‌ شود. آسيكلووير معمولاً هر 4 ساعت‌، 5 بار در روز تجويز مي‌شود. برنامه‌ زماني‌ مصرف‌ دارو مي‌تواند 6 صبح‌، 10 صبح‌، 2 بعدازظهر و 6 عصر و 10 شب‌ باشد. اگر اين‌ برنامه‌ با برنامه‌ كاري‌ يا خواب‌ شما تداخل‌ مي‌كند از پزشكتان‌ بخواهيد در تعيين‌ يك‌ برنامه‌ دارويي‌ كه‌ براي‌ شما مناسب‌تر بوده‌ و در عين‌ حال‌ اهداف‌ درماني‌ را برآورده‌ سازد، به‌ شما كمك‌ كند. بسيار مهم‌ است‌ كه‌ دارو سر وقت‌ و به‌ مقدار تجويز شده‌ كامل‌ مصرف‌ شود، حتي‌ اگر احساس‌ مي‌كنيد حالتان‌ بهتر شده‌ است‌. اگر پيش‌ از مصرف‌ كامل‌ دارويتان‌ آن‌ را قطع‌ كنيد، علايمتان‌ ممكن‌ است‌ مجدداً ظهور كنند. پيش‌ از مصرف‌ سوسپانسيون‌ خوراكي‌، شيشه‌ را به‌ خوبي‌ تكان‌ دهيد و از وسيله‌اي‌ اندازه‌گيري‌ همراه‌ دارو براي‌ تعيين‌ مقدار مصرفي‌ در هر نوبت‌ استفاده‌ كنيد. اگر يك‌ نوبت‌ را فراموش‌ كرديد ، آن‌ را به‌ مجردي‌ كه‌ به‌ ياد آورديد مصرف‌ كنيد. البته‌ اگر تقريباً زمان‌ مصرف‌ نوبت‌ بعدي‌ رسيده‌ است‌، نوبت‌ قبلي‌ را رها كرده‌ به‌ برنامه‌ دارويي‌ خود برگرديد، مقدار دارو را دو برابر نكنيد.
هشدارها و عوارض‌ جانبي‌
در صورت‌ بروز هريك‌ از علايم‌ زير با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: اسهال‌، دردهاي‌ شكمي‌، تهوع‌ و استفراغ‌، سردرد، يا سياهي‌ رفتن‌ چشم‌.
موارد احتياط‌
در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ آسيكلووير پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
حساسيت‌ نسبت‌ به‌ آسيكلووير يا گان‌سيكلووير [vitrasert ،cytovene].
بارداري‌ يا شيردهي‌.
در حال‌ مصرف‌ ديگر داروها، به‌ ويژه‌ آنهايي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ براي‌ كليه‌هايتان‌ مضر باشند، مثل‌ مقادير بالاي‌ استامينوفن‌ تيلنول‌، داروهاي‌ ضدالتهابي‌ غيراستروييدي‌ (NSAID) مثل‌ ايبوپروفن‌، سيكلوسپورين‌، فوسكارنت‌، ليتيم‌، ريفامپين‌، سولفوناميدها و تتراسايكلين‌ها.
داراي‌ سابقه‌ يا دچار دهيدارتاسيون‌ (كاهش‌ آب‌ بدن‌) يا بيماري‌ كليوي‌.
در هنگام‌ مصرف‌ آسيكلووير توصيه‌ مي‌شود
دوره‌ درمان‌ با آسيكلووير را به‌طور كامل‌ طي‌ كنيد تا عفونت‌ در بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بيماري‌ جلوگيري‌ شود؛ حتي‌ اگر احساس‌ بهبود مي‌كنيد.
اگر خانمي‌ هستيد كه‌ به‌ علت‌ هرپس‌ ژينتاليس‌ (تبخال‌ در ناحيه‌ تناسلي‌) آسيكلووير مصرف‌ مي‌كنيد، هر ساله‌ يك‌ آزمون‌ گستره‌ پاپانيكولا (پاپ‌) انجام‌ دهيد؛ زيرا اين‌ عفونت‌ با افزايش‌ احتمال‌ ابتلا به‌ سرطان‌ گردن‌ رحم‌ همراه‌ است‌.
منطقه‌ مبتلا را تا آنجا كه‌ مي‌توانيد تميز و خشك‌ نگاه‌ داريد. لباس‌ زير گشادتري‌ بپوشيد تا ضايعات‌ آزرده‌ نشوند.
آسيكلووير را دور از دسترس‌ كودكان‌ و دور از حرارت‌، نور مستقيم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ داريد (در اين‌ شرايط‌ آسيكلووير فاسد مي‌شود).
اگر آسيكلووير مصرف‌ مي‌كنيد و در عرض‌ چند روز بهتر نشده‌ايد با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.
در هنگام‌ مصرف‌ آسيكلووير، نبايد
با همسرتان‌، اگر دچار تبخال‌ ناحيه‌ تناسلي‌ است‌، نزديكي‌ داشته‌ باشيد. كاندوم‌ مي‌تواند به‌ جلوگيري‌ از سرايت‌ هرپس‌ كمك‌ كند، ولي‌ ژل‌هاي‌ اسپرم‌كش‌ يا ديافراگم‌ در پيشگيري‌ از سرايت‌ اين‌ بيماري‌ نقشي‌ ندارند.
از آسيكلووير تاريخ‌ گذشته‌ استفاده‌ كنيد.
تا وقتي‌ كه‌ دارو تمام‌ نشده‌ است‌ مصرف‌ آن‌ را قطع‌ كنيد مگر اينكه‌ پزشكتان‌ چنين‌ دستور دهد


پروپرانولول - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۴۹ عصر

پروپرانولول propranolol
كاهش دهد امكان بروز غش وجود دارد.

نشانه‌ها - كسالت/خستگي، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها - سرد شدن دست و پا، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها -تهوع، شيوع بندرت،‌موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها - كابوس/روياهاي زنده، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه‌ها- جوش/خشكي چشم، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه‌ها -غش/بي‌نفسي، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد،‌مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:

ايندومتاسين و nsaidها: از اثرات ضدفشار خوني اين دارو مي‌كاهند.


داروهاي ضدفشارخون: پروپرانولول مي‌تواند اثر كاهش دهنده فشارخون اين داروها را افزايش دهد.


ديليتازم و وراپاميل: همراه با پروپرانول بر روي قلب عوارض جانبي ايجاد مي‌كنند.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

اختلالات مزمن كبد يا كليه، اختلال ريوي مثل آسم، برونشيت، آمفيزم، نارسايي قلبي، ديابت، نارسايي گردش خون در پاها، مصرف داروهاي ديكر.


براي خانم‌هاي باردار: ممكن است بر جنين اثر بگذارد. از پزشك نظر بخواهيد.


براي خانم‌هاي شيرده: اين دارو در شير مادر نفوذ مي‌كند. در مقادير معمولي درمان براي نوزاد بي‌خطر است. از پزشك نظر بخواهيد.


براي اطفال و كودكان: از مقدار دارو كم كنيد.


براي سنين بالاي 60: خطر عوارض جانبي بالا مي‌رود.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: مشكلي نيست.


الكل: ــــــــــــ


جراحي و بيهوشي عمومي: پروپانولول را بايد قبل از بيهوشي عمومي قطع كرد. قبل از هر نوع عمل جراحي، پزشك يا دندانپزشك خود را در جريان مصرف اين دارو قرار دهيد.


استفاده بلند مدت:
مشكلي نيست.


××××××××××××××××××××××××× ××

RE: پروپرانولول - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۵۳ عصر


خلاصه:

گروه دارويي: بتا بلوكرها، ضد اضطراب‌ها
خطر مصرف اضافي: زياد
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: بله
به صورت ژنريك: بله

نام تجاري: آيسولون، بركولول، كاردينول،‌ايندرال،‌ايندر ال ال 1،‌پروپانيكس


معرفي دارو:
پروپرانولول در سال 1965 عرضه شد. اولين مسدد گيرنده بتا آدرنرژيك بود كه استفاده گسترده‌ايي در انگلستان پيدا كرد. اغلب براي درمان فشارخون بالا، آنژين و ضربانهاي غيرطبيعي مصرف ميشود و مي‌تواند ضربان‌هاي سريع قلب و ديگر نشانه‌هاي ناشي از پركاري غده تيروئيد و تپش قلب. تعريق زياد و لرز ناشي از اضطراب شديد را بهبود بخشد. از سردردهاي ميگرني هم جلوگيري مي‌كند.
به علت آنكه اين دارو مي‌تواند مشكلات تنفسي بوجود آورد براي مبتلايان به آسم، برونشيت مزمن يا آمفيزم تجويز نميشود. پروپرانولول مانند ساير مسددهاي گيرنده بتا بر پاسخ بيمار به قندخون پايين اثر مي‌گذارد لذا بيماران ديابتي بهتر است در مصرف آن احتياط كنند.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، كپسولهاي آهسته رهش، شربت، آمپول.


مقدار و زمان مصرف: 2 تا 4 بار در روز براي قرص. 1 بار در روز براي كپسولهاي آهسته رهش.


مقدار مصرف براي براي بزرگسالان: براي ريتمهاي غيرطعبي قلب روزي 30 تا 160 ميليگرم. براي آنژين روزي 80 تا 240 ميليگرم،‌براي فشارخون بالا روزي 160 تا 320 ميليگرم، براي پيشگيري از ميگرن و اضطراب روزي 80 تا 160 ميليگرم.


شروع تأثير دارو: قرص 1 تا 2 ساعت. كپسولهاي آهسته رهش بعد از 4 ساعت. در فشارخون بالا و ميگرن ظاهر شدن اثر كامل ممكن است چند هفته طول بكشد.


ادامه اثر دارو: 6 تا 12 ساعت (قرص)، 24 تا 30 ساعت (براي كپسولهاي آهسته رهش).


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محيط بسته، خشك، خنك و بدور از دسترسي اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: بمحض يادآوري دارويتان را مصرف كنيد اگر نوبت بعدي 2 ساعت ديگر است براي قرص يا 12 ساعت ديگر براي كپسولهاي آهسته رهش است فعلاً يكي بخوريد و از نوبت بعد صرفنظر كنيد.


متوقف كردن دارو: بدون مشورت با پزشك دارو را قطع نكنيد. زيا قطع ناگهاني اين دارو ممكن است بيماري اصلي را وخيم‌تر كند.


مصرف مقدار اضافي: در همه موارد به پزشك خبر دهيد. در صورت مشكلات تنفسي،‌غش يا از دست دادن هشياري به اورژانس مراجعه كنيد. به راهنماي فوريت مسموميت دارويي مراجعه كنيد.


عوارض نامطلوب:
عوارض جانبي پروپرانولول شبيه اكثر مسددهاي گيرنده بتا است مثل خستگي و تهوع كه موقت هستند و يا مصرف طولاني دارو كم ميشوند. چنانچه ضربان قلب را به مقدار زيادآلبوترول - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۵۶ عصر

