جامعه مجازی دانشگاه پیام نور
کلاس آموزش شبکه - نسخه قابل چاپ

+- جامعه مجازی دانشگاه پیام نور (http://pnuforums.ir)
+-- انجمن: کلاس برنامه نویسی (/forum-97.html)
+--- انجمن: هک و امنیت (/forum-251.html)
+---- انجمن: اینترنت (/forum-253.html)
+---- موضوع: کلاس آموزش شبکه (/thread-3354.html)


کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۱۵ ۱۰:۰۲ عصر

lesson 1-darse 1
آشنایی با تجهیزات شبکهکارت شبکه
کارت شبکه جهت اتصال کامپیوتر به شبکه محلی در سرعت های ۱۰۰،۱۰و۱۰۰۰ مگا بیت بر ثانیه بکار میرود . با پورتهای Rj-۴۵ و BNC برای شبکه های مبتنی بر کابل مسی و با پورت فیبر نوری جهت ارتباط با فیبر نوری استفاده می شود . کارخانه های مختلفی این نوع کارت ها را با قیمت های مختلف و امکانات متنوع تولید می کنند .

هاب سوئیچ شبکه
قلب هر شبکه مبتنی بر روش استار را هاب سوئیچ تشکیل میدهد . سوئیچ های لایه ۲ با تعداد پورت ۵ ، ۸ ، ۱۶ ، ۲۴ و گاهی ۳۶ و ۴۸ پورت نیز تولید می شوند . امروزه سرعت آنها معمولاً ۱۰/۱۰۰ و یا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه است .

سوئیچ ها دارای پورتهایR j- ۴۵ و یا فیبر نوری و یا ترکیبی از هر دو هستند . در دو نوع رومیزی و رکمونت و یا رومیزی با قابلیت رکمونت جهت نصب در رکهای ۱۹ اینچ استاندارد وجود دارند . سرعت سوئیچ کردن از مهمترین مشخصات یک سوئیچ است . متناسب با نیاز و طراحی شبکه ، سوئیچهای مختلفی با پورتهای متنوع در بازار بفروش می رسند . شرکت های معدودی سوئیچ جایگزین در مدت زمان گارانتی به شما ارائه می دهند که بدین وسیله می توانید شبکه خود را همواره بر پا نگه دارید . مدت زمان گارانتی سوئیچ ها معمولا بین ۱ تا ۳ سال است .

سوئیچ های مدیریتی
برای کنترل و نگهداری شبکه های بزرگ و یا شبکه هایی که نیاز به پهنای باند زیاد و کنترل شده دارند نیاز به استفاده از سوئیچهای مدیریتی داریم . با اینگونه سوئیچها می توان تنظیمات متنوعی از قبیل پهنای باند ، شبکه های مجازی ، کنترل و گزارشات ترافیکی شبکه و … را انجام داد از مشخصاتی که تقریبا در تمام آنها مشترک است می توان به رکمونت بودن ، بدنه فلزی ، تعداد ۲۴ پورت به بالا ، امکان افزودن چندین نوع ماژول برای کاربردهای مختلف ، خروجی پورت سریال برای مدیریت مستقیم ، امکان مدیریت از طریق وب ، دارا بودن نرم افزار مدیریتی ، پاورهای اینترنال ، پاورهای زاپاس و قیمت بسیار بالا نسبت به سوئیچ های رایج اشاره کرد . هنگام استفاده از چنین سوئیچ های گران قیمتی باید تمهیدات لازم از نظر برق و ارت در سیستم شبکه شما پیش بینی گردد . سرعت سوئیچ کردن داخلی و همچنین حجم دیتای انتقالی در زمان واحد از جمله مشخصات مهم سوئیچها وتعیین کننده قیمت آنها می باشد . برخی از این سوئیچ ها امکان کار در لایه ۳ شبکه و یا یالاتر را نیز دارند . جهت اتصال چنین سوئیچ هایی به یکدیگر از سوئیچ های مرکز ی خاصی (Core) با توان تبادل دیتای بالا استفاده می شود .

.: ماژول سوئیچ
ماژولها قطعاتی سخت افزاری هستند که به سخت افزار اصلی متصل شده و امکاناتی را بسته به نیاز شبکه به آن اضافه می نمایند . به سوئیچهایی که دارای ورودی برای نصب ماژول هستند سوئیچهای ماژولار گفته می شود. هر خانواده ای از سوئیچها می توانند از یک تا چندین ماژول داشته باشد و کارخانه های مختلف ماژولهایی با کاربردهای متفاوت برای سوئیچهای خود عرضه می کنند . هر ماژول می تواند چندین پورت یکسان یا متفاوت داشته باشد . جدیدترین ماژولها ماژولهای SFB یا Mini GIBIC هستند که انواع پورتهای گیگا بیت بر روی فیبر نوری و کابل مسی ارائه می کنند . سوئیچ ماژولار این امکان را به طراح شبکه می دهد تا بتواند چندین نوع مدیا را در کنار هم داشته باشند . انتخاب ماژول نیاز به اطلاعات لازم در خصوص انواع مدیا و فواصل و سرعتهایی که ارائه می کنند دارد . ماژول های یک خانواده سوئیچ قیمت های بسیار متفاوتی دارد .

.: کی وی ام سوئیچ
این دستگاه امکان کنترل ۲ ، ۴ ، ۸ یا ۱۶ دستگاه کامپیوتر را از طریق یک مانیتور و یک موس و یک کیبرد می دهد . معمولاً در رک برای کنترل چندین سرور به کار می رود که باعث کاهش هزینه می شود . بعضی از انواع آن بهم مرتبط شده و تا ۲۵۶ کامپیوتر یا بیشتر را نیز می توانند ساپورت کنند . یک مورد استفاده فراوان آن مربوط به اسمبل کنندگان و تعمیر کاران کامپیوتر می باشد .

.: پرینت سرور
می توانید ۱ یا ۳ دستگاه پرینتر را توسط پرینت سرور در اختیار همه کاربران شبکه بطور همزمان قرار دهید . پرینت سرور مستقیماً به سوئیچ
شبکه متصل می شود . مزیت آن بر Print Sharing اینست که توان سرور یا دستگاه دیگر را بکار نمی گیرد ، ویروسی نمی شود ، هنگ نمی کند و خطای کاربر باعث از کار افتادن سرویس چاپ کاربران دیگر نمی شود . یک دستگاه لازم برای شبکه های بزرگ است .
.: اینترنت سرور
با اتصال مستقیم این دستگاه به سوئیچ شبکه همه کاربران می توانند بشرط داشتن مجوز از سرویس اینترنت استفاده کنند . ۱ یا ۲ مودم اکسترنال را می توانید با دو خط تلفن به ۲ سرویس دهنده اینترنت متصل شوید . از امکانات دیگر دستگاه :
Mail,Internet,DHCP,Account Server می باشد . تنظیمات آن از طریق Explorer انجام می شود .
.: دوربین شبکه ، اینترنت
هنگامی که این نوع دوربین ها را به سوئیچ شبکه متصل می کنید تمام کاربران شبکه به شرط داشتن محوز می توانند تصویری را که این دوربین ها ارسال می کنند مشاهده نمایند . امکان کنترل ۱۶ دوربین همزمان وجود دارد لنز آن قابل تنظیم است و برخی انواع آن صدا برداری و یا عملیات چرخش و زوم را نیز انجام می دهند . سرعت آن تا ۳۰ فریم بر ثانیه و حداکثر دقت ۴۸۰×۶۴۰ می باشد .

.: روتر
شبکه ها را روترها (مسیر یابها ) به هم متصل می کنند .تمام دنیا توسط روترها به هم متصل شده و بدین صورت شبکه اینترنت شکل گرفته است . این دستگاهها کارکرد پیچیده ای داشته و نیاز به تنظیمات نرم افزاری دارند . برخی از آن قابلیت نصب ماژول دارد و امکانات مختلفی توسط این ماژولها به آنها افزوده می گردد . پرفروش ترین روترها در بازار ایران ساخت شرکت سیسکو سیستمز می باشد . بسته به قدرت مدیریت و انتقال داده ها وامکانات ، قیمتهای متفاوتی دارند . هر روتر حداقل دارای یک پورت LAN جهت اتصال به شبکه محلی و یک پورت WAN جهت اتصال به شبکه دور دست می باشد.

.: ماژول روتر
قطعه سخت افزاری که درون روتر قرار می گیرد و امکانی خاص را به آن اضافه می کند . هر خانواده ای از روتر ، ماژولهای خاص خود را دارد که برای آن روتر طراحی شده است . بعنوان مثال ماژول NM۱۶AM شانزده مودم آنالوگ را به روترهای سیسکو اضافه می نماید . متناسب با نوع ماژول قیمتهای متفاوتی از ۵۰ دلار تا چند هزار دلار دارند .

.: کارت شبکه USB
با استفاده از این رابط کوچک می توان کامپیوتر را از طریق پورتUSB به شبکه متصل نمود . این دستگاه زمانی کاربرد دارد که کامپیوتر ما فاقد کارت شبکه باشد . انواع USB۱.۱ و USB ۲.۰ در بازار وجود دارد .

.: مدیا کانورتر فیبر نوری
برای انتقال داده ها از کابلهای شبکه به فیبر نوری بکار می روند . دارای سرعت ۱۰۰ مگا بیت و هزار مگا بیت می باشند و بسته به مسافت و سرعت با انواع خروجی های SX,FX و LX ارائه می شوند . بطور معمول دارای یک پورت برای اتصال به کابل شبکه و یک پورت برای اتصال به فیبر نوری می باشند . نوع پورت فیبر نوری آن باید متناسب با کانکتورهای بکار رفته در شبکه انتخاب شود . جهت کار نیاز به منبع تغذیه دارند . اگر بخواهیم سوئیچی را که فاقد پورت فیبر نوری است به فیبر نوری وصل کنیم از مدیا کانورتر استفاده می کنیم .

.: مالتی پورت
اگر تعداد پورتهای یک دستگاه کامپیوتر یا سرور کافی نباشد می توان از مالتی پورت برای افزایش این پورتها بهره گرفت . این مالتی پورتها دارای دو نوع اینترنال و اکسترنال می باشند و ۴ پورت ، ۸ پورت و ۸ پورت قابل افزایش تا ۳۲ پورت آن وجود دارد . بیشترین کاربرد آن در ICT مربوط به اتصال چندین دستگاه مودم به یک سرور برای راه اندازی یک ISP کوچک یا یک شبکه اینترانت می باشد . اما در صنعت کاربردهای فراوانی دارد مانند کنترل دستگاههای CNC و سایر دستگاههایی که باروتکل های استاندارد سریال مانند RS۲۳۲ کار می کنند . بر روی هر دستگاه کامپیوتر می توان تا ۱۲۸ پورت سریال توسط این مالتی پورتها ایجاد کرد . سرعت انتقال دیتا عامل مهم تفاوت قیمت در مالتی پورت است .

.: گیت وی VOIP
Gateway می تواند سرویس تلفنی انتقال صدا بر روی خطوط دیتا را به ما ارائه کند . دارای دو نوع پورت FXS برای انتقال دیتا به صورت داخلی و FXO برای اتصال به تلفن یا گوشی تلفن معمولی هستند . هنگامی که بین دو مکان خطوط انتقال دیتا برقرار است می توان بدون هیچ گونه مزاحمتی خطوط تلفنی را نیز با استفاده از همین خطوط دیتا انتقال داد . بدین شکل می توانید یک خط تلفن را از تهران به مشهد انتقال دهیم . مورد استفاده آن را می توان در مراکزی که کارت تلفن اینترنتی عرضه می کنند دید .

.: IP تلفنی
این نوع گوشی های تلفن مستقیما به سوئیچ شبکه وصل می شوند و IP خاصی برای آنها تعریف می شود و می توانند تحت شبکه مانند یک تلفن معمولی کار کنند.پیش بینی می شود تلفن های آنالوگ فعلی در آینده ای نزدیک جای خود را به IP تلفن خواهند داد .

کارت شبکه وایرلس
برای داشتن یک شبکه وایرلس فقط کافی است بر روی هر کامپیوتر یک کارت شبکه وایرلس نصب کنید . قابل توجه اینکه نیاز به نصب هیچ دستگاه دیگری ندارد . این کارتها با سرعتهای ۱۱ ، ۲۲ ، ۵۴ و ۱۰۸ مگابیتی کار می کنند و متناسب با شرایط محیط سرعت انتقال دیتای آنها تغییر می کند . در محیط های بسته داخل ساختمان نهایتا تا ۱۰۰ متر و در فضای باز بدون مانع در حدود ۳۰۰ متر برد دارند . با تعویض آنتن می توان برد آنها را تقویت نمود .

اکسس پوینت
اکسس پوینت یک شبکه وایرلس را به یک شبکه محلی متصل می کند. دارای یک پورت Rj – ۴۵ برای اتصال به سوئیچ شبکه و آنتن برای اتصال به شبکه بی سیم است . برخی انواع آن که دارای حالت بریج نیز هستند می توانند بین دو شبکه محلی که با هم فاصله دارند اتصال برقرار نمایند . در حالت رپیتر سیگنال را جهت مسافت بیشتر تکرار می کنند .

.: بریج وایرلس
پل هایی که بین شبکه های محلی با امواج بی سیم ارتباط برقرار می کنند . این نوع بریج ها با آنتن های مختلف می توانند تا ۵۰ کیلومتر مسافت را نیز پشتیبانی نمایند . فرکانس کاری آنها معمولا ۲/۴ یا ۵/۸ گیگا هرتز است که فرکانس آماتوری بوده و نیاز به مجوز ندارد . برای نصب در فضای آزاد طراحی شده و قابلیت کار در دمای بالا و پائین را دارند . بدنه دستگاه بصورت ضد آب برای جلوگیری از نفوذ باران ، طراحی شده است . توابع امنیتی نیز برای کد کردن اطلاعات و محافظت از داده ها بر روی این بریج ها وجود دارد . دستگاهی به نام POE همراه این دستگاه عرضه می شود که عملیات برق رسانی با ولتاژ پایین از طریق کابل شبکه را به این دستگاه از داخل ساختمان فراهم می کند . این بریج ها با گیت وی ها ترکیب شده و برای انتقال خطوط تلفن به مناطق دور دست یا فاقد امکانات بکار می روند .

آنتن های داخل ساختمان
اگر قدرت انتشار یا Gain آنتن کارت شبکه یا اکسس پوینت شما کافی نباشد می توانید از آنتن های قویتر بیش از ۵dbi استفاده کنید . این آنتن ها در دو نوع Omin با زاویه انتشار ۱۸۰ درجه و Flat برای انتشار جهت دار عرضه می شوند .

.: آنتن های Omni
آنتن های میله ای شکل که قابلیت انتشار امواج را در همه زوایا دارند . این آنتن ها با بست های مخصوص جهت اتصال به دکل یا پایه و همراه با محافظ برق گیر برای انتقال الکتریسیته ناشی از رعد و برق به زمین عرضه می شوند . همچنین امکان نصب این آنتن ها بر روی انواع بریج Outdoor استاندارد وجود دارد و در قدرتهای ۸dbi تا ۱۵dbi تولید می شوند . سطح آنها با پوشش فایبر گلاس پوشیده است .