آلبوترول
آلبوترول‌ تجويز مي‌شود تا لوله‌هاي‌ برونش‌ (مجاري‌ هوايي‌) را در ريه‌ها باز كند تا راحت‌تر نفس‌ بكشيد؛ به‌ آن‌ گشادكننده‌ برونش‌ مي‌گويند. آلبوترول‌ اسامي‌ تجاري‌ متفاوتي‌ دارد. اين‌ دارو تحت‌ عنوان‌ سالبوتامول‌ هم‌ شناخته‌ مي‌شود.
چگونگي‌ مصرف
آلبوترول‌ را مي‌توان‌ به‌ صورت‌ استنشاقي‌، يا خوراكي‌ به‌ شكل‌ قرص‌، محلول‌، يا شربت‌ مصرف‌ كرد. هيچگاه‌ بيش‌ از مقدار تجويز شده‌ مصرف‌ نكنيد. از دستورات‌ پزشكتان‌ به‌ دقت‌ پيروي‌ كنيد. اگر طبق‌ يك‌ برنامه‌ منظم‌ از اين‌ دارو مصرف‌ مي‌كنيد و يك‌ نوبت‌ را فراموش‌ كرديد ، به‌ مجردي‌ كه‌ به‌ ياد آورديد آن‌ نوبت‌ را مصرف‌ كنيد. نوبت‌هاي‌ باقيمانده‌ در روز را با فواصل‌ زماني‌ منظم‌ مصرف‌ كنيد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد.
آئروسل‌ استنشاقي‌ آلبوترول‌ براي‌ درمان‌ و جلوگيري‌ از انقباض‌ برونشي‌ (تنگ‌ شدن‌ مجاري‌ هوايي‌ ريه‌) استفاده‌ مي‌شود. دارو را 15 دقيقه‌ پيش‌ از شروع‌ ورزش‌ مصرف‌ كنيد تا از انقباض‌ برونشي‌ ناشي‌ از ورزش‌ پيشگيري‌ شود. پيش‌ از استفاده‌، ظرف‌ حاوي‌ دارو را به‌ خوبي‌ تكان‌ دهيد. يك‌ پُف‌ از دارو را استنشاق‌ كنيد، نفستان‌ را 5 شماره‌ نگاه‌ داريد و سپس‌ نفستان‌ را بيرون‌ دهيد. بيش‌ از دو بار در يك‌ زمان‌ با 2-1 دقيقه‌ فاصله‌ استنشاق‌ نكنيد. از اسپري‌ كردن‌ به‌ سمت‌ چشم‌ها خودداري‌ كنيد. هر كپسول‌ دارو حاوي‌ 200 بار اسپري‌ است‌، اگرچه‌ يك‌ نوع‌ كانادايي‌ 80 بار اسپري‌ دارد.
محلول‌ استنشاقي‌ آلبوترول‌ سولفات‌ از طريق‌ دستگاه‌ تنفس‌ با فشار مثبت‌ متناوب‌ (ippb) يا يك‌ نبولايزر با استفاده‌ از يك‌ ماسك‌ صورت‌ يا قطعه‌ دهاني‌ مصرف‌ مي‌شود. اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كه‌ در مراقبت‌ و نحوه‌ استفاده‌ از اين‌ وسايل‌ به‌ خوبي‌ توجيه‌ شده‌ باشيد. پزشكتان‌ يك‌ دستورالعمل‌ براي‌ دستگاه‌ Ippb تجويز مي‌كند و درمان‌ در هر نوبت‌ 5 تا 20 دقيقه‌ به‌ طول‌ مي‌انجامد. معمولاً نبولايزر از 10-6 ليتر هوا يا اكسيژن‌ فشرده‌ در دقيقه‌ استفاده‌ مي‌كند، و درمان‌ معمولاً در حدود 10 دقيقه‌ طول‌ مي‌كشد. دو محلول‌ وجود دارد. يكي‌ حاوي‌ 83/0 ميلي‌گرم‌ دارو در هر ميلي‌ليتر است‌ و به‌ همين‌ صورت‌ قابل‌ استفاده‌ مي‌باشد. محلول‌ ديگر حاوي‌ 5 ميلي‌گرم‌ در هر ميلي‌ليتر است‌ و لازم‌ است‌ كه‌ قبل‌ از استفاده‌ رقيق‌ شود. مطمئن‌ شويد كه‌ دستورات‌ خاص‌ را از پزشكتان‌ گرفته‌ باشيد. محلول‌ رقيق‌ شده‌ را مي‌توان‌ تا 24 ساعت‌ در دماي‌ اتاق‌ يا 48 ساعت‌ در يخچال‌ نگهداري‌ كرد.
آلبوترول‌ سولفات‌ براي‌ استنشاق‌ نيز براي‌ درمان‌ و جلوگيري‌ از انقباض‌ برونشي‌ (تنگ‌ شدن‌ مجاري‌ تنفسي‌) استفاده‌ مي‌شود. براي‌ پيشگيري‌ از انقباض‌ برونشي‌ ناشي‌ از ورزش‌، 15 دقيقه‌ پيش‌ از ورزش‌ از دارو استفاده‌ كنيد. اين‌ دارو به‌ شكل‌ يك‌ كپسول‌ است‌ و به‌ وسيله‌ خاصي‌ نياز دارد تا بتوان‌ از آن‌ استفاده‌ كرد. اين‌ وسيله‌ كپسول‌ را به‌ دو نيم‌ مي‌كند و دارو را آزاد مي‌سازد. اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كه‌ روش‌ استفاده‌ از اين‌ وسيله‌ را مي‌دانيد. هر پرسشي‌ داشتيد از پزشك‌ يا داروسازتان‌ بپرسيد.
شكل‌هاي‌ خوراكي‌ آلبوترول‌ [محلول‌، شربت‌، قرص‌، و قرص‌هاي‌ طولاني‌اثر] بايد در زمان‌هاي‌ تجويز شده‌ مصرف‌ شوند. قرص‌هاي‌ طولاني‌اثر بايد به‌ همان‌ شكل‌ خورده‌ شوند و نبايد آنها را شكست‌، خرد كرد يا جويد.
هشدارها و عوارض‌ جانبي
در صورت‌ بروز هريك‌ از نشانه‌هاي‌ زير آلبوترول‌ را قطع‌ كرده‌ و با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: آبي‌ شدن‌ پوست‌؛ گيجي‌ شديد؛ احساس‌ غش‌؛ افزايش‌ خس‌خس‌ سينه‌ يا تنگي‌ نفس‌؛ بثورات‌ جلدي‌ يا كهير؛ تورم‌ صورت‌، لب‌ها، يا پلك‌ها. ساير علايم‌ نادر كه‌ ممكن‌ است‌ رخ‌ دهند و بايد بلافاصله‌ گزارش‌ شوند عبارتند از: درد قفسه‌ سينه‌؛ ضربان‌ قلب‌ نامنظم‌؛ گزگز يا احساس‌ خواب‌ رفتگي‌ انگشتان‌ دست‌ يا پا؛ خونريزي‌ يا كبود شدگي‌ غيرعادي‌. اثرات‌ معمول‌ اين‌ دارو عبارتند از برآشفتگي‌ و لرزش‌ كه‌ معمولاً با مصرف‌ دارو به‌ تدريج‌ بهبود مي‌يابند. سرفه‌، خواب‌آلودگي‌، خشكي‌ دهان‌، نبض‌ تند، سردرد، دردهاي‌ عضلاني‌، تهوع‌، يا بي‌خوابي‌ گاهي‌ ممكن‌ است‌ رخ‌ دهند. شستن‌ دهان‌ با آب‌ گرم‌ پس‌ از استفاده‌ از اسپري‌ ممكن‌ است‌ خشكي‌ دهان‌ را كاهش‌ دهد. در صورت‌ بروز سردرد در مصرف‌ اين‌ دارو، از استامينوفن‌ استفاده‌ كنيد. در صورتي‌ كه‌ اين‌ علامت‌ها مشكل‌ساز شدند يا اگر پس‌ از دريافت‌ مقدار معمول‌ آلبوترول‌ هنوز مشكلات‌ تنفسي‌ داشتيد با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.
موارد احتياط‌
در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ آلبوترول‌ پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
حساسيت‌ به‌ هر نوع‌ ماده‌ غذايي‌، نگهدارنده‌، رنگ‌هاي‌ خوراكي‌ يا دارو.
بارداري‌ يا شيردهي‌.
مصرف‌ ديگر داروها، به‌ ويژه‌ داروهاي‌ ضدافسردگي‌، داروهاي‌ فشارخون‌، محرك‌ها، كوكائين‌، داروهاي‌ قلبي‌ (ديگوكسين‌)، يا داروهاي‌ ميگرن‌.
سابقه‌ يا ابتلا به‌ مشكلات‌ قلبي‌، بيماري‌ قند، پركاري‌ تيروييد، يا فئوكروموسيتوما.
در هنگام‌ مصرف‌ آلبوترول‌ توصيه‌ مي‌شود
مراجعات‌ منظمي‌ به‌ پزشكتان‌ داشته‌ باشيد تا بهبودتان‌ را زير نظر داشته‌ باشد.
برگه‌اي‌ همراه‌ داشته‌ باشيد كه‌ نشان‌ دهد دچار مشكل‌ تنفسي‌ هستيد و آلبوترول‌ و داروهاي‌ ديگر مصرف‌ مي‌كنيد.
آلبوترول‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ و دور از حرارت‌، نور مستقيم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ داريد. (در اين‌ شرايط‌ آلبوترول‌ فاسد مي‌شود). محلول‌ آلبوترول‌ از انجماد حفظ‌ كنيد.
آلبوترول‌ تاريخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ در توالت‌ دور بريزيد (به‌جز ظرف‌ حاوي‌ آئروسل‌ را). هيچگاه‌ ظرف‌ آئروسل‌ را حتي‌ در صورت‌ خالي‌ بودن‌ سوراخ‌ نكنيد، به‌ آتش‌ نياندازيد و نشكنيد.
در هنگام‌ مصرف‌ آلبوترول‌، نبايد
هيچ‌ دارويي‌ (حتي‌ فراورده‌هاي‌ گياهي‌ و داروهايي‌ كه‌ نياز به‌ نسخه‌ ندارند) را بدون‌ مشورت‌ با پزشكتان‌ مصرف‌ كنيد.
اطلاعات‌ ديگر
شكل‌هاي‌ ژنريك‌ آلبوترول‌ ارزان‌تر هستند و عموماً به‌ همان‌ اندازه‌ انواع‌ با اسامي‌ تجاري‌ مؤثر مي‌باشند


آلپرازولام - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۵۶ عصر

آلپرازولام
الپرازولام‌ براي‌ تسكين‌ اضطراب‌، اختلالات‌ خواب‌، و اختلالات‌ هراس‌ تجويز مي‌شود. آلپرازولام‌ داراي‌ چندين‌ نام‌ تجاري‌ متفاوت‌ است‌.
چگونگي‌ مصرف‌
آلپرازولام‌ در مقادير متفاوت‌ براي‌ مشكلات‌ متفاوت‌ تجويز مي‌شود. هيچگاه‌ بيشتر يا كمتر از مقدار تجويز شده‌ مصرف‌ نكنيد. به‌ دقت‌ از دستورات‌ پزشكتان‌ پيروي‌ كنيد. شكل‌ مايع‌ آلپرازولام‌ را مي‌توان‌ با مايعات‌ يا غذاهاي‌ نيمه‌جامد مثل‌ مارمالاد پودينگ‌ مخلوط‌ كرد. اجازه‌ ندهيد آلپرازولام‌ مايع‌ يخ‌ بزند. اگر يك‌ نوبت‌ دارو را فراموش‌ كرديد، به‌ مجردي‌ كه‌ به‌ ياد آورديد آن‌ را مصرف‌ كنيد. اگر نزديك‌ نوبع‌ بعدي‌ بود، نوبت‌ بعدي‌ را حذف‌ كنيد و سپس‌ به‌ برنامه‌ دارويي‌ منظم‌تان‌ بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.
هشدارها و عوارض‌ جانبي‌
در صورت‌ بروز هريك‌ از علايم‌ نادر ولي‌ جدي‌ زير، آلپرازولام‌ را قطع‌ كرده‌ با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: گيجي‌، كند شدن‌ قواي‌ ذهني‌، خواب‌آلودگي‌ شديد، تكلم‌ كند، كاهش‌ ضربان‌ قلب‌، تنگي‌ نفس‌، عدم‌ تعادل‌، بثورات‌ جلدي‌، گلودرد، تب‌، لرز، كبود شدگي‌ يا خونريزي‌ غيرعادي‌، زخم‌هاي‌ دهاني‌، زردي‌ پوست‌ يا چشم‌، كاهش‌ حافظه‌، بي‌خوابي‌، آشفتگي‌، يا تحريك‌پذيري‌. آلپرازولام‌ مي‌تواند اعتيادآور باشد و اگر دارو به‌طور ناگهاني‌ قطع‌ شود علايم‌ قطع‌ ممكن‌ است‌ مشاهده‌ شوند كه‌ عبارتند از: گيجي‌، كند شدن‌ قواي‌ ذهني‌، معده‌درد، افزايش‌ تعريق‌، تهوع‌، استفراغ‌، حساسيت‌ به‌ نور و صدا، يا احساس‌ گزگز يا سوزن‌ سوزن‌ شدن‌. در صورتي‌ كه‌ بخواهيد آلپرازولام‌ را قطع‌ كنيد با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد، تا احتمالاً اين‌ كار به‌ شكل‌ تدريجي‌ انجام‌ شود. علايم‌ زير ممكن‌ است‌ رخ‌ دهند ولي‌ فقط‌ در صورتي‌ كه‌ مشكل‌ساز شوند بايد گزارش‌ شوند: سرگيجه‌، خواب‌آلودگي‌، خشكي‌ دهان‌، سردرد، تهوع‌، يبوست‌، اسهال‌، ضربان‌ قلب‌ تند يا شديد، يا لرزش‌.
موارد احتياط‌
در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ آلپرازولام‌ پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
حساسيت‌ به‌ آلپرازولام‌ يا ديگر بنزوديازپين‌ها، يا به‌ هر نوع‌ ماده‌ غذايي‌، رنگ‌هاي‌ خوراكي‌، يا نگه‌دارنده‌ها.
بارداري‌ يا شيردهي‌.
مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ الكل‌، آرامبخش‌ها، ضدافسردگي‌ها، و داروهاي‌ ضدصرع‌ و تشنج‌.
سابقه‌ يا ابتلا به‌ گلوكوم‌ (افزايش‌ فشار داخل‌ چشم‌)، سوءمصرف‌ الكل‌ يا مواد مخدر، مياستني‌ گراو، بيماري‌ انسدادي‌ ريوي‌ مزمن‌ شديد، يا آمفي‌زم‌.
هنگام‌ مصرف‌ آلپرازولام‌ توصيه‌ مي‌شود
مراجعات‌ مقطعي‌ به‌ پزشكتان‌ داشته‌ باشيد تا بهبودتان‌ را زير نظر داشته‌ باشد.
تا هنگامي‌ كه‌ پاسخ‌ بدنتان‌ به‌ آلپرازولام‌ مشخص‌ نشده‌ است‌ در رانندگي‌ و كار با وسايل‌ خطرناك‌ احتياط‌ كنيد. برخي‌ افراد در طي‌ مصرف‌ اين‌ دارو دچار خواب‌آلودگي‌ و كاهش‌ سطح‌ هوشياري‌ مي‌شوند.
اگر به‌ مسموميت‌ ناشي‌ از مصرف‌ بيش‌ از حد اين‌ دارو مشكوك‌ هستيد، بلافاصله‌ تقاضاي‌ كمك‌ پزشكي‌ كنيد.
اگر در طي‌ درمان‌ با آلپرازولام‌ دچار افكار يا احساسات‌ عجيب‌ شديد، حتماً موضوع‌ را با پزشكتان‌ در ميان‌ بگذاريد.
هميشه‌ برگه‌اي‌ همراه‌ داشته‌ باشيد كه‌ نشان‌ دهد تحت‌ درمان‌ با آلپرازولام‌ قرار داريد.
آلپرازولام‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌، و دور از حرارت‌، نور مستقيم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگهداري‌ كنيد. (در اين‌ شرايط‌ آلپرازولام‌ فاسد مي‌شود).
آلپرازولام‌ تاريخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ در توالت‌ دور بريزيد.
هنگام‌ مصرف‌ آلپرازولام‌، نبايد
نوشيدني‌هاي‌ الكلي‌ يا ديگر داروهاي‌ خواب‌آور استفاده‌ كنيد؛ اين‌ خواب‌آلودگي‌ را افزايش‌ و هوشياري‌ را كاهش‌ مي‌دهد.
آلپرازولام‌ را به‌عنوان‌ يك‌ قرص‌ خواب‌آور استفاده‌ كنيد، مگر آنكه‌ برنامه‌ درماني‌ شما اجازه‌ دهد تا 8-7 ساعت‌ خواب‌ داشته‌ باشيد؛ در غير اين‌ صورت‌ تا زمان‌ خروج‌ دارو از بدنتان‌ ممكن‌ است‌ خواب‌آلوده‌ بوده‌، اختلال‌ حافظه‌ داشته‌ باشيد


دارو هایی که تناسب اندام مارا به هم میریزند - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۵۸ عصر

دارو هایی که تناسب اندام مارا به هم میریزند

برخی از افراد با اینکه ورزش می‌کنند و تعادل دریافت کالری دارند باز هم دچار اضافه وزن می‌شوند و این اضافه وزن همچنان با آنها پیش می‌رود. این افراد هرگز نمی‌دانند که ممکن است این چاقی به دلیل داروهایی باشد که احتمالا به دلایل مختلف و به مظور درمان مصرف می‌کنند. برخی از این داروها عبارتند از:
ضد افسردگی‌ها:
یکی از عوارض نامناسب برخی داروهای ضد افسردگی، افزایش وزن است که این در بیش از 25 درصد از افرادی که ضد افسردگی مصرف می‌کنند دیده می‌شود. اگر ضد افسردگی مصرف می‌کنید و دچار اضافه وزن شده‌اید با پزشک خود مشورت کنید. اما بدانید افرادی که بعد از مصرف داروهای ضدافسردگی دچار چاقی می‌شوند می‌توانند با ورزش وزن خود را به حد ایده‌آل برسانند. دلیل چاقی بعد از ضدافسردگی‌ها آن است که حال عمومی افراد بهتر شده و چون احساس خوبی دارند اشتهای بیشتری پیدا می‌کنند.