.: آنتن های پارابولیک
آنتن های جهت دار جهت انتقال امواج به مسافتهای دور دست به علت سطح مشبک این آنتن ها وزن آن سبک بوده و بادگیر نمی باشند . در قدرتهای مختلف ۲۴dbi ، ۲۷dbi ، ۳۰dbi عرضه می شوند . برای انتقال خطوط مخابراتی نیز از این نوع آنتن ها استفاده می شود .

.: آنتن های مسطح
سطح این آنتن ها مسطح بوده و با زاویه انتشار مختلف ساخته می شوند . همراه با بست های مخصوص جهت اتصال به دکل یا پایه و همراه با محافظ برق گیر برای انتقال الکتریسیته ناشی از رعد و برق به زمین عرضه می شوند . همچنین امکان نصب ای آنتن ها بر روی انواع بریج Outdoor استاندارد وجود دارد و در قدرتهای ۱۵dbi تا ۱۸dbi تولید می شوند . سطح آنها فایبر گلاس است .

.: آنتن های یاگی
آنتن شاخه ای جهت دار مانند آنتن های تلویزیون که بر روی بام نصب می شوند . این آنتن ها با پایه های مخصوص جهت اتصال به دکل یا پایه و همراه با محافظ برق گیر برای انتقال الکتریسیته ناشی از رعد و برق به زمین عرضه می شوند . همچنین امکان نصب این انتن ها بر روی انواع بریج Outdoor استاندارد وجود دارد و در قدرتهای ۱۸dbi تا ۲۰dbi تولید می شوند. سطح آنها جهت جلوگیری از یخ زدن با پوشش فایبر گلاس پوشیده شده و آنتن بشکل یک استوانه درآمده است .

.: فکس مودم های اینترنال
کارت فکس مودم PCI با سرعت ۵۶ کیلو بیت بر ثانیه . معمولاً دارای توابع V.۹۲ هستند و می توانند خط تلفن را در هنگام ارتباط با اینترنت اشغال نکنند . بعلت قیمت کم پرفروشترین نوع مودم در بازار هستند . سیستم نشان دهنده شماره مخاطب فقط در برخی از آنها وجود دارد .

فکس مودم های سریال
فکس مودم هایی با قابلیت اتصال به پورت های سریال دستگاه کامپیوتر . علی رغم کیفیت خوب آنها به علت پیشرفت تکنولوژی کم کم از رده خارج شده و فکس مودم های USB جایگزین آن می شود . سرعت آنها ۵۶Kbps و برخی از آنها توابع V.۹۲ را پشتیبانی می کنند .

.: فکس مودم های USB
فکس مودم های بسیار سریع و کامل که در عمل می توانید تفاوت سرعت آن زا نسبت به سایر فکس مودم ها احساس کنید . سرعت آنها ۵۶Kbps و امکان پشتیبانی از V.۹۲ را دارند . برخی از آنها دارای خروجی صدا بوده و هنگام نصب به دستگاه در هر زمان توسط ویندوز شناسایی و راه اندازی می شوند . همچنین نیاز به منبع تغذیه جداگانه ندارند . چراغ های نشانگر وضعیت مودم و ارتباط را کاملاً نشان می دهد .

.: دوربین دیجیتال
دوربین های دیجیتال امروزه با دقت های ۴ مگا پیکسل به بالا عرضه می شوند . معمولاً ۸ یا ۱۶ مگا بایت حافظه داشته و می توانند تعداد زیادی عکس با دقتهای مختلف در خود ذخیره کنند . البته توسط کارتهای حافظه می توان گنجایش حافظه آنها را افزایش داد و در دو نوع عمده با سنسور CMOS و سنسور CCD تولید می شوند که سنسور CCD دارای کیفیت بسیار بالاتری است . همچنین امکان فیلم برداری بصورت محدود همراه با صدا نیز به آنها اضافه شده است . برخی از آنها امکان استفاده بصورت وب کم را نیز دارند . دو نوع زوم دیجیتال و اپتیکال می توانند داشته باشند که زوم اپتیکال قیمت دوربین را افزایش می دهد . امکان کپی انواع فایل بر روی این دوربینها جهت حمل و انتقال به کامپیوترهای دیگر وجود دارد . همچنین خروجی تلویزیون نیز دارند . همه آنها دارای صفحه نمایشگر رنگی جهت دیدن تصاویر
هستند و با پورت USB به کامپیوتر متصل می شوند .

.: وب کم
اگر دوربین وب کم داشته باشید می توانید در شبکه محلی یا اینترنت ارتباط تصویری زنده داشته باشید . برنامه های Chat مانند Yahoo Messenger امکان ارتباط تصویری را توسط وب کم فراهم می کنند . دقت ۳۲۰ کیلو پیکسل آن دارای کیفیت بهتری است و می تواند تا ۳۰ فریم در ثانیه انتقال تصویر داشته باشد .
.: فلاش دیسک
جهت انتقال ، حمل و گرفتن پشتیبان از فایلهای خود می توانید از فلاش دیسکهای کوچک و سبک و زیبای USB استفاده کنید . نوع USB ۲.۰ آن سرعت بسیار بالایی دارد و در ظرفیتهای ۱۲۸ ، ۲۵۶ ، ۵۱۲ مگا بایت و یک گیگا بایت تولید می شوند . در ویندوزهای XP و ۲۰۰۰ نیازی به درایور و نصب ندارد و هنگام روشن بودن دستگاه می تواند وصل و قطع شود .

.: قفل USB
قفل USB می تواند قسمی از هارد شما را قفل کند بطوریکه آن قسمت از هارد دیسک شما فقط هنگامی دیده می شود که قفل به دستگاه متصل باشد . همچنین می تواند دستگاه را جهت جلوگیری از اتصال به اینترنت قفل کند . و یا راه انداز سیستم را قفل نماید . اندازه آن کوچک و قابل حمل در دسته کلید شما می باشد . هر شخص می تواند قفل مخصوص خود را داشته باشد .

.: هاب USB
اگر دستگاههای USB زیادی داشته و پورت یو اس پی کافی برروی کامپیوتر خود ندارید یا مایلید تعدادی پورت USB بر روی میز کار خود جهت دسترسی آسانتر داشته باشید می توانید از هاب USB استفاده کنید این هابها در انواع ۴ پورت و ۷ پورت و… تولید می شوند .

.: لینک USB
با این رابط می توان بین دو دستگاه کامپیوتر لینک ایجاد کرده و فایلها را بین دو دستگاه انتقال دهید . دو نوع USB۱.۱ و USB۲.۰ در بازاز وجود دارد که USB۲.۰آن دارای سرعت به مراتب بیشتری می باشد سبک ، کوچک و قابل حمل میباشد.

.: آداپتور بلوتوس
برای ارتباط بین کامپیوتر و دستگاه هایی که امکان بلوتوس دارند مانند برخی گوشی های موبایل یا برخی پرینترها استفاده می شود. در سه مدل با برد ۱۰ متری ، ۲۰ متری و ۱۰۰ متری عرضه می شود . بلوتوس پهنای باند کمی داشته و برای ارتباط کامپیوتر با دستگاههای جانبی و حذف کابلهای رابط طراح شده است . توسط این آداپتورها می توان وایرلس با پهنای باتد کم نیز بین دو کامپیوتر ایجاد نمود .

.: کارت حافظه
کارتهای حافظه امروز با ظرفیت های ۱۲۸ ، ۲۵۶ ،۵۱۲ مگا بایت و یک گیگا بایت عرضه می شوند. کارت های حافظه در دو نوع SD و MMC عرضه می شوند .که SD گر چه قیمت بالاتری دارد ولی دارای سرعت بیشتر و مصرف کمتری نسبت به MMC می باشد .

.: پایه دوربین عکاسی
جهت داشتن عکس با وضوح بهتر معمولاً دوربین بر روی سه پایه نصب می شود . این پایه های کوچک دوربین بصورت استاندارد بر روی دوربینهای دیجیتال نصب می شوند . همچنین در زمانی که با تایمر دوربین می خواهید از خودتان عکس بگیرید پایه دوربین تنظیم آنرا برای شما آسان می کند . اینایه ها تاشو و قابل حمل می باشد .

.: مینی کیبورد
کی بردهای کوچکی که جهت قرار گرفتن در رک های شبکه بکار می رود. چون کی بردهای معمولی نمی توانند براحتی بر روی سینی های متحرک رک ها قرار گیرند . این کی بردها به شما امکان می دهد بر روی یک طبقه کشویی رک ، موس و کی برد را در کنار هم داشته باشید کابل USB A-B
این نوع کابل رابط جهت اتصال دستگاههای جانبی دارای پورت USB مانند پرینتر ، اسکنر ، مودم و … به کامپیوتر استفاده می شود . طول
آن در حدود ۸/۱ متر است . یک نوع جدید آن قابلیت جمع شدن بصورت خودکار دارد و جهت حمل و نقل خصوصا همراه لپ تاپ بکار می رود .

.: مبدل USB به RS-۲۳۲
اگر نیاز به اتصال دستگاههای با پورت سریال به پورت USB کامپیوتر خود را دارید می توانید از این رابط استفاده کنید. که دو نوع پورت سریال نری و سریال مادگی آن در بازار وجود دارد .

.: اسپلایتر مونیتور
با این ذستگاه می توان خروجی یک کارت گرافیک را همزمان به چهار مانیتور منتقل کرد . در این حالت تمام مانیتورها یک تصویر را نشان می دهند . بیشترین کاربرد آن در نمایشگاه ها یا فروشکاه ها می باشد .

.: کانکتور شبکهRj – ۴۵
کانکتور های ۸ پین شبکه در توپولوژی استار برای اتصال کابلهای شبکه به دستگاهها استفاده می شود . مرغوبیت آن بستگی به روکشی دارد که بر روی پین های فلزی آن آبکاری شده است . بهترین روکش ۵۰ میکرون می باشد . این کانکتورها توسط ابزار پرس مخصوص به کابل شبکه متصل می شوند . اتصال این کانکتورها به کابل شبکه باید حتما طبق رنگ بندی استاندارد انجام شود . در دو نوع بدون حفاظ وبا حفاظ فلزی FTP ( برای نصب در محیطهای با نویز بالا و بر روی کابلهای حفاظ دار) موجود می باشند. نصب دستی این کانکتورها برای شبکه های مهم به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بجای آن باید از پچ کوردهای آماده و تست شده در کارخانه استفاده گردد .

.: کانکتور تلفن Rj – ۱۱
کانکتورR j – ۱۱ دارای ۴ یا ۶ پین فلزی است که بیشتر مصرف تلفنی و مخابراتی دارد . دربازار به فیش پاناسونیکی نیز معروف است . کابل مورد استفاده این کانکتورها کابل ۴ رشته تخت می باشد و برای نصب به کابل تخت نیاز به ابزار پرس ویژه ای دارد .

.: کاور کانکتور
کاور لاستیکی طراحی شده برای کانکتورR j- ۴۵ علاوه بر زیبا کردن کابل رابط اتصال کابل به کانکتور را محافظت کرده و مانع از ورود گرد و غبار به پورت نیز می شود . در دو نوع با روکش بر روی ضامن کانکتور و بدون روکش در رنگهای مختلف زرد ، سبز ، کرم ، نارنجی ، قرمز ، آبی ، مشکی و … عرضه می شود . نوع نرم آن مرغوبیت بیشتری دارد


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۱۵ ۱۰:۰۸ عصر

lesson2-darse2
آشنایی با روتر
استفاده از روترها در شبکه به امری متداول تبديل شده است . يکی از دلايل مهم گسترش استفاده از روتر ، ضرورت اتصال يک شبکه به چندين شبکه ديگر ( اينترنت و يا ساير سايت ها ی از راه دور ) در عصر حاضر است . نام در نظر گرفته شده برای روترها ، متناسب با کاری است که آنان انجام می دهند : " ارسال داده از يک شبکه به شبکه ای ديگر " . مثلا" در صورتی که يک شرکت دارای شعبه ای در تهران و يک دفتر ديگر در اهواز باشد ، به منظور اتصال آنان به يکديگر می توان از يک خط leased ( اختصاصی ) که به هر يک از روترهای موجود در دفاتر متصل می گردد ، استفاده نمود . بدين ترتيب ، هر گونه ترافيکی که لازم است از يک سايت به سايت ديگر انجام شود از طريق روتر محقق شده و تمامی ترافيک های غيرضروری ديگر فيلتر و در پهنای باند و هزينه های مربوطه ، صرفه جوئی می گردد .


انواع روترها
روترها را می توان به دو گروه عمده سخت افزاری و نرم افزاری تقسيم نمود:

روترهای سخت افزاری : روترهای فوق ، سخت افزارهائی می باشند که نرم افزارهای خاص توليد شده توسط توليد کنندگان را اجراء می نمايند (در حال حاضر صرفا" به صورت black box به آنان نگاه می کنيم ).نرم افزار فوق ، قابليت روتينگ را برای روترها فراهم نموده تا آنان مهمترين و شايد ساده ترين وظيفه خود که ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است را بخوبی انجام دهند . اکثر شرکت ها ترجيح می دهند که از روترهای سخت افزاری استفاده نمايند چراکه آنان در مقايسه با روترهای نرم افزاری، دارای سرعت و اعتماد پذيری بيشتری می باشند . شکل زير يک نمونه روتر را نشان می دهد . ( Cisco 2600 Series Multiservice Platform )
[تصویر: 1260195442.jpg]
روترهای نرم افزاری : روترهای نرم افزاری دارای عملکردی مشابه با روترهای سخت افزاری بوده و مسئوليت اصلی آنان نيز ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است. يک روتر نرم افزاری می تواند يک سرويس دهنده NT ، يک سرويس دهنده نت ور و يا يک سرويس دهنده لينوکس باشد . تمامی سيستم های عامل شبکه ای مطرح ،دارای قابليت های روتينگ از قبل تعبيه شده می باشند .

در اکثر موارد از روترها به عنوان فايروال و يا gateway اينترنت ، استفاده می گردد . در اين رابطه لازم است به يکی از مهمترين تفاوت های موجود بين روترهای نرم افزاری و سخت افزاری ، اشاره گردد : در اکثر موارد نمی توان يک روتر نرم افزاری را جايگزين يک روتر سخت افزاری نمود ، چراکه روترهای سخت افزاری دارای سخت افزار لازم و از قبل تعبيه شده ای می باشند که به آنان امکان اتصال به يک لينک خاص WAN ( از نوع Frame Relay ، ISDN و يا ATM ) را خواهد داد .يک روتر نرم افزاری ( نظير سرويس دهنده ويندوز ) دارای تعدادی کارت شبکه است که هر يک از آنان به يک شبکه LAN متصل شده و ساير اتصالات به شبکه های WAN از طريق روترهای سخت افزاری ، انجام خواهد شد .

مثال 1 : استفاده از روتر به منظور اتصال دو شبکه به يکديگر و ارتباط به اينترنت
فرض کنيد از يک روتر مطابق شکل زير به منظور اتصال دو شبکه LAN به يکديگر و اينترنت ، استفاده شده است . زمانی که روتر داده ای را از طريق يک شبکه LAN و يا اينترنت دريافت می نمايد ، پس از بررسی آدرس مبداء و مقصد ، داده دريافتی را برای هر يک از شبکه ها و يا اينترنت ارسال می نمايد . روتر استفاده شده در شکل زير ، شبکه را به دو بخش متفاوت تقسيم نموده است .( دو شبکه مجزاء ) . هر شبکه دارای يک هاب است که تمامی کامپيوترهای موجود در شبکه به آن متصل شده اند . علاوه بر موارد فوق ، روتر استفاده شده دارای اينترفيس های لازم به منظور اتصال هر شبکه به آن بوده و از يک اينترفيس ديگر به منظور اتصال به اينترنت ، استفاده می نمايد . بدين ترتيب ، روتر قادر است داده مورد نظر را به مقصد درست ، ارسال نمايد .

[تصویر: 1260209484.jpg]


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۱۵ ۱۰:۱۱ عصر

مثال 2: استفاده از روتر در يک شبکه LAN
فرض کنيد از يک روتر مطابق شکل زير در يک شبکه LAN ، استفاده شده است . در مدل فوق ، هر يک از دستگاههای موجود در شبکه با روتر موجود نظير يک gateway برخورد می نمايند . بدين ترتيب ، هر يک از ماشين های موجود بر روی شبکه LAN که قصد ارسال يک بسته اطلاعاتی ( اينترنت و يا هر محل خارج از شبکه LAN ) را داشته باشند ، بسته اطلاعاتی مورد نظر را برای gateway ارسال می نمايند . روتر ( gateway ) نسبت به محل ارسال داده دارای آگاهی لازم می باشد . ( در زمان تنظيم خصلت های پروتکل TCP/IP برای هر يک از ماشين های موجود در شبکه يک آدرس IP برای gateway در نظر گرفته می شود ) . شکل زير نحوه استفاده از يک روتر به منظور دستيابی کاربران به اينترنت در شبکه LAN را نشان می دهد :
[تصویر: 1260213405.jpg]
مثال 3: استفاده از روتر به منظور اتصال دو دفتر کار
فرض کنيد ، بخواهيم از روتر به منظور اتصال دو دفتر کار يک سازمان به يکديگر ، استفاده نمائيم . بدين منظور هر يک از روترهای موجود در شبکه با استفاده از يک پروتکل WAN نظير ISDN به يکديگر متصل می گردند . عملا" ، با استفاده از يک کابل که توسط ISP مربوطه ارائه می گردد ، امکان اتصال به اينترفيس WAN روتر فراهم شده و از آنجا سيگنال مستقيما" به شبکه ISP مربوطه رفته و سر ديگر آن به اينترفيس WAN روتر ديگر متصل می گردد . روترها ، قادر به حمايت از پروتکل های WAN متعددی نظير Frame Relay , ATM , HDLC و يا PPP ، می باشند .
[تصویر: 1260145537.jpg]
مهمترين ويژگی های يک روتر :

روترها دستگاههای لايه سوم ( مدل مرجع OSI ) می باشند .
روترها ماداميکه برنامه ريزی نگردند ، امکان توزيع داده را نخواهند داشت .
اکثر روترهای مهم دارای سيستم عامل اختصاصی خاص خود می باشند .
روترها از پروتکل های خاصی به منظور مبادله اطلاعات ضروری خود ( منظور داده نيست ) ، استفاده می نمايند .
نحوه عملکرد يک روتر در اينترنت : مسير ايجاد شده برای انجام مبادله اطلاعاتی بين سرويس گيرنده و سرويس دهنده در تمامی مدت زمان انجام تراکش ثابت و يکسان نبوده و متناسب با وضعيت ترافيک موجود و در دسترس بودن مسير ، تغيير می نمايد .


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۲:۳۸ صبح

lesson3 -darse3
آموزش وصل کردن کابل شبکه به سوکت مخصوص RJ45
[تصویر: 1260187703.jpg]
[تصویر: 1260187703.jpg]
ما برای انجام این کار به ۲ ابزار اصلی نیاز داریم

۱- آچار شبکه

۲- استریپر (سیم لختکن)

ضمنا یکعدد سیم چین هم لازم داریم
[تصویر: 1260193996.jpg]
حالا میریم سراغ اصلی ترین ماده مورد نیازمون یعنی کابل شبکه که در توپ های ۱۰۰۰ فوتی که میشه ۳۰۴ متر فروخته میشه البته به صورت خرده فروشی هم میتونید بخرید
[تصویر: 1260140556.jpg]
[تصویر: 1260139107.jpg]
استریپر رو میندازیم دور کابل و یک دور میچرخونیم و اگه تازه کارید اندازه ۵ سانت روکش سیم رو بردارید تا راحت تر بتونید کار کنید

[تصویر: 1260144235.jpg]
[تصویر: 1260144235.jpg]


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۲:۴۴ صبح

هشت تا سیم داریم که اول دو به دو به هم پیچیده شده و شده چهار جفت بعد این چهار جفت هم دوباره دور هم پیچیدن

اول جفت ها رو از هم جدا کنید
[تصویر: 1260227458.jpg]
حالا هر کدوم از جفت ها رو هم باز کنید و خوب صافشون کنید
[تصویر: 1260143756.jpg]
حالا باید سیمها رو طبق استاندارد کنار هم بچینید

۲ تا استاندارد واسه ترتیب رنگی کابل داریم

۵۶۸-A که عکسشو این بالا میبینید و به ترتیب از پچ به راست:

سفید/سبز-سبز-سفید/نارنجی-آبی-سفید/آبی-نارنجی-سفید/قهوه ای - قهوه ای
[تصویر: 1260187583.jpg]
استاندارد بعدی ۵۶۸-B هست که رنگاش به این ترتیب از چپ به راسته:

سفید/نارنجی-نارنجی-سفید/سبز-آبی-سفید/آبی-سبز-سفید/قهوه ای-قهوه ای

*نکته: در حالی که این دو استاندارد با هم فرقی ندارند ولی این استاندارد دوم رو بیشتر استفاده میکنند
[تصویر: 1260131541.jpg]
حالا که استانداردها رو یاد گرفتیم سیمها رو به ترتیب استاندارد کنار هم میچینیم و با انگشت شصت و سبابه پایین سیمها رو نگه میداریم تا بهم نریزه

[تصویر: 1260134511.jpg]
[تصویر: 1260150359.jpg]
حالا سر سیم رو به اندازه ۳ سانت و به طور ۹۰ درجه قطع میکنیم تا صاف و یکدست بشه
[تصویر: 1260226205.jpg]
حالا سوکت رو طوری دستمون میگیریم که ضامنش پایین باشه و با دقت در حالی که زیر سیم رو محکم نگه داشتیم درون سوکت جا میزنیم به طوری که هر سیم درون شیار خودش قرار بگیره

*نکته: اجرای این قسمت برای افرادی که ناخنهاشونو بلند میکنند! بخصوص خانمها مشکله
[تصویر: 1260173033.jpg]


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۲:۴۶ صبح

[تصویر: 1260139268.jpg]
به دقت سوکت رو بررسی کنید و مطمئن بشید که سیمها مرتب و یکسان تا ته سوکت رفته باشه ضمنا رنگها رو هم چک کنید که احیانا جابجا نرفته بشه

ته سوکت فلزهای تیغ مانندی هست که بعد از پرس شدن درون سیم ها فرو میره و اتصال الکتریکی رو برقرار میکنه

[تصویر: 1260165614.jpg]
حالا وقتشه که سوکت رو با آچار شبکه پرس کنید
[تصویر: 1260210747.jpg]
اگه هر دو سر کابل رو پرس کردید کارتون تموم شده

نکته ۱: اگه هر دو سر کابل رو با یکی از استانداردهای A یا B ببنید از این کابل میتونید برای اتصال کامپیوتر به سویچ یا مودم/روتر استفاده کنید

نکته ۲: اگه یکی از سرها رو A و دیگری رو B ببندید اصطلاحا یک کابل کراس آور یا کراس یا همون ضربدری دارید و باهاش میتونید ۲ تا کامپیوتر رو بدون نیاز به سویچ به هم شبکه کنید یعنی سرش رو بزنید و کارت شبکه هر دو کامپیوتر و تنظیمات نرم افزاریش رو انجام بدید

تموم شد این بود سوکت زدن به زبان ساده!


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - Silver Fox - ۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۵:۰۵ صبح

چه خوبه اینجا، ممنون از آموزشتون، میشه سوال پرسید؟

- یه هاپ سوئیچینگ داریم و یه روتر، میخوایم خط اینترنت رو بین 6 تا سیستم شبکه کنیم، بهترین راه حل و البته تنهاترینش؟

(اگه کسی نتونست خودم فردا جوابشو میدم، شب خوشLoveshower)RE: در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۳:۳۱ عصر

(۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۵:۰۵ صبح)Navid Sharifi نوشته شده:  چه خوبه اینجا، ممنون از آموزشتون، میشه سوال پرسید؟

- یه هاپ سوئیچینگ داریم و یه روتر، میخوایم خط اینترنت رو بین 6 تا سیستم شبکه کنیم، بهترین راه حل و البته تنهاترینش؟

(اگه کسی نتونست خودم فردا جوابشو میدم، شب خوشLoveshower)
مثال 1 : استفاده از روتر به منظور اتصال دو شبکه به يکديگر و ارتباط به اينترنت
فرض کنيد از يک روتر مطابق شکل زير به منظور اتصال دو شبکه LAN به يکديگر و اينترنت ، استفاده شده است . زمانی که روتر داده ای را از طريق يک شبکه LAN و يا اينترنت دريافت می نمايد ، پس از بررسی آدرس مبداء و مقصد ، داده دريافتی را برای هر يک از شبکه ها و يا اينترنت ارسال می نمايد . روتر استفاده شده در شکل زير ، شبکه را به دو بخش متفاوت تقسيم نموده است .( دو شبکه مجزاء ) . هر شبکه دارای يک هاب است که تمامی کامپيوترهای موجود در شبکه به آن متصل شده اند . علاوه بر موارد فوق ، روتر استفاده شده دارای اينترفيس های لازم به منظور اتصال هر شبکه به آن بوده و از يک اينترفيس ديگر به منظور اتصال به اينترنت ، استفاده می نمايد . بدين ترتيب ، روتر قادر است داده مورد نظر را به مقصد درست ، ارسال نمايد .

dar mesale1 dar matne darse2 tozih dade shode ast lotfan matne dars ro kamel bekhonid
albate fekr konam beshe az madulhaye khase dige ham estefade kard ke khode hub mostaghim beshe be internet ham motasel she va niazi be router nabashe age etela'ate digari dar in zamine dari bezarid ta ma ham bedoonim inam ye rahe digash ke albate be oon tajhizat ehtiaj nadare darkol soalye in chenin herfeyi ro bezarid vaghti bacheha matalebo khondan va ye chiz yad gereftan beporsid ta hame baham bahs konand
يكي از راهكارهاي پيشنهادي براي اشتراك گذاشتن اينترنت بين چندين كامپيوتر در يك شبكه محلي كوچك مثل يك شبكه خانگي يا اداري يا حتي يك كافي نت با تعدادي محدود كامپيوتر استفاده از ICS است . اين محصول كه در همان سي دي ويندوز شما قرار دارد به شرط انكه از Win98SE+ به بالا استفاده كنيد قابل نصب است .
ابتدا بايد كامپيوتري را به عنوان كامپيوتر سرور در نظر بگيريد كه براي اتصال ديگر كامپيوتر ها به اينترنت از طريق اين كامپيوتر ميسر خواهد بود . به اين كامپيوتر، كامپيوتر ICS ميگوييم . كامپيوتر ICS به دو اداپتور شبكه نيازمند است كه براي اتصالات تلفني به يك اداپتور شبكه و يك مودم براي اتصال به اينترنت نيازمنديم . در كابل بندي شبكه اگر با اسلات پر مواجه شديد ميتوانيد با استفاده از USB كارتهاي شبكه مورد نياز را نيز وصل كنيد .

قبل از شروع هر كاري و نصب ICS برروي كامپيوتر سرور از صحت اتصال كامپيوتر به اينترنت و همچنين از درستي اتصالات داخلي شبكه خود مطلع شويد اگر نرم افزاري ديگري براي اشتراك گذاري اينترنت استفاده ميكرديد انرا كاملا پاك كنيد . اگر قبلا ICS را نصب كرده ايد انرا پاك كنيد . در ضمن توجه داشته باشيد كه ICS با AOL سازگاري ندارد لذا اگر AOL برروي كامپيوتر شما نصب است انرا نيز پاك كنيد .
حال كامپيوتر ICS شما بايد شمايي مانند زير در properties شبكه داشته باشد :


Network Properties
One Client for Microsoft networks
Two network adapters
Two TCP/IP, one for each network adapter
Two NetBEUI, one for each network adapter
One File and Printer Sharing for Microsoft Networks.


اگر هر كدام از اجزا نبودند با دكمه add ميتوانيد انها را اضافه كنيد . در ضمن IPX را نيازي نيست پس ميتوانيد انرا حذف كنيد .
One Client for Microsoft networks
در قدم بعدي بايد پروتوكول TCP/IP را كه از اداپتور شبكه شما رد ميشود را سازماندهي كنيد . در اين كامپيوتر ادرس TCP/IP را به 192.168.0.1 تغيير دهيد و subnet mask را نيز به 255.255.255.0 تغيير دهيد . فعلا اينكه اينها چي هستند را بگذريم .

Configure Internet Connection


برروي NetBEUI كه برروي كارت شبكه شما قرار گرفته تا به مودم dsl مرتبط شود كليك كنيد و انرا پاك كنيد . بروي TCP/IP كليك كنيد و TCP/UP را همانطور كه ISP شما گفته است تنظيم كنيد .