کورتون‌ها:
داروهای ضد التهاب استروییدی مثل پردینزون‌ یکی از عوامل اضافه وزن است. تجمع مایعات در بدن و افزایش اشتها دلیل اصلی چاقی افرادی است که از این داروها استفاده می‌کنند.
اگر چه وزن‌گیری در میان این افراد شایع است اما شدت عوارض دارو بستگی به میزان مصرف آن در طول مصرف دارو دارد.
برخی افراد ممکن است توزیع چربی در بدن‌شان متفاوت است. صورت، پشت گردن و شکم بیشترین محل تجمع چربی است.

داروهای دیگری که موجب اضافه وزن می‌شود:
داروهای متعدد دیگری هم وجود دارند که با وزن‌گیری و چاقی ارتباط دارند. این داروها شامل داروهای روانگردان که جهت درمان اختلالاتی نظیر اسکیزوفرنی یا اختلالات دو قطبی مصرف می‌شوند، داروهای درمان کننده میگرن، صرع، داروهای فشارخون و دیابت هستند.
اگر از این داروها استفاده می‌کنید حتما با پزشک خود صحبت کنید. برای اینکه وزن متعادلی داشته باشید، این 5 قانون را به ذهن بسپارید.
قانون اول:
هیچ‌گاه بدون مشورت پزشک داروهای‌تان را قطع نکنید. اهمیت مصرف داروی خود را از پزشک بپرسید شاید برای شما حیاتی‌تر از اضافه وزنی باشد که پیدا کرده‌اید.

قانون دوم:
هرگز خود را با کسی که همان داروی شما را مصرف می‌کند مقایسه نکنید. عوارض داروها روی همه افراد یکسان نیست. حتی اگر یک دارو سبب اضافه وزن در کسی شود، ممکن است در فرد دیگر سبب لاغری ‌شود. بنابراین با پزشک خود مشورت کنید.

قانون سوم:
اگر دچار تجمع مایعات در بدن شدید آن را با اضافه وزن اشتباه نگیرید تجمع مایعات چاقی دایمی نیست. اگر داروی خود را تمام کردید و بیماری زمینه‌ای شما برطرف شد وزن‌تان تحت کنترل قرار می‌گیرد. اگر داروی خود را تمام کردید و بیماری زمینه‌ای شما برطرف شد، وزن‌تان تحت کنترل قرار می‌گیرد. سعی کنید نمک را در رژیم غذایی کمتر کنید یا آن را حذف کنید.

قانون چهارم:
در مورد داروهایی که می‌توانید برای کنترل چاقی و اضافه وزن خود مصرف کنید با پزشک خود صحبت کنید. در برخی موارد پزشک می‌تواند داروها‌ی‌تان را با داروهای دیگر جایگزین کند که سبب اضافه وزن شما نشود در عین حال تاثیر درمانی هم داشته باشد.

قانون پنجم:
به یاد داشته باشید که اضافه وزن به دلیل کاهش متابولیسم ایجاد می‌شود. حال یا به دلیل مصرف داروها یا بیماری‌های زمینه‌ای در کنار مصرف این داروها ورزش و تحرک بدنی را فراموش نکنید چرا که در کنترل وزن شما تاثیر به سزایی دارد.

منبع :khabaronline.irایبوپروفن - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۶:۵۹ عصر

ایبوپروفن


(ibuprofen (eye byoo PROE fen از دسته ی داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی است که با نام های تجاری مختلفی در بازار دارویی موجود است( مثلAdvil, Ibu-Tab, Midol IB, Motrin, Nuprin, Pediacare Fever, Rufen )،ایبوپروفن از طریق کاهش هورمون هایی که باعث التهاب و درد می شوند عمل می کند. ایبوپروفن برای کاهش تب و درمان درد یا التهاب در شرایطی مثل سردرد،دندان درد،کمردرد،آرتریت(التهاب مفصل)،کرامپ های قاعدگی یا جراحت های خفیف استفاده می شود.
اطلاعاتی که باید در مورد ایبوپروفن باید بدانیم
این دارو می تواند خطر حملات قلبی عروقی و مغزی را بالا ببرد،این خطر در استفاده طولانی مدت از این دارو بیشتر است.این دارو نباید قبل یا بعد از جراحی های بای پس قلبی (CABG ) استفاده شود.
در صورت بروز علایم حملات قلبی عروقی مثل دردقفسه سینه،ضعف،کوتاهی تنفس و اختلالات بینایی یا تعادلی پس از مصرف این دارو سریعاً به پزشک مراجعه کنید.این دارو می تواند اثرات جدی بر معده و روده گذاشته و باعث سوراخ شدگی یا خونریزی شود.این شرایط می تواند کشنده باشد یا بدون علامت هشداردهنده ای طی مدت زمانی که ایبوپروفن مصرف می کنید روی دهد.در صورت مشاهده علایم خونریزی معده یا روده از قبیل مدفوع خونی و قیری یا استفراغی که پایه ی قهوه مانند داشته باشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
نحوه مصرف ایبوپروفن:
نباید این دارو را بیشتر از مدت زمان تجویز شده مصرف کرد،مصرف بیش از حد ایبوپروفن(overdose ) می تواند باعث آسیب معده یا روده شود. حداکثر دوزقابل استفاده ایبوپروفن برای بزرگسالان 800mg در هر بار یا 3200mg در روز است. فقط در دوزهای کم برای کاهش درد،تورم یا تب استفاده می شود. در صورتی که برای پیشگیری از حملات قلبی عروقی یا CVA آسپرین مصرف می کنید از مصرف همزمان آن با ایبوپروفن خودداری کنید زیرا اثرگذاری آسپرین را کم می کند و اگر مجبور به استفاده همزمان این دارو هستید،ایبوپروفن را حداقل 8 ساعت قبل یا 30 دقیقه بعد از آسپرین(بدون پوشش روده ای) مصرف کنید.
ایبوپروفن را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.
نکته مهم: هنگام مصرف ایبوپروفن از خوردن الکل خودداری کنید! الکل خطر خونریزی و سوراخ شدگی معده را افزایش می دهد.
در صورت مراجعه به پزشک قبل از دریافت ایبوپروفن پزشک خود را از سابقه ی بیماری های قلبی عروقی،اختلالات انعقادی،زخم معده یا خونریزی های دستگاه گوارش،آسم، پولیپ بینی،بیماری کلیوی یا کبدی، بیماری لوپوس،مصرف سیگار با خبر کنید. داشتن یکی از اختلالات مذکور مصرف ایبوپروفن را برای شما ممنوع می کند!
مصرف ایبوپروفن در سه ماهه آخر حاملگی بر جنین اثرات مضری داشته و باعث نقایص مادرزادی می شود،بنابراین نباید طی حاملگی استفاده شود مگر این که تجویز پزشک باشد.
نکات مهم در مورد نحوه مصرف دارو:
فراموش کردن دوز دارویی:
نیازی به جبران نبوده،می توانید بدون توجه به دوز فراموش شده تا فرارسیدن زمان مصرف دوز بعدی صبر کنید.
استفاده بیش از حد دارو:
مصرف بیش از حد ایبوپروفن(overdose ) می تواند باعث آسیب معده یا روده شود علایم آن شامل: تهوع،استفراغ، درد معدی،خواب آلودگی، مدفوع خونی یا قیری، سرفه خونی، تنفس کم عمق،غش یا کما.
نکته قابل توجه: ایبوپروفن می تواند حساسیت پوست نسبت به آفتاب را افزایش دهد بنابراین هنگام استفاده از این قبیل داروها بهتر است از ضدآفتاب (حداقل SPF 15 ) استفاده کنید.
اثرات جانبی ایبوپروفن:
- نشانه های آلرژی خارش ،تنفس مشکل، ورم صورت،لب،زبان یا گلو.
- درد قفسه سینه،ضعف،کوتاهی تنفس،لکنت زبان،مشکلات بینایی یا تعادلی
- مدفوع خونی یا قیری و سیاه
- استفراغ و سرفه خونی
- ورم یا افزایش وزن سریع
- کاهش اشتها،ادرار تیره،مدفوع خاکی، یرقان تهوع و درد معده
- تب،درد گلو و سردرد و راش های پوستی قرمز
- خونریزی سریع،خارش شدید،بی حسی،درد،ضعف عضلانی ،افزایش حساسیت به نور، لرز و لکه های ارغوانی روی پوست و تشنج.
در صورت بروز علایم زیرمصرف ایبوپروفن را متوقف کرده و به پزشک مراحعه کنید:
- ناراحتی گوارش،یبوست،اسهال، سوزش سردل خفیف
- نفخ شکمی و سردرد،اضطراب و گیجی،خارش پوستی یا راش
- لکه در میدان بینایی و صدای زنگ در گوش
تداخلات ایبوپروفن:
- آسپرین و سایر NSAIDs مثل diclofenac (Voltaren), etodolac (Lodine), flurbiprofen (Ansaid), indomethacin (Indocin), ketoprofen (Orudis), ketorolac (Toradol), mefenamic acid (Ponstel), meloxicam (Mobic), nabumetone (Relafen), naproxen (Aleve, Naprosyn), piroxicam (Feldene)
-ACE inhibitor مثل benazepril (Lotensin), captopril (Capoten), fosinopril (Monopril), enalapril (Vasotec), lisinopril (Prinivil, Zestril), moexipril (Univasc), perindopril (Aceon), quinapril (Accupril), ramipril (Altace), or trandolapril (Mavik).
- لیتیوم(Eskalith, Lithobid).
- دیورتیک ها از قبیل فوروسماید(Lasix)
- متوتروکسات (Rheumatrex, Trexall).
- استروئیدها مثل پردنیزون
- وارفارین(Coumadin).


ترامادول - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۰۱ عصر

ترامادول(tramadol (TRAM a dol یک مسکن شبه مخدر است که با اسم های تجاری Ultram, Ultram ER (و بایومادول)از سال 1995 وارد بازار دارویی شده است.در ابتدا تصور می شد که به دلیل اثرات خفیفی که ترامادول در تسکین درد داشته و هم چنین به دلیل خواص مخدری ضعیفی که دارد، می توان از آن به عنوان داروی ترک اعتیاد استفاده کرد اما بعدها گزارشاتی از وابستگی و علایم شدیدتری از ترک مصرف (به دلیل اثر دارو بر گیرنده های مخدر(µ-opioid) در دستگاه عصبی مرکزی)در افرادی که از آن به عنوان داروی ترک اعتیاد یا برای کاهش درد ناشی از ترک اعتیاد استفاده می کردند،ارائه شد.در صورت اعتیاد به ترامادول، ترک اعتیاد باید تحت نظر پزشک و به صورت کاهش تدریجی دوز مصرفی باشد.
موارد مصرف قانونی:
ترامادول برای تسکین دردهای متوسط تا شدید در بزگسالان استفاده می شود.
اطلاعاتی که در مورد ترامادول باید بدانیم
نکته مهم:افرادی که به مواد مخدر یا الکل معتاد هستند نباید از ترامادول استفاده کنند. در این افراد در صورت مصرف ترامادول ممکن است تشنج ایجاد شود.احتمال تشنح در افرادی که سابقه ی تشنج یا سابقه ی جراحت مغزی دارند و یا از داروهایی مثل ضدافسردگی ها،شل کننده های عضلانی و داروهای ضد تهوع و استفراغ استفاده می کنند،بیشتر است.
استفاده بیش از حد (Overdose ) می تواند کشنده باشد.علایم Overdose دارو عبارتند از: خواب آلودگی،تنفس کم عمق،کندی ضربان قلب،ضعف مفرط،پوست سرد و مرطوب ، احساس سبکی سر،غش یا کما.
به دلیل وابستگی که ترامادول ایجاد می کند،نباید مصرف آن را به دیگران توصیه کرد(به ویژه فردی که سابقه اعتیاد دارویی دارد) و تنها باید توسط فردی که دارو برای او تجویز شده استفاده شود.ترامادول می تواند باعث اختلال واکنش های عصبی و قدرت تفکر فرد شود، از این رو هنگام استفاده از این دارو از رانندگی خودداری شود.
مصرف ترامادول را نباید به طور ناگهانی قطع کرد، قطع ناگهانی ترامادول باعث سندرم ناخوشایند قطع مصرف می شود که علایم آن عبارتند از: اضطراب،تعریق،تهوع،اسهال،ت رمور(رعشه)،لرز،توهم،اختلال خواب یا مشکلات تنفسی .
نباید ترامادول را همراه با این مواد استفاده کرد:
- الکل یا مواد مخدر
-داروهای مخدر ضد درد
- داروهای آرامش بخش از قبیل والیوم
- داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب
- داروهای ضد اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی(جنون جوانی)
ترامادول در دوران حاملگی و شیردهی به دلیل اثرات مضر بر روی جنین و نوزاد منع مصرف دارد. ترامادول نباید برای افراد زیر 18 سال تجویز شود.
نحوه مصرف دارو
قرص های ترامادول را نباید خرد کرد (از پودر قرص خرد شده نباید به صورت استنشاقی یا رقیق شده با مایع استفاده کرد چون باعث اثرات تهدید کننده حیات،Overdose یا مرگ می شود)،این دارو تنها به صورت قرص خوراکی استفاده می شود.در صورتی که با تجویز پزشک ترامادول مصرف می کنید،بدون کم و کاست از نسخه ی پزشک پیروی کرده و از مصرف دوزهای بالاتر دارو خودداری کنید.نباید بیش از 300 میلی گرم در روز استفاده شود.ترامادول را با یک لیوان پر آب مصرف کنید.هم چنین می توان دارو را با یا بدون غذا مصرف کرد اما هر بار به روشی مشابه از دارو استفاده کنید(مثلاً اگر بار اول با غذا مصرف می کنید تا آخر دوره درمانی همین روش را ادامه دهید).
اگر از قرص های آهسته رهش استفاده می کنید ممکن است قرص را در مدفوع خود ببینید که امری طبیعی است.دوزهای مصرفی خود را بدون نظر پزشک تغییر ندهید.
در صورت فراموش کردن یک دوز در اولین فرصت دوز فراموش شده را مصرف کنید ، اگر نزدیک دوز بعدی دارو باشد،بدون توجه به دوز فراموش شده،زمان بندی دارویی را رعایت کنید.
اثرات جانبی دارو
- علایم آلرژی از قبیل خارش،مشکلات تنفسی،ورم صورت،لب ها و زبان یا گلو
- تشنج
-راش های قرمز،تاول پوستی
- تنفس کم عمق و ضربان ضعیف
اثرات جانبی کم اهمیت تر:
- خواب آلودگی و گیجی،تهوع،استفراغ،یبوست،ک اهش اشتها، لکه های بینایی،فلاشینگ(قرمزی،گرمی ) و بی خوابی.
تداخلات دارویی ترامادول
- مهارکننده های MAO از قبیل : ایزوکربوکساید (Marplan)،ترانیل سیپرومین (Parnate)،فنلزین (Nardil)،سلژلین (Eldepryl, Emsam).
-داروهای ضد افسردگی از قبیل آمی تریپتیلین (Elavil)،سیتالوپرام(Celexa)،کلومی پرامین (Anafranil)،دزی پرامین(Norpramin)،فلوکستین(Prozac, Sarafem).
در صورت مصرف کاربامازپین، وارفارین، دیگوکسین، کتوکنازول، اریترومایسین، ریفامپین و کینیدین قبل از استفاده از ترامادول ،پزشک خود را در جریان بگذارید.