More things to configure

در properties شبكه خود Primary Network Login را به Client for Microsoft Networks تغير دهيد . در اخر برروي file and print sharing كليك كنيد و file sharing را enable كنيد . اين گزينه براي ارتباط ديگر كامپيوتر ها با اين كامپيوتر لازم است .
حال به اينترنت متصل شويد و ببينيد با اين كامپيوتر ميتوانيد به اينترنت متصل شويد يا خير . در صورتي كه موفق شديد تا اينجاي كار را درست پيش رفته ايد . حال بايد كامپيوتر هاي ديگر را پيكر بندي كنيد كه باز هم ياد اور ميشوم از صحت شبكه خود مطمئن باشيد. نكته اي كه بايد متذكر شوم اينست كه نام ICS server را به نامي كه در workgroup كامپيوتر هاي ديگر است يكي كنيد . حال كه كامپيوتر ICS شما به اينترنت ميتواند متصل شود و به شبكه متصل است نوبت نصب ICS است .
از منوي start به كنترل پنل برويد . برروي add/remove programs دوبار كليك كنيد و برروي زبانه windows setup برويد برروي internet tools دوبار كليك كنيد و internet connection sharing را انتخاب كنيد . كه البته براي پيشروي عمليات نصب بايد CD ويندوز را در سي دي رام بگذاريد .
بعد از بوت شدن دوباره سيستم يك پنجره ويزارد Home Networking باز ميشود .
ابتدا از شما درباره اتصال شما به اينترنت سوال ميكند كه اگر از مودم كابلي يا dsl استفاده ميكنيد گزينه A direct connection …. را انتخاب كنيد و اداپتور شبكه را نيز انتخاب كنيد صفحه بعدي به شما اجازه ميدهد كه Home network connection را انتخاب كنيد . در ضمن شما نيازي به ساختن ديسك ستاپ براي شبكه خانگي نداريد . بعد از نصب شما بار ديگر بوت ميشويد . كه بعد از ان بايد از لحاظ امنيتي كامپيوترتان را تنظيم كنيد .
براي امنيت در network properties گزينه TCP/IP (Shared) را برگزينيد و properties راانتخاب كنيد . سپس زبانه Binding را انتخاب كنيد و گزينه File and Printer sharing for microsoft networks را از حالت انتخاب خارج كنيد .
حال بايد كامپيوتر هاي ديگر را نيز سازماندهي كنيد .
سازماندهي كامپيوترهايي كه بعنوان كلاينت در ICS عمل ميكنند و از طريق سرور به اينترنت وصل ميشوند با سيستم عامل Windows 98/ME
network properties را باز كنيد و ان را با ليستي كه در پايين مي اورم چك كنيد و ان را با اطلاعات زيرين تطبيق دهيد يادتان باشد كه netBEUI نبايد نصب شده باشد .

Network Properties
One Client for Microsoft networks
One network adapters
One TCP/IP
One NetBEUI
One File and Printer Sharing for Microsoft Networks.


Select TCP/IP and click properties.
Configure TCP/IP in the following way
IP Address: Obtain IP Address Automatically
Gateway: blank or 192.168.0.1
Bindings: Check both Client for MS Networks and File/Print Sharing Click


حال بعد از ريبوت كردن سيستم به سازماندهي اينترنت اكسپلورر بپردازيم . ابتدا تمامي اينترنت اكسپلورر ها را ببنديد . و سپس به internet options برويد و زبانه connection را انتخاب كنيد . اگر ميتوانيد گزينه never dial a connection را چك بزنيد . سپس به زبانه LAN setting برويد و تمامي چك مارك ها را برداريد . اين تنظيمات نيازي به تنظيمات پروكسي سرور ندارد .
تا اينجا تنظيمات بر اساس ويندوز هاي 98/ME را گفتم حالا نوبت به ويندوز هاي XP/2000 ميرسد .
قبل از نصب ICS برروي ويندوز از صحت عملكرد شبكه داخلي و صحت درستي اتصال به اينترنت مطلع شويد چراكه در صورتيكه هر يك از اين دو مشكلي داشته باشد ICS نميتواند به درستي عمل كند . اگر قبلا از سيستم اشتراك گذاري ديگري بصورت نرم افزاري استفاده ميكرديد يا حتي ICS را قبلا نصب كرده ايد انرا پاك كنيد . اين عمل در مورد پروكسي سرورهايي مانند Sygate نيز ميشود انرا نيز برداريد (البته در صورت نصب ) . تمامي نرم افزارهاي فايروال را غير فعال كنيد . البته بعد از عمليات نصب ميتوانيد انها را دوباره فعال كنيد .
از كامپيوتري با دو NIC يا همان ICS server برروي My network places كليك راست كنيد و گزينه properties را انتخاب كنيد . اولين كاري كه بايد انجام دهيد تغيير نام كانكشن اينترنتي شما به چيزي ساده كه به راحتي قابل شناسايي باشد است . اگر بصورت پيشفرض يكي local area connection و ديگري local internet connection 2 باشد اولي را به internet و دومي را به LAN تغيير دهيد .

Home Networking Connection (LAN)

كارت شبكه اي كه به LAN شما متصل ميشود را با كليك راست برروي ايكون ويژه و انتخاب properties تنظيم كنيد . و از صحت اطلاعات زير مطمئن شويد . Client for Microsoft windows / file and print sharing / NetBEUI and TCP/IP كه در كنار انها بايد يك چك مارك باشد . اگر نيست انها را با كليك برروي دكمه install نصب كنيد .
گام بعدي تنظيمات TCP/IP هست . TCP/IP را انتخاب كنيد و دكمه properties را برگزينيد . و ادرس ip را به 192.168.0.1 تغيير دهيد و Subnet mask را نيز به 255.255.255.0 تغيير دهيد و سپس ok را بزنيد .

Internet Connection

برروي internet NIC كليك راست كنيد . وگزينه هاي زير را بايد داشته باشيد .
Client for Microsoft / networks / file and print sharing / netbeui / tcp/ip كه شما تنها به TCP/IP نياز داريد كه تنها كنار هم اين گزينه هم چك مارك ميگذاريد . كه البته برداشتن چك مارك هاي كنار ديگر گزينه ها باعث ميشود امنيت شما در مقابل هكر ها بالاتر رود . تنظيمات TCP/IP شما براي cable/dsl مودم را از خدمات دهنده اينترنت خود بپرسيد .
Check Internet Connection
حال بايد اتصال اينترنتي خود را چك كنيد . مرورگر اينترنتي خود را باز كنيد و چند سايت باز كنيد براي تست . اين عمل را بايد انجام دهيد چراكه براي ادامه مسير به صحت اتصال خود به اينترنت نيازمنديد .

Configure a second computer to test the LAN

حال كه از صحت اتصال به اينترنت خود مطلع شديد بايد از صحت LAN خود نيز مطلع شويد . براي ادامه مسير نوبت به تنظيمات كامپيوتر هاي ديگر است بنابراين اگر كامپيوتر هاي ديگر از سيستم عامل 95/98/ME استفاده ميكنند در بالا نحوه تنظيمات را توضيح داده ام اگر هم از XP/2000 استفاده ميكنيد در پايين توضيح خواهم داد . باز هم تاكيد ميكنم تا وقتي كه از صحت LAN خود مطلع نشده ايد به ادامه عمليات نپردازيد . در ضمن نام workgroup كامپيوتر سرور بايد همانند نام ديگر كامپيوتر ها باشد . بعد از انكه تنظيمات كامپيوتر هاي ديگر را انجام داديد در ادامه به نصب ICS ميپردازيد .

Configuring Windows 2000 And XP

نميدونم چطور اما خوب تنظيمات در اين نسخه از سيستم عامل نسبت به 98 بسيار ساده تر است . گزينه هاي بيشتري در اين نسخه ميبينيد اما خوب رابطه با كاربر بسيار ساده تر است .
در مورد XP نسخه NetBEUI بصورت پيشفرض نصب نيست . براي ادامه مسير بايد فايل هاي زير را از سي دي ويندوز XP برروي هاردديسك كپي كنيد .


#1) copy nbf.sys into the %SYSTEMROOT%\SYSTEM32\DRIVERS\ directory
#2) copy netnbf.inf into the %SYSTEMROOT%\INF\ directory

در اينجا بايد به network properties برويد . يكي از مسير ها براي رسيدن به اين نقطه كليك راست بر network neighbohood برروي دسكتاپ است . در سيستم عامل XP ميتوانيد network neighborhood را در منوي استارت در گزينه setting و سپس به network dialup connections پيدا كنيد . برروي network connection براي local area network كليك راست كنيد . از صحت وجود گزينه هاي زير مطلع شويد و همچنين در كنار همه انها بايد چك مارك باشد . به اين عمل binding براي كارت شبكه شما ميگويند .


Client for Microsoft windows
file and printer sharing for Microsoft windows
NetBEUI


اگر هر يك از گزينه هاي فوق نبود ميتوانيد انها را با زدن برروي دكمه install نصب كنيد . تنظيمات شبكه شما به پايان رسيده است حال بايد نام كامپيوتر و workgroup خود را عوض كنيد .
نام كامپيوتر شما نامي است كه شبكه كامپيوتر شما را به ان نام ميشناسد . نام workgroup همانطور كه از نامش پيداست نام گروهي كه كامپيوتر ها به هم متصل هستند را مشخص ميكند . تا كامپيوتر ها بتوانند يكديگر را بشناسند . لذا برروي my computer كليك راست كنيد و گزينه properties را انتخاب كنيد . زبانه network identification را انتخاب كنيد . صفحه باز شده نام كامپيوتر و گروه عملياتي را نشان ميدهد در صورت نياز انرا عوض كنيد . براي عوض كردن ان بعد از انكه از اينكه شما بصورت workgroup هستيد و نه بصورت domain مطلع شديد برروي دكمه properties كليك كنيد و نام را عوض كنيد .

Enabling shares on Windows 2000 and XP

براي حضور در شبكه بايد حداقل يك فايل يا پرينتر را با شبكه به اشتراك بگذاريد براي اين كار فولدري به نام shared انتخاب كنيد و گزينه sharing را برگزينيد . و به قسمت shared as رفته و نام اشتراكي را ميتوانيد عوض كنيد ميتوانيد همان بگذاريد . اين اشتراك سبب ميشود كه هر كسي از گروه بتواند برروي ان كنترل كامل داشته باشد . به ان معناست كه هر كس كه پشت اين كامپيوتر مينشيند ميتواند از اين فولدر استفاده كند . در ضمن در ضميمه اضافه كنم كه اگر گزينه sharing را نميبينيد قبلا در عناوين قبلي نحوه نمايان كردن اين گزينه را توضيح داده به هر حال ميتوانيد از folder option اين كار را انجام دهيد . براي اجازه دادن به ديگر ان براي دسترسي به شبكه بايد تنظيمات پرميشن را انجام دهيد .
Install ICS ON WIN2000 سرور
حالا نوبت به نصب ics ميرسد . بروي internet connection خود كليك راست كنيد و گزينه properties را انتخاب كنيد . به زبانه sharing برويد و تنها چك مارك Enable Internet connection sharing را بگذاريد و ok كنيد . وسپس دكمه yes رابزنيد اين سوال در مورد اي پي شما سوال ميكند كه جاي نگراني ندارد . براي تنظيمات كلاينت به بخش مربوطه مراجعه كنيد .
installing ICS for win XP
بعد از انكه از صحت اتصال به اينترنت و شبكه داخلي خود مطلع شديد .
ابتدا نام كانكشن خود را به چيزي كه قابل تشخيص باشد تغيير دهيد كه بصورت پيشفرض به نام Local Area Connection و Local Area Connection 2 ناميده شده است . به منوي استارت رفته و برروي My Network Places كليك راست نماييد و گزينه properties را انتخاب كنيد . و از انجا نام كانكشن خود را تغيير دهيد . در اين جا فرض بر انستكه نام انها را بترتيب به Internet و home network تغيير داده ايم . برروي كانكشن internet كليك راست و properties كنيد . برروي زبانه sharing كليك كرده و گزينه Enable Internet Connection Sharing را چك مارك كنيد . برروي ok و سپس yes كليك كنيد . فايل شيرينگ نبايد با هيچ اداپتور شبكه اي ديگري bound شود بنابراين در اين كامپيوتر File and print sharing براي باز كردن نفوذ هكر ها گزينه خوبي است لذا به network connections برگرديد و در properties كانكشن اينترنت چك مارك گزينه file and print sharing for Microsoft networks و client for Microsoft networks را برداريد . برزبانه personal firewall برويد و گزينه انرا چك دار كنيد . يادتان باشد كه براي كانكشن home network گزينه ها دقيقا برعكس باشد يعني client for Microsoft windows و file and print sharing چك داشته باشند و personal firewall هم خاموش باشد .
ICS Client For XP
براي تنظيمات ديگر كامپيوتر ها جز كامپيوتر سرور بايد به منوي استارت رفته و گزينه my network places برويد بروي كانكشن local area network كليك راست و properties كنيد و گزينه هاي زير را هر كدام كه نبود نصب كنيد
Client for Microsoft networks / file and print sharing for Microsoft networks
internet protocol (tcp/ip) / NetBEUI / optionally , the QoS Packet Scheduler
اگر پروتوكول هاي ديگري چون IPX را داريد وجود انها ضرورتي ندارد و ميتوانيد انرا پاك كنيد . در همين منو گزينه tcp/ip را انتخاب كنيد و به قسمت properties ان برويد در صفحه باز شده obtain an ip address automatically , Obtain DNS server address automatically را انتخاب كنيد و احتمالا بعد ازان كامپيوتر را ريبوت كنيد .
براي تنظيمات اينترنت اكسپلورر به internet options برويد به زبانه connections برويد اگر ميتوانيد گزينه never dial a connection را انتخاب كنيد . بعد از ان برروي تنظيمات LAN برويد و تمامي چك مارك ها را برداريد در ضمن تنظيمات شما نيازي به پروكسي سرور ندارد .
ICS Client For 2000
بروي my network places كليك راست كنيد و منويي كه حاوي كانكشن هاي شما ميباشد را بياوريد . برروي LAN خود كليك راست كنيد و گزينه هاي زير را در صورتي كه وجود نداشت نصب كنيد و البته چك مارك دار .
client for Microsoft networks / file and print sharing for Microsoft networks
internet protocol (TCP/IP) / NetBEUI
از همين جا به properties گزينه tcp/ip برويد و گزينه هاي obtain an ip address automatically و obtain dns server address automatically را انتخاب كنيد . بعد از ok كامپيوتر را ريبوت كنيد
براي تنظيمات اينترنت اكسپلورر هم مانند XP عمل كنيد .
تمام شد . اگر كليه عمليات را مو به مو و به دقت انجام دهيد با هيچ مشكلي مواجه نخواهيد شد


RE: در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - Silver Fox - ۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۳:۴۳ عصر

(۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۳:۳۱ عصر)eslahi.ali نوشته شده:  
(۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۵:۰۵ صبح)Navid Sharifi نوشته شده:  چه خوبه اینجا، ممنون از آموزشتون، میشه سوال پرسید؟

- یه هاپ سوئیچینگ داریم و یه روتر، میخوایم خط اینترنت رو بین 6 تا سیستم شبکه کنیم، بهترین راه حل و البته تنهاترینش؟

(اگه کسی نتونست خودم فردا جوابشو میدم، شب خوشLoveshower)
مثال 1 : استفاده از روتر به منظور اتصال دو شبکه به يکديگر و ارتباط به اينترنت
فرض کنيد از يک روتر مطابق شکل زير به منظور اتصال دو شبکه LAN به يکديگر و اينترنت ، استفاده شده است . زمانی که روتر داده ای را از طريق يک شبکه LAN و يا اينترنت دريافت می نمايد ، پس از بررسی آدرس مبداء و مقصد ، داده دريافتی را برای هر يک از شبکه ها و يا اينترنت ارسال می نمايد . روتر استفاده شده در شکل زير ، شبکه را به دو بخش متفاوت تقسيم نموده است .( دو شبکه مجزاء ) . هر شبکه دارای يک هاب است که تمامی کامپيوترهای موجود در شبکه به آن متصل شده اند . علاوه بر موارد فوق ، روتر استفاده شده دارای اينترفيس های لازم به منظور اتصال هر شبکه به آن بوده و از يک اينترفيس ديگر به منظور اتصال به اينترنت ، استفاده می نمايد . بدين ترتيب ، روتر قادر است داده مورد نظر را به مقصد درست ، ارسال نمايد .

dar mesale1 dar matne darse2 tozih dade shode ast lotfan matne dars ro kamel bekhonid
albate fekr konam beshe az madulhaye khase dige ham estefade kard ke khode hub mostaghim beshe be internet ham motasel she va niazi be router nabashe age etela'ate digari dar in zamine dari bezarid ta ma ham bedoonim

نه نه، اونو خوندم، اونجا ما 2 تا هاب داریم ولی توی سوال من 1 هاب داریم... یه خورده سخته، از بچه های دیگه کسی نمیدونه؟Writing


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۱۶ ۰۳:۵۳ عصر

lesson 4-darse 4شبکه کردن دو سیستم با هم
با آمدن رایانه های جدید افراد بسیاری تمایل به خرید آنها پیدا می کنند پس از خرید یک رایانه جدید و سریعتر مدل قدیمی رایانه در گوشه ای انداخته میشود .بعضی از اشخاص از رایانه های لپ تاپ استفاده می کنند و می خواهند آن را با رایانه شخصی شبکه کنند .