ديفنوكسيلات - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۰۲ عصر

ديفنوكسيلات


Diphenoxylate hydrochloride, Atropine sulfate با اسم تجاری Lomotil در درمان اسهال استفاده می شود. مصرف بیش از حد این دارو خطرناک است و مشکلات جدی در پی خواهد داشت.
نحوه مصرف دارو
دیفنوکسیلات می تواند وابستگی ایجاد کند،بنابراین باید طبق دستور پزشک مصرف شود. بهتر است با مقادیر زیاد آب و همراه با غذاهای سبک، غلات پخته و شیرینی مصرف شود.
دیفنوکسیلات ممکن است باعث خشکی دهان شود،برای رفع این عارضه می توان از آب نبات یا آدامس استفاده کرد.
در صورت فراموش کردن یک دوز در اولین فرصت دوز فراموش شده را مصرف کنید ، اگر نزدیک دوز بعدی دارو باشد،بدون توجه به دوز فراموش شده،زمان بندی دارویی را رعایت کنید.هیچ وقت دو دوز دارویی را همزمان مصرف نکنید!
دارو را از یخ زدگی، رطوبت، نور و گرما دور نگهدارید.
موارد منع مصرف
در صورت سابقه ی حساسیت به داروی خاص یا یکی از اجزای لومیتول( آتروپین و…) پزشک خود را آگاه کنید.
مصرف دیفنوکسیلات در افراد با سنگ کیسه صفرا و یرقان انسدادی ممنوع می باشد. مصرف این دارو هم چنین در اسهال ناشی از التهاب روده ممنوع است.
عوارض جانبی
غیرقابل پیش بینی هستند،هرگونه تغییر یا شدت در علایم باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود اما عوارض جانبی که می توان برای این دارو مطرح کرد عبارتند از:ناراحتی شکمی،گیجی،پریشانی،سرگیجه، مشکل در ادرار کردن،خشکی دهان و پوست،سرخوشی بیش از حد،تب، گرگرفتگی، سردرد، خارش، انسداد روده، کاهش اشتها، تهوع، بی حسی دست و پا، بی قراری، آلرژی شدید، احتباس مایعات و ورم، استفراغ و کرختی.
نکات مهمی که باید در مورد دیفنوکسیلات بدانیم!
- دیفنوکسیلات باعث بدتر شدن اسهال ناشی از آنتی بیوتیک ها( از قبیل Ceclor, Cleocin, PCE و Achromycin V ) می شود.
- هنگام مصرف این دارو از رانندگی و انجام کارهایی که مستلزم هوشیاری کامل هستند،خودداری شود.
- دیفنوکسیلات فعالیت دستگاه گوارش را کند می کند، از این رو ممکن است عدم تعادل الکترولیتی ناشی از اسهال و دهیدراتاسیون را بدتر کند.
-مصرف این دارو در افراد مبتلا به التهاب روده( کولیت اولسرو) تحت نظر پزشک انجام شود،علایم خطر در این افراد اتساع شکمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
-در افراد با مشکلات کلیوی و کبدی با احتیاط مصرف شود.
- در بچه ها( به خصوص بچه های مبتلا به سندرم داون) ممکن است با دوز دارویی باعث بروز عوارض جانبی خطرناک شود.
- این دارو می تواند وابستگی ایجاد کند.
تداخلات دارویی
- دیفنوکسیلات می تواند اثرات الکل را تشدید کند، بنابراین هنگام استفاده از این دارو بهتر است از مصرف الکل اجتناب کرد.
- این دارو باعث تغییر سطوح سرمی داروهای دیگر از قبیل باربیتورات ها، داروهای ضدصرع، داروهای ضد افسردگی و مسکن ها می شود،بنابراین در صورت مصرف همزمان این داروها پزشک خود را در جریان بگذارید.
- اثر دیفنوکسیلات طی حاملگی هنوز به طور قطع مشخص نشده اما به دلیل این که این دارو می تواند به داخل شیر ترشح شود و بر روی سلامت شیرخوار اثر بگذارد، بهتر است طی شیردهی مصرف نشود.
علایم مصرف بیش از حد دارو
مصرف بیش از حد دارو خطرناک و حتی کشنده است. علایم مصرف بیش از حد دارو عبارتند از: کما،پوست و مخاطات خشک،مردمک گشاد شده،دمای بالا و گرگرفتگی، حرکات غیرارادی پلک،کاهش تون عضلانی،مردمک ته سنجاقی،افزایش ضربان قلب،بی قراری،کندی حرکات،ساپرس تنفسی( 30 ساعت پس از Overdosage (مصرف بیش از حد دارو) روی می دهد).


اریترومایسین - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۱۲ عصر

موارد مصرف‌: اریترومایسین‌ به‌ عنوان‌جایگزین‌ پنی‌سیلین‌ها در بیمارانی‌ كه‌ به‌ این‌داروها حساسیت‌ مفرط دارند، مصرف‌می‌شود. همچنین‌، اریترومایسین‌ در درمان‌آنتریت‌ ناشی‌ از كامپیلوباكتر، پنومونی‌،بیماری‌ لژیونر، سیفلیس‌، التهاب‌غیرگنوكوكی‌ پیشابراه‌، التهاب‌ مزمن‌پروستات‌، آكنه‌ ولگاریس‌ و برای‌ پیشگیری‌از دیفتری‌ و سیاه‌ سرفه‌ مصرف‌ می‌شود.
[تصویر: main.jpg]
مكانیسم‌ اثر: اریترومایسین‌ یك‌آنتی‌بیوتیك‌ ماكرولید باكتریواستاتیك‌ باطیف‌ اثر ضد باكتری‌ شبیه‌ به‌پنی‌سیلین‌هاست‌. این‌ دارو از طریق‌ پیوندبا ریبوزوم‌های‌ باكتریایی‌ مانع‌ بیوسنتزپروتئین‌های‌ موجود در باكتری‌ و توقف‌رشد آن‌ می‌شود
.
فارماكوكینتیك‌: این‌ دارو از راه‌ خوراكی‌بخوبی‌ جذب‌ می‌شود، اما در برابر اسیدمعده‌ ناپایدار است‌. فراهمی‌ زیستی‌ این‌دارو بسته‌ به‌ نوع‌ استرآن‌ ۶۵ ـ ۳۰ درصداست‌. پس‌ از جذب‌ به‌طور گسترده‌ دربافتها و مایعات‌ بدن‌ منتشر می‌شود.متابولیسم‌ آن‌ كبدی‌ و دفع‌ آن‌ نیز عمدتاازطریق‌ ترشح‌ در صفرا است‌. اوج‌ غلظت‌سرمی‌ اریترومایسین‌ بسته‌ به‌ نوع‌ استرآن‌۴ ـ ۲ ساعت‌ پس‌ از مصرف‌ خوراكی‌حاصل‌ می‌شود. نیمه‌ عمر این‌ دارو ۲ ـ ۱/۵ساعت‌ است‌ كه‌ در صورت‌ عیب‌ كار كلیه‌ممكن‌ است‌ تا ۵ ساعت‌ نیز افزایش‌ یابد.
هشدارها: در صورت‌ ابتلای‌ بیمار به‌نارسایی‌ كبدی‌ یا كلیوی‌، تاكی‌كاردی‌ بطنی‌و پورفیری‌، با احتیاط فراوان‌ مصرف‌شود.
‌راهنمایی های ‌مصرف‌‌
اریترومایسین را می‌توان با شكم خالی همراه یك لیوان پر از آب مصرف كرد ولی در صورتی كه معده را ناراحت كند می‌توان آن را با غذا خورد. ‌بهتر است دارو در نوبت‌هایی با فواصل زمانی یكسان در شبانه‌روز مصرف شود تا سطح خونی آن ثابت باقی بماند. برای مثال، اگر لازم است روزی ۴ بار اریترومایسین مصرف كنید، نوبت‌ها باید ۶ ساعت فاصله داشته باشند (مثلاً ۱۲ ظهر، ۶ عصر، ۱۲ شب و ۶ صبح‌.) اگر این برنامه با برنامه كار یا خواب شما تداخل داشت از پزشكتان بخواهید در تعیین یك برنامه موِثرتر به شما كمك كند. ‌مهم است كه دارو را سر وقت و به‌طور كامل مصرف كنید، حتی اگر احساس بهبودی ‌دارید. اگر پیش از اتمام دارو آن را قطع كنید، ممكن است علایمتان عود كند. قرص‌های جویدنی اریترومایسین باید پیش از بلعیده شدن، جویده یا خرد شوند. ‌می‌توان كپسول‌های طولانی‌رهش اریترومایسین را باز كرد و قرص دانه‌های ‌روكش‌دار داخلش را پیش از مصرف با یك غذای نرم مخلوط كرد. اگر یك نوبت را فراموش كردید، به مجردی كه به یاد آوردید مصرفش كنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها كنید و به برنامه ‌دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نكنید.

عوارض‌ جانبی‌: تهوع‌، استفراغ‌، احساس‌ناراحتی‌ در شكم‌، اسهال‌، كهیر، بثورات‌جلدی‌ و سایر واكنش‌های‌ آلرژیك‌، كاهش‌برگشت‌پذیر قدرت‌ شنوایی‌ در صورت‌مصرف‌ مقادیر زیاد دارو، یرقان‌ انسدادی‌و عوارض‌ قلبی‌ با مصرف‌ این‌ داروگزارش‌ شده‌اند.
همچنین در صورت وجود هریك از موارد زیر پیش از مصرف اریترومایسین، پزشكتان را مطلع سازید‌:
حساسیت به اریترومایسین‌؛ بارداری یا شیردهی؛ مصرف داروهای دیگر به ویژه استمیزول
، كاربامازپین، والپروئیك اسید، سیكلوسپورین، داروهای ضدانعقاد (رقیق‌كننده‌های خون مثل وارفارین‌)، و آنتی‌بیوتیك‌های دیگر (كلرامفنیكل‌)؛ ابتلا به یا سابقه بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی‌)، افت شنوایی، یا بیماری كبدی.
تداخل‌های‌ دارویی‌: غلظت‌ سرمی‌دیسوپیرامید در صورت‌ مصرف‌ همزمان‌با اریترومایسین‌ افزایش‌ می‌یابد و ممكن‌است‌ موجب‌ بروز مسمومیت‌ و آریتمی‌شود. اثر وارفارین‌ در صورت‌ مصرف‌همزمان‌ با اریترومایسین‌ ممكن‌ است‌افزایش‌ یابد. اریترومایسین‌ متابولیسم‌كاربامازپین‌، بروموكریپتین‌،تئوفیلین‌ وسیكلوسپورین‌ را مهار می‌كند و ممكن‌است‌ موجب‌ افزایش‌ غلظت‌ سرمی‌ این‌داروها گردد. اریترومایسین‌ متابولیسم‌ترفنادین‌ را نیز مهار می‌كند و خطر بروزآریتمی‌ در بیمار را افزایش‌ می‌دهد (ازمصرف‌ همزمان‌ این‌ دو دارو بایدخودداری‌ كرد). اثر دیگوكسین‌ بر قلب‌ درصورت‌ مصرف‌ همزمان‌ با اریترومایسین‌ممكن‌ است‌ افزایش‌ یابد. غلظت‌ سرمی‌اریترومایسین‌ توسط سایمتیدین‌ افزایش‌می‌یابد و این‌ موضوع‌ احتمال‌ بروزعوارض‌ جانبی‌ و مسمومیت‌، به‌ویژه‌ناشنوایی‌ ناشی‌ از اریترومایسین‌ راافزایش‌ می‌دهد.
[تصویر: erythromycin.gif]
هنگام مصرف اریترومایسین ‌توصیه می‌شود
حتی در صورت احساس بهبودی، اریترومایسین را به‌طور كامل مصرف ‌كنید تا عفونت‌تان درمان شد و، از عود بیماری جلوگیری شود.
اریترومایسین(Erythromycin) ‌را دور از دسترس كودكان، و دور از گرما، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری ‌كنید (در این شرایط اریترومایسین فاسد می‌شود.) برخی از محلول ‌های ‌اریترومایسین پس از آماده شدن باید در یخچال نگهداری شوند؛ دستورالعمل روی ‌بسته‌بندی دارو را بخوانید. پیش از مصرف، شیشه محلول را به خوبی تكان ‌دهید.
از پیمانه داخل جعبه دارو برای اندازه‌گیری مقدار دارو استفاده ‌كنید.
اگر ظرف ۳ روز از شروع درمان احساس بهبودی نداشته‌اید با پزشكتان ‌مشورت كنید.
هنگام مصرف اریترومایسین ‌نباید
داروی تاریخ مصرف گذشته مصرف كنید.
دارو را ناتمام قطع ‌كنید، مگر به توصیه پزشك.

نكات‌ قابل‌ توصیه‌: اریترومایسین‌ ومشتقات‌ خوراكی‌ آن‌ را بهتر است‌ با معده‌خالی‌ مصرف‌ كرد. اما در صورت‌ بروزتحریك‌ گوارشی‌ می‌توان‌ دارو را با غذامصرف‌ نمود


فروس سولفاتFERROUS SULFATE - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۱۶ عصر

فروس سولفاتFERROUS SULFATE

موارد مصرف فروس سولفات‌: اين‌ دارو در كم‌خوني‌ ناشي‌از فقر آهن‌ مصرف‌ مي‌شود.