وصل کردن دو رایانه به هم از ساده ترین مباحث شبکه به حساب می آید .

پس از ساخت شبکه علاوه بر امکان انتقال اطلاعات از این طریق شما می توانید از یک امکان لذت بخش دیگر نیز استفاده کنید .با شبکه شدن دو رایانه شما می توانید بازیهای مختلفی را تحت شبکه خانگی خودتان بازی کنید و از آن لذت ببرید .

برای شبکه کردن دو رایانه شما احتیاج به سخت افزار شبکه روی هر دو سیستم و به مقدار لازم کابل شبکه دارید.

بساری از مادربورد های جدید خودشان دارای پورت شبکه هستند .اما اگر مادربورد شما دارای سخت افزار شبکه نیست باید کارت شبکه را برای هر دو سیستم تهیه کنید انواع معمولی کارت های شبکه قیمت های بسیار مناسبی دارندو در تمام فروشگاهها نیز پیدا می شوند .به جز کارت شبکه شما باید به اندازه فاصله دو رایانه کابل شبکه خریداری کنید در موقع خرید اری کابل شبکه باید حتما به فروشنده گوشزد کنید که کابل را برای اتصال تنها دو رایانه می خواهید. این مساله باعث می شود که فروشنده برای نصب فیشهای دو سر کابل رشته های آن را به نحو خاصی که مخصوص اتصال دو رایانه است دو رایانه است مرتب کند .

حتما می دانید برای شبکه کردن بیش از دو رایانه احتیاج به سخت افزارهای دیگری مثل سیستم ارتباط مرکزی یا هاب HUB نیاز می باشد .نحوه چیده شدن رشته های کابل شبکه برای اتصال به HAB و شبکه کردن بیش از دو رایانه متفاوت می باشد.


پس از خرید این وسایل حالا باید شما کارتهای شبکه را روی سیستم ها نصب کنید این کارتها معمولا با استفاده از درایورهای خودشان به راحتی نصب می شوند بعد از نصب کارت های شبکه در قسمت Network Connections ویندوز شما گزینه ای با عنوان Local Area Connections اضافه می شود حالا کابل را به کارت های شبکه دو رایانه وصل کنید و هر دو رایانه را تحت ویندوز XP روشن نمایید .در این مرحله برای درست کردن شبکه روی گزینه MY Computer هر دو رایانه کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب نمایید .حالا به قسمت Computer Name بروید هر دو رایانه باید دارای Workgroup یکسانی باشند .برای یکسان کردن آنها روی گزینه Change کلیک کرده و سپس اسمی را برای Workgroup هر دو رایانه وارد نمایید.حتما دقت نمایید که Computer Name های هر دو رایانه باید متفاوت باشد .

حالا روی هر دو رایانه به قسمت Network Connections بروید و روی Local Area Connections کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید و در پنجره باز شده دنبال خطی با عنوان Protocol TCP/internet بگردید این خط را انتخاب نموده و روی گزینه Properties کلیک نمایید

معمولاگزینه Obtain Automatically an ip Address به عنوان پیش فرض انتخاب شده است .شما گزینه Use The Following ip Address را انتخاب کنید ، در قسمت ip Address یکی از رایانه IP را 192.168.0.1 و در رایانه دیگر 192.168.0.2 وارد نموده ، در قسمت Subnet Mask هر دو رایانه این مقدار را وارد نمایید : 255.255.255.0

حالا دیگر کار شبکه شدن رایانه ها تمام شده است هر دو رایانه را برای اطمینان مجددا راه اندازی کنید .

به یاد داشته باشید که درایو ها و پوشه هایی را که می خواهید در هر رایانه روی شبکه قرار بگیرد را باید Share کنید برای این کار :

روی درایو ها و پوشه ها کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید در قسمت Sharing این پنجره شما باید گزینه share this folder را انتخاب کنید


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۲۰ ۱۱:۳۵ عصر

جواب سوال نوید در رابطه با اینکه چطور میشه با یک هاب سویچینگ 6تا کامپیوتر رو به اینترنت وصل کنیم این بود که یک هاب جدید اومده که پورت اتصال به اینترنتم داره که البته من نمی دونستم.
اما در ادامه سعی میکنیم با انواع توپولوژی شبکه آشنا شیم که کم کم بتونیم در این زمینه حرفه ای تر شیم.
توپولوژی حالا چیه؟ به زبان ساده به طریقه وصل شدن کامپیوترها به هم میگن که انواع مختلفی دارند
در تعریف کلی تر میشه گفت به مجموعه سگمنت هایی که توسط مدیا های مختلف به هم وصل شدن توپولوژی می گییم.
مدیا چیه؟ مدیا به سیم ها و کانکتورهایی که واسه شبکه استفادهمیشه میگیم
سگمنت چیه؟سگمنت به مجموعه چند کامپیوتر متصل به هم که توسط روتر(مسیریاب 9به هم وصل میشن سگمنت می گن.اما در درس 5 میریم سراغ انواع توپولوژی.


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۲۰ ۱۱:۴۲ عصر

مقدمه درس 5
انواع شبکه از لحاظ جغرافیایی:
نوع شبکه توسط فاصله بین کامپیوتر های تشکیل دهنده آن شبکه مشخص می شود:


شبکه محلی " LAN= Local Area Network"]8] :
ارتباط واتصال بیش از دو یا چند رایانه در فضای محدود یک سازمان از طریق کابل شبکه وپروتکل بین رایانه ها وبا مدیریت نرم افزاری موسوم به سیستم عامل شبکه را شبکه محلی گویند. کامپیوتر سرویس گیرنده باید از طریق کامپیوتر سرویس دهنده به اطلاعات وامکانات به اشتراک گذاشته دسترسی یابند. همچنین ارسال ودریافت پیام به یکدیگر از طریق رایانه سرویس دهنده انجام می گیرد. از خصوصیات شبکه های محلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1 - اساسا در محیط های کوچک کاری قابل اجرا وپیاده سازی می باشند.
2 - از سرعت نسبتا بالایی برخوردارند.
3 - دارای یک ارتباط دایمی بین رایانه ها از طریق کابل شبکه می باشند.
اجزای یک شبکه محلی عبارتند از :
الف - سرویس دهنده
ب - سرویس گیرنده
ج - پروتکل
د- کارت واسطه شبکه
ط - سیستم ارتباط دهنده
شبکه گسترده " WAN = Wide Area Network" ]9]:
اتصال شبکه های محلی از طریق خطوط تلفنی ، کابل های ارتباطی ماهواره ویا دیگر سیستم هایی مخابراتی چون خطوط استیجاری در یک منطقه بزرگتر را شبکه گسترده گویند. در این شبکه کاربران یا رایانه ها از مسافت های دور واز طریق خطوط مخابراتی به یکدیگر متصل می شوند. کاربران هر یک از این شبکه ها می توانند به اطلاعات ومنابع به اشتراک گذاشته شده توسط شبکه های دیگر دسترسی یابند. از این فناوری با نام شبکه های راه دور " Long Haul Network" نیز نام برده می شود. در شبکه گسترده سرعت انتقال داده نسبت به شبکه های محلی خیلی کمتر است. بزرگترین ومهم ترین شبکه گسترده ، شبکه جهانی اینترنت می باشد


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۲۰ ۱۱:۵۴ عصر

درس 5 توپولوژی
ریخت شناسی شبکه " Net work Topology" ]10]:
توپولوژی شبکه تشریح کننده نحوه اتصال کامپیوتر ها در یک شبکه به یکدیگر است. پارامترهای اصلی در طراحی یک شبکه ، قابل اعتماد بودن ومقرون به صرفه بودن است. انواع متداول توپولوژی ها در شبکه کامپیوتری عبارتند از :
1 - توپولوژی ستاره ای " Star" ]11]:
در این توپولوژی ، کلیه کامپیوتر ها به یک کنترل کننده مرکزی با هاب متصل هستند. هرگاه کامپیوتری بخواهد با کامپیوتر ی دیگری تبادل اطلاعات نماید، کامپیوتر منبع ابتدا باید اطلاعات را به هاب ارسال نماید. سپس از طریق هاب آن اطلاعات به کامپیوتر مقصد منتقل شود. اگر کامپیوتر شماره یک بخواهد اطلاعاتی را به کامپیوتر شماره 3 بفرستد ، باید اطلاعات را ابتدا به هاب ارسال کند، آنگاه هاب آن اطلاعات را به کامپیوتر شماره سه خواهد فرستاد.
نقاط ضعف این توپولوژی آن است که عملیات کل شبکه به هاب وابسته است. این بدان معناست که اگر هاب از کار بیفتد، کل شبکه از کار خواهد افتاد . نقاط قوت توپولوژی ستاره عبارتند از:
* نصب شبکه با این توپولوژی ساده است.
* توسعه شبکه با این توپولوژی به راحتی انجام می شود.
* اگر یکی از خطوط متصل به هاب قطع شود ، فقط یک کامپیوتر از شبکه خارج می شود.

توپولوژی حلقوی " Ring " ]12]:
این توپولوژی توسط شرکت IBM اختراع شد وبهمین دلیل است که این توپولوژی بنام IBM Tokenring " مشهور است.
در این توپولوژی کلیه کامپیوتر ها به گونه ای به یکدیگر متصل هستند که مجموعه آنها یک حلقه را می سازد. کامپیوتر مبدا اطلاعات را به کامپیوتری بعدی در حلقه ارسال نموده وآن کامپیوتر آدرس اطلاعات رابرای خود کپی می کند، آنگاه اطلاعات را به کامپیوتر بعدی در حلقه منتقل خواهد کرد وبهمین ترتیب این روند ادامه پیدا می کند تا اطلاعات به کامپیوتر مبدا برسد. سپس کامپیوتر مبدا این اطلاعات را از روی حلقه حذف می کند.
نقاط ضعف توپولوژی فوق عبارتند از:
*اگر یک کامپیوتر از کار بیفتد ، کل شبکه متوقف می شود.
* به سخت افزار پیچیده نیاز دارد " کارت شبکه آن گران قیمت است ".
* برای اضافه کردن یک ایستگاه به شبکه باید کل شبکه را متوقف کرد.
نقاط قوت توپولوژی فوق عبارتند از :
* نصب شبکه با این توپولوژی ساده است.
* توسعه شبکه با این توپولوژی به راحتی انجام می شود.
* در این توپولوژی از کابل فیبر نوری میتوان استفاده کرد
[تصویر: 1260615047.]
توپولوژی اتوبوسی " BUS"]13]:
در یک شبکه خطی چندین کامپیوتر به یک کابل بنام اتوبوسی متصل می شوند. در این توپولوژی ، رسانه انتقال بین کلیه کامپیوتر ها مشترک است. یکی از مشهورترین قوانین نظارت بر خطوط ارتباطی در شبکه های محلی اترنت است. توپولوژی اتوبوس از متداوالترین توپولوژی هایی است که در شبکه محلی مورد استفاده قرار می گیرد. سادگی ، کم هزینه بودن وتوسعه آسان این شبکه ، از نقاط قوت توپولوژی اتوبوسی می باشد. نقطه ضعف عمده این شبکه آن است که اگر کابل اصلی که بعنوان پل ارتباطی بین کامپیوتر های شبکه می باشد قطع شود، کل شبکه از کار خواهد افتاد.
[تصویر: 1260634777.gif]
توپولوژی درختی " Tree" ]15] :
این توپولوژی از یک یا چند هاب فعال یا تکرار کننده برای اتصال ایستگاه ها به یکدیگر استفاده می کند. هاب مهمترین عنصر شبکه مبتنی بر توپولوژی در ختی است : زیرا کلیه ایستگاه ها را به یکدیگر متصل می کند. وظیفه هاب دریافت اطلاعات از یک ایستگاه و تکرار وتقویت آن اطلاعات وسپس ارسال آنها به ایستگاه دیگر می باشد.
[تصویر: 1260646242.gif]
توپولوژی توری " Mesh"]14] :
در این توپولوژی هر کامپیوتری مستقیما به کلیه کامپیوترهای شبکه متصل می شود. مزیت این توپولوژی آن است که هر کامپیوتر با سایر کامپیوتر ها ارتباطی مجزا دارد. بنابراین ، این توپولوژی دارای بالاترین درجه امنیت واطمینان می باشد. اگر یک کابل ارتباطی در این توپولوژی قطع شود ، شبکه همچنان فعال باقی می ماند.
از نقاط ضعف اساسی این توپولوژی آن است که از تعداد زیادی خطوط ارتباطی استفاده می کند، مخصوصا زمانیکه تعداد ایستگاه ها افزایش یابند. به همین جهت این توپولوژی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. برای مثال ، در یک شبکه با صد ایستگاه کاری ، ایستگاه شماره یک نیازمند به نود ونه می باشد. تعداد کابل های مورد نیاز در این توپولوژی با رابطه N(N-1)/2
محاسبه می شود که در آن N تعداد ایستگاه های شبکه می باشد
[تصویر: 1260638164.gif]

توپولوژی ترکیبی " Hybrid"
این توپولوژی ترکیبی است از چند شبکه با توپولوژی متفاوت که توسط یک کابل اصلی بنام استخوان بندی " Back bone" به یکدیگر مرتبط شده اند . هر شبکه توسط یک پل ارتباطی " Bridg" به کابل استخوان بندی متصل می شود.
پروتکل[16] :
برای برقراری ارتباط بین رایانه ها ی سرویس گیرنده و سرویس دهنده قوانین کامپیوتری برای انتقال ودریافت داده مشخص شده اند که به قرارداد یا پروتکل موسومند. این قرارداد ها وقوانین بصورت نرم افزاری در سیستم برای ایجاد ارتباط ایفای نقش می کنند. پروتکل با قرارداد ، در واقع زبان مشترک کامپیوتری است که برای درک وفهم رایانه بهنگام در خواست وجواب متقابل استفاده می شود. پروتکل تعیین کننده مشخصه های شبکه ، روش دسترسی وانواع فیزیکی توپولوژی ها ، سرعت انتقال داده ها وانواع کابل کشی است .


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۲۱ ۱۲:۰۴ صبح

درس 6-لایه های او اس آی در شبکه
آشنایی با مدل OSI (هفت لایه شبکه)
هر فعالیتی در شبکه مستلزم ارتباط بین نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر و اجزای دیگر شبکه است. انتقال اطلاعات بین کامپیوترهای مختلف در شبکه وابسته به انتقال اطلاعات بین بخش های نرم افزاری و سخت افزاری درون هر یک از کامپیوتر هاست. هر یک از فرایند های انتقال اطلاعات را می توان به بخش های کوچک تری تقسیم کرد. هر یک از این فعالیت های کوچک را سیستم عامل براساس دسته ای از قوانین مشخص انجام می دهد. این قوانین را پروتکل می نامند. پروتکل ها تعیین کننده روش کار در ارتباط بین بخش های نرم افزاری و سخت افزاری شبکه هستند. بخش های نرم افزاری و سخت افزاری تولیدکنندگان مختلف دارای مجموعه پروتکل های متفاوتی می باشند. برای استاندارد سازی پروتکل های ارتباطی، سازمان استاندارد های بین المللی (ISO) در سال 1984 اقدام به تعیین مدل مرجع OSI یا Open Systems Interconnection نمود. مدل مرجع OSI ارائه دهنده چارچوب طراحی محیط های شبکه ای است. در این مدل، جزئیات بخش های نرم افزاری و سخت افزاری برای ایجاد سهولت انتقال اطلاعات مطرح شده است و در آن کلیه فعالیت های شبکه ای در هفت لایه مدل سازی می شود. هنگام بررسی فرآیند انتقال اطلاعات بین دو کامپیوتر، مدل هفت لایه ای OSI روی هر یک از کامپیوتر ها پیاده سازی می گردد. در تحلیل این فرآیند ها می توان عملیات انتقال اطلاعات را بین لایه های متناظر مدل OSI واقع در کامپیوتر های مبدا و مقصد در نظر گرفت. این تجسم از انتقال اطلاعات را انتقال مجازی (Virtual) می نامند. اما انتقال واقعی اطلاعات بین لایه های مجاور مدل OSI واقع در یک کامپیوتر انجام می شود. در کامپیوتر مبدا اطلاعات از لایه فوقانی به طرف لایه تحتانی مدل OSI حرکت کرده و از آنجا به لایه زیرین مدل OSI واقع در کامپیوتر مقصد ارسال می شوند. در کامپیوتر مقصد اطلاعات از لایه های زیرین به طرف بالاترین لایه مدل OSI حرکت می کنند. عمل انتقال اطلاعات از یک لایه به لایه دیگر در مدل OSI از طریق واسطه ها یا Interface ها انجام می شود. این واسطه ها تعیین کننده سرویس هایی هستند که هر لایه مدل OSI می تواند برای لایه مجاور فراهم آورد.
بالاترین لایه مدل OSI یا لایه هفت، لایه کاربرد یا Application است. این لایه تامیین کننده سرویس های پشتیبانی برنامه های کاربردی نظیر انتقال فایل، دسترسی به بانک اطلاعاتی و پست الکترونیکی است.
لایه شش، لایه نمایش یا Presentation است. این لایه تعیین کننده فرمت یا قالب انتقال داده ها بین کامپیوتر های واقع در شبکه است. این لایه در کامپیوتر مبدا داده هایی که باید انتقال داده شوند را به یک قالب میانی تبدیل می کند. این لایه در کامپیوتر مقصد اطلاعات را از قالب میانی به قالب اولیه تبدیل می کند.
لایه پنجم در این مدل، لایه جلسه یا Session است. این لایه بر برقراری اتصال بین دو برنامه کاربردی روی دو کامپیوتر مختلف واقع در شبکه نظارت دارد. همچنین تامین کننده همزمانی فعالیت های کاربر نیز هست.
لایه چهارم یا لایه انتقال (Transmission) مسئول ارسال و دریافت اطلاعات و کمک به رفع خطاهای ایجاد شده در طول ارتباط است. هنگامی که حین یک ارتباط خطایی بروز دهد، این لایه مسئول تکرار عملیات ارسال داده است.
لایه سوم در مدل OSI، مسئول آدرس یا نشانی گذاری پیام ها و تبدیل نشانی های منطقی به آدرس های فیزیکی است. این لایه همچنین مسئول مدیریت بر مشکلات مربوط به ترافیک شبکه نظیر کند شدن جریان اطلاعات است. این لایه، لایه شبکه یا Network نام دارد.
لایه دوم مدل OSI، لایه پیوند یا Data Link است. این لایه وظیفه دارد تا اطلاعات دریافت شده از لایه شبکه را به قالبی منطقی به نام فریم (Frame) تبدیل کند. در کامپیوتر مقصد این لایه همچنین مسئول دریافت بدون خطای این فریم ها است.
لایه زیرین در این مدل، لایه فیزیکی یا Physical است. این لایه اطلاعات را بصورت جریانی از رشته های داده ای و بصورت الکترونیکی روی کابل هدایت می کند. این لایه تعریف کننده ارتباط کابل و کارت شبکه و همچنین تعیین کننده تکنیک ارسال و دریافت داده ها نیز هست.
پروتکل ها
فرآیند به اشتراک گذاشتن اطلاعات نیازمند ارتباط همزمان شده ای بین کامپیوتر های شبکه است. برای ایجاد سهولت در این فرایند، برای هر یک از فعالیت های ارتباط شبکه ای، مجموعه ای از دستور العمل ها تعریف شده است. هر دستور العمل ارتباطی یک پروتکل یا قرارداد نام دارد. یک پروتکل تامین کننده توصیه هایی برای برقراری ارتباط بین اجزای نرم افزاری و سخت افزاری در انجام یک فعالیت شبکه ای است. هر فعالیت شبکه ای به چندین مرحله سیستماتیک تفکیک می شود. هر مرحله با استفاده از یک پروتکل منحصر به فرد، یک عمل مشخص را انجام می دهد. این مراحل باید با ترتیب یکسان در تمام کامپیوترهای واقع در شبکه انجام شوند. در کامپیوتر مبدا مراحل ارسال داده از لایه بالایی شروع شده و به طرف لایه زیرین ادامه می یابد. در کامپیوتر مقصد مراحل مشابه در جهت معکوس از پایین به بالا انجام می شود. در کامپیوتر مبدا، پروتکل اطلاعات را به قطعات کوچک شکسته، به آن ها آدرس هایی نسبت می دهند و قطعات حاصله یا بسته ها را برای ارسال از طریق کابل آماده می کنند. در کامپیوتر مقصد، پروتکل ها داده ها را از بسته ها خارج کرده و به کمک نشانی های آن ها بخش های مختلف اطلاعات را با ترتیب صحیح به هم پیوند می دهند تا اطلاعات به صورت اولیه بازیابی شوند.
پروتکل های مسئول فرآیندهای ارتباطی مختلف برای جلوگیری از تداخل و یا عملیات ناتمام، لازم است که به صورت گروهی به کار گرفته شوند. این عمل به کمک گروهبندی پروتکل های مختلف در یک معماری لایه ای به نام Protocol Stack یا پشته پروتکل انجام می گیرد. لایه های پروتکل های گروه بندی شده با لایه های مدل OSI انطباق دارند. هر لایه در مدل OSI پروتکل مشخصی را برای انجام فعالیت های خود بکار می برد. لایه های زیرین در پشته پروتکل ها تعیین کننده راهنمایی برای اتصال اجزای شبکه از تولیدکنندگان مختلف به یکدیگر است.
لایه های بالایی در پشته پروتکل ها تعیین کننده مشخصه های جلسات ارتباطی برای برنامه های کاربردی می باشند. پروتکل ها براساس آن که به کدام لایه از مدل OSI متعلق باشند، سه نوع طبقه بندی می شوند. پروتکل های مربوط به سه لایه بالایی مدل OSI به پروتکل های Application یا کاربرد معروف هستند. پروتکل های لایه Application تامیین کننده سرویس های شبکه در ارتباط بین برنامه های کاربردی با یکدیگر هستند. این سرویس ها شامل انتقال فایل، چاپ، ارسال پیام و سرویس های بانک اطلاعاتی هستند. پروتکل های لایه نمایش یا Presentation وظیفه قالب بندی و نمایش اطلاعات را قبل از ارسال بر عهده دارند. پروتکل های لایه جلسه یا Session اطلاعات مربوط به جریان ترافیک را به داده ها اضافه می کنند.
پروتکل های نوع دوم که به پروتکل های انتقال (Transparent) معروف هستند، منطبق بر لایه انتقال مدل OSI هستند. این پروتکل ها اطلاعات مربوط به ارسال بدون خطا یا در واقع تصحیح خطا را به داده ها می افزایند. وظایف سه لایه زیرین مدل OSI بر عهده پروتکل های شبکه است. پروتکل های لایه شبکه تامیین کننده فرآیندهای آدرس دهی و مسیریابی اطلاعات هستند. پروتکل های لایه Data Link اطلاعات مربوط به بررسی و کشف خطا را به داده ها اضافه می کنند و به درخواست های ارسال مجدد اطلاعات پاسخ می گویند. پروتکل های لایه فیزیکی تعیین کننده استاندارد های ارتباطی در محیط مشخصی هستند.
اینم عکس این لایه ها با عکس بهتر می فهمید:
[تصویر: 1260640042.jpg]


RE: در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - Silver Fox - ۱۳۸۸/۹/۲۱ ۱۲:۴۹ صبح

(۱۳۸۸/۹/۲۰ ۱۱:۳۵ عصر)eslahi.ali نوشته شده:  جواب سوال نوید در رابطه با اینکه چطور میشه با یک هاب سویچینگ 6تا کامپیوتر رو به اینترنت وصل کنیم این بود که یک هاب جدید اومده که پورت اتصال به اینترنتم داره که البته من نمی دونستم.


راستی اونروز بهت گفتم اسم مدلشم میگم ولی هرچی گشتم پیداش نکردم، از استادم باید بپرسم، خبر میدمYess


RE: در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۲۱ ۰۱:۰۸ صبح

(۱۳۸۸/۹/۲۱ ۱۲:۴۹ صبح)Navid Sharifi نوشته شده:  
(۱۳۸۸/۹/۲۰ ۱۱:۳۵ عصر)eslahi.ali نوشته شده:  جواب سوال نوید در رابطه با اینکه چطور میشه با یک هاب سویچینگ 6تا کامپیوتر رو به اینترنت وصل کنیم این بود که یک هاب جدید اومده که پورت اتصال به اینترنتم داره که البته من نمی دونستم.


راستی اونروز بهت گفتم اسم مدلشم میگم ولی هرچی گشتم پیداش نکردم، از استادم باید بپرسم، خبر میدمYess

اوکی هروقت فهمیدی تو همین تاپیک اطلاعات کامل راجع بهش بزار.ممنونLoveshower


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۲۶ ۰۸:۰۵ عصر

درس 7-انواع کارت شبکه
كامپيوترها جهت اتصال به هم و استفاده از برنامه هاى هم و اشتراك برنامه ها از نظر سخت افزارى احتياج به كارت شبكه يا LAN Card دارند. كه بطور معمول در بازاردو نوع کارت معمول می باشد. يک قسم آنها کارتهاِی 10 در 10 بوده و قسم ديگر کارتهای 10 در 100 ميباشند. جهت كنترل اتصال درست كارت شبكه به كامپيوتر مىتوانيد روى آيكون My Computer كليك راست نموده و ازقسمت Properties پوشه Device manager را انتخاب نماييد. در بين ابزارهاى نصب شده طبق شكل بايد در قسمت Network adapters ،نام ومشخصات كارت شبكه شما وجود داشته باشد.
اگر در اين بخش علامت سوال يا تعجب به شكل زرد رنگ وجود داشته باشد نشان مىدهد كه راه انداز (Driver ) كارت شبكه شما ناقص بوده و درست نصب نشده است و بايستى طبق روشهاى Hardware settings آنرا برداشته(Remove) و با Refresh ، يا از قسمت Add new hardware در بخش كنترل پنل ( Control panel ) درايور يا راه انداز مناسب و صحيح آنرا نصب نماييد.توجه نماييد كه بعد از نصب كارت شبكه، آيكون Network Neighborhood در روى ميز كار (Desktop ) مشاهده خواهد شد كه در درس های بعدی به توضيح تنظيم آن خواهم پرداخت


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۹/۲۶ ۰۸:۰۸ عصر

دوستان عزیز ازین پس این بخش با درسهای جدید هر یکشنبه آپدیت خواهد شد


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۱۱/۴ ۰۳:۰۱ عصر

آپدیت 4 بهمن 88
درس 8-انواع کابل شبکه و طریقه کابل بندی
برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود درس 8


RE: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۱۱/۱۱ ۰۶:۰۳ عصر

درس 9-آشنایی با وپ
سیستمی است که در آن پروتکل ارتباطی و محیط برنامه نویسی جهت پیاده سازی سیستم های پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر وب روی گوشی های تلفن همراه ارایه می شود .

WAP سیستمی است که در آن پروتکل ارتباطی و محیط برنامه نویسی جهت پیاده سازی سیستم های پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر وب روی گوشی های تلفن همراه ارایه می شود .
پروتکل ارتباطی پروتکل ارتباطی که در حال حاضر در اینترنت برای دیدن صفحات وب استفاده می شود HTTP است .( البته در سطح شبکه اینترنت برای فعالیت های متفاوت پروتکل های متفاوتی در سطح لایه Application استفاده می شود ولی پروتکلی که جهت دیدن سایت ها از آن استفاده می شود HTTP است ) . وقتی آدرس سایتی را به اینترنت اکسپلورر می دهید تا صفحه مربوط به آن سایت را ببینند ، در پشت پرده ، اینترنت اکسپلورر بسته ای را حاوی اطلاعاتی جهت در خواست صفحه آن سایت است به اینترنت می فرستد . اطلاعات این بسته به فرمتی است که در پروتکل HTTP تعریف شده است .