مكانيسم‌ اثر فروس سولفات: آهن‌ يك‌ عنصر اساسي‌ و لازم‌براي‌ ساخت‌ هموگلوبين‌ است‌. آهن‌ بمقدارمناسب‌ براي‌ خونسازي‌ و در نتيجه‌ تامين‌ظرفيت‌ انتقال‌ اكسيژن‌ خون‌ ضروري‌ است‌.اين‌ عنصر در ساخت‌ ميوگلوبين‌ نيز عملي‌مشابه‌ به‌عهده‌ داشته‌ و همچنين‌ به‌عنوان‌كوفاكتور چندين‌ آنزيم‌ اساسي‌، مانندسيتوكروم‌، نقش‌ دارد. آهن‌ براي‌ متابوليسم‌كاتكول‌آمين‌ و عملكرد صحيح‌ نوتروفيلهانيز ضروري‌ است‌. آهن‌ موجود در غذا يامكملهاي‌ غذايي‌، پس‌ از مصرف‌ خوراكي‌،بشكل‌ آهن‌ دو ظرفيتي‌ از سلولهاي‌ مخاطي‌عبور كرده‌ و به‌ ترانسفرين‌ پيوند مي‌يابد. دراين‌ حالت‌، آهن‌ براي‌ ساخت‌ گلبولهاي‌ قرمز،به‌ مغز استخوان‌ منتقل‌ مي‌شود.
فارماكوكينتيك فروس سولفات‌: جذب‌ آهن‌ در صورت‌ تخليه‌ذخاير آن‌ يا افزايش‌ ساخت‌ گلبولهاي‌ قرمزافزايش‌ مي‌يابد. آهن‌ از دوازدهه‌ و ابتداي‌ژژنوم‌ جذب‌ مي‌شود. جذب‌ آهن‌ با شدت‌ فقرآهن‌ متناسب‌ مي‌باشد. جذب‌ آهن‌ دو ظرفيتي‌با معده‌ خالي‌ بيشتر است‌. نيمه‌عمر سولفات‌آهن‌ 6 ساعت‌ مي‌باشد. آهن‌ عمدتا درسلولهاي‌ كبدي‌ و سيستم‌ رتيكولوآندوتليال‌ذخيره‌ مي‌شود. هيچ‌ نوع‌ مكانيسم‌فيزيولوژيك‌ براي‌ دفع‌ آهن‌ وجود ندارد.
موارد منع‌ مصرف ‌فروس سولفات: سولفات‌ آهن‌ درهموسيدروز، هموكروماتوز و سايركم‌خوني‌ها (مگر اينكه‌ همراه‌ فقر آهن‌باشد)، نبايد مصرف‌ شود.
عوارض‌ جانبي فروس سولفات‌: تحريك‌ مجراي‌ گوارش‌بامصرف‌ اين‌ دارو گزارش‌ شده‌ است‌.تهوع‌ و درد اپي‌گاستريك‌ وابسته‌ به‌ مقدارمصرف‌ است‌. مصرف‌ آهن‌ از راه‌ خوراكي‌در بيماران‌ مبتلا به‌ بيماري‌ التهابي‌ روده‌،ممكن‌ است‌ سبب‌ تشديد اسهال‌ شود.مصرف‌ آهن‌ از راه‌ خوراكي‌ ممكن‌ است‌سبب‌ بروز يبوست‌، به‌ ويژه‌ درسالخوردگان‌ شود.
تداخل‌هاي‌ دارويي فروس سولفات‌: مصرف‌ همزمان‌ آهن‌ باتتراسيكلين‌هاي‌ خوراكي‌، ممكن‌ است‌ سبب‌كاهش‌ جذب‌ و اثرات‌ درماني‌ تتراسيكلين‌هاشود.
نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ دارو بايد با معده‌خالي‌، يك‌ ساعت‌ قبل‌ يا دو ساعت‌ پس‌ ازغذا مصرف‌ شود، اما به‌منظور كاهش‌احتمال‌ بروز دل‌ آشوبه‌، اين‌ دارو رامي‌توان‌ همراه‌ با غذا مصرف‌ نمود.
2 ـ براي‌ جلوگيري‌ از لكه‌دار شدن‌ دندانها وپوشاندن‌ طعم‌ دارو، محلول‌ خوراكي‌ دارو رابايد همراه‌ با آب‌ يا آبميوه‌ و با استفاده‌ از ني‌مصرف‌ نمود. هنگام‌ مصرف‌ قطره‌ خوراكي‌،قطرات‌ دارو بايد بر روي‌ زبان‌ ريخته‌ شوند.
مقدار مصرف فروس سولفات‌:
بزرگسالان‌: بمنظور پيشگيري‌ از كم‌خوني‌فقر آهن‌، 300 mg/day و در درمان‌كم‌خوني‌ فقر آهن‌، 300 ميلي‌گرم‌ دوبار درروز مصرف‌ مي‌شود و سپس‌ برحسب‌نياز و تحمل‌ بيمار، بتدريج‌ تا 300 ميلي‌گرم‌4 بار در روز افزايش‌ مي‌يابد.
كودكان‌: مقدار mg/kg/day 5 بمنظورپيشگيري‌ از كم‌خوني‌ فقر آهن‌ و مقدارmg/kg 10، سه‌ بار در روز در درمان‌كم‌خوني‌ مصرف‌ مي‌شود. به‌عنوان‌ مكمل‌غذايي‌، مقدار مصرف‌ توصيه‌ شده‌ عنصرآهن‌ در روز بين‌ 15ـ6 ميلي‌گرم‌ و براي‌زمان‌ بارداري‌ 30 ميلي‌گرم‌ است‌.


والپروات سدیم - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۲۰ عصر

والپروات سدیم

نام ژنريك : والپروات سديم
نام تجارتي : اورلپت
اشكال دارويي : قرص 200 mg – شربت200 mg / 5 ml
دسته دارويي : ضد صرع
موارد مصرف :
كنترل انواع صرع ( صرع جنراليزه اوليه ، صرع ابسنس ، صرع ميوكلونيك ، صرع پارشيال ) ،
كنترل فاز حاد مانيا در افسردگي دو قطبي
عوارض جانبي :
اختلالات گوارشي ، تهوع ، اختلالات كبدي ، نارسايي كبدي ، آتاكسي ، ترمور ، خواب آلودگي ،
افزايش اشتها و وزن ، لكوپني ، ترومبوسايتوپني ، طولاني شدن prothrombin time ،دپرسيون
مغز استخوان ، كاهش شنوايي
تداخلات دارويي :
آسپرين ، وارفارين ، داروهاي ضد افسردگي ، داروهاي ضدسايكوز ، باربيتوراتها ، بوپروپيون ،
داروهاي ضد مالاريا ، آنتي اسيدها ، سايمتيدين
موارد منع مصرف :
اختلالات كليوي ، لوپوس اريتماتوز ، بارداري ، شيردهي
نكات قابل توصيه :
- كنترل عملكرد كبد پيش از شروع درمان ودر ششماهه اول درمان ، كنترل تعداد پلاكتها پيش از اعمال جراحي الكتيو ، و كنترل آميلاز پلاسما در صورت بروز درد حاد شكمي ( احتمال ايجاد پانكراتيت ) توصيه مي شود.
- اين دارو مي تواند در تستهاي ادراري ديابت ، جواب مثبت كاذب ايجاد نمايد.
- از قطع ناگهاني مصرف دارو خودداري شود


داروی نیستان - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۴۷ عصر

نام تجاري: نيستان

معرفي دارو:
نيستاتين يك داروي ضد قارچ است كه نام خود را از مؤسسه بهداشت ايالتي نيويورك (New York State Institute of Health) گرفته است. زيرا اين مؤسسه بود كه در سالهاي 1950 بوجود آمد. نيستاتين بر كانديديازيس (برفك)، كه يك عفونت ناشي از كانديدا است، موثر ميباشد. نيستاتين اشكال دارويي مختلف دارد و براي درمان عفونتهاي پوست، دهان، گلو، مجراي روده، مري و واژن تجويز مي گردد. اين دارو از مجراي هاضمه به خوبي جذب جريان خون نمي شود و لذا عليه عفونتهاي سيستميك يا عمومي كمتر استفاده ميشود. اين دارو شكل تزريقي ندارد.

كمتر عوارض جانبي داردو در خلال حاملگي مي توان از آن براي درمان كانديديازيس واژن استفاده كرد.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، پاستيل، شربت، شياف، پماد، ژل، كرم.


مقدار و زمان مصرف: عفونتهاي دهان و گلو: 4 بار در روز. شربت را قبل از قورت دادن چند دقيقه در دهان بگردانيد. عفونتهاي روده: 4 بار در روز. عفوتهاي پوست، 2 تا 4 بار در روز. عفونتهاي واژن: يكبار در روز به مدت 2 هفته.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: 2 تا 4 ميليون واحد در روز (از راه خوراكي)، 100000 تا 200000 واحد در شب (شياف)، 1 تا 2 (اپليكاتور) از كرم (براي كرم واژينال) و براي پوست مطابق دستور.


شروع تأثير دارو: اثرات درماني آن ممكن است تا حدود 7-14 روز محسوس نباشد.


ادامه اثر دارو: تا 6 ساعت.


توصيه غذايي: ـــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: بمحض يادآوري دارويتان را ادامه دهيد. و طبق برنامه منتظر نوبت بعد باشيد.


متوقف كردن دارو: مصرف اين دارو را تا آخر مصرف كنيد. حتي اگر مناطق آلوده ظاهراً بهبود يافته اند زيرا ممكن است بيماري اصلي كاملاً از بين نرفته باشد و در صورت قطع زودهنگام درمان، امكان عود نشانه هاي

بيماري وجود دارد.


مصرف مقدار اضافي: بيشتر از آنچه كه تجويز شده است مصرف نكنيد تا مشكلي براي شما ايجاد نشود. اما چنانچه علايم غيرمعمول و يا خاصي مشاهده كرديد و يا زيادتر از حد معمول دارو را مصرف كرديد به پزشك مراجعه كنيد.


عوارض نامطلوب:
عوارض جانبي اين دارو عموميت ندارد و ملايم و گذرا هستند. امكان ايجادتهوع و استفراغ براي اشكال خوراكي نيستاتين وجود دارد.

نشانه ها - اسهال، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها - تهوع/استفراغ، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- جوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.


تداخل دارويي: ـــــــــــــ


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم هاي باردار: بي خطر است.


براي خانم هاي شيرده: بي خطر است.


براي اطفال و كودكان: مقدار داروي لازم را كم كنيد.


براي سنين بالاي 60: مشكل خاصي نيست.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: مشكلي نيست.


الكل: ـــــــــ


استفاده بلند مدت:
مشكلي نيست. معمولاً تا زمان برطرف شدن عفونت تجويز ميشود.


××××××××××××××××××××××××× ××


خلاصه:

گروه دارويي: داروهاي ضد قارچ
خطر مصرف اضافي: كم
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: بله
به صورت ژنريك: بله


بوسكوپان، تي تي اس - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۴۸ عصر

نام تجاري: بوسكوپان، تي تي اس

معرفي دارو:
هيوسين يك داروي آنتي كولينرژيك است. بر روده اثر ضد اسپاسم دارد. يعني گرفتگي عضلات روده را برطرف مي كند. اثر آرامبخش بر مسيرهاي عصبي كه تهوع و استفراغ را كنترل مي كنند دارد. مردمك چشم را گشاد مي كند. هيوسين دو نوع است: هيوسين بوتيل بروميد كه اسپاسم (گرفتگي عضلات) مجراي معده و روده را در سندروم روده تحريك پذير كاهش مي دهد و هيوسين هيدروبروميد كه بيماري و تهوع ناشي از اختلالات در گوش مياني را كنترل مي نمايد. آنرا به عنوان يك پيش دارو براي كاهش ترشحات قبل از عمل جراحي به بيمار مي دهند. از قطره هاي چشمي نوع هيدروبروميد براي گشادكردن مردمك چشم در حين معاينه و جراحي چشم نيز استفاده مي كنند.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، كپسول.


مقدار و زمان مصرف: قرص براي سندروم روده تحريك پذير در صورت نياز 4 بار در روز يا 3 بار در روز براي تهوع و استفراغ، هر 72 ساعت براي برچسب.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: براساس نوع بيماري متفاوت است.

شروع تأثير دارو: ظرف 1 تا 4 روز.

ادامه اثر دارو: تا 12 ساعت.

توصيه غذايي: اگر قرص اين دارو را مصرف مي كنيد بايد نمك كمتر بخوريد همچنين لازم است مكمل هاي پتاسيم مصرف شود.

نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.

فراموش كردن نوبت دارو: بمحض يادآوري دارويتان را مصرف كنيد. اگر نوبت بعدي 2 ساعت ديگر است فعلاً يك نوبت مصرف از نوبت بعدي صرفنظر كنيد.

متوقف كردن دارو: بدون اجازه پزشك اين دارو را قطع نكنيد. زيرا درمان با هيدروكورتيزون خوراكي براي مدت طولاني ادامه مي يابد و به تدريج از مقدار آن كم ميشود.

مصرف مقدار اضافي: اگر تصادفاً مقدار كمي بيش از حد لازم مصرف كرديد مهم نيست. در صورت بروز نشانه هاي غيرعادي به پزشك اطلاع دهيد.

عوارض نامطلوب:
عوارض جديتر فقط در صورتي رخ مي دهند كه هيدروكورتيزون براي مدت طولاني خورده شود. البته اين عوارض در طول درمان مورد مراقبت هستند.

نشانه ها - سوء هاضمه، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها - اضافه وزن، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- آكنه، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- حبس مايعات، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه ها - ضعف عضلات، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه ها- تغيير رفتار، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

تداخل دارويي:
باربيتورات ها، ضد تشنج ها و ريفامپسين: اثر هيدروكورتيزون را كاهش مي دهند.

داروهاي ضد ديابت: اثرشان بوسيله هيدروكورتيزون كاهش مي يابد.

داروهاي كاهنده فشارخون: اثرشان بوسيله هيدروكورتيزون كاهش مي يابد.

واكسن ها: مصرف اين دارو همراه با برخي از واكسن ها واكنشهاي شديد ايجاد مي كند.

احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

زخم معده، افسردگي يا بيماري مغزي يا صرع، آب سياه، سل، عفونت، ديابت، مصرف داروهاي ديگر.

براي خانم هاي باردار: كرم ها و پمادهاي اين دارو بي ضررند. قرصها ممكن است براي جنين زيان آور باشند.

براي خانم هاي شيرده: اين دارو در شيرمادر نفوذ مي كند و ممكن است براي شيرخوار زيان آور باشد.

براي اطفال و كودكان: از مقدار دارو كم كنيد.

براي سنين بالاي 60: از مقدار دارو كم كنيد.

مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: مشكلي نيست.

الكل: از نوشيدن الكل بپرهيزيد. الكل همراه با خوردن قرص اين دارو خطر زخم معده را افزايش مي دهد.

استفاده بلند مدت:
بستگي به روش مصرف دارد و استفاده طولاني مدت از دارو به مقدار زياد مي تواند منجر به ديابت، شكنندگي استخوانها و نازك شدن پوست و تاخير در رشد كودكان بشود. افرادي كه به مدت طولاني از اين نوع درمان همواره با خود داشته باشند. در صورتيكه فرم خوراكي دارو مصرف ميشود كنترل منظم فشارخون لازم ميباشد.

××××××××××××××××××××××××× ××

خلاصه:

گروه دارويي كورتيكو استروئيدها
خطر مصرف اضافي كم
ميزان وابستگي كم
داشتن نسخه بله
به صورت ژنريك بله


RE: آشنایی با داروها - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۵۰ عصر

نام تجاري: اپي ين، مدي هالر-اپي، سيمپلين، آناگوارد، اپي ين، ميني آي جت اپي نفرين

معرفي دارو:
آرنالين يك ناقل عصبي است كه در غده فوق كليه مركزي توليد ميشود. از سال 1900 مصنوعاً تهيه شده است. در پزشكي براي تحريك فعاليت قلب مصرف دارد. عروق خوني پوست و روده را تنگ مي كند.براي مقابله فوري با حملات قلبي و كاهش دادن واكنشهاي شديد آلرژيك (آنافيلاكسي) در برابر داروها يا نيش حشرات تزريق ميشود. از آنجايي كه آدرنالين، عروق خون را تنگ مي كند از آن براي كنترل خونريزي در جراحي استفاده مي كنند و بدين ترتيب مدت بي حس موضعي طولاني تر ميشود. استعمال اين دارو به صورت قطره هاي چشمي، فشار داخل كره چشم را كم مي كند و از اين نظر براي درمان آب سياه و جراحي چشم مفيد است.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: آمپول، استنشاق، قطره چشمي.

مقدار و زمان مصرف: طبق دستور و نوع بيماري عمل شود.

مقدار مصرف براي بزرگسالان: طبق دستور و نوع بيماري عمل شود.

شروع تأثير دارو: 5 دقيقه براي آمپول و استنشاق. 1 ساعت براي قطره چشمي.

ادامه اثر دارو: 4 ساعت براي استنشاق: 4 ساعت براي آمپول، 24 ساعت براي قطره هاي چشمي.

توصيه غذايي:
نگهداري از دارو: در محفظه سربسته و خشك و خنك به دور از دسترس اطفال و نور باشد.

فراموش كردن نوبت دارو: در محيط بسته، خشك، خنك و بدور از دسترسي اطفال و نور باشد.

متوقف كردن دارو: بدون اجازه پزشك اين دارو را قطع نكنيد زيرا قطع دارو ممكن است نشانه هاي بيماري را بدتر كند.

مصرف مقدار اضافي: در كليه موارد به اورژانس مراجعه شود بويژه در صورت بروز ضربان قلب بالا، مشكلات تنفسي يا بيهوشي. به راهنماي فوريت مسموميتهاي دارويي مراجعه كنيد.

عوارض نامطلوب:
عوارض نامطلوب آدرنالين از تأثير تحريكي آن بر دستگاه عصبي مركزي و قلب ناشي ميشود. قطره هاي چشمي موجب سوختگي يا التهاب موضعي ميشوند.

نشانه ها- خشكي دهان، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- عصبيت/ بي قراري، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- افزايش ضربان، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه ها- سردرد و تار شدن ديد، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه موارد.


تداخل دارويي:

توجه: آدرنالين با برخي از داروها تركيب ميشود و خطر افزايش ضربان و فشارخون را افزايش مي دهد. اين داروها عبارتند از ضدافسردگي هاي سه حلقه ايي و بازدارنده هاي آنزيم منوآمين اكسيداز.

بتابلوكرها: تركيب آدرنالين با بعضي از بتابلوكرها مانند پروپرانولول خطر افزايش فشارخون را بالا مي برد.

داروهاي ضد ديابت: آدرنالين از تأثير اين نوع داروها مي كاهد.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

ناراحتي هاي قلبي، ديابت، پركاري تيروئيد، ناراحتي هاي عصبي، فشارخون بالا، مصرف داروهاي ديگر.

براي خانم هاي باردار: معمولاً توصيه نميشود.

براي خانم هاي شيرده: اين دارو در شير مادر نفوذ مي كند مقدار طبيعي آن بي ضرر است.

براي اطفال و كودكان: معمولاً تجويز نميشود. در صورت لزوم از مقدار دارو كم كنيد.

براي سنين بالاي 60: احتمال افزايش عوارض جانبي وجود دارد. در صورت لزوم از مقدار دارو كم شود.

مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: قطره هاي چشمي ديد را موقتاً تار مي كنند.

الكل:

جراحي و بيهوشي عمومي: پيش از هرگونه عمل جراحي بايد مصرف آدرنالين قطع شود. موضوع را قبلاً با پزشك در ميان بگذاريد.

استفاده بلند مدت:
استعمال قطره هاي چشمي اپي نفرين بمدت زياد همراه با لنزهاي چشمي توصيه نميشود.


_______________________________________
خلاصه:

گروه دارويي: داروي براي آب سياه
خطرمصرف اضافي: زياد
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: بله
به صورت ژنريك: بله


RE: آشنایی با داروها - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۵۹ عصر

nishkhandddd به اين موارد هم توجه شودداروی عوضی


آشنایی با شایع ترین اشتباهات دارویی در دنیای درمان
*دکتر بابک هوشمند
برخلاف انتظار، اشتباهات دارویی مشکلات بسیار شایعی هستند. بارها شده که مسؤولین داروخانه یا پرسنل بیمارستان به دلیل مواردی همچون تشابه اسمی‌ برخی داروها، وجود شباهت در بسته‌‌بندی داروهای مختلف یا حتی به دلیل بدخطی پزشکان داروی اشتباه به بیمار داده‌اند.
بررسی‌ها نشان داده‌اند که این اشتباهات اثرات مضری بر سلامت جامعه دارند. بر اساس آخرین تحقیقات، فقط در کشور آمریکا سالیانه حدود 5/1 میلیون نفر به دلیل اشتباهات دارویی آسیب می‌بینند و حتی در برخی از موارد این اشتباهات به مرگ بیمار منجر می‌شوند.
نتایج تحقیقی که 7 سال قبل انجام شد نشان داد که سالیانه حدود 7000 نفر در آمریکا جان خود را به دلیل اشتباهات دارویی از دست می‌دهند. این خطر تا آن زمان دست کم گرفته شده بود ولی به دنبال این گزارش، فعالیت‌ها و تحقیقات در این زمینه شدت گرفت.
بررسی‌ها نشان دادند فقط در مورد بیماران بستری در بیمارستان به‌ طور متوسط روزانه یک اشتباه دارویی برای هر بیمار اتفاق می‌افتد که بیشترین علت آن به زمان تجویز دارو مربوط می‌شود. موارد دیگر به دلیل مسائلی نظیر اشتباه در نام دارو، دادن دوز نادرست و ناتوانی در تحویل داروها ایجاد شده بود. شلوغی بیمارستان‌ها و کمبود پرسنل بیمارستان نیز از جمله دلایل این مسأله بودند.
آمارها به صدا در می‌آیند
نتایج آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهند تنها در کشور آمریکا سالیانه 400هزار آسیب قابل پیشگیری به دلیل اشتباهات دارویی در بیمارستان‌ها اتفاق می‌افتد و این آسیب‌ها چیزی حدود 5/3 میلیارد دلار خسارت به جامعه آن کشور وارد می‌کنند. علاوه بر این، پژوهشگران متوجه 800،000 مورد آسیب وابسته به دارو در مراکز مراقبت‌های طولانی‌مدت نظیر آسایشگاه‌های سالمندان و 530،000 مورد در دریافت‌کنندگان خدمات درمانی از درمانگاه‌ها و سایر مراکز شدند. این در حالی است که پس از گزارش سال 1999، پیشرفت‌های زیادی در زمینه تجویز دارو و اجتناب از اشتباهات دارویی صورت گرفته‌ است. ولی با توجه به این‌که در کشور آمریکا سالیانه بیش از 4 میلیارد نسخه نوشته می‌شود، حتی درصد اندکی اشتباه هم به حجم زیادی از مشکلات منجر خواهد شد.
نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است که بیشترین موارد اشتباهات دارویی در بیمارستان‌ها در خصوص داروهایی نظیر انسولین، مورفین، کلرید پتاسیم و داروهای ضد انعقادی هپارین و وارفارین روی می‌دهند. داروهای فوق، داروهایی مهم و حیاتی هستند و مصرف اشتباه آن‌ها می‌تواند موجب آسیب‌ جدی به بیمار شود. یک بررسی در سال 2002 نشان داد که این 5 دارو در مجموع 28 درصد از موارد اشتباهات دارویی را به خود اختصاص می‌دهند که یک‌سوم از آن‌ها فقط به داروی انسولین مربوط می‌شود.
بدیهی است که چنین اشتباهاتی به ‌‌طور طبیعی می‌توانند مواردی از جمله افزایش مدت بستری در بیمارستان و افزایش هزینه‌ها را به همراه داشته باشند. در کشور آمریکا که هزینه‌های درمانی نسبتاً بالا هستند، یک اشتباه دارویی ساده می‌تواند چیزی در حدود 5800 دلار به هزینه‌های بیمارستانی یک بیمار اضافه کند.
شایع‌ترین اشتباهات دارویی

1- تشابهات اسمی ‌داروها
تحویل داروی اشتباه به دلیل شباهت‌های اسمی‌ داروها به ویژه در داروخانه‌هایی که دارو توسط شاگرد داروخانه (و نه دکتر داروساز) به بیمار داده می‌شود زیاد اتفاق می‌افتد. از جمله این اشتباهات می‌توان به تشابه اسمی‌ داروهایی نظیر فلوماکس با فوزوماکس و آمفوتریسین با آمپی‌سیلین اشاره کرد که موارد مصرف کاملاً متفاوتی دارند.

2- بدخط‌نویسی پزشکان
پزشکان از قدیم‌الایام به بدخطی معروف بوده‌اند. بسیاری از خانواده‌ها بدخط بودن فرزندشان را نشانه‌ای از پزشک شدن او در آینده می‌دانند و حتی از وجود آن ابراز خوشحالی می‌کنند. ولی متأسفانه این امر می‌تواند منجر به اشتباه داروخانه یا پرسنل بیمارستان در خواندن صحیح دست‌خط پزشک و اشتباه در دادن داروی صحیح و یا دوز مناسب شود.

3- عدم آگاهی بیمار از طرز مصرف دارو
در خیلی از موارد بیماران دستور مصرف یا حتی طرز صحیح مصرف یک دارو را نمی‌دانند و علی‌رغم عدم آگاهی کافی، در مورد آن سؤال نمی‌پرسند. به عنوان نمونه، برخی از بیماران مبتلا به آسم طرز صحیح استفاده از اسپری‌های درمانی آسم را نمی‌دانند و آن را به‌ طور اشتباه مصرف می‌کنند. برخی از این افراد به جای آن‌که اسپری را مستقیماً داخل دهانشان قرار دهند، آن را به سمت هوای بیرون تخلیه و شروع به استنشاق آن در هوای بیرون می‌کنند. نتیجه این عمل، نرسیدن مقدار کافی دارو به بدن بیمار و خطر بروز عوارض بیماری خواهد بود.

4- وجود تشابهات و اشکالات در شکل و بسته‌بندی داروها
بسیاری از داروها جعبه‌ها یا اشکال مشابهی دارند. حتی در برخی از موارد دیده شده که یک داروی خاص با غلظت‌های متفاوت دارای جعبه‌ها یا شکل‌های مشابهی است. این مسأله می‌تواند منجر به تجویز اشتباه دارو به ویژه در بیمارستان‌ها یا به هنگام مصرف شخصی دارو در منزل شود. طی یک تحقیق که در مورد 50 مورد مرگ ناشی از تزریق اشتباه داروی لیدوکائین در بیمارستانی در کالیفرنیا انجام شد پزشکان متوجه شدند که علت این موضوع به دلیل تشابه ویال‌های لیدوکائین با غلظت‌های متفاوت بوده است.

5- اعتماد به اطلاعات افراد ناآگاه یا مصرف داروهای ناآشنا
در بازار غیر دارویی یا حتی دارویی، موارد جانبی زیاد از جمله داروهای گیاهی، مکمل‌های غذایی و سایر موادی که اطلاعات کافی و کاملی در موردشان وجود ندارد فراوان است. بسیاری از این موارد دارای عوارض جانبی زیادی بوده و از آن مهم‌تر این‌که می‌توانند موجب تداخلات جدی و مهم با سایر داروهایی شوند که بیمار در حال مصرف آن‌ها است.
برای مصرف این‌گونه مواد باید با منابع معتبر یا افراد آگاه مشورت شود. استفاده از توضیحات افراد غیر متخصص و یا ناآگاه نمی‌تواند بنای خوبی برای مصرف این مواد و آگاهی از عوارض جانبی آن‌ها باشد. در حال حاضر بسیاری از محققین استفاده از یک سیستم نسخه‌نویسی الکترونیکی با استفاده از یک کامپیوتر مجهز به سیستم اطلاعاتی کامل و به‌روز را توصیه می‌کنند.
این تکنولوژی با توجه به افزایش روزافزون اطلاعات می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری و کاهش اشتباهات دارویی داشته باشد. این سیستم در حال حاضر در حدود 20 درصد از بیمارستان‌های آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2010 تمامی‌ سیستم‌های تجویز دارو برای بیماران در کشور آمریکا کامپیوتری ‌شوند. غیر از این، سازمان غذا و داروی آمریکا (fda) از سازندگان و کارخانجات دارویی آمریکا خواسته است تا تمامی ‌محصولات و داروها دارای بارکد روی جعبه دارو باشند تا از اشتباهات دارویی جلوگیری شود.
همچنین تلاش‌های بسیاری برای آموزش بهتر بیمار در مصرف صحیح دارو و نیز کامل کردن اطلاعات روی جعبه دارو و بروشورها و نیز توجه‌هایی برای پزشکان به منظور نوشتن نسخه‌ها و اجازه ندادن دکترهای داروساز به دخالت شاگردهای داروخانه در امر دریافت نسخه و تحویل دارو در حال انجام است


مينيمز آتروپين - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۵۹ عصر

نام تجاري: مينيمز آتروپين


معرفي دارو:
آتروپين يك داروي آنتي كولينرژيك است. به علت تأثير ضد اسپاسمي آن و شل كردن ديوار ماهيچه روده، براي برطرف كردن كرامپهاي شكمي در سندروم روده تحريك ناپذير مورد مصرف قرار مي‌گيرد. اين دارو همراه با ديفنوكسيلات كه يك داروي ضداسهال است نيز تجويز ميشود. اثرات نامطلوب آن در دوز بالا كمك مي‌كند تا مصرف اضافي ديفنوكسيلات كه يك داروي وابسته‌ساز است پيشگيري به عمل آيد اين تركيب در صورت مصرف زياد در اطفال خطرناك مي‌باشد.
از قطره‌هاي چشمي آتروپين براي گشادكردن مردمك هنگام معاينات چشم و درمان التهاب عنبيه، جسم مژگاني و شبكيه استفاده ميشود. همچنين به عنوان بخشي از پيش مداوا قبل از بيهوشي عمومي معمولاً به بيمار داده ميشود و گاهي آن را براي حفظ ضربان طبيعي قلب در بلوك قلبي تزريق مي‌كنند.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.

اشكال دارو: قرص، تزريق، قطره‌هاي چشمي، پماد.