با این توصیف ، وقتی صحبت از تلفن همراه می شود در نگاه اول مساله حل شده است و فقط کافی است این بار تلفن همراه شما چنین بسته ای ساخته و به اینترنت بفرستد . ولی این کار برای یک تلفن همراه شدنی نیست . زیرا بسته هایی که در پروتکل HTTP ساخته می شوند حجم زیادی دارند و لذا لازم است فرستنده دارای حافظه مناسبی باشد . در حالی که تلفن همراه از نظر حافظه بسیار محدود است ( البته به تازگی گروهی از تلفن های همراه با نام Smart phone وارد بازار شده اند که از نظر حافظه نسبت به انواع قدیمی تر بسیار قوی تر ند . ) همچنین جهت پردازش بسته هایی که با پروتکل HTTP ارسال و دریافت می شوند ، نیاز به پردازشگری قوی تر از آن چه که در یک تلفن همراه وجود دارد ، می باشد . لذا جهت ورود تلفن همراه ، به دنیای اینترنت ضروری است با توجه به قابلیت های یک تلفن همراه پروتکل ویژه ای طراحی شود. این پروتکل WAP نام دارد .
البته WAP فراتر از یک پروتکل ساده در لایه Application می باشد و بهتر است به آن پشته پروتکل WAP (Protocol Stack) بگوییم . پشته پروتکل WAP دارای شش لایه می باشد و یک ارتباط connection less را در دنیای تلفن های همراه ایجاد می کند . در این جا اشاره مختصری به کار هر یک از لایه ها می کنیم .
Bearer Layer: 1- معادل همان لایه فیزیکی در TCP/lP می باشد ولی این بار محیط ارتباطیwireless است و لذا پروتکل های دیگری در این لایه استفاده می شود .
WDP: 2- این لایه در واقع همان UDP است . به عبارت دیگر فعالیت و ساختاری مانند پروتکل UDP در لایه انتقال TCP/lP دارد .
3- WTLS: لایه ای است که امنیت ارتباطات را فراهم می کند . در این لایه از پروتکل SSL استفاده می شود .
4- WTP : این لایه مدیریت در خواست ها و پاسخ ها را بر عهده دارد .
5-WSP : همانند لایه session در OSi می باشد ، با تفاوت های مختصری جهت بهینه سازی .
6- WAE : همانند لایه Application در TCP/lP می باشد . در واقع تمام برنامه هایی که پیاده سازی می شوند در این لایه قراردارند و کاربر تلفن همراه و برنامه نویس WAP ، هر دو، با لایه ارتباط برقرار می کنند .
مشکل عدم توانایی تلفن همراه جهت استفاده از پروتکل HTTP با طراحی پشته پرو تکلی جدید ی با در نظر گرفتن محدودیت های تلفن همراه حل شد . ولی استفاده از این پروتکل مشکل جدیدی را ایجاد می کند . که ضروری است تدبیر خاصی برای حل آن اندیشیده شود . دو پروتکل متفاوت ، دو دنیای متفاوت فرض کنید تصمیم داریم که با استفاده از تلفن همراه به اینترنت وصل شویم و از اطلاعات موجود در اینترنت استفاده کنیم .
برای این کار ضروریست تلفن همراه با زبانی ( یا پروتکل ) که در حال حاضر در اینترنت استفاده می شود (HTTP) صحبت کند ولی همان طور که اشاره شد این امر امکان پذیر نمی باشد . راه حل مشکل استفاده از یک مترجم می باشد ، مترجمی که پروتکل تلفن های همراه (WAP) را به پروتکل وب کنونی (HTTP) و برعکس ترجمه کند. این مترجم اصطلاحاWAP gatewavay نامیده می شود. WAPgateway در واقع یک نرم افزار است که بین این دو شبکه قرار می گیرد و وقتی که در خواست صفحه خاصی از تلفن همراه ارسال می شود ، WAP gateway این در خواست را گرفته و به در خواستی با فرمت HTTP تبدیل کرده و به اینترنت می فرستد و در ادامه پس از دریافت پاسخ از web server مربوطه ، پاسخ را به فرمت پروتکل WAP تبدیل کرده و به تلفن همراه بر می گرداند .
WAP gaterway می تواند در شبکه مخابراتی و یا در شبکه lSP و یا در شبکه خودتان قرارگیرد . در حال حاضر شرکت های مختلف به گونه های متفاوتی از WAP gaterway را ارائه کرده اند . توجه کنید که برخی از تولید کنندگان قابلیت های RAS را هم به خود اضافه کرده اند تا به نصب RAS server و تنظیم آن وجود نداشته باشد .
Browser تا این جا پروتکل ارتباطی و نحوه ارتباط با اینترنت مشخص شد . مشکل دیگری که وجود دارد عدم وجود Browser یا مرورگر در تلفن همراه نمی تواند از lEکه درPC استفاده می شود استفاده کند برای حل این مشکل ، تولید کنندگان گوشی در قسمتی از ROM دستگاه یک micro browser قرار داده اند که در واقع کاری شبیه به اینترنت اکسپلورر ویندوز می کند . البته در چند سال آینده این ریز مرورگرها روی سیم کارت قرار خواهند گرفت که این امر جهت راحتی در پیاده سازی سیستم های WAP می گیرد .
(همان طور که در حال حاضر ممکن است یک مرورگر صفحه ای را به گونه خاصی نمایش دهد و مرورگر دیگری به شکل دیگر، دردنیای تلفن های همراه هم مرورگر های مختلفی وجود دارد . محتویات سایت محتویات سایت های اینترنتی که در اینترنت اکسپلورر مشاهده می کنید با زبان HTML و یا XML و .... نوشته می شوند .
اینترنت اکسپلوررمحتویات یک فایل HTML را خوانده و آن را تفسیر می کند و به صورتی که لازم است نمایش می دهد با این وصف ، ریز مرورگر هم لازم است صفحات HTML را گرفته و تفسیرکرده و نمایش دهد . ولی این کار عملی نیست . اولا جهت نمایش یک صفحه HTML، صفحه نمایش بزرگی لازم است که تلفن همراه ندارد . ثانیا حجم فایل های HTML زیادتر ازآن است که دریک تلفن همراه معمولی قرار گیرد . ثالثا جهت پردازش Tag های HTML نیاز پردازندهای قوی تراز آنچه که در تلفن همراه موجود است می باشد . طراحان WAP با ارایه زبانی مانند HTML ولی مناسب برای یک تلفن همراه این مشکل را حل کردند .
یعنی به زبانی به نام (Wireless Markup lamguage) WML هم به زبانی به نام WML //Script// ایجاد شده است . برای تبدیل کدهای HTML به WML نیز نرم افزارهای دیگری ساخته شده است ولیکن عملکرد آن ها چندان مطلوب نبوده است . لذا اگر قصد دارید سایتی را جهت استفاده تلفن های همراه پیاده سازی کنید بهتر است از همان ابتدا صفحات WML را خودتان بنویسید ( WML بسیار شبیه به HTML است ) و روی web server تان قراردهید . اگر با ASP.NET آشنایی کافی دارید می توانید با استفاده از امکاناتی که مایکرو سافت در VS.NET جهت تولید سایت برای PDAها قرار داده است سایت خود را پیاده سازی کنید .
البته در VS.NET مفاهیمی غیر از آنچه که در WML خواهید دید نیز مطرح می شود . در مورد web server هم می توانید از lls مایکرو سافت استفاده کنید و فقط تنظیمات خاصی را روی آن باید انجام دهید . دنیای WAP مفاهیم ومسایل دیگری هم دارد که در این جا مطرح نشدند ولی امیدوارم این مقاله دید اولیه ای را جهت وارد شدن به این وادی به شماداده باشد .


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۱۱/۱۸ ۰۱:۴۴ صبح

درس 10-شبکه کردن دوکامپیوتر با استفاده از مودم(آپدیت یکشنبه 18 بهمن)
نگاه کنید این درس خیلی سادست و شیرین
ببین دانشجوی عزیز پیام نوری
اونجا که کانکشن ها رو می سازی، create new connection رو بزن، بعد از اونجا setup an andvanced connection، بعد accept incoming connections. بعد از اونجا مودمت رو انتخاب می کنی.
بعد ازت می پرسه که وی!پی!ان! قبول کنی یا نه. که فرقی نمی کنه چون سرویسش رو راه ننداختیم. پس همون do not allow بزار بمونه.
بعد اسم یوزری که می تونه وصل شه رو می پرسه. تو هم یه یوزر رو تیک بزن.
صفحه بعد هم برای تنظیم آی پی ـه. اونجا هم رو گزینه اول دبل کلیک کن. بعد بگو مثلاً از 192.168.0.1 تا 192.168.0.2 رینج آی پی هات باشه. همین هم کافیه چون بلاخره یه کامپیوتر بیشتر که نمی خواد شمارت رو بگیره.
بعد تمومه.
حالا به رفیقت زنگ بزن که یه dial-up connection بسازه، به یوزر پس همون یوزری که اونجا تیک زدی. شماره تلفن خونه شما رو هم وارد کنه. بعد حالیـــشو ببر.
به همین راحتی می تونید از خونه هاتون به کامپیوتر هم شبکه شید جالب نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آپدیت بعدی یکشنبه بعد


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۸/۱۲/۳ ۰۸:۰۸ صبح

درس 11-آشنایی با تی سی پی آی پی (آپدیت جدید کلاس شبکه)

کلید اجرای یک سرویس کوچک برنامه نویسی TCP/IP می باشد.
Internet Protocol / Transmission Control Protocol عنوانی است برای گروهی از پروتکل ها که در جهت برفراری ارتباط کامپیوتر ها استفاده می شود.
سرویس دهنده ماشینی است که اطلاعات را بر روی سرویس گیرنده ارسال می کند.
سرویس گیرنده یک کاربر عمومی اینترنت و یا اینترانت می باشد.(در مورد اینترانت و اکسترانت در پست بعدی به طور کامل توضیح خواهم داد) و کد ورود به شبکه با استفاده از یک نرم افزار صورت می گیرد.

چهار لایه TCP/IP :
1- لایه واسطه شبکه
2- لایه شبکه
3- لایه انتقال
4- لایه کاربرد

لایه اول : لایه واسطه شبکه
در این لایه استانداردهای سخت افزاری و نرم افزاری و پرتکل های شبکه تعریف شده.
این لایه درگیر با مسائل سخت افزاری مرتبط با شبکه بوده و می تواند عناصر همگن و ناهمگن را به هم پیوند بزند. در این لایه تمام پروتکل های LAN ,MAN قابل استفاده هستند.

لایه دوم : لایه شبکه
وظیفه اصلی این لایه هدایت از مبدا تا مقصد بسته های اطلاعاتی خاص به نام IP است.
(بعدا توضیح کامل داده خواهد شد)
به قیر از پروتکل IP پروتکل هایی دیگ نیز هستند که وطایف مهمی را بر عهده دارند.
مهمترین آنها : ARP , RARP , RIP , ICMP , BOOTP ,& more
دراین لایه مسیر یاب ها از شرایط توپولوژیکی و ترافیکی شبکه اطلاعات را کسب می کند تا مسیر یاب ها به روش آسان و پویا انجام دهند.

لایه سوم : لایه انتقال
در این لایه ماشین ها ی میزبان در شبکه با هم ارتباط برقرار می کنند و به عبارت دیگر یک سرویس اتصال گرا مطمئن است برای عملیاتی مانند ارسال صوت و تصویر که سرعت مهمتر از دقت است سرویس های سریع و نا مطمئن طراحی شده است. در این سرویس لایه از رسیدن داده ها به مقصد اطلاع می یابد.

لایه چهارم : لایه کاربرد
این لایه دارای سطع بالایی برای خلق برنامه های کاربردی ویژه و پیچیده ارائه می شود.
انتقال فایل یا FTP و شیبه سازی ترمینال و مدیریت پست و انتقال صفحات ابر متنی و ده ها پروتکل کاربردی دیگر از سطح این لایه است.


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۹/۱/۲۳ ۰۱:۴۳ عصر

درس 12-مقدمه ای از شبکه های بی سیم
تکنولوژی شبکه‌های بی‌سیم، با استفاده از انتقال داده‌ها توسط اموج رادیویی، در ساده‌ترین صورت، به تجهیزات سخت‌افزاری امکان می‌دهد تا بدون‌استفاده از بسترهای فیزیکی همچون سیم و کابل، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. شبکه‌های بی‌سیم بازه‌ی وسیعی از کاربردها، از ساختارهای پیچیده‌یی چون شبکه‌های بی‌سیم سلولی -که اغلب برای تلفن‌های همراه استفاده می‌شود- و شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN – Wireless LAN) گرفته تا انوع ساده‌یی چون هدفون‌های بی‌سیم، را شامل می‌شوند. از سوی دیگر با احتساب امواجی همچون مادون قرمز، تمامی تجهیزاتی که از امواج مادون قرمز نیز استفاده می‌کنند، مانند صفحه کلید‌ها، ماوس‌ها و برخی از گوشی‌های همراه، در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. طبیعی‌ترین مزیت استفاده از این شبکه‌ها عدم نیاز به ساختار فیزیکی و امکان نقل و انتقال تجهیزات متصل به این‌گونه شبکه‌ها و هم‌چنین امکان ایجاد تغییر در ساختار مجازی آن‌هاست. از نظر ابعاد ساختاری، شبکه‌های بی‌سیم به سه دسته تقسیم می‌گردند : WWAN، WLAN و WPAN.
مقصود از WWAN، که مخفف Wireless WAN است، شبکه‌هایی با پوشش بی‌سیم بالاست. نمونه‌یی از این شبکه‌ها، ساختار بی‌سیم سلولی مورد استفاده در شبکه‌های تلفن همراه است. WLAN پوششی محدودتر، در حد یک ساختمان یا سازمان، و در ابعاد کوچک یک سالن یا تعدادی اتاق، را فراهم می‌کند. کاربرد شبکه‌های WPAN یا Wireless Personal Area Network برای موارد خانه‌گی است. ارتباطاتی چون Bluetooth و مادون قرمز در این دسته قرار می‌گیرند.
شبکه‌های WPAN از سوی دیگر در دسته‌ی شبکه‌های Ad Hoc نیز قرار می‌گیرند. در شبکه‌های Ad hoc، یک سخت‌افزار، به‌محض ورود به فضای تحت پوشش آن، به‌صورت پویا به شبکه اضافه می‌شود. مثالی از این نوع شبکه‌ها، Bluetooth است. در این نوع، تجهیزات مختلفی از جمله صفحه کلید، ماوس، چاپگر، کامپیوتر کیفی یا جیبی و حتی گوشی تلفن همراه، در صورت قرارگرفتن در محیط تحت پوشش، وارد شبکه شده و امکان رد و بدل داده‌ها با دیگر تجهیزات متصل به شبکه را می‌یابند. تفاوت میان شبکه‌های Ad hoc با شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN) در ساختار مجازی آن‌هاست. به‌عبارت دیگر، ساختار مجازی شبکه‌های محلی بی‌سیم بر پایه‌ی طرحی ایستاست درحالی‌که شبکه‌های Ad hoc از هر نظر پویا هستند. طبیعی‌ست که در کنار مزایایی که این پویایی برای استفاده کننده‌گان فراهم می‌کند، حفظ امنیت چنین شبکه‌هایی نیز با مشکلات بسیاری همراه است. با این وجود، عملاً یکی از راه حل‌های موجود برای افزایش امنیت در این شبکه‌ها، خصوصاً در انواعی همچون Bluetooth، کاستن از شعاع پوشش سیگنال‌های شبکه است. در واقع مستقل از این حقیقت که عمل‌کرد Bluetooth بر اساس فرستنده و گیرنده‌های کم‌توان استوار است و این مزیت در کامپیوترهای جیبی برتری قابل‌توجه‌یی محسوب می‌گردد، همین کمی توان سخت‌افزار مربوطه، موجب وجود منطقه‌ی محدود تحت پوشش است که در بررسی امنیتی نیز مزیت محسوب می‌گردد. به‌عبارت دیگر این مزیت به‌همراه استفاده از کدهای رمز نه‌چندان پیچیده، تنها حربه‌های امنیتی این دسته از شبکه‌ها به‌حساب می‌آیند.در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۹/۱/۲۹ ۰۱:۲۶ صبح