مقدار و زمان مصرف: قطره‌هاي چشمي: 2 تا 4 بار در روز
انواع ديگر: مطابق تجويز پزشك.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: قطره‌هاي چشمي: 1 تا 2 قطره مطابق دستور. انواع ديگر: مطابق دستور.


شروع تأثير دارو: برحسب روش استعمال متفاوت است. در قطره چشمي 30 دقيقه.


ادامه اثر دارو: 7 روز يا بيشتر در قطره‌هاي چشمي و چند ساعت در اشكال ديگر.


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: به محض يادآوري آنرا دنبال كنيد. اگر دوز بعدي 2 ساعت ديگر باشد در حال حاضر يك نوبت مصرف كنيد. از نوبت بعدي صرفنظر نماييد.


متوقف كردن دارو: به اجازه پزشك باشد.
مصرف مقدار اضافي: در كليه موارد تدابير فوري پزشكي لازم است. در صورت تندي طپش قلب، لرزش، هذيان، غش يا بيهوشي فوراً امداد پزشكي بخواهيد. ر.ك. راهنماي فوريتهاي مسموميت‌ دارويي.


عوارض نامطلوب:
به موجب تكرار عوارض نامطلوب كولينرژيك، مصرف آتروپين بايد محدود باشد. علاوه بر اين عوارض، قطره‌هاي چشمي
آتروپين مي‌تواند حالت گزش ايجاد كند.
نشانه‌ها - تار شدن ديد، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها - گرگرفتگي/خشكي پوست، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه.
نشانه‌ها- يبوست، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- دفع مشكل ادرار،‌شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه.
نشانه‌ها- درد و تحريك چشم، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه،‌شرائط ترك دارو،‌مراجعه به پزشك.
نشانه‌ها- تندي تپش قلب، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.
نشانه‌ها- جوش، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو.


تداخل دارويي:

داروهاي آنتي كولينرژيك: همراه با آتروپين خطر عوارض جانبي را تشديد مي‌نمايند.

كتوكونازول: آتروپين موجب كاهش جذب اين دارو از مجراي گوارشي ميشود. در صورت لزوم مقدار دارو را بايد بالا برد.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

ناراحتي‌هاي كليه و كبد، مشكلات ادراري، مياستني گراويس، كوليت قرحه‌ايي، استفاده از لنزهاي چشمي (براي قطره‌هاي چشم)، ناراحتي‌هاي قلبي يا فشار خون بالا، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: بي‌ضرر بودن آتروپين براي دوران بارداري اثبات نشده است.


براي خانم‌هاي شيرده: دارو به شير مادر راه مي‌يابد و بر نوزاد تأثير مي‌گذارد.


براي اطفال و كودكان: معمولاً براي اطفال كمتر از 2 سال تجويز نميشود در صورت لزوم مقدار آن براي كودكان بزرگتر كاهش داده شود.


براي سنين بالاي 60: افزايش احتمال بروز عوارض نامطلوب افزايش مي‌يابد.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: به علت تار شدن ديد و اختلال در تمركز از انجام اين امور خودداري شود.

الكل: ـــــــــ


استفاده بلند مدت:
مشكلي نيست.


××××××××××××××××××××××××× ××


خلاصه:

گروه دارويي: آنتي كولينرژيك
خطر مصرف اضافي: زياد
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم
به صورت ژنريك: بلهآتنولول Atenolol - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۷:۵۹ عصر

آتنولول Atenolol
نام تجاري: آنتي پرسان، آتنيكس،‌تنورمين، توتامول


معرفي دارو:
آتنولول از دسته داروهاي مسدد بتا است. جلوي ضربان سريع قلب را مي‌گيرد و در اصل براي درمان آنژين، فشارخون بالا و آريتمي قلب مصرف ميشود.
آتنولول را گاهي اوقات براي مبتلايان به ناراحتي‌هاي ريه تجويز مي‌كنند زيرا برخلاف ديگر مسددهاي بتا بيشتر بر قلب اثر مي‌گذارد تا اندام‌هاي ديگر بدن، بعلاوه آن را بلافاصله بعد از حمله قلبي به بيمار مي‌دهند تا از آسيب ديدن بيشتر قلب ممانعت كند.
از آنجا كه آتنولول، بيماري قلب را درمان نمي‌كند و فقط نشانه‌هاي بيماري را كنترل مي‌نمايد بايد آن را به مدت طولاني و بطور دائم، حتي در صورت لزوم براي هميشه، به بيمار داد مصرف روزانه 1 بار از اين دارو كافي است و اين براي كساني كه مصرف داروهاي خود را فراموش مي‌كنند يك مزيت محسوب ميشود.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، مايع، تزريق.


مقدار و زمان مصرف: روزانه 1 تا دوبار.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: روزانه 50 -100 ميليگرم.


شروع تأثير دارو: 2 الي 4 ساعت.


ادامه اثر دارو: 20 الي 30 ساعت.


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: به محض يادآوري، آن را مصرف كنيد. اگر قرار است 6 ساعت بعد دوز بعدي را بخوريد از مصرف دوز فراموش شده صرفنظر نموده و دوز بعدي را مطابق برنامه پي بگيريد.


متوقف كردن دارو: اجازه پزشك لازم است، زيرا طقع دارو مي‌تواند بر شدت بيماري بيافزايد. قطع دارو بايد تدريجي باشد.


مصرف مقدار اضافي: براي يكبار و بطور تصادفي ضرري ندارد. در صورت بروز نشانه‌هاي غيرطبيعي و يا مصرف بيش از حد به پزشك خبر دهيد.


عوارض نامطلوب:
عوارض جانبي آتنولول براي بيشتر، بتابلوكرهاي ديگر نيز صادق است. نشانه‌ها معمولاً موقت هستند و با مصرف طولاني دارو از بين مي‌روند.
نشانه‌ها - درد عضلاني، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها - سردبودن دست و پا،‌شيوع بندرت،‌موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- كابوس شبانه و بي‌خوابي، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- سردرد، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه.
نشانه‌ها- جوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه. شراتط ترك دارو.
نشانه‌ها- خستگي، افسردگي، گيجي، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه.
نشانه‌ها- مشكلات تنفسي، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه. شرائط ترك دارو،‌مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:
داروهاي ضد آريتمي، همراه با آتنولول، خطر اثرات جانبي را براي قلب افزايش مي‌دهد.
داروهاي ضد ديابت، همراه با آتنولول خطر نشانه‌هاي پايين بودن قند خون را زياد مي‌كند يا آنها را از نظر پنهان مي‌دارد.

ضد احتقان‌ها: همراه با آتنولول فشار خون و ضربان قلب را بالا مي‌برند.

مسدد كانال كلسيم: بعضي از اين داروها همراه با آتنولول فشارخون و ضربان قلبرا كاهش مي‌دهند و نيروي پمپ قلب را نيز تضعيف مي‌كنند.

داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيد (NSAIDS): اثر ضدفشارخون بالاي آنتولول را كاهش مي‌دهند.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

مشكلات كليوي، نارسايي گردش خون، بيماري ريوي مثل آسم يا برونشيت،مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: بي‌خطر است.


براي خانم‌هاي شيرده: دارو به شيرمادر راه پيدا مي‌كند.


براي اطفال و كودكان: توصيه نميشود.


براي سنين بالاي 60: بي‌خطر است. در صورت نارسايي و ضعف كليه، مقدار دارو كاهش داده شود.


جراحي و بيهوشي عمومي: قبل از جراحي، بايد از مصرف آتنولول خودداري كرد. قبل از اقدام به هر نوع جراحي و مراجعه به دندانپزشكي پزشك را در جريان قرار دهيد.


الكل: ____


استفاده بلند مدت:
مشكلي نيست.


××××××××××××××××××××××××× ××


خلاصه:

گروه دارويي: مسدد بتا
خطر مصرف اضافي: متوسط
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم
به صورت ژنريك: بلهRE: آشنایی با داروها - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۸:۰۳ عصر

نام تجاري: آزامون، بركاپرين، ايمونوپرين، ايموران


معرفي دارو:
آزاتيوپرين يك دارو كاهنده ايمني است و مانع از آن ميشود كه سيستم دفاعي بدن، اندام پيوندي را دفع كند. همچنين براي آرتريت روماتوئيد شديد كه به درمان‌هاي دارويي ديگر پاسخ نداده‌اند مصرف ميشود.
بيماريهاي خودايمن و كلاژن (از جمله لوپوس اريتماتوس سيستميك، پلي‌ميوزيت، درماتوزيت، مياستني گراويس و التهاب مزمن روده) را نيز با آزاتيوپرين درمان مي‌كنند.
آزاتيوپرين را غالباً زماني تجويز مي‌كنند كه كورتيكواستروئيدها از عهده درمان برنيايند در اين شرايط با آزاتيوپرين اثر اين داروها را تقويت مي‌نمايند و در برخي موارد كاهش دوز كورتيكواستروئيدها را امكان‌پذير مي‌كند.
آزاتيوپرين فقط تحت نظارت دقيق پزشك تجويز مي‌گردد زيرا خطر عوارض نامطلوب جدي در پي دارد. اين دارو از توليد گلبولهاي سفيد جلوگيري مي‌كند در نتيجه خطر بروز عفونت و خونريزي زياد و طولاني را افزايش مي‌دهد.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.

اشكال دارو: قرص، تزريق


مقدار و زمان مصرف: معمولاً يكبار در روز همراه با غذا يا بعد از غذا.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: ابتدا برحسب وزن بدن و نوع بيماري و سپس مقدار مصرف آن تنظيم ميشود.


شروع تأثير دارو: 2 الي 4 هفته. اثر ضد روماتيسمي تا 8 هفته يا بيشتر احساس نميشود.


ادامه اثر دارو: اثرات ضد ايمني ممكن است تا چند هفته پس از قطع دارو ادامه يابد.


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: به محض يادآوري، آن را ادامه دهيد سپس برنامه تجويز شده را از نو ‎آغاز كنيد. اگر بيشتر از 2 نوبت را فراموش نموده‌ايد پزشك را در جريان بگذاريد.


متوقف كردن دارو: قطع دارو بايد به دستور پزشك باشد. اگر بمنظور جلوگيري از دفع اندام پيوندي مصرف ميشود قطع دارو مي‌تواند منجر به دفع پيوند شود.


مصرف مقدار اضافي: مصرف تصادفي مقدار اضافي بي‌ضرر است اما مقدار بيشتر مي‌تواند تهوع، استفراغ، درد شكم و اسهال به همراه داشته باشد.


عوارض نامطلوب:
اختلالات جهاز گوارش و تأثيرات نامطلوب برخون كه مي‌تواند منجر به گلودرد، تب و ضعف شود از عوارض شايع ازاتيوپرين به شمار مي‌روند. خونريزي غيرطبيعي يا كبودي در زمان مصرف اين دارو نشاندهنده كاهش ميزان پلاكتهاي خون است.

نشانه‌ها - تهوع/استفراغ، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها - بي‌اشتهايي، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه‌ها- ريزش مو، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه‌ها- ضعف/خستگي، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه‌ها- خونريزي غيرطبيعي و كبودي، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد. مراجعه به پزشك.

نشانه‌ها- يرقان، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، مراجعه به پزشك.

نشانه‌ها- جوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:

آلوپورينول: مقدار آزاتيوپرين را در صورتي كه با آلوپورنيول مصرف شود بايد كاهش داد.


وارفارين: آزاتيوپرين، اثر وارفارين را متوقف مي‌كند.


كوتريموكسازول و تري متوپريم: چنانچه با آزاتيوپرين مصرف شوند خطر ناراحتي‌هاي خوني را تشديد مي‌كنند.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.
ناراحتي‌هاي كليه و كبد، ابتلا به آبله مرغان، عفونت، التهاب لوزالمعده، اختلالات خوني، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: معمولاً آزاتيوپرين را در دوران بارداري تجويز نمي‌كنند هر چند تا بحال مشكلي ديده نشده است.


براي خانم‌هاي شيرده: راه يافتن اين دارو به شيرمادر هنوز ثابت نشده است.


براي اطفال و كودكان: بي‌ضرر است.


براي سنين بالاي 60: احتمال بروز عوارض نامطلوب بالاست. مقدار مصرف را بايد كاهش داد.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: ــــــــــ


الكل: ــــــــــــ


استفاده بلند مدت:
در مصرف دراز مدت آزاتيوپرين تا حدودي افزايش خطر برخي سرطان‌ها وجود دارد و همچنين تغييرات خوني احتمالاً رخ مي‌دهند كه با تنظيم مقدار دارو برطرف ميشود. در خلال درمان دراز مدت، نبايد در معرض نور خورشيد قرار گرفت اين اقدام در جلوگيري از بروز عوارض نامطلوب بر روي پوست موثر است.


مراقبت: آزمايش تركيبات خوني معمولاً انجام ميشود.


××××××××××××××××××××××××× ××


خلاصه:

گروه دارويي: ضدرماتيسم، كاهنده ايمني
خطر مصرف اضافي: متوسط
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم
به صورت ژنريك: بلهآستازولاميد Acetazolamide - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۸:۰۵ عصر

آستازولاميد Acetazolamide
نام تجاري: دياموكس


معرفي دارو:
استازولاميد يك بازدارنده آنيدراز كربونيك است كه با تحت تأثير قراردادن فرآيندهاي شيميايي در كليه و ديگر قسمتهاي بدن، به صورت يك مدر عمل مي‌كند. يكي از كارهاي اصلي اين دارو كاهش حجم مايع در حفره قدامي چشم است و از اين نظر در درمان گلوكوما (آب سياه) داروي ارزشمندي به شمار مي‌رود. گاهي اوقات باداروهاي ديگر براي معالجه برخي از انواع سرع و جلوگيري يا درمان بيماري شديد ارتفاع (در كوه) مصرف مي‌شود. به علاوه براي پيشگيري از يكي از بيماريهاي اثي نادر موسوم به فلج ارثي ناشي از تغييرات مقدار پتاسيم و ضعف عضلاني تجويز مي‌گردد. ندرتاً به عنوان يك مدر در معالجه احتباس مايعات در نارسايي قلبي يا بيماري كبد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده است. بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، كپسول (آهسته رهش)، تزريق، قطره


مقدار و زمان مصرف: 4 بار در روز (لازم نيست هر روز مصرف شود) يا 2 بار در روز (كپسول آهسته رهش را بايد بلعيد)


مقدار مصرف براي بزرگسالان: روزانه 250 الي 1000 ميلي‌گرم.


شروع تأثير دارو: ظرف 30 دقيقه.


ادامه اثر دارو: 6 تا 24 ساعت.


توصيه غذايي: مصرف اين دارو، پتاسيم بدن را كم مي‌كند. ميوه و سبزيجات تازه مصرف كنيد براي كمك به حذف استازولاميد از كليه مقدار فراواني آب بنوشيد.


نگهداري از دارو: در داخل قوطي در محيط خشك و خنك و به دور از دسترسي كودكان نگهداري كنيد.


فراموش كردن نوبت دارو: جاي نگراني نيست، اما به محض يادآوري، مصرف قرص را ادامه دهيد.


متوقف كردن دارو: بدون توصيه پزشك، دارو را قطع نكنيد چون نشانه‌هاي بيماري ممكن است عود كنند.


مصرف مقدار اضافي: خوردن مقدار اضافي بطور غيرعمد احتمالاً مشكلي پيش نمي‌آورد. مقدار بيشتر مي‌تواند توليد استفراغ و گيجي كند. دكتر را در جريان بگذاريد.


عوارض نامطلوب:
مصرف استازولاميد با برخي عوارض نامطلوب همراه است. در برخي موارد، اين عوارض مي‌تواند شدت يابند كه در اين صورت بايد مصرف آن را قطع نمود.

نشانه‌ها- خستگي، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- سردرد/سرگيجه، شيوع شايع، موارد
مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- بي‌اشتهايي/ كاهش وزن بدن، شيوع

شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- سوزن شدن دست و پا، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه.

نشانه‌ها- اغتشاش شعور، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه.

نشانه‌ها- جوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو و مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:

ديورتيك‌هاي تيازيد: اتلاف شديد پتاسيم در صورتي بروز مي‌كند كه مدرهاي تيازيد همراه با استازولاميد مصرف شوند. لذا نبايد آنها را با هم مصرف كرد.


آسپرين: مقدار استازولاميد را بالا برده و خطر عوارض جانبي را افزايش مي‌دهد.


ليتيوم: استازولاميد مي‌تواند مقدار ليتيوم خون را كم كند.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.
داشتن سابقه ناراحتي كليه، مبتلا بودن به بيماري آديسون، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: معمولاً تجويز نمي‌شود. ناهنجاريهايي در طفل بوجود مي‌اورد. پزشك را مطلع سازيد.


براي خانم‌هاي شيرده: دارو وارد شير ميشود اگر از راه خوراكي يا تزريقي مصرف شده باشد. در هر حال با پزشك مشورت كنيد.


براي اطفال و كودكان: معمولاً تجويز نمي‌شود. در صورت لزوم مقدار آنرا بايد كم كرد.


براي سنين بالاي 60: احتمال بروز عوارض نامطلوب بيشتر ميشود.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: از اقدام به اين كارها خودداري كنيد زيرا اين دارو توليد خواب‌آلودگي و گيجي مي‌كند.


الكل: بايد از آن اجتناب شود. زيرا مصرف اين دارو همراه با الكل ممكن است منجر به كم شدن آب بدن شود.


استفاده بلند مدت:
مشكلات جدي بروز نمي‌كند اما ممكن است بر اثر استفاده طولاني از اين دارو، تعادل برخي از املاح معدني بدن بهم بخورد براي بررسي كار كليه‌ها و مقدار املاح بدن و بررسي عوارض خوني آن بهتر است گاهي آزمايش انجام شود.


××××××××××××××××××××××××× ××


خلاصه:

گروه دارويي: مدربازدارنده آنيدرازكربونيك
خطرمصرف اضافي: متوسط
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم
به صورت ژنريك: بلهRE: آشنایی با داروها - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۸:۰۶ عصر

معرفي دارو:
آسبوتولول از دسته داروهاي مسدد بتا است كه عملشان كم كردن ضربان قلب مي‌باشد و براي درمان آنژين، ضربان غيرطبيعي قلب (آريتمي) و فشارخون بالا مصرف مي‌شوند. آسبوتولول را همراه با يك ديورتيك براي درمان فشارخون بالا تجويز مي‌كنند.
از آنجايي كه آسبوتولول بيماري قلب را مداوا نمي‌كند و فقط نشانه‌هاي آن را كنترل مي‌نمايد بايد به مدت طولاني و شايد تا آخر عمر مصرف شود.


طرز استفاده از دارو:

اشكال دارو: قرص، كپسول


مقدار و زمان مصرف: 1 تا دوبار در روز.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: آنژين- 400 تا 1200 ميلي‌گرم در روز.
آريتمي- 400 تا 1200 ميلي گرم در روز.
فشارخون بالا- 400 تا 800 ميلي‌گرم در روز.


شروع تأثير دارو: 1 تا 4 ساعت، اثر كامل و مفيد آن بر فشارخون ممكن است چند هفته بعد ظاهر شود.


ادامه اثر دارو: تا 24 ساعت.


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته و خشك و خنك به دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: به محض يادآوري، دارويتان را بخوريد. اگر نوبت بعدي 2 ساعت ديگر است فعلاً يك نوبت مصرف كرده و از نوبت بعد صرفنظر كنيد.


متوقف كردن دارو: اين دارو را بدون اجازه پزشك قطع نكنيد زيرا قطع ناگهاني آن ممكن است باعث عود بيماري و حمله قلبي شود.


مصرف مقدار اضافي: اگر برحسب تصادف كمي بيشتر از اين دارو مصرف كرديد مساله‌ايي نيست. اما در صورتي كه نشانه‌هاي غيرعادي احساس شد به پزشك خبر دهيد.


عوارض نامطلوب:
آسبوتولول داراي همان عوارض جانبي است كه در مورد اكثر مسددهاي بتا ديده ميشود. يك عارضه ديگر عبارت است از بعضي از علائم موقتي چون خستگي و تهوع با ادامه مصرف دارو به مرور زمان كاهش مي‌يابند. اسبوتولول برخي اوقات موجب وخيم‌تر شدن آسم يا ناراحتي‌هاي قلبي ميشود. غش نشان‌دهنده اين است كه اين دارو، ضربان قلب را بيش از حد كم كرده است.

نشانه‌ها- كسالت و خستگي، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- سردشدن دست و پا، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد

نشانه‌ها- تهوع و استفراغ، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- كابوس/روياي زنده، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- جوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط ترك دارو.

نشانه‌ها- قطع نفس/ غش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه، شرائط دارو و مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:

مسددهاي كانال كلسيم: مصرف برخي از اين داروها با آسبوتولول منجر به كاهش بيشتر فشارخون يا ضربان قلب و يا كاهش نيروي پمپاژ قلب ميشود.

ضد احتقان‌ها: همراه با آسبوتولول فشارخون يا ضربان قلب را افزايش مي‌دهند.
داروهاي ضد التهاب غيراستروئيدي: اثر ضد فشارخوني آسبوتولول را كاهش مي‌دهند.

داروهاي ضد آريتمي: همراه با آسبوتولول خطر عوارض جانبي بر قلب را افزايش مي‌دهند.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

اختلالات مزمن، نارسايي قلبي، ناراحتيهاي ريه مثل آسم يا برونشيت، آلرژي، ديابت، بيماريهاي گردش خون، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: از پزشك نظر بخواهيد.


براي خانم‌هاي شيرده: اين دارو در شيرمادر نفوذ مي‌كند از پزشك نظر بخواهيد.


براي اطفال و كودكان: تجويز نمي‌شود.


براي سنين بالاي 60: احتمال عوارض جانبي زياد ميشود از مقدار دارو كم كنيد.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: اگر احساس سرگيجه مي‌كنيد از انجام اينگونه اعمال بپرهيزيد.


جراحي و بيهوشي عمومي: شايد لازم شود كه مصرف آسبوتولول قبل از بيهوشي عمومي قطع شود. قبل از هر نوع جراحي موضوع را با جراح يا دندانپزشك در ميان بگذاريد.


استفاده بلند مدت: مشكلي نيست.


××××××××××××××××××××××××× ××


خلاصه:

گروه دارويي: مسدد بتا
خطرمصرف اضافي: متوسط
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم است
به صورت ژنريك: موجود نيستداروی هيسانال،‌پوان-از - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۸:۱۲ عصر

نام تجاري: هيسانال،‌پوان-از.


معرفي دارو:
آستمي زول يك آنتي هيستامين با اثر طولاني است كه عمدتاً براي درمان رينيت آلرژيك. بويژه بر اثر تب يونجه، مصرف ميشود. قرص يا شربت آن تحريك چشم و بيني و نيز عطسه را كاهش مي‌دهد. بيماريهاي پوستي الرژيك مثل كهير نيز با آستمي زول قابل مداوا هستند.
تفاوت اصلي اين دارو با آنتي هيستامين قديمي و سنتي آن است كه آستمي زول فاقد اثر تسكيني بر سيستم عصبي مركزي است يا اثر آن كم است و از اين نظر براي كساني كه مي‌خواهند دچار خواب‌آلودگي مثلاً‌در سركار،‌نشوند مناسب مي‌باشد. شروع آهسته اثر درماني آستمي زول، آن را براي درمان بيماريهاي آلرژيك مثل آلرژي به غذا و خارش‌هاي شديد پوستي نامناسب مي‌سازد. بعلاوه، به علت طول اثر دارو در بدن، آن را حداقل 4 هفته قبل از تست پوست از نظر آلرژي بايد متوقف كرد.


طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.


اشكال دارو: قرص، شربت.


مقدار و زمان مصرف: روزي يكبار.


مقدار مصرف براي بزرگسالان: بيشتر از 10 ميليگرم در روز نباشد.


شروع تأثير دارو: 1 تا 3 ساعت.


ادامه اثر دارو: تا 3 هفته.


توصيه غذايي: ـــــــــــــ


نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.


فراموش كردن نوبت دارو: جاي نگراني نيست،‌اگر تقريباً وقت نوبت بعدي است فعلاً يك نوبت مصرف و از نوبت بعدي صرفنظر كنيد.


متوقف كردن دارو: هر وقت بخواهيد مي‌توانيد از مصرف دارو خودداري كنيد.


عوارض نامطلوب:
افزايش وزن، احتملاً به علت زياد شدن اشتها گاهي بدنبال مصرف آستمي زول ديده شده است. عوارض جانبي ديگر بندرت روي مي‌دهند. جوش مي‌تواند نشانه‌ايي از يك واكنش آلرژيك غيرطبيعي باشد. آستمي زول در موارد نادر تغييرات خطرناكي در ضربان قلب بوجود مي‌آورد در صورت تپش قلب يا غش بايد فوراً به پزشك اطلاع داده شود.

نشانه‌ها - اضافه‌وزن/ افزايش اشتها، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها - سردرد/ خواب‌آلودگي، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- تهوع، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- جوش، شيوع بندرت، موارد مشورت

با پزشك همه، شرائط ترك دارو.

نشانه‌ها- غش/ تپش قلب، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.


تداخل دارويي:

داروهاي ضد قارچ: كتوكونازول، فلوكونازول، ايتراكونازول و احتمالاً ديگر داروهاي ضدقارچ مقدار آستمي‌زول را زياد مي‌كنند و براي قلب عوارض جانبي دارند.


داروهاي آنتي كولينرژيك: اثرات آنتي كولينرژيكي آستمي زول با كليه داروهايي كه اثر آنتي كولينرژيكي دارند مثل داروهاي ضد جنون و ضد افسردگي‌هاي سه حلقه‌ايي قابل افزايش است.


ضد افسردگي‌ها/ ضد ناراحتي‌هاي رواني: اين داروها احتمال اختلال در ضربان قلب را بالا مي‌برند.


ديورتيك‌ها: خطر عوارض جانبي بر روي قلب را افزايش مي‌دهند.


اريترومايسين: مقدار آستمي زول را افزايش مي‌دهند و براي قلب عوارض جانبي بوجود مي‌آورد.


احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

ناراحتي طولاني مدت كبد، سابقه حساسيت به آستمي زول، سابقه ناراحتي قلبي، مصرف داروهاي ديگر.


براي خانم‌هاي باردار: بي‌ضرر بودن اين دارو براي دوران بارداري هنوز قطعي نيست. بعد از قطع دارو لازم است اقدامات ضدبارداري تا چند هفته ادامه يابد.


براي خانم‌هاي شيرده: اين دارو در شير مادر نفوذ مي‌كند. از پزشك نظر بخواهيد.


براي اطفال و كودكان: براي اطفال زير 6 سال توصيه نميشود. در صورت لزوم از مقدار دارو براي كودكان بزرگتر كم كنيد.


براي سنين بالاي 60: لازم است مقدار دارو كم شود.


مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: ــــــــــ


الكل: از مصرف الكل بپرهيزيد.


استفاده بلند مدت:
آستمي زول را حداقل 4 هفته قبل از تست آلرژي پوست قطع كنيد.


××××××××××××××××××××××××× ××


خلاصه:

گروه دارويي: آنتي هيستامين‌ها
خطر مصرف اضافي: متوسط
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: لازم نيست
به صورت ژنريك: موجود نيستRE: آشنایی با داروها - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۸:۱۴ عصر

باسيتراسين Bacitracin


موارد مصرف :
اين دارو در درمان عفونتهاي ناشي از ميكروارگانيسم هاي حساس مصرف ميشود.


مكانيسم اثر :
باسيتراسين از طريق تداخل در ساخت ديواره سلولي بر عليه اغلب باكتري هاي گرم مثبت ( از جمله استافيلوكوك و استرپتوكوك ) و كلستريديا مؤثر است .

فارماكوكينتيك :
جذب موضعي ( مخاطي) اين دارو ناچيز است .

عوارض جانبي :
مواردي از بروز واكنش هاي حساسيت مفرط و حتي آنافيلاكسي مشاهده شده اند .

نكات قابل توصيه :
مصرف اين دارو براي پيشگيري از بروز التهاب عفوني ملتحمه در نوزادان توصيه نمي شود .

مقدار مصرف :
يك يا چند بار در روز در چشم استفاده ميشود .

اشكال دارويي :
ophthalmic
ointment : 500 u/g


RE: آشنایی با داروها - AMIR.H21 - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ ۰۸:۲۹ عصر

شكل دارو :
قرص 10 ميلي گرمي

مواردمصرف:
سرطان ***** و سرطان تخمدان

ميزان مصرف:
بنا به مورد متفاوت است ولي 10 ميليگرم2 بار در روز براي درمان طولاني است

مواردمنع:
حساسيت شديد دارويي و لخته شدن خون در وريدهاي عمقي اندام

عوارض :
تهوع ، استفراغ ، بي نظمي در قاعدگي ، سبكي سر ، كاهش اشتها ، خارش ،ريزش مو ، كاهش ميل ،جنسي در مردان

توجه :
آزمايشهاي دوره اي ضروري است . احتمال دارد خونريزي ماهانه غير منظم بروز كند . در حاملگي مجاز به تجويز آن نيستند.

آموزش :
ضعف و خواب آلودگي و تنگي نفس را به پزشك اطلاع دهيد. وزن خود را كنترل كنيد .


در پاسخ به: آشنایی با داروها - نسترن - ۱۳۹۳/۶/۱۰ ۱۱:۰۱ صبح

[تصویر: thumb_HM-20136600720754069261407582168.7209.jpg]