درس 13-انواع كابل‌هاي شبكه

كابل‌هاي شبكه در واقع مسيرهاي فيزيكي عبور داده و سيگنال هستند كه از يك نقطه از شبكه به نقطه‌اي ديگر منتقل مي‌شوند. در اين بخش، به مهم‌ترين رسانه‌هاي شبكه مي‌پردازيم و كابل‌هاي زوج‌سيم محافظ دار و بدون محافظ را بررسي خواهيم كرد.
كابل زوج‌سيم
كابل زوج‌سيم از دو سيم به‌هم تابيده تشكيل شده است كه براي ارتباطات تلفني و بيشتر شبكه‌هاي مدرن امروزي به‌كار مي‌رود. يك جفت سيم كه دور هم تابيده شده‌اند، قابليت انتقال داده را دارا هستند. اين در هم تابيدگي به اين دليل است كه در مقابل تداخل جلوگيري شود و نويز توليد شده سيم‌هاي موازي را كاهش دهد. همچنين به اين روش، در مقابل امواج مغناطيسي خارجي هم مقاوم مي‌شوند. طراحان كابل در واقع با اين حركت، يك جور محافظ مجازي درست كرده‌اند. ‌ ‌

دو نوع كابل زوج‌سيم وجود دارد:
1. ‌UTP‌: يا زوج سيم بدون محافظ
2. ‌STP‌: يا زوج سيم با محافظ


كابل ‌UTP‌ در شبكه‌هاي مختلفي استفاده مي‌شود. هر كدام از هشت سيم مسي موجود در كابل ‌UTP‌ با ماده‌اي عايق پوشيده شده‌اند. به‌علاوه اين‌كه هر سيم به‌دور ديگري پيچيده است. كابل‌هاي ‌UTP‌ با كمك همين لغو تداخل و نيروي مغناطيسي فعاليت مي‌كنند. تعداد سيم‌هايي كه به‌دور يكديگر تابيده شده‌اند، خود باعث ميزان لغو تداخل مي‌شود. كابل‌هاي ‌UTP‌ بايد از قوانين دقيقي پيروي كنند تا دقيقا مشخص باشد كه در هر متر چقدر بايستي پيچ بخورند. ‌ ‌
كابل‌هاي ‌UTP‌ را با سوكت‌هاي ‌45-‌RJ به يكديگر متصل مي‌كنند. ‌45-RJ‌ يك سوكت هشت سيمه است كه براي اتصال كامپيوترها در شبكه‌هاي محلي به‌كار مي‌رود. ‌UTP‌ وقتي در شبكه‌بندي به‌كار مي‌رود، معمولا چهار جفت كابل 22 يا 24 سيمه دارد. در شبكه‌هاي محلي كه امپدانس 100 اهم دارند، از ‌UTP‌ استفاده مي‌كنند. بايد توجه كرد كه اين كابل‌ها با كابل‌هاي تلفن فرق دارند و امپدانس آنها 600 اهم است. استفاده از كابل‌هاي ‌UTP‌ مزيت‌هاي زيادي دارد، اندازه كوچكش در مواقعي كه قطر كابل يك اهميت است، به مزيتي براي اين نوع كابل بدل مي‌شود. اين نكته كه كابل‌هاي ‌UTP‌ كندترين رسانه انتقال داده بودند ديگر سخن درستي نيست و اين كابل‌ها قادر هستند سرعتي تا 1000 مگابيت بر ثانيه را انتقال دهند. ‌ ‌
اما از معايب اين كابل مي‌توان به آسيب‌پذيري در مقابل نويز الكتريكي اشاره كرد. همچنين فاصله ميان دو مولفه در اين نوع كابل‌ها نمي‌تواند خيلي زياد باشد. ‌ ‌
كابل‌هاي ‌UTP‌ استفاده‌هاي زيادي دارند كه از ميان آنها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
دسته 1 ‌(1 Cat‌): براي ارتباطات تلفني استفاده مي‌شوند و براي انتقال داده مناسب نيستند. ‌ ‌
دسته 2 ‌(2 Cat‌): براي انتقال داده تا 4 مگابيت بر ثانيه مناسب‌اند. ‌ ‌
دسته 3 ‌(3 Cat‌): در شبكه‌هاي ‌BASE-T10‌ استفاده مي‌شوند و مي‌توانند تا حجم 10 داده را منتقل كنند. ‌ ‌
دسته 4 ‌(4 Cat‌): در شبكه‌هاي ‌Token Ring‌ وجود دارند و مي‌توانند تا سرعت 16 مگابيت بر ثانيه داده را منتقل كنند. ‌ ‌
دسته 5 (‌5 Cat‌:) مي‌توانند داده‌ها را تا سرعت 100 مگابيت منتقل كنند.
دسته Cat 5‌e) 5e‌): در شبكه‌هايي كه سرعتشان تا 1 گيگابيت بر ثانيه است، نصب مي‌شوند.
دسته 6 ‌(6 Cat‌): اين دسته از كابل‌ها از زوج‌‌‌سيم‌هاي 24تايي تشكيل شده‌اند و سريع‌ترين استاندارد ‌UTP‌ به‌شمار مي‌آيند. ‌ ‌

كابل‌هاي ‌STP‌
كابل‌هاي محافظ دار فناوري حفاظت از سيگنال و لغو تداخل را به‌شيوه‌اي ديگر پياده كرده‌اند. هر جفت سيم داخل يك فويل فلزي پوشيده مي‌شود. هر چهار جفت سيم نيز دور يك فويل ديگر پيچيده مي‌شوند و كابل‌هاي ‌STP‌ تقريبا 150 اهمي هستند. كابل‌هاي ‌STP‌ هم در درون سيم و هم در بيرون سيم از تداخل كمتري برخورداند و از طريق سوكت‌هاي ‌STP‌ به يكديگر وصل مي‌شوند كه از پايه مختص سيم‌هاي ‌STP‌ طراحي شده است. ‌ ‌
بيشتر ويژگي‌هاي ‌STP‌ در محافظت از اطلاعات در برابر نويزها، امواج الكترومغناطيسي و همچنين تداخل امواج است و اين كار را بسيار بهتر از كابل‌هاي ‌UTP‌ انجام مي‌دهد، اما هزينه ساخت آن بالاست و نصب آن دشوار است. ضمن آن‌كه محافظ فلزي آن بايستي در هر دو طرف به زمين متصل شود و اگر اين كار به‌صورت نادرستي انجام شود، اين محافظ به‌صورت آنتن عمل مي‌كند و سيگنال‌هاي ناخواسته را هم جذب مي‌كند. به‌علت هزينه بالا و دشواري نصب، ‌STP‌ها به‌ندرت در شبكه‌هاي محلي نصب مي‌شوند. ‌STP‌ها عموما در اروپا كاربرد دارند. ‌ ‌
ويژگي‌هاي كابل‌هاي ‌STP‌ به‌طور خلاصه به‌صورت زير خواهد بود: ‌ ‌
سرعتي حدود 10 تا 100 مگابيت، هزينه در مقابل هر نود موجود در شبكه تقريبا گران است و اندازه سيم‌ها نسبت به بقيه رسانه‌ها بزرگ‌تر است و حداكثر طولي كه يك كابل مي‌تواند داشته باشد، 100 متر است و اين اندازه كوتاهي است. ‌ ‌
در مقايسه با ‌UTP‌ و ‌STP‌، نكات زير به ذهن وارد مي‌شوند:
سرعت هر دو نوع كابل‌ها براي مناطق محلي است. ‌ ‌
اين كابل‌ها ارزان‌ترين رسانه‌ها براي انتقال داده‌ها هستند. كابل‌هاي ‌UTP‌ از كابل‌هاي ‌STP‌ هم ارزان‌تر هستند. ‌ ‌
به‌خاطر استفاده بيشتر از كابل‌هاي ‌UTP‌، زيرساخت‌ها با اين نوع كابل تطابق بيشتري دارند، بنابراين هزينه دوباره‌سازي نيز به هزينه‌هاي نصب ‌STP‌ نيز اضافه مي‌شود


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۸۹/۱/۳۰ ۰۱:۴۳ عصر

درس 14-تجهیزات و پیکربندی یک شبکه Wireless
سخت افزار مورد نیاز به منظور پیکربندی یک شبکه بدون کابل به ابعاد شبکه مورد نظر بستگی دارد . علیرغم موضوع فوق ، در این نوع شبکه ها اغلب و شاید هم قطعا" به یک access point و یک اینترفیس کارت شبکه نیاز خواهد بود . در صورتی که قصد ایجاد یک شبکه موقت بین دو کامپیوتر را داشته باشید ، صرفا" به دو کارت شبکه بدون کابل نیاز خواهید داشت .

Access Point چیست ؟
سخت افزار فوق ، به عنوان یک پل ارتباطی بین شبکه های کابلی و دستگاههای بدون کابل عمل می نماید . با استفاده از سخت افزار فوق ، امکان ارتباط چندین دستگاه به منظور دستیابی به شبکه فراهم می گردد .access point می تواند دارای عملکردی مشابه یک روتر نیز باشد . در چنین مواردی انتقال اطلاعات در محدوده وسیعتری انجام شده و داده از یک access point به access point دیگر ارسال می گردد .

کارت شبکه بدون کابل
هر یک از دستگاههای موجود بر روی یک شبکه بدون کابل ، به یک کارت شبکه بدون کابل نیاز خواهند داشت . یک کامپیوتر Laptop ، عموما" دارای یک اسلات PCMCIA است که کارت شبکه درون آن قرار می گیرد . کامپیوترهای شخصی نیز به یک کارت شبکه داخلی که معمولا" دارای یک آنتن کوچک و یا آنتن خارجی است ، نیاز خواهند داشت .آنتن های فوق بر روی اغلب دستگاهها ،اختیاری بوده و افزایش سیگنال بر روی کارت را بدنبال خواهد داشت .

یکربندی یک شبکه بدون کابل
به منظور پیکربندی یک شبکه بدون کابل از دو روش متفاوت استفاده می گردد :روش Infrastructure : به این نوع شبکه ها، hosted و یا managed نیز گفته می شود . در این روش از یک و یا چندین access point ( موسوم به gateway و یا روترهای بدون کابل ) که به یک شبکه موجود متصل می گردند ، استفاده می شود . بدین ترتیب دستگاههای بدون کابل، امکان استفاده از منابع موجود بر روی شبکه نظیر چاپگر و یا اینترنت را بدست می آورند .


روش Ad-Hoc : به این نوع شبکه ها ، unmanaged و یا peer to peer نیز گفته می شود . در روش فوق هر یک از دستگاهها مستقیما" به یکدیگر متصل می گردند.مثلا" یک شخص با دارا بودن یک دستگاه کامپیوتر laptop مستقر در محوطه منزل خود می تواتند با کامپیوتر شخصی موجود در منزل خود به منظور دستیابی به اینترنت ، ارتباط برقرار نماید .

پس از تهیه تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز به منظور ایجاد یک شبکه بدون کابل ، در ادامه می بایست تمامی تجهیزات تهیه شده را با هدف ایجاد و سازماندهی یک شبکه به یکدیگر متصل تا امکان ارتباط بین آنان فراهم گردد . قبل از نصب و پیکربندی یک شبکه بدون کابل ، لازم است به موارد زیر دقت نمائید :

تهیه درایورهای مربوطه از فروشنده سخت افزار و کسب آخرین اطلاعات مورد نیاز
فاصله بین دو کامپیوتر می بایست کمتر از یکصد متر باشد .
هر یک از کامپیوترهای موجود می بایست بر روی یک طبقه مشابه باشند .


استفاده از تجهیزات سخت افزاری مربوط به یک تولید کننده ، دارای مزایا و معایبی است . در این رابطه پیشنهاد می گردد لیستی از ویژگی های هر یک از سخت افزارهای مورد نیاز عرضه شده توسط تولید کنندگان متعدد تهیه شود تا امکان مقایسه و اخذ تصمیم مناسب، فراهم گردد .

مراحل لازم به منظور نصب یک شبکه ( فرضیات : ما دارای یک شبکه کابلی موجود هستیم و قصد پیاده سازی یک شبکه بدون کابل به منظور ارتباط دستگاههای بدون کابل به آن را داریم ) :اتصال access point به برق و سوکت مربوط به شبکه اترنت


پیکربندی access point ( معمولا" از طریق یک مرورگر وب ) تا امکان مشاهده آن توسط شبکه موجود فراهم گردد . نحوه پیکربندی access point بستگی به نوع آن دارد.


پیکربندی مناسب کامپیوترهای سرویس گیرنده به منظور ارتباط با access point ( در صورتی که تمامی سخت افزارهای شبکه بدون کابل از یک تولید کننده تهیه شده باشند ، عموما" با تنظیمات پیش فرض هم می توان شبکه را فعال نمود . به هر حال پیشنهاد می گردد همواره به راهنمای سخت افزار تهیه شده به منظور پیکربندی بهینه آنان ، مراجعه گردد ) .در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - *ROMANTIC BOY* - ۱۳۹۰/۸/۴ ۱۲:۲۹ صبح

coming soon new posts at this topic


RE: کلاس آموزش شبکه - shm184 - ۱۳۹۱/۱/۳۰ ۰۴:۲۳ عصر

سلام اين عكساش بالا نمياد؟
يا واسه من اينجوريه؟Thinking


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - Silver Fox - ۱۳۹۱/۱/۳۰ ۰۴:۲۸ عصر

متاسفانه عکسها قدیمیه و بالا نمیاد


QESTION - LIMIT - ۱۳۹۱/۷/۱۱ ۰۸:۱۰ عصر

با سلام و خسته نباشید به نظر شما سرعت کدام مرورگر بیش تره؟؟Thinking


در پاسخ به: کلاس آموزش شبکه - Silver Fox - ۱۳۹۱/۷/۱۱ ۱۱:۴۰ عصر

دوست عزیز اینجا که جای این سوال نیست، اینجا تاپیک آموزش شبکس که البته خیلی وقته خاک میخوره! hamkari22

مسلما گوگل کروم و اپرا در سرعت از همه معروفترن اما من همه چیز فارفاکس رو ترجیح میدمف سرعتشم عالیه البته همیشه آپدیت باشه عالی تره Yess